Návod na použitie hnojiva Ammofosk a jeho zloženie

Návod na použitie hnojiva Ammofosk a jeho zloženie

Pri výbere hnojív pre záhradu hodnotí letný obyvateľ zloženie drogy, jej vplyv na všetky druhy plodín a cenu. Ammofoska je cenovo dostupný nástroj, je možné ho použiť na akékoľvek pôdy (vrchný obväz, priama aplikácia na pôdu pri orbe).

Zloženie a účel Ammofosky

Hnojivo komplexného zloženia (tuk) má formu granúl (6 mm) a obsahuje štyri chemické prvky:

 1. Prvý a hlavný je fosfor (fosforečnan amónny, fosforečnan draselný), jeho 15%, zúčastňuje sa na procese syntézy nukleotidov, dodáva energiu metabolickým procesom v rastlinách.
 2. Druhým najdôležitejším produktom je dusík (síran amónny), v percentuálnom vyjadrení je to menej (12%). Je potrebné zvýšiť výnosy.
 3. Síran draselný (15%) stimuluje imunitný systém, ovplyvňuje výťažok.
 4. Granule obsahujú síru (14%), uľahčujú absorpciu dusíka rastlinami.

Ammofoska sa používa vo všetkých regiónoch Ruskej federácie, existujú však klimatické pásma, kde tuk prináša maximálny účinok. Akútnu potrebu fosforu pociťujú rastliny pestované v regiónoch, kde je bežné sucho. Túto drogu používajú poľnohospodári a amatérski pestovatelia zeleniny ako prostriedok na resuscitáciu v prípade zjavných príznakov nedostatku fosforu v plodinách každého druhu a na obnovenie úrodnosti pôdy.

Výhody a nevýhody

Ľahko rozpustné fosfáty sú hlavnou zložkou Ammofosky a sú to tie, ktoré určujú prospešné vlastnosti hnojiva:

 • stimulovať tvorbu rozvinutého koreňového systému;
 • zlepšiť chuť ovocia;
 • zlepšiť odolnosť rastlín proti stresu;
 • zvýšiť produktivitu;
 • doba skladovania sa predlžuje.

Jednoznačným plusom je absencia zlúčenín obsahujúcich chlór a sodík. Sú agresívni a množstvo kultúr na ne reaguje zle. Plus - schopnosť používať hnojivo v skleníku.

Odkaz: Vagón ammofosku sa zavádza do pôdy skoro na jar, je účinný pri mínusových teplotách.

Existujú nevýhody, ktoré musíte poznať pri nákupe hnojiva:

 • nevhodné na jesenné obliekanie - stimuluje rýchly rast buriny;
 • rýchlo stráca svoje prospešné vlastnosti v neuzavretom obale, po otvorení obalu je potrebné granule vysypať do nádoby s tesným vekom.

Správanie sa v pôde

Ammofoske má dlhotrvajúci účinok. Po pridaní granúl do pôdy sa postupne rozpúšťajú, čo poskytuje rastlinám výživné látky na dlhší čas. V pôde sa hnojivo premieňa na ióny.

Amónny ión

Vzorec NH4 +, po absorpcii NH4 + s pôdnymi koloidmi, vznikajú amónne soli. Rastliny spotrebúvajú menej energie na absorpciu amónneho dusíka ako dusičnanový dusík. Amoniak sa podieľa na tvorbe aminokyselín, ktoré sú potrebné pre syntézu chlorofylu a tvorbu bielkovín. Rastliny, ktoré uprednostňujú kyslé pôdy, lepšie absorbujú NH4 +.

Síranový ión

Väčšinu tuku tvoria síranové ióny. Tieto zlúčeniny dusíka sa menej vyplavujú z úrodných pôdnych vrstiev.

Fosfátové

Tieto zlúčeniny fosforu sa ľahko rozpúšťajú, postupne sa premieňajú na chemické zlúčeniny typické pre tento typ pôdy a rastliny sú dobre absorbované.

Draselný ión

Chemická zlúčenina je účastníkom absorpčných procesov (výmena, výmena).

Aplikácia na rôzne druhy pôd

Môže byť použitý na akýkoľvek typ pôdy. Najlepší výsledok sa dosiahne, keď sa vloží do piesočnatej, ílovitej a rašeliniskovej pôdy.

Dôležité! Ammophos je vynikajúce hnojivo pre plodiny pestované v skleníkoch.

Sodno-podzolické pôdy

Ammophoska sa aplikuje pri výsadbe vo forme hlavného hnojiva. Pozitívny výsledok sa pozoruje pri zavedení pre určité plodiny:

 • zemiaky;
 • obilniny;
 • cukrová trstina;
 • bielizeň.

Obyčajné černozeme, uhličitanové, južné

Tento typ pôdy je typický pre stepné zóny. Ammophos sa aplikuje na černozémy každého druhu bez použitia iných druhov hnojív obsahujúcich dusík. To platí pre hnojenie pôdy a jej použitie ako vrchný obväz (koreňový, listový).

Gaštanové pôdy, šedé pôdy

Účinok použitia tohto tuku sa dosahuje na zavlažovaných pozemkoch. Granule sa zavádzajú nasucho alebo sa kombinujú so zavlažovaním - metódou hnojenia.

Účinky na rastliny

Použitie viaczložkových tukov sa odporúča pre plodiny každého druhu. Vďaka univerzálnemu hnojivu sú rastliny odolné voči infekciám, zvyšuje ich produktivitu a zlepšuje opeľovanie.

