Ako kŕmiť svoje uhorky kuracím trusom v skleníku a na otvorenom poli

Ako kŕmiť svoje uhorky kuracím trusom v skleníku a na otvorenom poli

Zloženie kuracieho hnoja ho stavia na prvé miesto medzi organické hnojivá. Otázka, či sa dá použiť ako vrchný obväz na uhorky, je spojená s prítomnosťou kyseliny močovej v čerstvom truse, ktorá brzdí koreňový systém rastlín. Vysoký obsah ľahko asimilovateľného dusíka sa navyše stáva dôvodom príliš aktívneho rastu zelenej hmoty na úkor plodov.... Preto sa kŕmenie uhoriek kuracím trusom môže uskutočňovať iba po špeciálnej príprave a vo veľmi malých dávkach.

Vlastnosti podstielky

Kurací trus je z hľadiska rýchlosti nárazu porovnateľný s minerálnymi hnojivami.

Klady a zápory kuracieho trusu

Z hľadiska svojho vplyvu na zloženie pôdy prekonáva kravský trus, ktorý je obľúbenejší medzi záhradkármi. Obsahuje jedinečnú sadu chemických prvkov potrebných pre vývoj a rast zeleninových plodín.

Často sa porovnáva s komplexnými hnojivami, na rozdiel od nich účinok jednorazového kŕmenia trvá niekoľko rokov. V prvom roku funguje ako minerálny doplnok, v ďalších dvoch rokoch sa dá efekt jeho prítomnosti porovnať so zavedením poriadnej porcie hnoja.

Pozitívne ovplyvňuje štruktúru pôdy, výborne sa rozpúšťa vo vlhkom pôdnom prostredí, stimuluje intenzívny rast a významne ovplyvňuje úrodu.

Medzi nevýhody použitia čerstvých kuracích výkalov patrí vysoký obsah kyselín, prítomnosť semien burín, pôvodcovia nežiaducich infekcií vrátane salmonelózy, vajíčok helmintov.

Domáci kurací trus

Kurací trus sa nepoužíva čerstvý, ale na jeho základe sa pripravuje nálev, kompost alebo suchý extrakt.

 • Čerstvý kurací trus sa zriedi vo vode v pomere 1: 1 a nechá sa 5-7 dní kysnúť. V tomto stave je možné fermentované hnojivo skladovať 2 - 3 mesiace. Na obväz sa 1 diel koncentrátu zriedi v 20 častiach vody. Toto riešenie sa môže použiť na kŕmenie uhoriek rozliatím zeminy po obvode koreňového kruhu v množstve 0,5 - 1 liter na krík.
 • Dobrým hnojivom využívajúcim hnoj je kompost, ktorý sa pripravuje zo slamy a rašeliny a rozlieva sa hydinovým odpadom. Dno jamy, asi meter hlboké, je posypané pilinami, slamou alebo popadaným lístím. Vo vrstvách sa na ne kladú vtáčie exkrementy, rašelina, slama, suché lístie, burina. Príprava kompostu trvá asi 1,5 - 2 mesiace. Používa sa v otvorenom teréne, skleníkoch a skleníkoch na prípravu pôdy.

 • Aby sa udržal čerstvý trus až do jari, nanáša sa v tenkej vrstve na listy preglejky alebo železa a suší sa za slnečného počasia pod holým nebom asi 3 hodiny. Potom sa suchá látka rozomelie jemnou sieťovinou a získa sa práškové hnojivo, ktoré skleníkové rastliny veľmi milujú. V takomto stave je možné ju celú zimu skladovať vo vreciach alebo sudoch. Hrebene môžete prihnojiť práškom, na jar môžete na kopanie pôdy pridať 200 g prášku na 1 meter štvorcový. m plocha.

Pri práci s trusom hydiny, najmä v práškovej forme, by ste mali vždy pamätať na bezpečnostné opatrenia. Chráňte sliznice očí a horných dýchacích ciest. Vždy používajte ochranné okuliare, masku alebo respirátor a gumené rukavice. Okrem samostatne pripraveného hnojiva si môžete kúpiť hotové priemyselné hnojivo.

Hydinový trus granulovaný

Je potrebné mať na pamäti, že chemické zloženie trusu vo veľkej miere závisí od spôsobu chovu vtákov a zloženia krmiva. Preto sa priemyselný trus môže svojim účinkom líšiť od domácich hnojív.

Tento typ hnojiva z hydinového hnoja má nepopierateľné výhody:

 • je vyrobený rýchlym sušením vo vákuu, čo umožňuje zachovať všetky užitočné vlastnosti suroviny;
 • pod vplyvom vysokých teplôt škodlivé baktérie, larvy múch, hlísty zomierajú, semená burín strácajú klíčivosť;

 • granule, na rozdiel od suroviny, prakticky nemajú nepríjemný špecifický zápach;
 • sú kompaktné, majú dlhú trvanlivosť, čo umožňuje ľahkú prepravu a skladovanie;
 • spôsoby aplikácie a dávkovanie sú vždy uvedené na obale;
 • okrem toho je presne známy pomer chemických prvkov, čo umožňuje pozorovať presné dávkovanie pri kŕmení uhorkami.

