Popis a vlastnosti odrody Riddle Sharova, pravidlá výsadby a starostlivosti

Popis a vlastnosti odrody Riddle Sharova, pravidlá výsadby a starostlivosti

Pri šľachtení hrozna Sharov's Riddle sa poľnohospodárski technici snažili vytvoriť hybrid odolný voči chorobám určený na pestovanie v rôznych podmienkach, nie vždy priaznivých pre kríky. Odroda sa intenzívne rozvíja, dobre rastie a aktívne prináša ovocie. Pre jeho opelenie nie sú potrebné ďalšie podmienky: rastlina si s tým poradí sama.

História druhu

Tajomstvo názvu sa odhaľuje jednoducho: hybrid choval známy amatérsky chovateľ v ZSSR R.F. Sharov, ktorý ako základ pre nový druh vzal 3 odrody: Ďaleký východ 60, Magarach 352 a Tukai. Sharovova záhada sa považuje za osvedčenú starú odrodu, pestuje sa od roku 1972. Rostislav Fedorovič žil v Altaji, takže väčšina hybridov, ktoré sa mu podarilo vyšľachtiť a darovať ľuďom, je určených na pestovanie v drsných podmienkach Sibíri a Uralu. Výsledkom experimentov je, že moderní záhradníci zbierajú sladké a chutné bobule bez ohľadu na región, kde sa nachádzajú - v moskovskom regióne aj na Kamčatke.

Opis odrody a vonkajšie parametre

Hybrid zdedil hlavné črty a vlastnosti „progenitora“ - odrody Ďaleký východ 60. Index mrazuvzdornosti dosahuje -40 stupňov, zatiaľ čo „syn“ má o niečo menej - iba -32.

Vitalita je úžasná, krík začne rýchlo zakladať dlhé silné výhonky, na ktorých sú potom husto zviazané trsy.

Listy klasického 5-laločnatého tvaru, malé a upravené, s bohatým zeleným odtieňom. Rastlina je obojpohlavná, dozrievajú na nej samičie aj samčie kvety. Na každom výhonku dozrievajú 2 - 3 kvetenstvo, trs je stredný, váži do 300 gramov (menej často do pol kilogramu). Bobuľa je tmavo modrá, takmer čiernej farby, guľovitá, až 3 gramy.

Chuť je jemná, s vyváženým obsahom cukru, trochu ako záhradné bobule. Sharovova hádanka sa nelúpe, dozrieva za 110 dní, dlho visí na viniči bez poškodenia plodov, dobre znáša prepravu.

Kríky a výhonky

Bush je veľký, má silné, ale nie silné výhonky (dlhé až 3 metre). Trsy sú rozvetvené alebo okrídlené, stredne veľké. Je empiricky dokázané, že Riddle priaznivo vníma tvarovanie bez úderu viacramenným spôsobom, toleruje prerezávanie. Dokonca aj skutočnosť, že vinič úplne nedozrieva, sa vníma ako cnosť: na jeseň sa odstráni všetko nepotrebné vrátane nezrelých bobúľ. Rezaný ker sa kryje pred zimným obdobím, dobre znáša chlad.

Listy a kvitnú

List odrody má pravidelný tvar s 5 okvetnými lístkami, je jasne zelený, nie dospievajúci, hladký. K plodeniu výhonkov dochádza rýchlo, na každom kvitnú 2 - 3 kvety. Hrozno je dvojpohlavné, dozrieva v ňom samičie aj samčie kvetenstvo. S opelením nebudú žiadne problémy, na to nemusíte špeciálne vysádzať špeciálne rastliny v blízkosti kríkov.

Výnos a veľkosť plodiny

Sharovova hádanka udržuje stabilnú úrodu zrelých bobúľ jednotnej veľkosti. Trsy sa nedajú nazvať veľkými, ale majú pravidelný kužeľovitý tvar. Zvyčajná hmotnosť štetca je 300 gramov, existujú vzorky 500 alebo dokonca 600. Závisí to od podmienok pestovania: v teplom podnebí Bush prináša lepšie ovocie a hroty sa zväčšujú.

Na potvrdenie deklarovanej úrody hovorí skutočnosť, že 6-ročný ker s 10 - 12 výhonkami dáva až 10 kilogramov hrozna. Odborníci tvrdia, že bobule, ktoré neboli odstránené včas, sú sladšie a ich chuť získava jemnosť a úplnosť. Plody Riddlea sú pred prepravou alebo konzerváciou skladované v štandardných škatuliach - tieto postupy môžu ľahko tolerovať. Bobule môžu bezpečne ležať v nádobe až 3 mesiace.

