Výsadba a starostlivosť o gravilat na otvorenom poli, najlepšie odrody a pestovanie

Výsadba a starostlivosť o gravilat na otvorenom poli, najlepšie odrody a pestovanie

Zástupca čeľade Rosaceae vyzdobí osobný pozemok, doplní kvetinové záhony a alpské kĺzačky v blízkosti umelých nádrží. Gravilat je rozšírený po celom Rusku, starostlivosť o rastlinu je jednoduchá, je dôležité správne vysadiť kvetinu a zvoliť si správne miesto pre trvalku. Existuje veľa rastlinných odrôd; v krajinnom dizajne sú populárne druhy gravilaty červených a žltých odtieňov.

Popis a vlastnosti

Gravilat je nenáročná trváca kvitnúca rastlina vhodná na pestovanie začínajúcimi záhradníkmi. Stručná charakteristika rastliny:

 • Vzpriamená stonka s drsnými perovitými listami.
 • Vytvára korymbózu alebo panikuláciu kvetenstva.
 • Koreňový systém je plazivý s tuhým hlavným koreňom.
 • Má liečivé vlastnosti.
 • Priemerná výška rastliny je 60 centimetrov.
 • Priemer kvetov je 3-4 centimetre.
 • Mrazuvzdorná rastlina, ktorá odolá teplotným extrémom.

Niektoré druhy benediktínskych bylín tvoria kvetenstvo v tvare zvona. Trvanie kvitnutia a jeho nástup sú určené genetickými vlastnosťami odrody.

Názory

Chovatelia majú asi 60 druhov gravilatu. Na území Ruska je benediktínska tráva rozšírená na Urale, Sibíri, v oblasti Volhy, na Ďalekom východe, na Kaukaze a v ďalších regiónoch. Krásna vytrvalá trvalka nájdená v Európe.

Vrch

Najbežnejší typ gravilatu. Rastlina nie je vysoká - až 20 centimetrov. Tvorí kvety jasne žltej farby, vynikajúce pre alpské kĺzačky, obdobie kvitnutia začína v máji.

Plazivý

Kvety tohto druhu zdobia skalnaté záhrady. Zvonkovité súkvetia žltej farby. Na výrobu kobercov sa používa plazivý gravitát. Listy rastliny sú ozdobné, členité, malé, zamatové.

Urban

Benediktova tráva je druhý názov mestského gravilatu. Tento typ je v Európe bežný. Formy vzpriamené stonky vysoké až 50 centimetrov. Obdobie kvitnutia začína v máji. Kvety sú žlté, majú priemer 3 centimetre.

Čílsky

Vysoký pohľad na gravilat. Výška dospelej rastliny dosahuje 60 centimetrov alebo viac. Jasne červené kvety nezanechajú ľahostajný vzhľad. Na základe tohto druhu sú odvodené hybridné odrody. Medzi nevýhody patrí krátke obdobie kvitnutia.

Hybrid

Plody práce chovateľov. Najčastejšie sa čílsky gravilat berie ako základ pre vytvorenie novej odrody. Všetky hybridy sa vyznačujú zvýšenou mrazuvzdornosťou a odolnosťou voči chorobám.

Jasne červená

Tvorí trvalku v tvare kríka. Distribuované na Kaukaze. Kvety sú oranžovo-červenej farby s krásnymi zlatožltými tyčinkami. Obdobie kvitnutia sa začína v máji a trvá do konca augusta.

Rieka

Ohrozené druhy uvedené v červenej knihe. Vytvára divoké húštiny pozdĺž brehov riek a nádrží. Na výšku môže dosiahnuť 80 centimetrov. Kvety sú veľmi pekné, pripomínajú visiaci froté zvonček, neobvyklej ružovej farby s rôznymi stupňami odtieňov.

Poznámka: Je to dobrá rastlina medu a prírodný insekticíd.

