Opis a vlastnosti odrody jahôd Holiday, kultivácie a starostlivosti

Opis a vlastnosti odrody jahôd Holiday, kultivácie a starostlivosti

Jahody sú skoré bobule obľúbené aj u začínajúcich záhradníkov. Väčšina odrôd sa rodí koncom mája, v auguste na ne môžete až do budúceho leta zabudnúť. Pre tých, ktorí chcú na bobule hodovať čo najdlhšie, je vytvorený druh sviatočnej jahody. Plody sú veľké, voňavé, dozrievajú až do začiatku jesene. Ak chcete úspešne vysadiť jahody, naučte sa, ako sa starať, je dôležité oboznámiť sa so všetkými jeho vlastnosťami, podrobným popisom odrody.

Jahodová dovolenka: popis a vlastnosti

Prázdninová odroda sladkých dezertných jahôd odolná voči poveternostným podmienkam, nie rozmarná. Kroviny dorastajú do strednej veľkosti, mierne sa rozširujú. Olistenie je veľké, zvrásnené, svetlozeleného odtieňa a pokryté okrajom lesa. Stopky sú nízke, silné, lokalizované pod úrovňou listov. Prvé bobule rastú veľké, ich vrcholy pripomínajú hrebeň.

Priemerná hmotnosť jahôd je 32 g. Ďalšie vlny zberu sú menšie, dozrieva kónický tvar bobúľ. Majú červenú pokožku s lesklým leskom. Dužina je ružovkastá, vonia voňavo a chutí podobne ako cukor. Priemerná plodnosť od 1 sa rovná 150 kg. Jahody dobre tolerujú prepravu, skladovanie, dajú sa zmraziť, spracovať, konzumovať čerstvé.

Výhody a nevýhody

Odroda zahŕňa množstvo pozitívnych a negatívnych aspektov. Pred nástupom je dôležité sa s nimi oboznámiť.

kladyMínusy
Vysoká plodnosť - výnos zo 100 metrov asi 100 - 150 kilogramovJe potrebné prihnojovať kvalitne
Šťavnatá, sladká jahodová príchuťChuť sa zhoršuje, keď dozrieva počas suchých období a pri absencii potrebnej zálievky
Odolný voči teplu, mrazu, suchému počasiuPo prvej úrode zmenšite veľkosť jahôd
Odolnosť voči chorobám, hmyzu
Ľahko sa prepravuje, nezhoršuje sa

Napriek malému počtu nevýhod a vlastností sú jahody Holiday mimoriadne nenáročné v starostlivosti a stávajú sa častým výberom záhradníkov s rôznymi skúsenosťami. Netreba sa báť, že kríky zamrznú a neprinášajú ovocie. Rastú rýchlo, prežijú v mrazivých zimách, čo hrá do kariet letným obyvateľom.

Pestovanie odrôd

Odroda jahôd Holiday sa musí pestovať v súlade s pravidlami poľnohospodárskej technológie. Pravidelné hnojenie kríkov, mulčovanie, napájanie sa vykonáva. Dospelé rastliny sú schopné vytvárať veľké a vysoké kríky, stojí za to udržiavať vzdialenosť medzi nimi na úrovni 40-45 centimetrov.

Kedy a kde sadiť

Výsev semien sa vykonáva koncom marca a začiatkom apríla v regiónoch s chladným podnebím. Na juhu sejú od druhej polovice februára. Sadenice sa pestujú v nádobách s rašelinou, môžu sa použiť kvetináče alebo debničky. Keď sa objavia 3-4 listy, rastlina sa vysadí do otvorenej pôdy. Pripravte miesto vopred na výsadbu.

Pôda by mala mať neutrálne kyslé vlastnosti, byť úrodná, priedušná, bez hromadenia vlhkosti. Miesto pristátia by malo byť umiestnené na rovnej ploche s dostatkom slnka. Nestojí za to sadiť na kopec. Budúce kríky by mali byť chránené pred vetrom.

Výber sadivového materiálu

Najjednoduchšie je sadiť jahody pomocou sadeníc predávaných v záhradných obchodoch alebo na trhu. Je vhodné kúpiť sadenice od dôveryhodných predajcov a venovať pozornosť mnohým nuansám.

 1. Počet listov. Ak nákup spadne na začiatok mája, na sadeniciach by mali byť 2-3 mladé listy.
 2. Tieň listov. Mal by byť svetlozelený, povrch je lesklý a hranatý. Bledý odtieň je znakom vädnutia rohov. Táto choroba sa nedá vyliečiť - rastlina zomrie.
 3. Listnatá vada. Ak sú zvrásnené, je to príznak lézie prenášanej kliešťami. Svetlé alebo tmavé škvrny naznačujú hubové patológie.
 4. Sadenica by mala mať 1 alebo viac rohov. Je dôležité, aby neboli pokrčené, mali šalátový odtieň. Sadenice s rohmi s hrúbkou menej ako 0,7 centimetra si nemôžete kúpiť. Čím je hrubšia, tým lepšie sa zakoreňuje a silnejšie prináša ovocie.
 5. Korene. Normálne sú rozvetvené, dĺžka nie je menšia ako 7 centimetrov.
 6. Ak sa krík predáva v rašelinovej nádobe alebo tablete, mali by byť viditeľné korene. Aby ste skontrolovali puzdro, musí sa opatrne zdvihnúť a odstrániť.

Ak vezmete do úvahy všetky odporúčania, budete si môcť kúpiť vhodné sadenice a získať úrodu prvýkrát.

