Ako používať dusičnan vápenatý, draselný a amónny na kŕmenie korením

Ako používať dusičnan vápenatý, draselný a amónny na kŕmenie korením

Získanie vynikajúcej úrody je kľúčom k správnej starostlivosti o každú rastlinu. Paprika nie je výnimkou. Treba to spracovať a nakŕmiť. Potom sa rastlina stáva silnejšou, odolnejšou a lepšie odoláva rôznym patogénom.

Dusičnan vápenatý

Je široko používaný na kŕmenie rastlín na pozemkoch. Obsahuje 13% dusíka a 19% vápnika. Tento typ hnojiva sa líši od podobných kompozícií obsahujúcich dusík tým, že nezvyšuje kyslosť pôdy. Preto sa zavádza do každého zloženia pôdy.

Hnojenie pôdy dusičnanom vápenatým neutralizuje vysokú kyslosť a navyše pomáha rýchlejšiemu dozrievaniu plodov. Berie prebytočný mangán a železo z pôdy.

Obsahuje nejaké dusičnany. Preto sa v dôsledku aplikácie rast zrýchľuje a zvyšuje sa objem plodiny. Pri správnom skladovaní nemá škodlivý účinok na ľudské telo.

Kultúra spracovania

Použitie dusičnanu vápenatého na korenie je nevyhnutné na to, aby rastlina mohla vytvárať ovocie. Zároveň ich robí mäsitými a šťavnatými.

Mal by sa kŕmiť v nasledujúcom zložení: 20 gr. hnojivá na 10 litrov. voda. Toto riešenie je distribuované na 1-1,5 m2 listové kŕmenie je najlepšie.

Dusičnan vápenatý sa tiež používa, keď rastlina ochorie na vrcholovú hnilobu. Na plodoch sa objavia biele škvrny. Neskôr na týchto miestach začnú hniť. Aby ste sa vyhli úbytku ovocia, môžete každý kríček zaliať litrom 0,2% roztoku dusičnanu vápenatého.

Výhody použitia tohto hnojiva na pôdu:

 1. Koreňový systém sa stáva silnejším a zvyšuje sa odolnosť voči niektorým chorobám.
 2. Zvyšuje produktivitu, zlepšuje chutnosť ovocia a zvyšuje ich trvanlivosť.
 3. Pomáha rastline ľahšie odolávať zmenám počasia.

Pôdu je vhodné obohatiť vápnikom ešte pred výsadbou sadeníc, pri jarnej orbe. Od jesene je zavedenie dusičnanu vápenatého do pôdy zbytočné. Pretože sa dusík počas zimy vymyje a samotný vápnik je bez neho zbytočný.

Výroba hnojiva doma sami

Na to budete potrebovať:

 • 300 gr. dusičnan amónny.
 • 140 gr. hasené vápno.
 • 0,5 l vody.

Je nevyhnutné chrániť dýchací systém, bude to stačiť pri bežných dýchacích prístrojoch. Najlepšie je pripraviť riešenie mimo domu a iných budov, celý proces je sprevádzaný uvoľnením štipľavého zápachu, ktorý je nepríjemný pre vnímanie.

Vyžaduje sa hliníkový riad s objemom najmenej 3 litre. Pridá sa k nej ľadový ľad a voda. Zmes sa privedie k varu a postupne sa po malých dávkach pridáva hasené vápno. Po krátkom varení štipľavý zápach amoniaku zmizne. To znamená, že riešenie je pripravené.

Výsledná zmes by mala nejaký čas stáť, zatiaľ čo vápno začne vytvárať tmavú zrazeninu. Časť, ktorá je bez sedimentu, sa opatrne vypustí a uskladní. Toto je dusičnan vápenatý.

V budúcnosti sa musí jeho použitie vypočítať s prihliadnutím na to, ktorú plodinu je potrebné spracovať a aké je zloženie pôdy, v ktorej rastie.

Hnojenie od okamihu, keď sa objavia prvé výhonky

Je potrebné začať kŕmiť rastlinu výsevom semien. Na sadenice papriky sa používa hnojenie zložením dusík-draslík.

 1. Dusičnan draselný. Roztok sa pripraví nasledujúcim spôsobom, vezmite 30 gramov. látky a zriedi sa to v 10 litroch. Zalieva sa prísne pri koreni.
 2. Zmes látok: dusičnan amónny (2 čajové lyžičky), superfosfát (3 polievkové lyžice), síran draselný (3 čajové lyžičky) sa zriedi 10 litrami vody.

Pri manipulácii s rastlinami buďte veľmi opatrní. Niektoré látky na listoch môžu spôsobiť popáleniny. Preto, ak sa roztok dostane na listy, odporúča sa ich utrieť vlhkou handričkou.

Vytvorenie pevného základu pre kompetentný a plnohodnotný vývoj sadeníc prinesie ovocie neskôr. Pripravené rastliny ľahšie znášajú stres, ktorý dostávajú pri presádzaní na trvalé miesto.

Ďalšie spracovanie korenia

Vrchný obväz papriky na otvorenom teréne sa vykonáva pomocou kombinovaných formulácií. Prvé kŕmenie rastlín by sa malo vykonať ešte pred presunom sadeníc na zem. Do každej jamky pridajte 100 gramov. drevený popol. A nalejte nasledujúce zloženie.