Ross

Rastlina skalnatých hôr, absolútne nenáročná na kvalitu pôdy a podmienky pestovania. Vytvára krovie stredného vetvenia s výškou najviac 40 centimetrov. Charakteristickou črtou druhu je genetická mrazuvzdornosť, znáša zimy s mrazmi až do -36 C. Kvety sú žlté, hromadne sa vysádzajú do skalnatých záhrad a na alpské kopce.

Trojkveté

Rodnou zemou druhu je Severná Amerika. Rastie na svahoch v hustých skupinách, trvalka dosahuje výšku najviac 35 centimetrov. Druhé meno - „prériový dym“ - semenné struky tvoria dlhé biele chĺpky, pretiahnuté smerom nahor. Počas veterných dní sa boxy hojdajú a vytvárajú vizuálny efekt plazivého dymu.

Terry

Líši sa krásnym originálnym vzhľadom kvetenstva, pripomínajúcim froté maky. Obdobie kvitnutia je dlhé - od mája do septembra. Tento druh je dosť mrazuvzdorný.

Veľkolisté

Bylinná trvalka vysoká až 80 centimetrov. Tvorí malé žlté kvety s priemerom najviac 2 centimetre. Nenárokovaný pohľad na dizajn krajiny.

Populárne odrody

Na základe rôznych druhov gravilaty sa vytvorili rôzne odrody rastlín, ktoré sa líšili tvarom a farbou kvetenstva, trvaním kvitnutia a ďalšími vlastnosťami.

Fire Opal

Hybridná odroda s veľkými dvojitými kvetmi jasne oranžovej farby. Tvorí krík vysoký až 8 centimetrov, kvitne od júna do júla. Odtieň-tolerantná odroda s vysokou zimnou odolnosťou.

Princezná Juliana

Veľkolepá odroda s polodvojitými kvetmi jasne oranžovej farby anglického výberu. Bush je tvorený až do výšky 60 centimetrov. Stonky sú pôvodnej bordovej farby. Priemerná zimná odolnosť.

Gladis Perry

Jedna z populárnych odrôd gravilaty, vytvára kvetenstvo bohatej červenej farby. Vhodné na pestovanie na alpských kĺzačkách a ako obrubníková rastlina. Zimná odolnosť odrody je priemerná.

Lionel cox

Zástupca rieky gravilat. Výška kríka je 35 centimetrov. Kvety sú malé, ovisnuté, nemajú priemer viac ako 2 centimetre, majú tvar zvončeka. Farba kvetenstva je jemná, oranžovo-žltá.

Album

Rozmanitá riečna gravilata. Sú vysadené na zdobenie pobrežných zón umelých nádrží. Kvety sú nenápadné, v podobe zelených zvončekov, z ktorých vykúkajú bledoružové lupienky.

Lady Stradeten

Trvalka čílska gravilata s veľkými jasnými dvojitými kvetmi. Trvanie kvitnutia od júna do augusta. Svetlomilná rastlina nenáročná na kvalitu pôdy.

Pán J. Bradishaw

Zástupca čílskeho gravilatu vysokého až 60 centimetrov. Kvety sú veľké, polodvojité, intenzívne červené, pripomínajúce miniatúrne ruže. Líši sa vo vysokej zimnej odolnosti, kvitne od júna do júla.

Ohnivá guľa

Populárna odroda čílskych druhov. Na kvitnúcej stonke tvorí jeden veľký kvet. Vďaka intenzívnej červenej farbe okvetných lístkov je odroda atraktívna pre terénne úpravy. Výška kríka je 50-60 centimetrov.

Goldball

Čílska hybridná odroda s veľkými dvojitými kvetmi. Obdobie kvitnutia je 2 letné mesiace. Kvety sú jasne žlté. Vhodné na kvetinové záhony a alpské šmykľavky. Výška kríka je 50 centimetrov.

Borizin

Trvalka sa aktívne používa v krajinnom dizajne. Kvety sú jasne červené, výška rastliny je 30 centimetrov. Kvitne od mája do júla. Priemerná zimná odolnosť, dobre rastie na slnečných miestach.

Červený drak

Terryho čílsky vzhľad. Kvety červenej alebo bielej farby, s priemerom 5 centimetrov, záhradníci milujú pre krásny tvar okvetných lístkov. Rastlina je náročná na svetlo, je skvelým doplnkom kvetinových záhonov.

