Vytvárajte záhrady

Vytvárajte záhrady

Vytváranie záhrad: všetky rady


Na vytvorenie záhrad, ktoré dokážu kombinovať funkčnosť a estetickú krásu, je potrebné mať určité vedomosti a dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré umožnia, aby sa novonarodený zelený priestor v krátkom čase a jednoducho rozšíril. Musíme samozrejme začať od návrhu, čo znamená myslieť na druh záhrady, ktorú chcete vytvoriť. Medzi zeleninovými záhradami a kvetinovými záhonmi, medzi skalami a vždyzelenými záhradami, medzi zenovými záhradami a talianskymi záhradami, bez toho, aby sa zabúdalo na kvetinové záhrady a upravené záhrady, je nepochybne široká ponuka možností. Ak sa chcete napríklad dostať z klasickej záhrady, môžete sa rozhodnúť pre skalku, ktorá sa vyznačuje balvanmi a kameňmi, pričom treba pamätať na to, že v tomto type prostredia môžu rastú rastliny, ktoré si nevyžadujú osobitnú starostlivosť. vyvíjajú sa vo suchých a zle udržiavaných prostrediach. Veľa pozornosti sa samozrejme musí venovať klimatickým podmienkam: skrátka povedané, pokus o vytvorenie tropickej záhrady na kopci bude nepochybne nápaditý a originálny nápad, ale ťažko sa dá uplatniť. Zohľadnenie podnebia preto znamená venovať pozornosť suchu letných mesiacov, nízkym teplotám zimného obdobia, ale aj množstvu a kvalite zrážok a frekvencii vetra. Akonáhle bol identifikovaný priestor, v ktorom sa má záhrada stavať, môžeme uvažovať o umiestnení kvetín, kvetinových záhonov alebo rastlín. Z tohto hľadiska je dobré poznať úrodnosť pôdy, ako aj stupeň kyslosti.

Ďalším faktorom, ktorý sa má vyhodnotiť, je expozícia. Ak je pôda vystavená na západ, v lete bude záhrada obzvlášť horúca, ale najmä v zime: preto bude vhodnejšie zvoliť rustikálne rastliny, ktoré uprednostňujú slnko. V prípade vystavenia východu bude záhrada dostávať lúče slnka od skorého rána, ale iba do prvých hodín popoludní: inými slovami, bude sa veľmi rýchlo zahriať, ale rovnako rýchlo sa ochladí. Stručne povedané, existuje riziko neskorých mrazov, a preto sa táto možnosť neodporúča pre tých, ktorí chcú pestovať ovocné stromy a všeobecne druhy charakterizované skorými kvetmi. Nie je ťažké, ako by sa dalo uvažovať o starostlivosti o záhradu orientovanú na sever; v skutočnosti veľmi chladením a zahrievaním nevystavuje rastliny náhlym mrazom alebo zvlášť náhlym zmenám teploty. Je zrejmé, že najlepšia expozícia je na juh, čo vždy zaručuje slnečné svetlo: ideálne v chladných oblastiach, zatiaľ čo v teplých oblastiach postačuje poskytnúť prístrešok na podporu tieňa a zabrániť popáleniu rastlín.Záhrada a zvieratáPri zakladaní záhrady je okrem toho dobré zvážiť možnú prítomnosť zvierat: v skutočnosti z toho vyplýva potreba uzavrieť jeden alebo viac priestorov. Z toho istého dôvodu bude lepšie vyhnúť sa zriedkavým a krehkým rastlinám. Pri plánovaní je zrejmé, že zásadná úloha závisí od dostupného rozpočtu. Účty sa musia samozrejme robiť okamžite, na začiatku, aby sa zabránilo začatiu úloh, ktoré nemožno dokončiť. V prípade, že kontaktujete spoločnosť, bude dobré získať cenovú ponuku, aby ste ju mohli porovnať s čiastkou, ktorú chcete minúť. Na druhej strane nesmieme zabudnúť, že dobre udržiavaná záhrada predstavuje investíciu, ktorá prispieva k zvyšovaniu hodnoty a ceny domu: z tohto dôvodu je potrebné venovať mu osobitnú pozornosť.

KontextOkrem toho musí byť záhrada vytvorená tak, aby ju bolo možné harmonicky a vyvážene umiestniť do kontextu, v ktorom je umiestnená. Stručne povedané, zelený priestor bez ohľadu na to, aké pekné alebo drahé môže byť, nebude považovaný za dokonalý, ak je v kontraste alebo sa líši od štýlu, ktorý dominuje domovu. Stručne povedané, medzi štýlom domu, rastlinami a záhradou by malo byť dosť zrejmé spojenie, takže vytvorené prostredie je homogénne. Dom s tmavými stenami musí byť preto vylepšený a oživený záhradou s rastlinami so svetlými kvetmi a svetlými listami; na druhej strane dom so svetlými stenami bude uprednostňovať druhy, ktorých listy majú intenzívnu zelenú farbu. Dlhší dom bude skrášľovaný vysokými stromami na jednej strane a kríkmi na strane druhej. Z praktického hľadiska bude okrem toho vhodné vytvoriť odpočívadlá, chodníky a chodníky, prednostne vyrobené z materiálu, ktorý pripomína stenu alebo miestnosť v dome. Nesmieme zabudnúť na to, že záhrada musí byť funkčnou súčasťou domu, skôr ako je príjemným miestom z hľadiska estetiky, aby „žila“: je to rovnaký dôvod, prečo musí byť okrem iného vybavená. lavičiek alebo stoličiek (možno hojdajúcich sa), stola a altánku (ak to veľkosť a rozpočet umožňuje), ktorý oživuje zatienenú a chránenú oblasť, chráni sa pred slnkom alebo si užije letnú lejak vo vzduchu otvorené bez navlhčenia.