Popis a vlastnosti popínavých ruží odrody Parade, pravidlá pestovania

Popis a vlastnosti popínavých ruží odrody Parade, pravidlá pestovania

Prehliadková ruža má vynikajúce dekoratívne vlastnosti a často sa používa v krajinnom dizajne. Aby kultúra mohla normálne rásť a rozvíjať sa, musí sa o ňu plne starať. Za týmto účelom by mala byť rastlina napojená, rozrezaná, kŕmená včas. Odporúča sa zakryť kríky na zimu. Dôležitá je aj ochrana pred chorobami a škodcami.

Popis a druhy odrôd ruží Parade

Krásna popínavá ruža Parade patrí do nárokovacej kategórie a je považovaná za veľkokvetú rastlinu. Táto kultúra je nenáročná v starostlivosti a ľahko sa prispôsobuje akýmkoľvek podmienkam. Vyznačuje sa bohatým a bujným kvitnutím.

Kultúra je schopná dosiahnuť výšku 4 metre. Jeho šírka je 2 metre. Aby sa rastlina mohla normálne rozvíjať, potrebuje fixáciu na podporu. Výhonky tejto odrody sú ľahké a pružné, ale pod váhou kvetov sa môžu oprieť o zem. Ak nie sú vetvy zviazané, zlomia sa.

Tieto ruže sa vyznačujú tmavozelenými listami, ktoré sú blízko pri sebe. Kvety majú bujnú textúru a oválny tvar. Dosahujú priemer 10 centimetrov. Každá kvetina obsahuje 30 okvetných lístkov. Na 1 vetve sa zvyčajne objaví 5 kvetenstva. Na konci kvitnutia získajú takmer rubínovú farbu.

Aj keď sa rastlina považuje za celkom jemnú, je odolná voči dažďovým zrážkam. Mäkké a pružné stonky spôsobujú, že z nich steká voda a ťažko poškodzujú úrodu. Púčiky majú rôzne odtiene, od horúcej ružovej až po čerešňovočervenú.

Hlavné výhody a nevýhody

Hlavná výhoda odrody sa považuje za dlhé a svieže kvitnutie. Počas sezóny sa to opakuje niekoľkokrát. Nepochybnou výhodou kultúry je odolnosť voči chorobám. Hlavnou nevýhodou rastliny je jej náchylnosť k nadmernej vlhkosti.

Špecifiká pestovania plodín v záhrade

Aby ste dosiahli úspech pri pestovaní ruží tejto odrody, stojí za to správne vykonávať výsadbové práce.

Kedy sadiť?

Najlepšie je plodinu vysadiť koncom jari alebo začiatkom leta. Vďaka tomu bude mať rastlina príchod zimy čas na rast a zosilnenie.

Výber miesta a príprava pôdy

Parádne ruže je možné vysadiť na tienisté miesta. Bude však možné dosiahnuť bujné a bohaté kvitnutie iba v slnečných oblastiach. Je dôležité zvoliť miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu. Pri výsadbe na slnečnom mieste sa dažďová voda z listov rýchlejšie odparuje. To pomáha minimalizovať riziko plesňových infekcií.

Kultúra nie je príliš náročná na zloženie pôdy. Môže rásť a rozvíjať sa na akejkoľvek pôde. Najlepšou možnosťou by však bola voľná a výživná pôda. Kvalitný odtok nemá malý význam.

Na prípravu pôdy stojí za to urobiť pás široký 50 centimetrov a hlboko ho prekopať. Potom pre každú rastlinu vykopajte jamu s veľkosťou koreňového systému a naneste na ňu organické hnojivo. Na to sa používa hnoj alebo kompost.

Príprava sadivového materiálu

Na namočenie sadivového materiálu stojí za to urobiť riešenie Kornevin. Vhodné sú aj ďalšie rastové stimulátory. Stojí za to ponoriť sadenicu do výslednej depresie na pol hodiny.

Technológia pristátia

Pri vykonávaní výsadbových prác musí byť kultúra ponorená do priehlbiny, posypaná zeminou a zhutnená jej povrchy. Stojí za to dokončiť výsadbu hojným zavlažovaním. V takom prípade sa odporúča skrátiť výhonky ruže. Pre bohaté kvitnutie by ich veľkosť mala byť 15 centimetrov.

