Záhradní priatelia: kam včely chodia v zime

Záhradní priatelia: kam včely chodia v zime

Kam včely chodia v zime


Prichádza prvé chladné počasie a zrazu si uvedomujeme, že záhrada je tichšia. Nenávidené komáre zmizli, hlučné čmeliaky už nelietajú a jemné včely už nie sú vidieť pasúce sa nad poslednou jesennou kvetinou.
Ale kam všetci šli? Mŕtva, migrovaná alebo letargická?
Nie všetky druhy majú rovnaký prístup k zime.
Napríklad komáre neodolajú intenzívnemu prechladnutiu a zostávajú nažive iba v štádiu vajíčka alebo larvy v chránenom prostredí.
Hornety (Vespa crabro) namiesto toho z roka na rok prežívajú vďaka húževnatosti svojich nových kráľovien, ktoré sa po oplodnení bezpečne schovajú v podkroví alebo v dutinách stromov.
Ale najzaujímavejšie zimovanie všetkých je presne to našich včelích kamarátov, ktorým sa podarí prekonať aj veľmi tvrdé zimy a vzájomne si pomáhať čakať na novú jar.
Včely (Apis mellifera) sú sociálnym hmyzom, ktorý pochopil, že jednota je silou druhu, čo je koncept, ktorý človek príliš často podceňuje v prospech individualizmu.
Keď príde jeseň, kráľovná položí posledný špeciálny potomok veľmi dlhých včiel, ktorý je vhodný na život 5-6 mesiacov proti 30-40 dňom bežných včiel.
Na zimných bránach tieto úžasné hymenopterany dokážu interpretovať sezónne zmeny spôsobom, ktorému človek nerozumie, a pár dní pred príchodom prvých porúch sa rodina zavrie v glomere.
Glomere je druh útvaru, v ktorom sa všetky včely schoulujú blízko seba, aby chránili kráľovnú, ktorá zostáva v strede hniezda.

Záhradní priatelia: kam včely chodia v zime: Med ako palivoTeplo vnútri úľa sa udržuje vibráciou prsných svalov a energia potrebná na túto operáciu sa získava z medu.
V lete sa med uchováva v hrebeňoch, čo predstavuje potrebné zásoby na kŕmenie počas zimy.
Zatiaľ čo kráľovná spočíva v najteplejších oblastiach hniezda, ostatné včely sa pohybujú striedavo z vonkajšej polohy do vnútornej do samotnej gloméry, aby sa predišlo príliš veľkému zastaveniu podchladenia v chladnejšej oblasti.
Domnievame sa, že pre prežitie celej rodiny môže zmeniť rozdiel iba jeden stupeň teploty; z tohto dôvodu by včelár nemal zasahovať do zimných návštev, s následným otvorením boxu a znížením teplôt.
Tak sme zistili, že včely neumierajú, idú na dlhý spánok, ale jednoducho sa navzájom zhromažďujú a zahrievajú.
Z tohto dôvodu môže v niektorých miernych zimných dňoch dôjsť k videniu lietania niektorých včiel, aj keď sneh stále pretrváva. V skutočnosti nie je neobvyklé, že sa niektorí dravci pokúšajú vykonať prieskumné lety pri hľadaní čerstvého peľu a nektáru, ktorý môžu druhy dodávať druhom. veľmi skoro kvitnúce, ako sú lieska, kalina, kozia vŕba, jelša, kalicanto atď.