Bobuľový vzhľad a chuť

Bobuľa nie je najväčší, dobre ohraničený okrúhly tvar, farba - modrá takmer až čierna (zrelá). Usporiadanie v drážkach strednej hustoty, tvar kefy - kužeľ postupne sa zužujúci ku dnu. Srdce je šťavnaté a sladké. Kôra je hustá, ale nie tvrdá, podľa chuti ju takmer necítiť. Horná časť je pokrytá ľahkým voskovým povlakom.

Vo vnútri dužiny sú 2-3 semená, obsah cukru je až 22%. Hmotnosť bobule je asi 3 gramy, s vekom kríkov sa takmer nezmenšuje.

Opeľovanie

Sharovova hádanka nepotrebuje ďalšie opelenie, zvláda ju sama: vďaka bisexuálnym kvetom sa odroda sama oplodní.

Metódy reprodukcie

Odroda je šľachtená odrezkami zasadenými do zeme alebo sa používa ako násada pre iné druhy hrozna. V tomto prípade sa získa nový hybrid so stabilnými charakteristikami.

Mrazuvzdornosť

Druh sa nebojí chladu. Takéto vlastnosti zdedil po predkovi, odrode Ďaleký východ 60, známej svojou vytrvalosťou. Hádanka pokojne toleruje mrazy až do -32 (34) stupňov. V teplých oblastiach nie je chránený na zimu, nie je to povinné opatrenie.

Imunita chorôb

Bohužiaľ, odroda je náchylná na bežné choroby hrozna, ako sú huby a peronospóra (peronospóra). Aby sa úspešne odolávalo chorobám, vykonáva sa profylaxia, postrek chemikáliami, ako aj predzimný rez poškodených konárov a listov.

Výhody a nevýhody odrody

Sharovova hádanka oprávňuje svoj nejednoznačný názov - obsahuje výhody aj nedostatky. Hrozno je ovocné, chutné, sladké, skoro zrejúce a odolné. Odroda rastie všade, kde je pôda, dostatok tepla a slnka - to je jasné plus.

Tvorca hybridu urobil kolosálnu prácu na zachovaní a posilnení kvalít predkov, aby získal univerzálnu rozmanitosť. A uspel. Z nedostatkov je zaznamenaná slabá imunita voči chorobám - hubovým a plesňovým.

Optimálne klimatické podmienky pre rast

Hrozno sa šľachtilo na altajskom území, kde zimná teplota klesá pod 20 stupňov pod nulou, takže rozsah pestovateľských zón je dosť veľký. Sharovova záhada rastie v Strednom pruhu, v chladnom podnebí Uralu a Sibíri, existujú prípady kultivácie v extrémnych podmienkach Ďalekého východu (v skleníkoch).

V južných oblastiach je pre bobule výhodnejšia kombinácia svetla a tepla - tam zreje rýchlejšie, lepšie. Úlohou záhradníka je poskytnúť kríku potrebné miesto na výsadbu, slnko, hnojivo a čas na dozretie trsov (110 dní).

Ako sadiť hrozno

Na výsadbu odrezkov sa používa klasická schéma: na vybranom mieste chránenom proti prievanu je potrebné vykopať plytký výkop (na výsadbu riadkov) alebo jamu (pre jediný). Predpokladom je dobré odvodnenie. Za týmto účelom sú na dne umiestnené veľké kamene, štrk, rozbitá tehla.

Môžete použiť kúsky potrubí s perforáciou, uložené zvisle alebo plastové fľaše: dodajú výživnú zmes, vodu na zavlažovanie.

Požadované zloženie pôdy

Hádanka, rovnako ako iné odrody, je citlivá nie na samotné zloženie pôdy, prítomnosť minerálov a živín v nej, ale na zlomok. Ťažké, ílovité a stojaté vodné pôdy sú kategoricky nevhodné. Počiatočná dávka hnojív sa kladie pri výsadbe, keď sa z humusu a pôdy vytvorí pôdna zmes. Používanie čerstvého humusu nie je povolené, môže spáliť korene sadenice.

Výber stromčeka

Kvôli dobrej vitalite odrody neexistujú žiadne zvláštne obmedzenia pre výber sadenice: môže to byť jeden alebo dva roky, ale hlavná vec je, že je zdravá a nie je ovplyvnená škodcami a chorobami. Chov pomocou odrezkov je povolený, ale uprednostňuje sa prvá možnosť.

Schéma sedenia

Pri výsadbe sadeníc sa dodržiava štandardná schéma: vzdialenosť medzi nimi je až 3 metre, ďaleko od vysokých, tieniacich rastlín. Bush sa ponorí hlboko do zeme a nad povrchom zostane pár púčikov. Pri výbere miesta musia byť splnené 2 podmienky: veľa slnka a žiadny prievan.

