Marinka vonná

Marinka vonná

Marinka vonná


Asperula je vytrvalá rastlina, dorastá do výšky asi 30 centimetrov a má tenkú, ale vzpriamenú stonku, ktorá nemá tendenciu klesať dole, je obdĺžnikovitá, jej listy sú kopijovité, nie príliš veľké a Podlhovasté, skôr intenzívne zelenej farby, majú drsný povrch a sú usporiadané v radiálnom vzore, zoskupené v množstvách od šiestich do ôsmich listov a usporiadané do tvaru hviezdy.
Kvety woodruff sú pomerne malé a biele sfarbenie, tiež sa stretávajú v malých skupinách kvetenstvo so stonkou, koruna je zložená zo štyroch okvetných lístkov, kvitnú len na krátky čas počas jari, od začiatku apríla do začiatku v polovici júna alebo začiatkom júla, keď sa teplo začne príliš zosilňovať.
Táto rastlina je pôvodom z Európy a západnej Ázie, je obzvlášť rozšírená, pretože v Taliansku považuje klimatické podmienky za priaznivé pre svoj rast a tiež preto, že si to nevyžaduje veľkú starostlivosť. V skutočnosti rastie spontánne v nadmorskej výške medzi 400 a 1600 metrov, je rozšírený prakticky po celom Taliansku a nachádza svoje preferenčné postavenie v Toskánsku v podrastom lese tvorenom hlavne listnatými a bukovými stromami, miluje tieňové oblasti a nepotrebuje veľké množstvá voda.

Pestovanie




Asperula obyčajne rastie spontánne, ale môže sa pestovať aj v plnom teréne aj v kvetináčoch. Vo všeobecnosti sa používa ako okrasná rastlina, pretože pôsobí ako pôdny kryt kvetinových záhonov, hraníc a skalných záhonov, v skutočnosti sa rozširuje, aby zaberal celý priestor, ktorý má k dispozícii. Ak sa vloží do vázy, vytvorí namiesto toho guľatý, hustý a kompaktný puzdr, ktorý mu dodá mäkký a príjemný vzhľad.
Rastlina nepotrebuje veľkú starostlivosť na to, aby rastla zdravo a sviežo: Asperula by sa mala umiestniť do dosť tienistej polohy, aby na krátke obdobie počas dňa dostávala priame slnečné žiarenie. Znáša teplo, zatiaľ čo trpí nachladnutím, a preto musí byť pri príchode zimnej sezóny zakrytá.
Pôda musí byť bohatá, je vhodné pravidelne pridávať organické hnojivo, zrelý hnoj v čase výsadby a tekuté hnojivo počas vegetačného obdobia zriedením hnojiva vo vode zalievanej vodou niekoľkokrát mesačne, pokiaľ je to možné, roztokom je lepšie použiť dažďovú vodu.
Asperula vyžaduje vlhkú, ale odvodnenú pôdu, pretože v prípade stagnácie vody je vystavená radikálnej hnilobe: je vhodné rastliny veľmi často navlhčiť, ale nie príliš hojne, počkať, kým pôda vyschne medzi jedným zalievaním a ďalším.
• Použitie sušených rastlín
Pre túto bylinnú rastlinu je mnoho výhod vďaka jej mnohým vlastnostiam.
Najznámejšia a najzreteľnejšia je jej vôňa (ktorá tiež závisí od jej vedeckého názvu), ktorá sa však necíti, keď je rastlina čerstvá, ak nie minimálne, z tohto dôvodu sa suší a potom sa používa na výrobu parfumovaných vreciek, ako sú vrecká. ktoré sú vyrobené napríklad s levanduľou, ktoré sa majú používať ako parfumy do prádelníkov, ako prostriedky na ochranu proti moliam alebo na ochranu mnohých druhov hmyzu.
Rastlina sa môže zbierať, keď je v plnom kvete a je umiestnená v malých strapcoch, potom sú strapce zavesené na stonke hore a umiestnené do miestnosti, dokonca aj malé, vzdušné a tmavé: rastlina v priebehu času uschne. niekoľko dní nadobudne tmavú farbu a úplne uvoľní svoju vôňu.
Ďalšie použitia, ktoré sa robia po vysušení kvetu, je jeho pridanie v malom množstve na fajčenie tabaku, aby sa zmenila vôňa tabaku a jeho chuť, alebo do kvetináčov pourri pridajte nejaké kvety na zafixovanie parfumu.

Asperula: Majetok a iné použitia




Woodruff má tiež prospešné terapeutické vlastnosti, v skutočnosti sa používa v lekárskych prípravkoch na gastrointestinálne a antispasmodické použitie.
Táto rastlina obsahuje veľké množstvo vitamínu C, najmä v listoch, tukoch, pigmentoch a kumarínoch.
Najčastejšie sa používa pri detoxikačnej liečbe, ktorá sa používa ako infúzia, pri ktorej sa používa celá rastlina vrátane kvetov, ale s výnimkou koreňov. Asperula má v skutočnosti tonické a sedatívne vlastnosti, ale predovšetkým diuretické, čistiace a detoxikačné vlastnosti.
Preto sa infúzia Asperuly môže užívať v prípade ťažkého trávenia alebo v prípade koliky u detí vo veku niekoľkých mesiacov. Môže sa tiež podať, keď sa človek cíti rozrušený alebo nervózny, pretože má schopnosť upokojiť sa.
V niektorých krajinách severnej Európy sa Asperula maceruje vo víne, aby sa získal veľmi príjemný variant s tonickými a tráviacimi vlastnosťami.
Čerstvé listy môžu byť tiež použité na ošetrovanie porcií, modrín a rán vďaka ich tónujúcim a upokojujúcim vlastnostiam: cesto si môžete pripraviť vytlačením a nasekaním dobre umytých a vysušených listov a aplikovať priamo na postihnutú oblasť, prínos bude takmer okamžitý.