Rigoletto

Výraznou črtou odrody je dlhé obdobie kvitnutia. Kvety sú jasné, červené, zhromaždené v kvetenstvách. Výška kríka je 50 centimetrov, priemer kvetu je 4 centimetre. Používa sa na jednotlivú výsadbu a umiestnenie do skaliek.

Pestovanie sadeníc

Bežným spôsobom pestovania gravilatu je sadenica. Osivový materiál musí byť pripravený a dezinfikovaný namočením semien pred výsadbou v roztoku manganistanu draselného na 2 - 3 hodiny.

Načasovanie

Výsev semien sadeníc sa môže začať koncom februára - začiatkom marca.

Siatie sa neodporúča odkladať, pretože mladé kríky je možné zasadiť do pôdy koncom apríla.

Ako sadiť

Sadenice a pôda sú dezinfikované. Na dne je inštalovaná drenáž vo forme expandovanej hliny alebo malých okruhliakov, pôda je pokrytá. Ďalej musíte nakresliť drážky vo vzdialenosti 3 centimetre od seba. Semená sa šíria v rovnakej vzdialenosti, posypú sa zemou a hojne sa zalejú teplou vodou.

Sadenice sa odporúčajú pokryť fóliou a umiestniť na teplý parapet. Vo fóliovom skleníku sa odporúča vytvoriť vetracie otvory.

Požiadavky na pôdu

Gravilat je nenáročný na pôdu, vhodná je rašelinová zmes s prídavkom piesku. Nenechajte pôdu vyschnúť, je potrebné ju pravidelne polievať.

Ponorte sa

Mladé rastliny sa vysádzajú do jednotlivých kvetináčov v štádiu troch pravých listov. Je dôležité nepoškodiť krehký koreňový systém počas transplantácie, inak sa sadenice dlho zakorenia a ublížia.

Vrchný obväz

Rastliny nepotrebujú ďalšie kŕmenie. Ale pre lepší rast a tvorbu zdravého koreňového systému môžu byť kríky zalievané komplexným minerálnym hnojivom 1,5 týždňa po ponorení.

Kedy a ako sadiť vonku

Ak sa na jar pôda zahreje na +10 ° C, hrozba mrazu prešla, potom sa sadenice vysadia na otvorenom teréne vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba. V budúcej sezóne budú kvitnúť mladé kríky.

Výsadba semien na otvorenom teréne

Ak z nejakého dôvodu nebolo možné pestovať sadenice alebo sa minuli termíny sejby, potom je možné gravilat vysadiť priamym výsevom semien do otvoreného terénu.

Jar

Koncom apríla môžete do zeme vysiať semená. Postele sú vopred pripravené:

 • Vykopajte ho do hĺbky 30 centimetrov.
 • Uvoľňujú sa, pridávajú piesok a popol z dreva.
 • Drážky sú označené.
 • Vysievajte semená.

Vzdialenosť medzi sadenicami v tomto prípade bude menšia, asi 15 centimetrov. Keď sa objavia prvé výhonky, musia sa zriediť. Keď kríky dosiahnu výšku 15 centimetrov, rastliny môžu byť presadené na trvalé miesto.

Jeseň

Výsev na jeseň bude závisieť od klimatických podmienok regiónu. Sadia gravilat tesne pred príchodom chladného počasia, je dôležité, aby klíčky nemali čas na vyliahnutie a zamrznutie. Nie je potrebné dodatočne zakrývať posteľ.

Starostlivosť

Všetky druhy sú nenáročné, so starostlivosťou o rastliny si poradia aj začiatočníci. Je dôležité mať na pamäti, že gravilat je kvet milujúci svetlo, ktorý zle znáša sucho. Zároveň je veľmi nežiaduca stagnácia vlhkosti v koreňoch. Nezasádzajte gravilat do močaristých oblastí.

