Popis odrody paradajok Kytica Sibíri, jej vlastnosti a úroda

Popis odrody paradajok Kytica Sibíri, jej vlastnosti a úroda

Paradajková kytica Sibíri f1 sa relatívne nedávno objavila na trhu záhradníckych plodín a za krátky čas si získala obľubu medzi profesionálmi i amatérmi. Pôvodcom je dnes firma „Aelita“. Rastlina patrí k hybridným odrodám s priemernou dobou dozrievania. Obdobie hromadného plodenia začína 111-115 dní po objavení sa prvých výhonkov. Výrobca tvrdí, že odroda paradajok je plodinou s vysokým výnosom, ako je uvedené na obale zo sadivového papiera.

Sibírska odroda patrí k rôznym determinujúcim druhom, priemerná výška výhonkov dosahuje 1 meter. Odporúča sa pestovať v otvorených vonkajších podmienkach alebo nafilmované štruktúry. Výhodou odrody rajčiakov je dobrá prenosnosť a odolnosť voči veľkému zoznamu chorôb rajčiakov.

Aké sú vlastnosti ovocia?

Jeden rajčiakový kríček je schopný produkovať až 30 plodov zrejúcich súčasne. Zelenina má zvláštny tvar, ktorý nie je typický pre väčšinu odrôd paradajok. Valcovité paradajky s dokonale hladkým, bezchybným a rovnomerným povrchom. Farba paradajok má bohatý červený odtieň. Lesklá pokožka je dostatočne silná, čo prispieva k dobrej výdrži zeleniny pred vonkajšími vplyvmi a podmienkami obtiažnej prepravy.

Priemerná hmotnosť jednej paradajky dosahuje 60 gramov. S výhradou pravidiel a odporúčaní pre prácu s paradajkami od 1 m2 odstráňte z 9 až 10 kg zeleniny. Recenzie pestovateľov paradajok hovoria o vynikajúcich vlastnostiach rajčiaka odrody. Paradajky vyzerajú dobre v šalátoch, čo im dodáva osobitnú chuť. Vďaka rovnomernému tvaru a nízkej hmotnosti sa zelenina tejto odrody používa pri konzervovaní ako plnohodnotný materiál. Štandardné paradajky rovnakého tvaru dodajú konzervám z nakladaných uhoriek estetický chutný vzhľad.

Ako pracovať s odrodou paradajok?

Kultivácia sa uskutočňuje štandardným spôsobom sejbou sadivového materiálu na získanie sadeníc. Výsev sa vykonáva v malých nádobách v tretej dekáde marca. Pôda je zakúpená v špecializovaných predajniach alebo vyrobená nezávisle. Po vytvorení jedného alebo dvoch pravých listov sa vykoná ponor.

Keď sú výhonky paradajok staré 45 až 55 dní, sadenice sa vysadia na trvalé miesto na pestovanie.

Miesto kultivácie je vopred pripravené a zorané, takéto práce sa odporúčajú vykonávať na jeseň. Pred priamou výsadbou je potrebné do pôdy pridať humus a popol. Dobrý dezinfekčný účinok sa dosiahne ošetrením pôdy slabým roztokom manganistanu draselného. Táto akcia zničí škodlivé mikroorganizmy a zníži riziko budúceho výskytu paradajok. Najlepším predchodcom rastliny je mrkva, zelenina, ako je petržlen a mrkva, ako aj plodiny čeľade nočných.

Schéma výsadby sa vykonáva pri dodržaní vzdialenosti 50 x 40 cm. Na 1 m2 je potrebné usporiadať od 4 do 5 kríkov. Kvôli vysokému rastu je potrebné rastlinu zviazať a odstrániť zelenú hmotu listov. Starostlivosť o záhradnícku kultúru spočíva v včasnom zalievaní, uvoľňovaní pre lepší prísun kyslíka a odstraňovaní buriny. Paradajky dobre reagujú na hnojenie minerálnymi hnojivami, ktoré sa musí počas vegetačného obdobia vykonávať niekoľkokrát.


Pozri si video: AGRO Choroby rajčiakov a uhoriek STOP