Opis a liečba chorôb cibule, kontrolné opatrenia a čo robiť

Opis a liečba chorôb cibule, kontrolné opatrenia a čo robiť

Aby ste zabránili tomu, aby choroby cibule spôsobili značné škody na úrode, musíte poznať preventívne opatrenia, pravidlá pestovania a starostlivosti, ako aj spôsoby a prostriedky boja proti nim. Ak poznáte popis chorôb cibule, môžete tiež vykonať správnu liečbu.

Cibuľová krkovica

Pôvodcom cervikálnej hniloby je plesňová infekcia. Toto ochorenie často postihuje nezrelé žiarovky alebo plodiny, ktoré boli dlho vo vlhkej pôde.

Charakteristickým znakom je zmäkčenie hrdla žiarovky, jej zriedenie a zahnívanie. Objaví sa sivý nadýchaný kvet a nepríjemný zápach. Postupne sa doska mení na malé čierne zrniečka, ktoré sa navzájom spájajú. Ak nezačnete bojovať s chorobou, doska pokryje celú žiarovku.

Ak sa zasadia infikované žiarovky, perie bude v budúcnosti slabnúť, bledozeliť. Kvetenstvo nedosahuje štádium dozrievania, je pokryté plesňou a skláňa hlavu nadol.

Hlavné agrotechnické opatrenia na boj proti tejto chorobe sú:

 • na výsadbu musíte zvoliť odrody odolné voči hubám;
 • po zbere je miesto zbavené všetkého odpadu;
 • vytrhávanie buriny, zalievanie záhonov sa vykonáva opatrne, bez poškodenia peria;
 • nepreháňajte to s dusíkatými hnojivami;
 • musíte zbierať v suchom počasí a sušené žiarovky sušiť najmenej dva týždne;
 • listy pozberanej cibule nie je potrebné rezať príliš nakrátko, odporúča sa ponechať pahýľ 3-4 cm.
 • na skladovanie sú vybrané iba celé, veľké a husté hlavy, bez poškodenia;
 • je vhodné spracovať sadivový materiál špeciálnymi roztokmi.

Ak sa už hniloba cibuľového krku objavila, pomôžu vám chemické kontrolné opatrenia. Pomáha liečba fungicídmi, ako sú Tigam, Benlat, Fundazol. Počas formovania hláv sa postele polievajú prípravkom Effekton. Na ošetrenie listov môžete použiť roztok síranu meďnatého alebo kvapaliny Bordeaux.

Peronospóra

Plesnivá pleseň sa šíri priaznivo po dlhotrvajúcich dažďoch alebo pri nedodržiavaní pravidiel zalievania. Ovplyvnené perie zeleniny vyzerá letargicky, ovisnuto, stráca sýtosť farieb. Postupne sú listy pokryté hnedožltými škvrnami, vysychajú a rastlina odumiera.

Šírenie infekcie uľahčujú cibuľoví škodcovia, napríklad vošky, molice. Šíria spóry na zdravé rastliny a choroba sa rýchlo získava na sile.

Preventívne opatrenia na boj proti tejto chorobe sú:

 • zeleninové záhony je potrebné vytrhať;
 • od jesene začínajú pripravovať pôdu určenú na výsadbu cibule: vykopávajú, používajú hnojivá, dezinfikujú;
 • sadenice môžu byť postriekané roztokom kvapaliny Bordeaux;
 • v daždivom, chladnom lete je užitočné spracovávať zeleninové záhony s takými biologickými produktmi, ako sú Fitosporin, Planriz, Gamair.

Na dezinfekciu pôdy môžete použiť roztok síranu meďnatého, Fitosporin, Alirin, Gamair, Baikal-Em. Cibuľu môžete spracovať z múčnatky, ktorá sa objavila takými prostriedkami ako Thanos, Ridomil, Vectra, Topaz.

Cibuľová hrdza

Známkami plesňovej infekcie hrdzou sú vädnutie, sušenie a žltnutie listov. Žiarovka je malá a zle uložená. Na listoch postihnutých chorobou sa objavujú tuberkulózy oranžovožltej alebo hnedočervenej farby. Postupne perie začína odumierať.

Spóry plesňovej infekcie dobre tolerujú chlad a zimujú na rastlinných zvyškoch. Preto sa na konci vegetačného obdobia odporúča zo záhrady odstrániť zvyšné vrcholy. Rozvoj hrdze podporuje aj chladné, daždivé leto, príliš hustá výsadba a prebytok dusíka v pôde.

Čo ak je perie pokryté a objavia sa ďalšie príznaky hrdze? Najčastejšie sa choroba vyvíja koncom leta, preto je dôležité, aby ste svoje výsadby denne kontrolovali. Ak sa vyskytne problém, musíte prestať polievať záhony a používať dusíkaté hnojivá. Poškodené stonky sa odrežú a odstránia z miesta.

Ak sa zistia príznaky choroby, mala by sa zeleninová plodina ošetriť fungicídmi. Folikur, Ordan, Topaz sa považujú za účinné. S touto chorobou sa dobre vyrovná liek Hom, Tilt alebo jednoduchý Furacilin.

Fusarium

Medzi bežné ochorenia cibule patrí plesňové ochorenie Fusarium. Vzhľad prvých znakov je naznačený žltnutím a vädnutím listov. Spočiatku sú ovplyvnené vrcholy peria, ktoré sa postupne hnijú po celej dĺžke listov. Často hnije aj samotná žiarovka. Stáva sa vodnatou, zmäkčenou a nepríjemne zapácha. Na dne žiarovky sa vytvára ružovkastý plesňový kvet.