Kvetiny

Na jar sa Ammofosom kŕmia všetky druhy kvetov. Granule nie sú rozptýlené po povrchu, ale zakopávajú sa do pôdy počas kyprenia do hĺbky 2 až 5 cm.

Zemiaky

Počas výsadby zemiakov sa do výsadbovej jamy (1 polievková lyžica) zavádzajú granule v súlade s rýchlosťou uvedenou v pokynoch. Pred vložením hľuzy je hnojivo mierne zmiešané so zemou. Ammophoska dokonale nahrádza organickú hmotu (humus) a výrazne uľahčuje prácu obyvateľom leta. Sto metrov štvorcových zemiakového poľa vyžaduje 2,5 kg hnojiva.

Korenie

Pri príprave hrebeňa na výsadbu sa do pôdy zavádza tuk a dospelé rastliny sa kŕmia roztokom pripraveným podľa pokynov. Pre vedro s objemom 10 litrov vezmite 10 lyžice. l. granule.

Paradajky

Paradajky je možné kŕmiť Ammophosom niekoľkými spôsobmi:

 • v čase presádzania sadeníc do zeme;
 • na začiatku kvitnutia;
 • 2 týždne po vytvorení prvých vaječníkov.

Hruška

Hnojivo pod hruškou by sa malo aplikovať na jar. Granule, ktoré sa počas celej sezóny rozpúšťajú v pôde, vyživujú koreňový systém výživnými látkami potrebnými pre ovocný strom: na začiatku sezóny - dusíkom a počas obdobia plodenia - draslíkom a fosforom. Vďaka Ammofoske sa proces zrenia plodov urýchľuje, zlepšuje sa ich chuť.

Sadenica

Pri pestovaní sadeníc zeleninových a kvetinových plodín sa odporúča zakúpiť si voz Ammofoska. Na prípravu tekutého roztoku v 1 litri vody rozpustite od 3 do 5 g hnojiva. Pri transplantácii sadeníc do zeme sa granule nalejú do otvoru (1 lyžička), pričom sa zmiešajú so zemou.

Okrasné rastliny

Trávnik, okrasné listnaté rastliny by sa mali na jar kŕmiť liekom Ammophos. Kry získavajú zelenú hmotu rýchlejšie. Granule sa musia nanášať na pôdu, ak ich rozptýlite po povrchu, potom sa väčšina dusíka odparí. Maximálna hĺbka výsadby je 5 cm. Dobre rozliaty trávnik sa hnojí jednoduchým rozmetaním granúl po povrchu (25 g / m²).

Strukoviny, cukrová repa

Pri výsadbe repy sa granule zavádzajú do sadiacej brázdy, aplikačné množstvo je 10 g / m. Letný obväz zvyšuje veľkosť okopanín a ich obsah cukru.

Pšenica

S predsejbovým zavedením Ammofosky do pôdy sa zvyšuje percento gluténu v pšenici. Pri intenzívnom pestovaní obilnín sa môže hnojenie viaczložkovým tukom vykonávať v lete počas aktívneho vegetačného obdobia.

Slnečnica, sója, repka

Tieto plodiny, keď sú kŕmené Ammofoskayou, zvyšujú úrodu, zvyšuje sa percento obsahu oleja v zozbieranej plodine. Aplikujte ako vrchný obväz počas obdobia aktívneho rastu a ako hnojenie počas orby.

Miera spotreby

Miera spotreby sa dozviete z tabuľky na obale.

KultúraSadzba (g na meter štvorcový)
zeleninu25–30
bobule15–30
kvety a okrasné rastliny15–25
ovocné stromy50–100

Ako použiť?

Pokyny na použitie vytlačené na obale poskytujú presné odporúčania pre použitie lieku. Pre každú plodinu existujú sadzby spotreby. Počas jarnej prípravy pôdy na výsadbu sa do kultivovanej pôdy vloží 25 g / m², pri orbe panenských pozemkov použite 35 g / m², rýchlosť pre chránený povrch je 40 g / m².

Ako skladovať?

Po otvorení obalu je potrebné hnojivo ihneď použiť. Ak po kŕmení zostanú nepoužité granule vo vrecku, musia sa vyliať do nádoby so zapečateným vekom, ktorá sa musí uložiť v tmavej miestnosti. Ak je hnojivo uložené v otvorenom vaku, dusík sa odparí a droga stratí niektoré svoje prospešné vlastnosti.

Bezpečnostné opatrenia

Pri použití chemického výrobku je potrebné dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, používať jednoduché osobné ochranné prostriedky:

 • respirátor pri práci s veľkým množstvom hnojiva;
 • pracovné odevy vyrobené z hustej tkaniny;
 • gumové rukavice.

Na konci prác na kŕmení rastlín je potrebné použiť mydlo na umývanie rúk a tváre. Ak sa chemický výrobok dostane na sliznicu očí, mali by ste si okamžite oči vypláchnuť tečúcou vodou a vyhľadať odborníka (očného lekára).

Kompatibilita s inými obväzmi

Pri obnovení plodnosti ochudobnenej pôdy sa Ammofoska používa spolu s potašom a dusíkatými hnojivami. Nemiešajte tuk s alkalickými hnojivami:

 • popol;
 • dusičnan vápenatý;
 • dusičnan sodný.

Pri ich kombinácii sa stratí väčšina dusíka a zlúčeniny fosforu sa neabsorbujú.

Ammofoska je cenovo dostupné hnojivo, ktoré sa ľahko používa a poskytuje dobrý nárast úrody.


Pozri si video: Frestina Trávnikové hnojivo proti machu