Charakteristiky a popis plemena kurčiat Cochinchin, pravidlá údržby

Charakteristiky a popis plemena kurčiat Cochinchin, pravidlá údržby

Okrasné plemená hydiny sa chovajú hlavne kvôli vynikajúcim vonkajším vlastnostiam. Takí sú Cochinchins - plemeno veľkých, krásnych kurčiat, ktoré sa vyznačujú luxusným, jasným operením. Cochinchins sú obľúbencami majiteľov osobných usadlostí pre svoju učenlivú povahu a krásu. Okrem toho majú tieto vtáky dobrú produktivitu v súkromnom poľnohospodárskom meradle: dávajú veľmi jemné a chutné mäso a mladé kurčatá kladú dosť vajec.

Pôvod kurčiat kurčiat

Vlasťou kurčiat Cochinchin je oblasť s rovnakým názvom na juhovýchode Indočíny. Moderné Cochinchins boli získané krížením zástupcov miestneho plemena s európskymi mäsovými kurčatami.

Pre svoje dobré dekoratívne vlastnosti si vtáky rýchlo získali obľubu v európskych krajinách a opakovane vyhrávali na medzinárodných výstavách. Cochinchins boli do Ruska privezené na konci 19. storočia.

Ozdobné a produktívne vlastnosti vtákov zaujali mnohých chovateľov, ktorí s nimi ochotne začali pracovať a rozvíjať smer mäsa a vajec. Objavili sa nové mäsové plemená chované na základe Cochinchins (Brama). V budúcnosti plemeno stratilo svoj priemyselný význam - teraz sa chová iba kvôli vynikajúcim dekoratívnym vlastnostiam.

Opis a vlastnosti plemena

Cochinchins sú oveľa väčšie ako kurčatá iných plemien. Sú to vtáky so vznešeným držaním tela, tvorené širokým telom a vysoko nasadenými krídlami. Ladnú malú hlavu zdobí rovný hrebeň s dobre definovanými zubami. Celé telo je obklopené bohatým a jasným operením, vrátane metatarzu a prstov na nohách. Krk je vybavený luxusnou hrivou.

Zvláštnosťou plemena je krátky, nadýchaný chvost, vďaka ktorému vyzerá celá postava mohutne a podrepovo. Hmotnosť kohúta môže dosiahnuť 5,5 kilogramu, kura môže vážiť 4,5 kilogramu. Pri posudzovaní stupňa súladu jednotlivca so štandardom plemena je jedným z najvýznamnejších kritérií sférický tvar tela.

Vzhľad a odrody

Norma umožňuje existenciu niekoľkých druhov v rámci plemena, ktoré sa líšia farbou. Každý z týchto typov má špeciálne vlastnosti, ktoré určujú čistotu plemena. Spoločným znakom je bujné a elegantné operenie. U Cochinchins predstavuje hodnotu hlavne dekoratívna kvalita, preto sa farbe pripisuje osobitný význam.

Modrá

Operenie modrých Cochinchins je sivé s modrým odtieňom. Perie a chvost by mali byť rovnomerne sfarbené. Na hlavnom pozadí je povolená prítomnosť svetlého páperia a malých tmavých inklúzií. Biele znaky na chvoste a krídlach sú chybou plemena.

Strieborne ohraničené

Sfarbenie vtákov so strieborným okrajom je veľmi zaujímavé - biele a striebristé perie s čiernymi okrajmi po okrajoch.

Kolouch

Farba vtákov plemena cochinchin s hnedastým operením s horčicovým odtieňom, s jasne žltým zobákom a žltočervenými metatarzami sa nazýva plavá. Chvost môže byť mierne tmavší a zobák musí byť zafarbený tak, aby zodpovedal. Tmavé škvrny svetlej farby sa považujú za manželstvo, takéto vtáky nie sú povolené na chov.

Čierna

Toto je najbežnejšia farba, ktorú tvoria čierne perie so zeleným a modrým odtieňom. Zobák musí byť žltý. Farba metatarzu je žltá so zelenou. Pierko, ktoré vrhá hnedé, naznačuje nečistotu plemena, takýto jedinec je zlikvidovaný.

Biely

Vtáky bielej farby majú snehobiele alebo biele operenie so striebristým leskom. Farba zobáku je nevyhnutne žltá. Prítomnosť peria inej farby je dôvodom, že vtákovi nebude povolený chov.