Polievanie

Zavlažovanie výsadby by malo byť mierne, pretože pôda vysychá. Neodporúča sa nechať pôdu vyschnúť a jej zvýšenú vlhkosť. Zalievanie sa vykonáva pri koreni.

Prerezávanie kvetenstva a stopiek

Na udržanie dekoratívneho vzhľadu rastlín sa odporúča vykonávať preventívne prerezávanie sušených listov, kvetenstva a stoniek kvetov. Je potrebné včas odstrániť zvyšky rastlín, aby sa zabránilo výskytu plesňových chorôb.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Uvoľňujú výsadby podľa potreby, odstraňujú všetku burinu. Po odstránení buriny a uvoľnení sú kríky mulčované zmesou rašeliny a piesku. Je potrebné pamätať na to, že koreňový systém gravilatu je povrchný; trvalku je možné uvoľniť do hĺbky najviac 2 - 3 centimetrov.

Vrchný obväz

Gravilat sa zaobíde bez kŕmenia. Ak ale chcete aktivovať rast alebo stimulovať kvitnutie, aplikujte hnojenie komplexnými minerálnymi hnojivami. Na zlepšenie farby listov sa používa jednorazové kŕmenie maštaľným hnojom alebo humusom.

Choroby a škodcovia

Bylinkový ker je prírodný insekticíd, to znamená, že je schopný odplašiť škodcov a hmyz svojou špecifickou vôňou, navyše listy a stonky rastlín sú pokryté malými vilmi, vďaka čomu je ker pre húsenice a slimáky nepožívateľný.

Gravilat nie je náchylný na plesňové a bakteriálne infekcie, dobre znáša zmeny teploty a neutrálne reaguje na nekvalitné pôdy.

Rozmnožovanie

Je celkom ľahké zvýšiť populáciu gravilatov vo vašej oblasti. Rastliny sa množia semenami alebo delením kríkov. Zber semien sa vykonáva v lete, po odkvitnutí. Môžete vysievať na jeseň do pôdy pred zimou.

Semená

Výsev semien benediktínskej trávy sa môže uskutočňovať v zemi alebo z nich možno pestovať sadenice. Každý záhradník si vyberie ten najpohodlnejší spôsob. Osivo je nakladané, kalené a kalibrované. Pri nákupe semien v obchode venujú osobitnú pozornosť individuálnym odporúčaniam pre pestovanie odrody.

Rozdelenie kríkov

Bush je rozdelený ostrým nožom a opatrne transplantovaný na nové miesto, hojne napojený. Týmto spôsobom sa gravilat množí skoro na jar pred začiatkom obdobia kvitnutia. V niektorých regiónoch sa mladé sadenice presádzajú na jeseň. Je dôležité, aby mal krík čas na zakorenenie a zosilnenie pred začiatkom prvého mrazu.

Použitie v dizajne krajiny

Gravilat je nenahraditeľným atribútom skalnatých záhrad a skalných záhrad. Vysádzajú sa druhy riečnej gravilaty, ktoré zdobia pobrežie ozdobných nádrží. Rastliny vyzerajú harmonicky v spoločných výsadbách s pivonkami, floxami, ľaliami a kosatcami.

Na obrubníkových plantážach sa používajú hybridné odrody. Kvitnúce stonky vysokých gravilátov sa používajú na vytvorenie kvetinových aranžmánov a kytíc.

Partneri

Benediktová tráva je prírodný insekticíd a rastlina medu, preto ju záhradníci často vysádzajú na zeleninové záhony. Samotný gravilat uprednostňuje ako susedia rôzne cibuľovité kvety. Pri spoločnom sadení je potrebné brať do úvahy rast dospelých rastlín a obdobie kvitnutia.

Gravilat alebo "grécka ruža" - krásna nenáročná trvalka, bude nádhernou výzdobou pre skalku alebo harmonickým doplnkom kvetinových záhonov. Ak je dôležité, aby na kvetinových záhonoch bolo veľa kvitnúcej vegetácie, vyberú sa odrody gravilata s dlhým obdobím kvitnutia.


Pozri si video: Výrobný manažment 2017. Najlepšie myšlienky z konferencie.