Popis odrôd OT-hybridov ľalií, výsadby a starostlivosti na otvorenom teréne

Popis odrôd OT-hybridov ľalií, výsadby a starostlivosti na otvorenom teréne

Orienpets sa objavili v dôsledku kríženia tubulárnych a orientálnych hybridov. V tejto kategórii je dnes veľa odrôd, takže záhradkári nemajú problém s výberom. Výsadba a starostlivosť o OT-hybridy ľalií na otvorenom teréne sa príliš nelíšia od iných odrôd, ale stále existujú určité nuansy. Preto pred zakúpením odrody, ktorá sa vám páči, preštudujú odporúčania skúsených kvetinárstiev a až potom začnú rásť.

Popis ľalií OT-hybridov

Charakteristickým rysom OT-hybridov ľalií je vysoká a silná stonka, na ktorej je umiestnený veľmi veľký kvet, v niektorých prípadoch dosahuje 25 cm, tvar pukov je lievikovitý alebo vyzerá ako miska. Medzi ľaliami sú zástupcovia monochromatických aj viacfarebných farieb. Najobľúbenejšie medzi záhradníkmi sú červené, oranžové, žlté a ružové odtiene.

Najčastejšie sú OT hybridy určené na kultiváciu v kvetinových farmách na rezanie. Ale vďaka úsiliu chovateľov v posledných rokoch sa objavili odrody, ktoré môže každý pestovať na otvorenom poli.

Populárne odrody

Medzi odrodami OT hybridov sa záhradníkom páčili najmä títo zástupcovia:

  • Čierna kráska. Takmer čierna ľalia s ovisnutým kvetom v tvare turbanu. Má veľmi dlhé tyčinky a po okraji je zdobený tenkým bielym okrajom.
  • Beverly Dream. OT hybrid s vínovo červeným krkom a bielym pruhom po okraji. Beverly Dream má tvar hviezdy.
  • Veľký brat. Kvet týchto ľalií je jeden z najväčších a dosahuje 25 cm. Tyčinky vo vnútri ľalie sú čierne a odtieň je žlto-vanilkový.

Hlavné klady a zápory

Zástupcovia tejto kategórie majú svoje vlastné výhody a nevýhody, ktoré sa berú do úvahy pred vystúpením.

Medzi výhody OT hybridov patria:

  • Menej náchylný na choroby ako iné hybridy.
  • Tolerancia kyslých pôd, ktoré sú také bohaté na stredné pásmo Ruska.
  • Prítomnosť mnohých kvetov na jednej stonke, ich úžasná aróma.

Medzi nevýhody pestovania týchto krás pestovatelia kvetov zahŕňajú potrebu správneho výberu miesta a zložitej starostlivosti na otvorenom poli.

Rastúce špecifiká

Pred začiatkom výsadbových prác si preštudujú pravidlá prípravy materiálu a výberu miesta. Zdravie OT hybridu a kvalita jeho kvitnutia závisí od gramotnosti splnenia týchto požiadaviek.

Výber sadivového materiálu

Cibuľoviny hybridov sa kupujú iba v osvedčených záhradníckych obchodoch, ktoré majú osvedčenia o zhode výrobkov. Môžete tiež požiadať o materiál v škôlke, kde sa chovajú ľalie. Pretože sú hybridy drahé, neoplatí sa riskovať ich nákup na spontánnych trhoch, takže existuje riziko podvodu.

Každá žiarovka je pred zakúpením skontrolovaná - nemala by vykazovať známky hniloby a plesní, ako aj drobivosti.

Všetky váhy by mali navzájom tesne priliehať, mali by mať jednotnú bielu farbu. Pri nákupe berte do úvahy miesto, kde bude ľalia umiestnená, a s ohľadom na to sa vyberie výška.

Výber sedadla na pristátie

Na pestovanie OT hybridov sú vhodné iba otvorené slnečné oblasti a treba mať na pamäti, že spodná časť rastliny by mala byť v tieni a samotné púčiky na slnku. Predpokladom je ochrana pred studeným vetrom a prievanom. Stačí len malé prevzdušnenie oblasti.

Koreňový systém krížencov reaguje negatívne na blízky výskyt podzemných vôd a záplavy, preto je vybudovaná malá kopa a na ňu položený kvet. Ak ľalie identifikovali miesto v kvetinovej záhrade, ubezpečia sa, že je v pozadí, inak hybrid bude blokovať svetlo všetkých nízkych rastlín.

Správna príprava pôdy

Ťažké pôdy nemožno použiť na kultiváciu hybridov. Pôda by mala byť ľahká, úrodná, priepustná pre vodu a kyslík pre výživu koreňov. Na korekciu kvality pôdy sa do nej pridáva piesok. Hybridy nie sú citlivé na indikátory kyslosti a vyvíjajú sa dobre aj na kyslých pôdach. Ale odtoku sa venuje zvýšená pozornosť, nadmerná vlhkosť v koreňoch vedie k ich rozpadu.

Vybrané miesto je vykopané a sú vytvorené postele, ktoré ich zdvihnú o 15-20 cm nad úroveň terénu.

Spracovanie sadivového materiálu

Pred výsadbou sa žiarovky preskúmajú, vzorky s poškodením sa vyhodia, zvyšok sa ošetrí slabým roztokom manganistanu draselného.

Schéma pristátia

Ak existujú veľké žiarovky krížencov, sú zakopané 10 - 12 cm, malým stačí 7 - 8 cm. Čím vyšší je hybrid ľalie, tým viac sa pri výsadbe zakopáva do zeme. Medzi kvetmi je ponechaná vzdialenosť 17-20 cm.