Jarabica

Tieto kurčatá majú veľmi pekné pestré operenie. U kohútov sú hrudník a brucho tmavočervené alebo hnedé, žlté na chvoste, krídlach a krku. Hlava je hnedočervená, pruhovaná. Ženy majú hnedé operenie, so zlatým odtieňom po celom tele. Ďalšou ozdobou je zlatá bordúra okolo okraja pierok.

Trpaslík

Trpasličí kóčinci sú menší. Maximálna hmotnosť kohúta je 1,2 kilogramu a kuracieho mäsa 800 gramov. Preto vtáky nesú malé semenníky, ich produkcia vajec je tiež o niečo nižšia. Majú veľmi mäkké operenie, väčšinou sfarbené do zlatista.

Rozdiely medzi kohútom a kuracím mäsom

V dospievaní vyzerajú sliepky a kohútiky plemena cochinchin takmer rovnako. Prvé príznaky naznačujúce príslušnosť k určitému pohlaviu sa objavia, keď vtáky dosiahnu jeden a pol mesiaca. Kohút v tomto veku už vyzerá mohutnejšie ako kura. Má tmavšie operenie a vrchol je veľký a jasný. Krk a hrudník sú zdobené dlhými vrkočmi.

Charakteristické vlastnosti kuracieho mäsa sú tieto:

 • vyzerá podrepe, má veľmi krátky chvost;
 • má hustejšie perie v oblasti krížov, dolných končatín a metatarzu;
 • jej telo je mierne naklonené dopredu;
 • hlava a hrebenatka vyzerajú malé a upravené.

Povaha a temperament vtákov

Cochinchins majú vyrovnaný charakter, v každej situácii sú pokojní a flegmatickí. Málokedy behajú, radšej chodia alebo spia. Sú pevne pripútaní k majiteľovi, preto kvôli zmenám v kurníku a obvyklému prostrediu trpia. Obzvlášť tieto vlastnosti sú vlastné trpasličej rozmanitosti plemena. Kvôli týmto vlastnostiam ich veľa farmárov chová ako domácich miláčikov.

Vtáky dobre vychádzajú so zástupcami iných plemien. Samce nie sú agresívne a niekoľko samcov môže žiť súčasne v jednom kurníku.

Ženy majú dobre vyvinutý násadový inštinkt. Po vyrobení spojky usilovne vyliahnu vajíčka a potom sa stanú starostlivými matkami pre vyliahnuté potomstvo.

Produktivita plemena

Vtáky plemena cochinquin majú priemernú produkciu vajec, ktorá sa pohybuje od 100 do 130 vajec ročne. Vtáky dozrievajú dosť neskoro - puberta nastáva 8-10 mesiacov. V prvom roku zvyčajne neprodukujú viac ako 80 vajec.

Hlavným smerom plemena cochinhin je mäso. Hydinové mäso je chutné, jemné, so stredným obsahom tuku.

Výhody a nevýhody cochinquin

Toto plemeno má významné výhody, ktoré prevažujú nad nevýhodami. To vám umožňuje používať vtáky nielen na dekoratívne, ale aj na praktické účely.

Pozitívne vlastnosti Cochinchins sú nasledujúce:

 • dať veľké množstvo jemného mäsa;
 • nenáročnosť, udržiavanie hospodárskych zvierat v nepriaznivých podmienkach;
 • produkcia vajec v zime neklesá;
 • silný inštinkt na násadové vajcia a výchovu potomstva;
 • nie sú potrebné veľké turistické oblasti;
 • vychádzať dobre, ak sú držané v tej istej miestnosti;
 • majú veľkolepý vzhľad.

Z nedostatkov plemena sú významné tieto:

 • dlhé obdobie puberty u vtákov;
 • doma je ťažké zachovať chovné vlastnosti kurčiat;
 • vysoké náklady na vajcia a mladé zvieratá.

Starostlivosť a údržba

Plemeno je nenáročné, údržba a starostlivosť nie sú ťažké. Pri ich organizácii sa musíte oboznámiť s charakteristikami charakteru vtákov a ich hlavnými kvalitami plemena.

Silné operenie je spoľahlivou ochranou pred chladom, takže vtáky sa cítia dobre aj v krutých zimách stredného Ruska. Mladí Cochinchins ale ustupujú pomaly a dovtedy ich treba chrániť pred chladom.