10 litrov. voda sa odoberá:

 • 5-10 gr. superfosfát.
 • 10 gr. draselná soľ.
 • 300 gr. humus.

Minerálne hnojivá sa musia striedať. To pomôže rastline správne sa rozvíjať a produkovať najvyšší možný výnos. Ak je v zložení pôdy nedostatok vápnika, môžete ho zaliať dusičnanom vápenatým (2 gramy na 10 litrov).

Odporúča sa aplikovať hnojivo najmenej 5 krát. Najlepšie sa hodia organické hnojivá zmiešané s minerálnymi doplnkami.

 • 1 kg hnoja a 0,5 kg kuracieho hnoja sa zaleje vedrom vody. Trvajte na tom, aby sa uskutočnilo 4-5 dní. Tento roztok sa pridá do zavlažovacej vody, 1 l na vedro vody. Tam sa tiež pridáva dusičnan amónny (1 polievková lyžica na vedro). Táto kompozícia sa naleje na korenie 2 týždne po transplantácii.

Keď paprika začne kvitnúť, je nedostatok draslíka. Môžete ho naliať v nasledujúcom zložení:

 • Voda: 10l.
 • Superfosfát: 45-50 gr.
 • Dusičnan amónny: 10 gr.
 • Draselná soľ: 10-15 gr.

Postup opakujte po 2 týždňoch.

Paprika tiež potrebuje dusík. Počas tohto obdobia sa záhradníkom odporúča, aby rastliny postriekali. Z hnojív obsahujúcich dusík sa najčastejšie používajú:

 • Dusičnan amónny (dusičnan amónny).
 • Močovina (močovina).
 • Síran amónny.

Súčasti obsahujúce dusík by sa mali používať opatrne. Ich nadbytok vedie k tomu, že si závod intenzívne buduje svoju zelenú hmotu.

Čo musí vedieť obyvateľ leta o kŕmení korením

Niektoré užitočné tipy nie sú uvedené iba pre mladého záhradníka, ale pomôžu aj skúsenému špecialistovi.

 • Draslík a fosfor sa používajú na hnojenie rastlín koncom jesene. Potom pri sejbe semien a pestovaní sadeníc. Nedostatok fosforu naznačuje fialový odtieň listov.

Na začiatku by ste mali dať rastlinám receptúru obsahujúcu fosfor, čo pomôže rastline rýchlejšie rásť. Okrem toho korenie dostáva potrebné prvky pre správny vývoj. Prebytok fosforu nepoškodzuje rastliny, odoberajú si ho z pôdy toľko, koľko potrebujú. Na tento účel sa môže použiť superfosfát. Obsahuje 20% fosforu.

Na nedostatok draslíka poukazujú začervenané listy. Draslík je pre papriky potrebný na tvorbu vaječníkov. Na tento účel je vhodná Kalimagnezia.

 • Pred zasiatím sa do pôdy pridáva dusík, ktorý sa kombinuje s inými látkami. Alebo v období rastu rastlín. Jeho prebytok vedie k zvýšeniu obdobia dozrievania papriky, rastliny sú náchylnejšie na rôzne choroby. Jeho nedostatok je okamžite badateľný, plodov je málo, listy tmavnú a pokrčia sa, v niektorých prípadoch je možný aj úhyn rastlín.
 • Horčík. Jeho nedostatok naznačujú zažltnuté a skrútené listy.

Úrodnosť pôdy ukáže, čo konkrétne rastlinám chýba. Včasné hnojenie pomôže pestovať silné rastliny. Čo poďakuje obyvateľovi leta bohatou úrodou.

Dôležité podmienky pre použitie akéhokoľvek obväzu na plodiny:

 • Absencia chlóru v ich zložení.
 • Postupujte presne podľa pokynov. Dávkovanie za žiadnych okolností nezvyšujte.
 • Správna kombinácia.
 • Opatrné užívanie určitých liekov. Ak prídu do styku s listami rastlín, môžu spôsobiť popáleniny.

Liečba ľudovými prostriedkami

Hnojenie papriky, veľa záhradkárov používa jednoduché prostriedky dostupné pre každého. Rastlinné záhony môžete ošetrovať žihľavou. Rastlina by nemala obsahovať poškodenie a lézie spôsobené akýmikoľvek chorobami. Je vhodné zbierať trávu, ktorá ešte nezačala sadiť.

 1. Polovica vedra stlačenej trávy, podlejte vodou, pridajte 35–40 gr. droždie. Je vhodné postaviť lis z kameňov a nechať ho 2 dni.
 2. Miešajte a znova zatvorte pomocou lisu, miešanie opakujte po 3 dňoch po dobu 17-19 dní. Pripravenosť kompozície určuje žihľava, klesá ku dnu.

Nalejte kríky výsledným roztokom. Možno opakovať každých 10 dní. Zároveň je ľahké použiť aj iné druhy obväzov. Mnoho obyvateľov leta hovorí o tejto metóde pozitívne.

Valentina píše: „Papriky týmto spôsobom kŕmim celé leto. Výsledok je potešujúci. Odporúčam všetkým svojim známym záhradkárom. ““

Starostlivý výber minerálov pre hnojivá povedie k normálnemu vývoju, včasnému kvitnutiu, aktívnemu plodeniu a priateľskému dozrievaniu. Okrem toho zvýši odolnosť voči chorobám a zvýši jeho odolnosť voči zmenám počasia.


Pozri si video: Sopka na stole