Hnojenie a zalievanie mladého hrozna

Hádanka je nenáročná: pri výsadbe sadenice sú položené všetky potrebné látky. Vyvinutý koreňový systém vám umožňuje nájsť prvky potrebné na rast kríka v pôde. Aby sa rovnomerne rozložilo zaťaženie krehkej stonky, výhonky sa odstránia počas prvého roka a zostane jeden silný. Takéto radikálne prerezávanie vám umožňuje posilniť rastlinu, posilniť ju.

Zalievanie sa vykonáva pravidelne, ale bez nadmerného fanatizmu, aby nedošlo k premočeniu koreňov.

Vlastnosti starostlivosti o odrodu Sharov's Riddle

Pretože sa Bush rýchlo rozvíja, uvoľňuje veľa výhonkov, musíte sa uistiť, že nevytvárajú tieň, nezasahujú do rastu viniča.

Nezabudnite zdvihnúť a priviazať vetvy k stĺpikom alebo drôtu, ktoré dorastajú za sezónu až 4 metre.

Vo vlhkom podnebí sa z kríkov odstráni zbytočne silné lístie, aby sa dodržali podmienky vetrania. Na prevenciu a pri detekcii stopových množstiev škodcov sa choroby liečia chemikáliami Omite, Proclame alebo Nitrafen. Aby ste sa vyhli plesniam, stačí rastúce nevlastné deti včas orezať.

Keď strapce dozrejú, sú dodatočne stimulované postrekom prípravkami obsahujúcimi koloidnú síru, manganistan draselný. Napriek zjavnej mrazuvzdornosti sa odporúča vinice zo zimných suspenzií odstrániť, odrezať krík, položiť na zem a zasypať zeminou, kompostom a snehom.

Uvoľnenie pôdy

Na zaistenie priepustnosti vzduchu a na zabránenie tomu, aby sa v zemi ukrývali larvy škodcov, sa používa uvoľnenie koreňovej zóny. Môže sa kombinovať s vrchným obväzom s organickými látkami alebo minerálmi - látky sa tak dostanú rýchlejšie na miesto určenia.

Vrchný obväz

Hrozno je nenáročné, ale s vďačnosťou prijme každú starostlivosť a nalieva šťavu do zrelých, ťažkých strapcov. Vrchný obväz spočíva v zavedení pár vedier humusu pod krík - nie často, každých pár rokov. Univerzálne hnojivo - jednoduchý drevný popol vhodný pre všetky odrody.

Tvorba a zovretie kríkov

Kvôli hojnému rastu výhonkov je potrebné krík rezať, niekedy takmer radikálne. Je obzvlášť dôležité urobiť to hneď v prvom roku rastu rastlín, aby nedošlo k preťaženiu slabého koreňového systému a stonky. Následne, keď rastlina začala prinášať ovocie, môžete začať formovať rukávy a usmerňovať ich podľa potreby. Škrtenie na Riddle sa necvičí, bez toho sa vyvíja dosť dobre.

Príprava viniča na zimovanie

Všeobecná príprava sa na minimum zredukuje na orezávanie konárov, najmä starých poškodených škodcami a chorobami. Vinice sa vyberú z podpier, ohnú sa na zem, zabalia sa. Pre južné oblasti sa prístrešok prakticky nepoužíva, v strednom pásme a chladných oblastiach je povinný. Vinič položený na zemi je pokrytý zemou, mulčom, po zrážkach - snehom.

Podmienky zrenia bobúľ

Bobule dozrievajú 110 dní po založení púčikov; za priaznivých teplých podmienok sa to môže stať skôr. Pri pestovaní v skleníku sa toto obdobie môže skrátiť o 20 - 30 dní. Chutnosť sa pri dozrievaní výrazne zlepšuje. Hádanka umožňuje určité oneskorenie pri zbieraní, z čoho kytica iba prospeje, stane sa plnšou a sladšou.

Zber a skladovanie

Odroda prináša z kríkov až 10 kilogramov zrelých plodov, vďaka hustej šupke sú strapce dobre uložené. Podľa niektorých správ môže Riddle of Sharov ležať po odbere až 3 mesiace bez akýchkoľvek zmien v chuti a vzhľade.

Prevencia škodcov a chorôb

Hrozno je náchylné na hlavnú chorobu všetkých odrôd - plesne. Na profylaxiu sa vykonáva prerezávanie, odstránenie poškodených fragmentov. Bush je ošetrený fungicídnymi zlúčeninami (kvapalina Bordeaux), omitovými prípravkami a podobne. Postrek sa používa nielen pri prvých príznakoch choroby alebo zranenia, ale aj na profylaxiu.


Pozri si video: Gazdovská obroda 1 Marek Rusiňak