Vlastnosti starostlivosti o odrody

Táto odroda popínavej ruže sa považuje za veľmi nenáročnú na starostlivosť. Aby ste dosiahli bujné kvitnutie, stojí za to napájať a kŕmiť kríky včas.

Polievanie

Pôda je navlhčená každých 10 dní. Zalievanie by malo byť dostatočne výdatné, aby sa vlhkosť dostala až do najhlbších koreňov. V opačnom prípade dôjde na povrchu k tvorbe koreňov. Pre takúto rastlinu je ťažké prežiť zimu.

Vrchný obväz

Plodinu sa odporúča nakŕmiť 3 roky po výsadbe. Na to sa používajú tekuté organické hnojivá a popol. Na vedro s vodou sa odporúča použiť 1 pohár popola a 1 liter tekutého hnoja. Z hotových výrobkov si môžete vybrať Novovert pre ruže. Na jeseň stojí za to pridať roztok draselnej soli.

Orezávanie a tvarovanie

Ružu sa odporúča orezávať na jar a na jeseň. Počas procedúry stojí za to zbaviť sa chorých a postihnutých konárov. Mali by ste tiež odstrániť výhonky staré 3 - 4 roky. Nebudú kvitnúť. Zvyšok konárov by mal byť zastrihnutý na prvý silný púčik.

Prístrešok na zimu

Rastlinu sa odporúča pripraviť na zimu koncom septembra. Mali by ste urobiť nasledovné:

  • vyčistiť vetvy z lístia;
  • vykonávať orezávanie;
  • ohnite a pripevnite vetvy k zemi;
  • posypte ružu - výška kopca by mala byť 30 centimetrov;
  • zakryte krík suchými listami a vetvami - je tiež prípustné použiť špeciálny netkaný materiál.

S príchodom prudkého chladného počasia stojí za to urobiť vysoko kvalitný prístrešok. K tomu môže byť ruža pokrytá veľkou škatuľou alebo môže byť cez krík prehodená silná vrstva smrekových konárov.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Pri pestovaní plodiny na tmavom mieste môže čeliť plesňovým infekciám. Aj keď je ruža považovaná za vlhkomilnú rastlinu, neodporúča sa ju vysádzať na miesta s vysokou hladinou podzemnej vody.

Kultúra môže interferovať s vývojom múčnatky. Táto choroba je sprevádzaná výskytom bieleho kvetu na listoch. Pri riešení problému pomôže infúzia popola, ktorá sa používa na postrek plodín.

Ďalším nebezpečným ochorením je čierna škvrna. Vyznačuje sa výskytom gaštanových škvŕn na listoch. Roztok síranu meďnatého pomôže vyrovnať sa s patológiou.

Zo škodcov ruža najčastejšie trpí útokmi roztočov. Dnes je v predaji veľa infúzií a práškov, ktoré sa zaoberajú parazitmi. Ďalším nebezpečným hmyzom je ruža cikáda. K jeho eliminácii prispievajú prostriedky ako Fufanon a Intavir.

Rozmnožovanie kvetov

Kultúru môžete propagovať rôznymi spôsobmi:

  • semená;
  • očkovanie;
  • vrstvenie;
  • odrezky.

Za najjednoduchšiu a najdostupnejšiu metódu kultivácie kultúry sa považujú odrezky. Pri výbere metódy osiva by sa sadivový materiál mal kupovať v špecializovaných predajniach.

Použitie v dizajne krajiny

Rose Parade sa dá použiť na vytvorenie krásneho živého plotu. Na zdobenie mriežky alebo plotu by mali byť kríky vysadené vo vzdialenosti 45 centimetrov od konštrukcie. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 1 meter. Jasné púčiky vyzerajú obzvlášť pôsobivo na pozadí bielych oblúkov.

Jasne ružové kvety vyzerajú skvele s ihličnanmi. Ak je to žiaduce, ružu Parade je možné pestovať ako krík. V takom prípade však musíte pravidelne vykonávať orezávanie rastliny.

Rose Parade je považovaná za obľúbenú okrasnú rastlinu, ktorá sa často používa v krajinnom dizajne. Toto je nenáročná kultúra, ktorá si nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Aby sa dosiahlo svieže a bohaté kvitnutie, odporúča sa kríky napojiť a včas kŕmiť. Ak sa objavia príznaky plesňových infekcií alebo útokov škodcov, mali by ste okamžite použiť špeciálne lieky.


Pozri si video: Narodni dar - Danijela