Vodné bonsaje

Vodné bonsaje

Vodné bonsaje


Umenie bonsai sa narodilo už dávno v Číne. Už vtedy bola odroda získaná redukčnou technikou prekvapivá, ako je známe zo stretnutia starodávnych kresieb. Čínski umelci často modelovali svoje stromy podľa postavy zvierat a imaginárnych ikon. Kým bonsai bola v Číne už veľmi rozvinutou technikou, v Japonsku sa vyvinula a dosiahla svoju maximálnu umeleckú nádheru. Až oveľa neskôr,
vyžadovaná starostlivosť a trpezlivosť, zložitosť miniatúrnych diel a vytvorenie umeleckého diela plne odrážajú temperament japonských záhradníckych umelcov. Spočiatku prvými, ktorí experimentovali s touto technikou, boli mnísi a postupne sa masa stala populárnym umením. Keď o storočie neskôr Japonsko otvorilo svoje západné prístavy a paláce, miniatúrne stromy vzbudili zo strany návštevníkov úžas. Dokonca aj dnes je v mnohých japonských domácnostiach zavedená prax umiestňovania bonsai do tokonómie, to znamená, že je to špeciálna výklenok, ktorej účelom je použiť ju ako nástroj na zvýšenie vzácnych rodinných majetkov. Keď obyvatelia Západu priniesli do svojich domovov nejaké exempláre bonsai, okamžite začali stavať skutočné múzeá, ktoré čoskoro dobyli celý svet. K definitívnemu obratu došlo v roku 1900 pri príležitosti najslávnejšieho Universal Expo, teda Paríža. Pri tejto príležitosti v Európe vypukla bonsajová šialenstvo natoľko, že dnes je považovaná za jeden z divov sveta. Mnoho nových umelcov, dokonca aj iných ako japonských, vyvinulo nové formy a techniky pre toto živé umenie av súčasnosti sa praktizuje a je k dispozícii po celom svete. Bonsai sú obzvlášť populárne v Spojených štátoch a Ázii, ale aj v Európe, Južnej Afrike a Austrálii. Kdekoľvek je dostatok slnečného svitu, môžete nájsť alebo pestovať bonsaje.


Bonsai: zalievanie
Jedným zo základných východísk pre koncepciu, realizáciu a kultiváciu bonsai je výber správnej pôdy. Musí byť porézny, aby bolo možné účinné a rýchle vypustenie. Toto je iba jedna z výhrad pre úspešnú kultiváciu bonsai. Sú rovnako dôležité a dôležité pre rastlinu. V skutočnosti bonsaje potrebujú časté a bohaté zavlažovanie, ale to má špecifické pravidlá, ktoré sa musia dôsledne dodržiavať. Predovšetkým je dobré vedieť, že prebytočná voda môže byť príčinou rastu škodlivých húb a hniloby koreňov. Obidvom týmto škodám sa dá vyhnúť pomocou niekoľkých tipov. Preto je prvým krokom k poznaniu, koľko vody je potrebné.

Bonsai: vlhkosťJe dôležité prijať metódu na testovanie obsahu pôdnej vlhkosti. Táto vec je pomerne jednoduchá; v skutočnosti je potrebné dotýkať sa povrchu zeme palcom skôr, ako sa vytvorí priestor medzi ochranným štrkom. Týmto spôsobom môžete poznať stupeň vlhkosti a podľa toho upraviť podľa zavlažovania. Presnejšou skúškou je použitie normálneho analógového alebo digitálneho merača vlhkosti na presné odčítanie. Pôda by však mohla byť mokrá alebo suchá na povrchu alebo do vzdialenosti palca našej ruky, ale od tohto momentu zostáva záhadou, ako je nezreagovaná časť. Spôsob, ako zistiť, je zistiť, či sú vo váze suché miesta, ktoré sú škodlivé, ak sú blízko koreňov. Je zrejmé, že ak nejaké existujú, znamená to, že v hĺbke sú určite ďalšie, a preto sa táto vec skomplikuje. Z tohto dôvodu je potrebná väčšia vlhkosť na zachovanie rastlín. Aby ste sa ubezpečili, že je všetka pôda primerane navlhčená, musíte hrniec ponoriť až do hĺbky stromu až do spodnej časti stromu do vedra alebo do umývadla naplneného vodou. opatrne ho vyberte zdvihnutím do strany a nikdy zo stromu. Ak je pôdna zmes správna a rastlina nemá žiadne choré korene, prebytočná vlhkosť bude odtekať až po dno hrnca. Ak je podnos plný, je lepšie do neho vložiť vázu, aby sa voda, ktorú vidíme, reabsorbovala koreňmi a považovala sa za zásobu. Táto operácia je dôležitá, pretože vieme, že prebytočná voda tečie dobre, a preto odtok pôdy nespôsobuje koreňom problémy, čím sa zabráni hnilobe.

Bonsai: voda a podnebie


Niektoré bonsaje však môžu vyžadovať viac vody denne. Závisí to od podnebia a najmä od druhu k druhu. Napríklad borovica a iné ihličnany potrebujú menej vody. Dokonca majú tendenciu ťažiť z krátkych období sucha. Na druhej strane kvetinové stromy potrebujú oveľa viac vody. Nakoniec posledným tipom na testovanie zdravia rastliny a jej koreňov je kontrola, či existujú zásady suchých listov alebo uschnutých kvetov. Všetky tieto preventívne opatrenia sa preto vo svojej ľahkosti a jednoduchosti ukázali ako zásadne dôležité na to, aby sme poznali zdravotný stav bonsai a s istotou poznali množstvo dennej potravy (vody), ktorá sa musí podávať na zdravý, bujný a trvalý rast.