Popis a vlastnosti husí rýnskeho plemena, ich stravovania a chovu

Popis a vlastnosti husí rýnskeho plemena, ich stravovania a chovu

Rýnske husy boli chované v Nemecku a sú rozšírené vo východnej Európe. Tieto vtáky prišli do Ruska v šesťdesiatych rokoch minulého storočia z Maďarska. Rýnske husy sa vyznačujú vysokou produkciou vajec a rýchlym vývojom. Na dosiahnutie dobrých výsledkov pri chove vtákov je dôležité poskytnúť im náležitú starostlivosť. Prevencia patológií má veľký význam.

Popis a vlastnosti rýnskych husí

Rýnske husy sa vyznačujú vynikajúcimi externými údajmi. Preto zástupcovia tohto plemena často preberajú ceny na medzinárodných výstavách. Vtáky majú teda nasledujúce vlastnosti:

 1. Snehovo biela farba so striebristým odtieňom. Perie zároveň nezmení svoj odtieň ani pri líhaní. Táto vlastnosť odlišuje rýnske husy od iných plemien, ktoré menia farbu s prihliadnutím na sezónny faktor alebo počasie.
 2. Vysoko kvalitná páperie. Vtáky sa vyznačujú silným perím, ktoré tesne prilieha k telu.
 3. Zrazený trup. Má malú veľkosť. Pre vtáky sú charakteristické aj dobre vyvinuté svaly.
 4. Zaoblený chrbát. Mierne klesá k zadnej časti tela a postupne prechádza do chvosta. Na zadnej strane je malý tuberkul.
 5. Široký hrudník. Považuje sa za dobre vyvinutú, nízku a svalnatú.
 6. Mäkké, vypuklé bruško. Má na sebe nejaké tukové usadeniny. V dolnej časti brucha je dvojitý záhyb.
 7. Krídla sú nasadené vysoko. Úplne zakrývajú chrbát a sú pokryté hustým a mäkkým perím.
 8. Vyvinuté holene. Do stredu sú uzavreté chrbtovým perím.
 9. Malá hlava. Vyznačuje sa správnym tvarom. Hlava je na silnom krku.
 10. Oranžové labky. Zobák má rovnakú farbu.
 11. Tmavomodré oči. Vyznačujú sa malými rozmermi a okrúhlym tvarom.

Rýnske husy sa vyznačujú kompaktnou stavbou, ktorá vyzerá celkom harmonicky. Je potrebné mať na pamäti, že jedinci s vysokým telom, príliš dlhým krkom, ostrým chvostom a tmavým perím na krídlach sú považovaní za chybné vtáky. Takéto vtáky sa v detstve vyhodia.

Pozitívne a negatívne stránky

vynikajúce reprodukčné vlastnosti;

vysoké parametre produkcie vajec;

skorá zrelosť;

vynikajúce mäsové parametre mladých vtákov;

veľká a tučná pečeň.

slabo vyjadrený materinský inštinkt u žien.

Údržba a starostlivosť doma

Odporúča sa správne vybaviť dom na chov husí. Mal by mať drevené podlahy a pevné dosky. Tieto vtáky nevyžadujú veľa priestoru. Jedna hus by však mala mať najmenej 0,5 metra kubického priestoru.

V lete

Za teplého počasia sa odporúča prechádzať vtáky na čerstvom vzduchu. Od toho do značnej miery závisí ich zdravotný stav. V ideálnom prípade by husi mali byť chované vonku celý deň a cez noc by sa mali vrátiť do domu. Ak nepochodíte husami, existuje riziko vzniku patológií. V takom prípade vtáky ochorejú aj pri správnej výžive.

Je tiež dôležité poskytnúť vtákom v lete vodné procedúry. Husi sú čisté. Je pre nich dôležité systematické kúpanie a čistenie peria. Na tieto procedúry je vhodná malá vodná plocha. Ak nie je v blízkosti, stojí za to kúpať sa na pastvine. Odporúča sa meniť vodu každé 3-4 dni. V takom prípade by mal byť kúpeľ mimo dosahu slnka.

V zime

Napriek mrazuvzdornosti sú vtáky veľmi náchylné na prievan. Preto pred zimou stojí za to odstrániť všetky praskliny a otvory v podlahe a stenách. Na dosiahnutie dodatočnej izolácie sa odporúča položiť na podlahu vrstvu slamy.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Pre rýnske husy je dôležité zabezpečiť teplotný režim +5 stupňov, preto sa pri poklese ukazovateľov odporúča hydinárňu dodatočne izolovať.

Ako kŕmiť vtáky?

Tieto vtáky sa vyznačujú nenáročnou výživou. Čerstvá alebo sušená tráva sa používa ako základ stravy. Pre mladé husi je dôležité starostlivo zostaviť jedálniček. Pre plný vývoj potrebujú vitamíny a minerály. Na to sa používajú šťavnaté druhy krmiva, čerstvé zrná, nakrájaná kapusta alebo repa, kukuričné ​​klasy.

Aby sa vtákovi zabezpečil vápnik, odporúča sa raz týždenne pridať do hlavného krmiva drvené vaječné škrupiny. Zároveň denné množstvo potravy pre mladého vtáka dosahuje 1 kilogram. Základom stravy je čerstvá alebo suchá tráva.

Hus staršia ako 4 mesiace nepotrebuje kŕmenie. Postačujú im čerstvé a sušené bylinky v pomere 80:20. Dospelé vtáky môžu denne skonzumovať až 2,5 kilogramu zelene.

Chovné husi

Rýnske husy sa vyznačujú vysokými parametrami produkcie vajec. Zároveň sa schopnosť rodov oplodniť považuje za dosť nízku. Za 1 rok je toto číslo 63-69%. V druhom roku je možné získať až 40%. Ostatné parametre sa zároveň považujú za dosť dobré:

 • liahnuteľnosť je 65-70%;
 • bezpečnosť mladých zvierat je na úrovni 94-96%.

Husi zriedka prejavujú materinský inštinkt. To je typické iba pre 5% žien. Preto sa inkubácia považuje za hlavnú metódu chovu mláďat.

Choroby a prevencia

Husy niekedy čelia nepríjemným patológiám. Aspergilóza sa považuje za bežnú poruchu. Vyvolávajú to plesne. Keď vstúpia do dýchacieho systému, začnú sa tam vyvíjať a produkovať toxíny.

Ďalšou častou patológiou husí je kolibacilóza. Jeho pôvodcom je črevná coli. Pri oslabení imunitného systému existuje riziko poškodenia čriev, vaječníkov, vajcovodu.

Medzi neinfekčné patológie, ktoré sú pre husi nebezpečné, patrí nedostatok vitamínov. Vtáky zároveň zaostávajú vo vývoji, strácajú chuť do jedla a znižujú produktivitu. Aby sa zabránilo nebezpečným patológiám, mali by sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • dezinfikovať hydinárňu;
 • posilniť imunitu vtákov;
 • pravidelne očkovať.

Rýnske husy sa považujú za veľmi nenáročné, preto sú medzi farmármi veľmi obľúbené. Vtáky však pre správnu produktivitu potrebujú správne podmienky a vyváženú stravu.


Pozri si video: PLEMENA PSŮ - Australský ovčák historie, popis, povaha, chov, zdraví