Usporiadanie hydinárne a oblasti na chodenie

Ideálnym kurníkom pre Cochinches je priestranný, čistý, suchý a teplý priestor s úkrytmi, ktoré umožňujú vtáky. Tyče by mali byť tenké a silné, aby vtáky mohli pohodlne spať, keď na nich sedia. Na podlahe sa budú cítiť nepríjemne.

Podlahy v debne by mali byť drevené alebo betónové so slamou alebo pilinami. Hydinárňu nemusíte izolovať, ale musíte sa ubezpečiť, že je v miestnosti normálna vlhkosť (inak bude perie trpieť).

Vtáky nie sú náročné na miestnosť na prechádzky. V zime ho nepotrebujú a v lete sa dá z neho urobiť malý. Musí byť usporiadané na kopci, kde nie je pravdepodobnosť stagnácie dažďovej vody. Miesto je pokryté pieskom alebo senom, je umiestnená nádoba so zmesou popola (popol s pieskom v rovnakých pomeroch) na čistenie peria a ochranu pred parazitmi. Nie je potrebné vysoké oplotenie, pretože vtáky sa kvôli svojej veľkej telesnej hmotnosti a slabým krídlam nepokúšajú lietať.

Odporúča sa chovať kohúty a kurčatá v samostatných miestnostiach, aby bol proces párenia pod kontrolou. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu krídel a hrebeňov vtákov.

Kŕmidlá a napájačky

Strava kohúta by sa mala líšiť od stravy kurčiat, čo je potrebné zohľadniť pri usporiadaní podávačov. Ak sú vtáky držané spolu, potom sú ich kŕmidlá usporiadané v rôznych výškach. Pre kurča je upevnené vo výške 2 centimetrov nad hruďou. Toto umožní vtákovi menej trhať krmivo a rozliať ho na podstielku. Toto kŕmidlo je zhora uzavreté sieťou, aby kohút nemal možnosť klopať na krmivo, ktoré nie je pre neho určené.

Pre kohúta je podávač umiestnený vyššie - na úrovni hlavy. Kurčatá teda nebudú môcť dostať jedlo niekoho iného. Odporúča sa inštalovať niekoľko podávačov, aby sa proces kŕmenia vtákov uskutočňoval súčasne. Na tekuté krmivo sa používajú plastové napájačky a na suché krmivá drevené.

Vodný žľab je inštalovaný na úrovni vtáčej hrude. Voda sa pridáva trikrát denne v lete a dvakrát denne na jeseň av zime. Je potrebné zabezpečiť, aby bola voda neustále čerstvá, pretože množstvo vypitej kvapaliny vtákmi je 2-krát väčšie ako množstvo zjedeného jedla.

Plánovaná výmena stáda

Populáciu vtákov sa pravidelne odporúča nahradiť, pretože sa neodporúča chovať nosnice dlhšie ako 4 roky. Starnúce vtáky začínajú lietať horšie. Okrem toho sa stávajú náchylnými na infekcie, keď sa znižuje obranyschopnosť tela.

Sezónne zotretie a zlom vo výrobe vajec

Na jeseň kurčatá začínajú obdobie výmeny peria. Cestou sa pokožka vyčistí. Toto obdobie trvá asi mesiac. Telo vtákov zažíva akýsi stres, preto sú do ich stravy zahrnuté vitamínové a minerálne komplexy. V tomto čase kurčatá prestávajú znášať. Toto je fyziologická norma, s koncom obdobia moltu sa produkcia vajec úplne obnoví.

Vlastnosti chovu a výživy

Strava cochinquins by mala byť čo najvyváženejšia, pretože je potrebné brať do úvahy sklon k obezite. V ideálnom prípade bude menu zostavené osobitne pre každú skupinu vtákov, pričom sa zohľadní vek a produkcia vajec. Odporúča sa zvoliť konzistentné časy kŕmenia a držať sa ich.

Dospelé vtáky

Najlepšou možnosťou pre nich je vysoko kvalitné kŕmne zmesi. Vyvážená strava zahŕňa mäsovo-kostnú múčku, zrná rôznych plodín, drvenú kriedu, zeleninu. Pri zostavovaní stravy je potrebné mať na pamäti, že pre normálnu produkciu vajec kurčatá, na rozdiel od kohúta, potrebujú veľké množstvo minerálov obsahujúcich vápnik.