To je dôležité, najmä pri hnojení uhoriek, pretože počas vegetačného obdobia sa kŕmenie vykonáva asi trikrát a snaží sa dodať rastline iba najnutnejšiu výživu. Na vrchný obväz sa 1 kg hnojiva zaleje 3 litrami teplej vody. Po dni sa výsledný koncentrovaný roztok zriedi v 20 litroch vody. Toto tekuté hnojivo sa môže používať na kŕmenie uhoriek, pričom na jednu rastlinu sa dá minúť až pol litra. Počas obdobia kopania môžete pripraviť aj pôdu. V tomto prípade je 1 štvorcový. m, sa spotrebuje asi 100 g granúl hnojiva z kuracieho hnoja.

Kŕmenie a pestovanie uhoriek

Kurací trus sa používa pri príprave pred sejbou ako vrchný obväz pri pestovaní zeleniny v otvorenom teréne a skleníkoch.

Vlastnosti obväzov

Kurací hnoj obsahuje dusík v dosť vysokej koncentrácii. Pri hnojení uhoriek kuracím trusom by sa mala brať do úvahy potreba dusíka pre rastlinu, hlavne v počiatočnom štádiu vývoja. Prvé kŕmenie sa vykonáva pol mesiaca po vyklíčení. Druhé kŕmenie uhoriek v skleníku sa časovo zhoduje s obdobím kvitnutia. To je dosť na plný vývoj.

V závislosti od stavu rastlín sa posledné zalievanie vykonáva počas obdobia plodenia, ak existujú náznaky pozastavenia rastu uhoriek.

Je dôležité používať hnojivo v dávkovaní... Jeho nadbytok môže rastlinu jednoducho zničiť. Najbežnejším spôsobom je použitie tekutého nálevu kuracieho hnoja, ktorým je možné zaliať pôdu okolo rastliny. Kvapalné hnojivo je možné pripraviť niekoľkými spôsobmi.

 1. Táto možnosť je pripravená rýchlo a okamžite použitá. Musíte zobrať jednu časť suchého trusu a rozpustiť v 20 častiach vody. Uhorky v skleníku musia byť vopred napojené. Hotové riešenie by nemalo prísť do kontaktu so zelenými časťami rastlín a lístia. Spotreba tekutého vrchného obväzu pre jeden dospelý ker je 1 liter. U mladých rastlín stačí polovica normy.
 2. Pri použití koncentrovanej infúzie sa zriedi v pomere 1: 1 a nechá sa týždeň kysnúť. Liter takého koncentrátu sa zriedi v 10 litroch vody a uličky sa zalejú vodou. Zalievať uhorky vtáčím hnojom pod koreň je nemožné, a to aj pri nižšej koncentrácii.
 3. Tento recept je vhodný aj na hnojenie rastlín vonku. Celé hnojenie sa vykonáva po zalievaní alebo daždi. Tekutý vrchný obväz by mal padať na dobre navlhčenú pôdu. Ak sa roztok počas zalievania dostane na rastlinu, je vhodné listy opláchnuť čistou vodou, aby nedošlo k popáleniu.

Rastúce vlastnosti

Pred použitím kuracieho hnoja musíte zvážiť zloženie a štruktúru pôdy. V ílovitej pôde s hustou a ťažkou štruktúrou je na jeseň zaliaty kurací hnoj s podstielkou alebo kompostom. Ľahké pôdy sa hnojia na jar hnojivom bezprostredne pred orbou, v množstve 3-4 kg na 5 štvorcových. m plocha.

Na jeseň môžete pridať sušený trus zmiešaný s popolom a rovnomerne ho rozložiť po povrchu pôdy. Pri atmosférických zrážkach prenikne vysoko rozpustné zloženie do horných vrstiev pôdy počas jesenného a zimného obdobia. Kurací trus v skleníku môžete použiť aj ako náhradu minerálnych hnojív. Rovnomerne sa rozdeľuje na slamené šachty a na hnoji sa pravidelne zvlhčuje vodou alebo rmutom. Po 10-15 dňoch, keď sa prestane uvoľňovať amoniak a teplota klesne na 30 stupňov, môžete vysadiť sadenice uhoriek.

Ďalšou možnosťou spôsobu predsádzania kuracieho hnoja je vyrobiť si samozahrievací substrát z kôry buka, borovice, pilín ihličnatých stromov. 10% objemu suchého kuracieho trusu sa pridá do zmesi kôry a pilín a umiestni sa do pyramídy, ktorá sa zaleje vodou. Po 4-5 dňoch je kompozícia vyložená v priekopách vo vnútri skleníka. Takéto zloženie sa zahrieva pomalšie, ale vyžaduje menej vody a minerálnych hnojív.

Pri tejto metóde sa nemusíte rozhodovať, ako kŕmiť uhorky. Celý komplex potrebných hnojív je už v neobvyklej pôde prítomný.

V skleníku by sa mal kurací hnoj používať opatrne, dodržiavať pomery a dávky kŕmenia tekutinou. Podľa skúsených záhradkárov je lepšie rastliny nekŕmiť, ako nadmerne kŕmiť.


Pozri si video: Fitness recept - zdravý gyros