Provokujúcim faktorom je prebytok vlahy v pôde, predčasný zber, nekvalitný sadivový materiál, príliš hustá výsadba.

Preventívne kontrolné opatrenia sa považujú za správnu prípravu pôdy a semenného materiálu. Odporúča sa ošetrenie pôdy síranom meďnatým alebo prípravkom ako Iprodion. Dezinfekcia sadivového materiálu sa vykonáva roztokom lieku Fitosporin, Quadris alebo Fundazol, môže byť namočený v slabom roztoku manganistanu draselného.

Ak sa zistia príznaky choroby, je potrebné postihnuté rastliny zo záhrady odstrániť a spáliť a zvyšnú zeleninu spracovať napríklad pomocou Fitosporinu.

Bakteriálna hniloba cibule

Bakteriálna hniloba preniká do rán, ktoré sa tvoria na listoch počas odstraňovania buriny alebo polievania. Prvé príznaky infekcie hnilobou sú viditeľné na listoch. Najprv sa na nich objavia svetlé škvrny, potom sa zväčšia a dostanú sa až ku krku. Po daždi, zalievaní alebo rosení prenikajú baktérie hlboko do pôdy až k hlávke cibule.

Na rozdiel od žiaroviek, ktoré sú ovplyvnené hnilobou dna cibule (fusarium), môžu hlavy s týmto ochorením vyzerať zdravo. Ale keď ho rozrežete, môžete vidieť, že jadro je úplne zhnité. Rotácia sa postupne šíri od stredu k okrajom hlavy.

Prevencia a kontrola choroby spočívajú v dodržiavaní nasledujúcich pravidiel:

 • neodporúča sa sadiť cibuľu na to isté miesto niekoľko rokov po sebe;
 • po zbere zo záhrady musíte odstrániť všetky zvyšky rastlín;
 • všetky práce na záhrade sa musia vykonávať opatrne, bez poškodenia peria cibule;
 • sledovať pravidelnosť zavlažovania, od okamihu vytvorenia žiarovky by mali byť mierne;
 • uvoľnenie pôdy spomaľuje šírenie choroby;
 • aplikujte hnojivá v súlade s normami (prebytok dusíka sa stáva príčinou aktivity infekcie).

Nositeľmi infekcie sú škodcovia ako napríklad cibuľová muška, roztoč. Preventívne opatrenia by sa preto mali zameriavať aj na kontrolu škodcov.

Aby sa v sadivovom materiáli neobjavila bakteriálna hniloba, udržiava sa niekoľko hodín v roztoku formalínu alebo manganistanu draselného. Potom dobre osušte na slnku. Podozrivé žiarovky sa liečia antibiotikami. Vhodná je zmes tetracyklínu so streptomycínom.

Zelená hniloba plesní

Hniloba zelenej plesne ovplyvňuje už zozbierané plodiny počas skladovania. Cibuľová škrupina vysuší a pokryje ju zelená pleseň. Hlavné dôvody sú: poškodenie žiaroviek počas zberu a vysoká vlhkosť v miestnosti, kde sa plodina skladuje (viac ako 70%).

Príčinou vývoja choroby sú často cibuľoví škodcovia. Stále infikujú rastlinu na lôžkach a za priaznivých podmienok sa patogény začnú aktívne rozvíjať, čo vedie k hnilobe plodiny.

Na napadnutých cibuľkách v oblasti dna sa objavujú vodnaté hnedasté škvrny. Po chvíli sa z nich objaví nepríjemný zápach plesní a pod váhy sa pozoruje nazelenalý kvet.

Za preventívne opatrenia sa považuje dôkladné vysušenie plodiny a splnenie všetkých požiadaviek na jej skladovanie. Miestnosť by mala byť tmavá, chladná (asi +3 stupne) a nie vlhká. Predbežná dezinfekcia úložného priestoru pre cibuľu.

Na výsadbu v budúcom roku sa odporúča vybrať žiarovky vopred. Tip: Vezmite semenný materiál na uskladnenie na iné miesto. Pravidelne to kontrolujte a včas sa zbavte chorých a poškodených žiaroviek.

Čierna pleseň

Plesňová choroba čierna hniloba je problémom hlavne zozbieraných plodín, ktoré boli uskladnené. Choré žiarovky zmäknú, hnijú, deformujú sa, váhy vysychajú a sú pokryté čiernym kvetom. Na záhrade však môžete vidieť značky. Spóry húb infikujú listy, keď sú vlhké dlhšie ako 7 hodín.

Vývoj choroby je vyvolaný nesprávnymi podmienkami skladovania. Čierna pleseň na cibuli sa vyvíja v zatuchnutých, vlhkých miestnostiach, kde je vysoká vlhkosť, vysoké teplotné výkyvy a zlé vetranie vzduchu. Choroba provokuje nedostatočne vysušená plodina po vyhĺbení z pôdy.

Ochranné opatrenia sú:

 • počas uvoľňovania a odstraňovania buriny z pôdy je potrebné dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu listov, inak by sa rana mohla stať miestom infekcie;
 • zozbieraná plodina by mala byť chránená pred poškodením;
 • miestnosť udržuje nízku vlhkosť vzduchu a nízku teplotu;
 • odstráňte zo záhrady staré vrcholy rastlín;
 • pretože cibuľoví škodcovia sa stávajú pôvodcom choroby, nie je potrebné umožniť ich výskyt v záhrade.

Zber sa musí uskutočniť včas. Nezrelú alebo prezretú cibuľu neodstraňujte. Bude to nesprávne skladované a vysoké riziko vzniku rôznych chorôb.


Pozri si video: Ľ. Blaha v O 5 minút 12