Popis a vlastnosti čerešňových odrôd Sudarushka, vlastnosti výsadby a starostlivosti

Popis a vlastnosti čerešňových odrôd Sudarushka, vlastnosti výsadby a starostlivosti

V strednom pruhu a južných oblastiach Ruska je čerešňa dlho jednou z najbežnejších ovocných rastlín. Niektoré z jeho odrôd sú prispôsobené na rast a plodenie v severných oblastiach. Kultúra je oceňovaná pre chuť svojich plodov, nenáročnú na podmienky pestovania, skoré dozrievanie a krásu kvetov. Všetky tieto vlastnosti zaznamenávajú záhradníci v čerešni Sudarushka.

Opis odrody

Čerešňa Sudarushka je strom strednej výšky s hustou korunou, ktorý má pyramídovo zaoblený tvar a dlhé, rovné vetvy. V roku 2001 bol opis odrody zapísaný do štátneho registra.

Listy sú sfarbené do tmavozelenej farby, sú špicaté na vrchu a majú zaoblený základ. Ich dosky sú kvôli konkávnemu tvaru v tvare člna. Stopky sú stredne dlhé, rovnako ako púčiky, ktoré sa vyznačujú vajcovitým tvarom.

Kvetenstvo pozostáva zo štyroch malých, susedných, bielych kvetov. Každý z nich má piestik a tyčinky strednej veľkosti, sklenený pohár.

Vlastnosti stromu a ovocia

Odroda Sudarushka má univerzálny účel. Z hľadiska dozrievania patrí k stredne sezónnej odrode. Líši sa v bohatom kvete.

Jednou z funkcií Sudarushky je čiastočná sebaúrodnosť. To znamená, že rastlina tvorí od 5% do 20% plodov z celkového počtu kvetov. Ale na zvýšenie počtu bobúľ a zvýšenie výnosov potrebuje susedstvo s inými odrodami. Predpokladá sa, že najúčinnejším opeľovačom pre Sudarushku sú Turgenevka a Octave.

Plody sú v tvare srdca, chutia sladkokyslo, šťavnato a farba dužiny a šupky je blízka gaštanovo hnedému odtieňu.

Bobule vážia až 5 gramov. Prvá úroda zo stromov sa zbiera štyri roky po výsadbe.Ukazovatele výnosu dosahujú 75 centov na hektár. Priemerný výnos je 40 kvintálov na hektár.

Výhody a nevýhody odrody

Záhradníci, ktorí majú skúsenosti s pestovaním odrôd čerešní Sudarushka, si všimnú jeho výhody:

  • mrazuvzdornosť, schopnosť odolávať aj drsnému chladnému počasiu;
  • mierne poškodenie výhonkov a kvetov počas jarných mrazov;
  • príjemná ovocná chuť a atraktívny vzhľad;
  • odolnosť voči chorobe, ako je monilióza.

V tomto prípade môže byť odroda ovplyvnená plesňou koksomykózy, ktorá nemá odolnosť voči tejto chorobe. Pri absencii závažnej profylaxie môže kokcykóza spôsobiť významné poškodenie plodín. To je hlavná nevýhoda odrody Sudarushka.

Vlastnosti výsadby a starostlivosti o čerešne

Na výsadbu čerešní si vyberte jednoročné alebo dvojročné sadenice vysoké 1 - 1,2 metra, s koreňovým systémom dlhým 20 - 30 centimetrov. Podľa pravidiel poľnohospodárskej technológie najskôr pripravia jamu, nalejú do nej vedro s vodou a zamulčujú. Koreňový krk je umiestnený na úrovni zeme. Sadenica je viazaná na ďalšiu podporu.

Na jar sa nanáša vrchný obväz, ako hnojivo sa používa dusičnan amónny. Jeho množstvo sa počíta z podielu 20 gramov na 1 meter štvorcový kmeňového kruhu. Na stromoch vo veku 2 - 3 rokov sa orezávaním vytvorí koruna.

Na zimu sú mladé čerešne pokryté hrubým papierom, strešným materiálom, trstinou, sklenenou vlnou. Poškodené oblasti sú ošetrené záhradným ihriskom. Na ochranu pred krátkymi jarnými mrazmi, keď kvitne čerešňa, sa uchyľujú k fajčeniu a polievaniu. Tajomstvo bohatej a vysoko kvalitnej úrody čerešňových odrôd Sudarushka spočíva v dodržiavaní pravidiel starostlivosti o rastlinu a prítomnosti opeľujúcich odrôd.


Pozri si video: Hrušně prosvětlit, nezkracovat!