Dospelé vtáky sa kŕmia trikrát denne. Potrebujú tiež čerstvú trávu alebo seno na čistenie žalúdka.

Sliepky

V prvých dňoch života (až 7 dní) sa kurčatám podáva každé 2 hodiny tekuté krmivo - maškrta na báze vývaru alebo mlieka. Tento typ kŕmenia stimuluje skorý vývoj mláďat. Až 16 týždňov staré kurčatá vyžadujú správny vývoj bielkovín.

V druhom týždni života pridajte suché zrná (mletá kukurica, krupica, ovos), varené vajcia, tvaroh a zelenina. Do krmiva sa zavádzajú minerály obsahujúce vápnik: krieda, drvená škrupina. Počet kŕmení sa postupne znižuje, čím sa na 30. deň zvyšuje na dve kŕmenia denne.

Chov vtákov

Chov vtákov je jednoduchý. Vďaka silnému inkubačnému inštinktu sa o potomstvo starajú samotné sliepky. Ak je na 4 kurčatách 1 kohút, bude vývoj stáda neustále a systematický.

V období párenia je stádo nevyhnutne rozdelené do rodín. Táto akcia prispieva k zvýšeniu počtu oplodnených vajíčok, pretože všetky kurčatá v stáde budú ležať. V tejto dobe potrebujú vtáky zvýšenú výživu.

Časté choroby

Parazity a infekčné choroby sú pre vtáky veľmi dôležité.

Obzvlášť nebezpečné:

 • blchy;
 • kliešte;
 • žuvanie vší.

Na včasné zistenie infekcie by sa mali pravidelne robiť preventívne vyšetrenia. Popolcové kúpele majú veľký význam pri prevencii parazitárnych infekcií. S ich pomocou sa vtáky chránia.

Vtáky môžu byť navyše náchylné na závažné infekčné choroby. Velmi bezne:

 • salmonelóza;
 • tuberkulóza;
 • pasteurelóza.

Salmonelóza

Salmonelóza je nebezpečná bakteriálna infekcia, na ktorú sú malé kurčatá náchylné. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom krmiva alebo kontaminovanej vody. Choroba sa vyskytuje s poškodením pľúc.

Hlavné príznaky sú: ospalosť, letargia, slzenie očí, ťažkosti s dýchaním. Môžu sa pripojiť hnačky, silná intoxikácia. Úmrtnosť je 15 - 30% hospodárskych zvierat. Obnovené kurčatá zostávajú po určitý čas prenášačmi a sú nebezpečné pre okolité vtáky.

Tuberkulóza

Docela zriedkavá patológia u kurčiat. Prenášané na človeka. Zdrojom infekcie je zvyčajne infikovaný hnoj. Závažnosť kurzu závisí od počiatočného stavu imunity. Na postihnutom orgáne sa vyvíjajú granulómy (tuberkulózy), ktoré vedú k jeho zväčšeniu a prasknutiu.

Medzi príznaky patrí rozrušenie čriev, rozvoj anémie, pokles produkcie vajec a zhoršenie vzhľadu. Liečba je zložitá, preto sa terapia používa iba v prípade vzácnych plemien vtákov. Zavádza sa karanténa a predpisujú sa silné antibiotiká.

Pasteurelóza

Pasteurelóza predstavuje nebezpečenstvo pre dvoj až trojmesačné kurčatá. V akútnom priebehu dôjde k masívnemu úhynu hospodárskych zvierat. Kurčatá sú letargické, letargické.

Hlavnými znakmi sú: odmietnutie jesť, smäd, tekuté penivé výkaly s krvou, penivý výtok z nosa. Toto ochorenie postihuje vtáky hlavne v období jeseň-zima.

Chovateľské vyhliadky v Rusku

V súčasnosti sa cochinquiny používajú iba v domácnostiach. Krásne majestátne vtáky zdobia hydinový dvor alebo letnú chatu. Nedostatočná produkcia vajec a predĺžený prírastok hmotnosti robia ich chov v priemyselnom meradle nepraktickým.

Kurčatá si môžete kúpiť zo súkromných hydinových fariem. Cena inkubačného vajíčka je až 200 rubľov, kurča z Kochinchina je až 300 rubľov a náklady na dospelého vtáka dosahujú v závislosti od regiónu 2 tisíc rubľov.


Pozri si video: Sliepky kámošky