Korene cibuľovín je pri výsadbe lepšie posypať riečnym pieskom, absorbuje prebytočnú vlhkosť a nenechá korene hniť. Na vrch sa pridá výživná pôdna zmes, ktorá sa skladá z trávnika a rašeliny.

Jemnosti starostlivosti o kvety

Správna starostlivosť o hybridy závisí od ich vitality, zdravia a krásy púčikov.

Polievanie a hnojenie

V obdobiach, keď je dostatok prírodných zrážok, ľalie nepotrebujú dodatočnú vlhkosť. Nezávisle sa nasýtia vlhkosťou z vrstiev zeme. V horúcom počasí sú hybridy vybavené plnohodnotnou hydratáciou, ktorá sa vykonáva ráno a večer. Je lepšie naliať tekutinu skôr ako koreň, ako na listy. Dodržiavajú však opatrenie - pri veľkom množstve vlhkosti hrozí hniloba žiaroviek v zemi.

Prvé kŕmenie sa podáva hybridom začiatkom jari, na tieto účely je vhodné minerálne hnojivo. Rovnaké zavedenie komplexu opakujte v čase množiny očiek. Po ukončení procesu kvitnutia sa rastline pomôže zotaviť sa. Za týmto účelom sa do pôdy pridávajú fosforečno-draselné hnojivá.

Prenos

Aby sa zabránilo vyblednutiu kvetov ľalie, postup transplantácie sa vykonáva pravidelne každé 3-4 roky. Za týmto účelom rozdeľte materskú žiarovku na niekoľko častí a zasaďte ju do záhonov.

Uvoľňovanie, mulčovanie

Po každom daždi alebo umelom zvlhčení pôdy je potrebné pôdu uvoľniť. Robia to však veľmi opatrne, aby nepoškodili žiarovky hybridov. Po ceste, s uvoľnením, sa odstráni burina, ktorá narúša vývoj kvetov.

Skúsení pestovatelia odporúčajú okolo kvetov položiť vrstvu mulča, aby sa znížila vlhkosť.

Na tieto účely sa používa rašelina alebo humus.

Štípanie, štípanie, prerezávanie

V prvom roku kultivácie stojí za to dať hybridu na načerpanie sily; kvôli tomu sú stopky odrezané. V nasledujúcich sezónach sú vyblednuté kvetenstvo pravidelne odrezávané, aby sa predĺžilo obdobie kvitnutia. Pred zimovaním je celá stonka ľalie odrezaná, aby sa hybridy úplne zakryli.

Pravidlá chovu

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako si sami vypestovať svoju obľúbenú odrodu. Každý pestovateľ si vyberá na základe svojich skúseností a schopností.

Žiarovky

Z púčikov na žiarovke sa pravidelne vytvárajú nové plnohodnotné vzorky. V čase transplantácie sú rastliny starostlivo oddelené, namočené v slabom roztoku mangánu a zasadené do záhonov. Čoskoro z nich vyrastú nové hybridy ľalií - táto metóda sa považuje za jednu z najjednoduchších a je vhodná pre začínajúcich záhradníkov.

Deti

Malé deti vytvorené na dospelých hybridoch ľalií sú oddelené a zasadené do samostatného rastúceho lôžka. Potrebujú zabezpečiť dostatočné množstvo tepla a svetla, vybudujú si miniskleník, ktorý sa z času na čas vyčistí kvôli ventilácii. Keď žiarovky zosilnejú, prenesú sa na kvetinové záhony a starajú sa o ne ako o ľalie dospelých.

Váhy

Hybridnú žiarovku opatrne vykopajte a oddeľte od nej váhy. Najlepšie je na tieto účely použiť najväčšie a najlepšie vzorky. Ak chcete získať sadivový materiál, nie je potrebné úplne odstrániť cibuľu ľalie zo zeme, stačí pôdu zhora jemne rozhrabať. Zhromaždené vločky sa vopred upravia v mierne ružovom roztoku manganistanu draselného.

Ďalej vezmite igelitové vrecko, naplňte ho mokrým substrátom a vložte tam sušené vločky. Po niekoľkých mesiacoch sa na nich vytvorí malá cibuľa, ktorá sa prenesie na záhradu do otvoreného terénu.

Žiarovka

Vzdušné žiarovky, ktoré na jeseň dozrievajú v pazuchách listov ľalie, sa nazývajú cibuľoviny. Je dosť ľahké ich oddeliť od materskej rastliny. Po nich sú rovnako ako váhy namočené na niekoľko minút do manganistanu draselného. Cibuľoviny sa prenesú na pripravené lôžko so vzdialenosťou 20 cm medzi riadkami. Na zimné obdobie sú pokryté smrekovými konármi alebo pilinami, aby nezamrzli. Prvé kvety sa na hybride objavia až po 3 rokoch, ale vďaka tejto metóde sa zachovajú všetky odrodové vlastnosti materskej rastliny.

Príklady použitia v záhradnom dizajne

Luxusné vysoké OT hybridy budú stredobodom každého kvetinového záhonu. Do popredia by ste nemali umiestňovať vysoké ľalie, zatvoria tak ostatných obyvateľov kvetinovej záhrady a zablokujú im prístup k slnečnému žiareniu.

Ideálnou možnosťou pre umiestnenie hybridov by bol druhý alebo tretí rad a pred nimi sa vysádzajú poddimenzované plodiny. Farba hybridov je buď vybraná v jednom tóne, alebo hraná kontrastne.


Pozri si video: How To Reverse Fatty Liver Disease You May Have A Fatty Liver