Technológia pristátia

2 týždne pred výsadbou musíte vykopať zem, hnojiť kompostom v príslušných pomeroch: 1 vedro na 1 meter štvorcový. Na odľahčenie ílovitej pôdy možno pridať riečny piesok. Vápenec je vhodný na neutralizáciu kyslosti. Na výsadbu vytiahnite jamky vo vzdialenosti 40 centimetrov. Po výsadbe zalievajte, zatieňujte agronomickým vláknom, kým sa z kríkov úplne nerozvinú korene.

Starostlivosť o jahody

Starostlivosť o jahody je jednoduchá, musíte to urobiť v súlade s nižšie uvedenými tipmi.

 1. Transplantujte kríky na iné miesto každé 3-4 roky. To ochráni bobule pred poškodením hmyzom, hnilobou, vädnutím.
 2. Dodržiavanie správneho napájania je tiež dôležité. Správna starostlivosť zaručuje šťavnatosť a sladkú chuť jahôd. Ak je príliš veľa vlhkosti, stane sa vodnatou a vlhkou.
 3. Hnojte pôdu, bojujte proti burine, orezajte antény.
 4. Chráňte kríky pred škodcami, vtákmi.
 5. Mulčovanie jahôd 2 krát ročne.

Po zbere pokračujte v odchode, pozbierajte zažltnuté listy.

Polievacie pravidlá

Frekvencia zavlažovania jahodových kríkov závisí od zloženia pôdy, poveternostných podmienok.

 1. Hlinená pôda udržuje vlhkosť dlhšie a mala by sa polievať každé 2 dni.
 2. V horúcom počasí zavlažujte každé 4 dni.
 3. Pred kvitnutím posypte raz týždenne.
 4. Keď sa objavia stopky, voda sa dodáva pod koreň raz týždenne.

Taktiež sa robí kvapková závlaha alebo sa voda naleje z hadice medzi riadkami, potom však hrozí vymytie koreňov. Ak prestanete výdatne polievať pred zberom jahôd, plody budú sladké a menej nasýtené vodou.

Hnojenie

Pred kvitnutím a po zbere pôdu pohnojte. Draselné, fosforečné hnojivá sú perfektné.

Jahody sa pravidelne odporúčajú kŕmiť organickými látkami - humusom, popolom, maštaľným hnojom, vykopávaním pôdy alebo miestnou aplikáciou do výsadbových jamiek.

Odstránenie buriny a uvoľnenie

Prázdninové kríky je potrebné často uvoľňovať, najlepšie po daždi a keď sa objaví veľa buriny. Počas vegetačného obdobia sa vykonáva 6-8 burín.

 1. K prvému uvoľneniu dochádza začiatkom marca, keď pôda vyschne zo snehu, a to súbežne s hnojením. Je potrebné vyplniť priestor medzi záhonmi a v radoch. Snažte sa nepoškodiť antény. Medzi riadkami vytrhávame burinu hlbokú 10 centimetrov.
 2. Pred vyplienením jahôd rozsypte na 10 záhonov 100 gramov dusičnanu amónneho. To je nevyhnutné na to, aby hnojivo preniklo pod listy kríkov.
 3. Keď sa plodina zozbiera, odstráňte burinu z miesta, odstráňte padlé listy, odrežte antény, uvoľnite pôdu medzi riadkami hlbokými 6-8 centimetrov, v riadkoch - o 4-5 centimetrov.

Posledná burina sa vykonáva na jeseň. Aby sa zabránilo vytváraniu odnoží jahôd, je potrebné kríky spudovať.

Mulčovanie

Po zalievaní mulčujte jahody pilinami, rašelinou alebo slamou. To sa deje s cieľom udržať vlhkosť v pôde. Mulčovacia vrstva by mala byť 3 - 5 centimetrov. Postup tiež pomáha predchádzať poškodeniu rastliny parazitmi, urýchľuje proces dozrievania. Mulčovanie sa vykonáva skoro na jar a neskoro na jeseň. Koncom leta odstráňte mulč.

Ochrana rastlín pred chorobami a škodcami

Jahody je potrebné chrániť pred vtákmi, hmyzom a slimákmi záhradnými. Na to sa používajú insekticídy: „Actellik“ alebo „Fufanon“, mladá červená paprika. Aby ochránili kríky pred vtákmi, pripevnia sieťku na lístie, dajú plyšové zvieratá, zavesia lesklé a šušťavé veci, aby ich odplašili.

Rozmnožovanie jahôd

Jahody sú hojne rozšírené pomocou antén. Je vhodné použiť prvé zásuvky. Potom v prvom roku prinesie Bush ovocie. Ostatné rozety pre sezónu nebudú deformovať veľa bobúľ, ale v budúcnosti prinesú ovocie dôstojne. Na rozmnožovanie delením sú vhodné iba rastliny staré 3 - 4 roky, táto metóda je nežiaduca, pretože spôsobuje poškodenie jahôd.

Pravidlá zberu a ukladania

Musíte zbierať bobule skoro ráno, po zmiznutí nočnej rosy. Vezmite ich so stopkou, potom sú lepšie zachované. Nedávajte jahody do nádoby v niekoľkých vrstvách, vyberte široké, malé koše a škatule. Aby plody dlho uchovali, uchýlia sa k ich zmrazeniu. Čerstvé môžu ležať asi 7 dní.


Pozri si video: New Zealand. Work on the farm 2. Strawberry and apple picking