Čo robiť, ak teľa zjedlo handru a ako naštartovať zapečatený žalúdok

Čo robiť, ak teľa zjedlo handru a ako naštartovať zapečatený žalúdok

Krava je prežúvavec. To znamená, že jedlo vyhľadáva a konzumuje takmer celý svoj voľný čas, dôkladne ho žuje. Teľatá sa nijako nelíšia od svojich rodičov, tiež neustále niečo prežúvajú. Ale ich žalúdok je oveľa menší ako u dospelých. Ak teľa omylom zje handru, je dôležité vedieť, čo robiť v takýchto situáciách, pretože sa tam môže na dlhšiu dobu zaseknúť. A to často vedie k zablokovaniu žalúdka.

Potenciálne nebezpečenstvo

Akonáhle teľa prehltne handru, existuje množstvo potenciálnych rizík. Najhoršie, čo sa mu môže stať, je upchatie žalúdka, po ktorom nasleduje zastavenie práce trávenia. Vo všeobecnosti je blokáda žalúdka u kravy nebezpečná vec.

Ich žalúdok obsahuje baktérie, ktoré im pomáhajú stráviť jedlo. Ale tieto baktérie produkujú veľa plynu. Pri zdravom trávení bude tento plyn prirodzene unikať. Ale akonáhle je žalúdok zablokovaný nestráviteľnou látkou alebo inými odpadmi, je tento pohyb narušený a v pažeráku sa hromadí plyn. Výsledkom bude vážne roztiahnutý žalúdok, ktorý povedie ku komplikáciám a ukrutnej smrti zvieraťa.

Ale zjedená handra nemusí nutne ohroziť teľa smrťou. Ak bola handra malá, schátraná a vyrobená z prírodného materiálu, bude s vysokou pravdepodobnosťou strávená. Tento proces sa však môže oneskoriť a ovplyvní to zviera nasledujúcim spôsobom:

 • bude veľmi chudnúť;
 • bude chodiť pomalý;
 • začne odmietať jedlo;
 • objaví sa zápcha a niekedy hnačka.

Príčiny zastavenia žalúdka

Nielen, že zjedená handra môže spôsobiť zastavenie teľacieho žalúdka, existuje aj veľa ďalších dôvodov. Sú rozdelené do troch kategórií:

 1. Ľudský faktor.
 2. Chyba samotného teľaťa.
 3. Infekčné choroby a parazity.

Na začiatok stojí za zváženie dôvodov zastavenia žalúdka v dôsledku chyby samotnej osoby. Spravidla je to kvôli podávaniu nekvalitných potravín. Kŕmenie teliat ťažkými jedlami, ktoré sú teplé alebo studené, nevyhnutne povedie k problémom s trávením. Nehygienické životné podmienky tiež negatívne ovplyvňujú hospodárske zvieratá. Ďalšou častou príčinou zastavenia žalúdka je strach z lýtka. Pažerák je kvôli tomu veľmi zúžený, objavujú sa kŕče.

Za zastavenie žalúdka môžu často samotné teľatá. Pri chôdzi jedia všetko, čo im prekáža: laná, handry, polyetylén, rôzne kovové predmety. Pred tým, ako niečo prehltnú, teľatá zvyčajne dlho žujú predmet, a ak nemôžu žuť, jednoducho ho vypľujú.

Ďalším dôvodom je infekcia lýtka akýmkoľvek infekčným ochorením, v dôsledku ktorého dochádza k paralýze žalúdka. Napríklad besnota, tuberkulóza, leukémia, Escherichia coli.

Ako zistiť, či sa vám zastavil žalúdok

Akonáhle sa žalúdok býka zastaví, príznaky sa objavia okamžite:

 • vizuálne viditeľné nadúvanie;
 • úplné odmietnutie potravy;
 • pootvorené ústa, žuvanie prázdnoty;
 • pena vychádzajúca z úst;
 • slabosť, ťažké dýchanie.

Ak sa upchatie a zastavenie vyskytlo čiastočne, potom môže trojtýždňové teľa stále vracať plyn. Ale ak neprijmete opatrenia včas, potom sa žalúdok môže čoskoro úplne zastaviť, čo povedie k bezprostrednej smrti zvieraťa.

Ako naštartovať trávenie dobytka

Pred podaním akýchkoľvek liekov alebo infúzií teliatku sa musíte pozrieť do hrdla. Niekedy sa tiež stane, že cudzí predmet uviazne v krku zvieraťa bez toho, aby sa dostal do žalúdka. Ak tam naozaj niečo má, potom stojí za to pokúsiť sa rukou dostať do koša. Malé lýtka sa veľmi nebránia, preto ich netreba zväzovať.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Môžete sa tiež pokúsiť všemožne podráždiť jazyk a spôsobiť lýtku roubík. Existuje šanca, že cudzí predmet jednoducho znovu zvrhne.

Ak cudzí predmet nebolo možné odstrániť, potom pre začiatok stojí za to dať zvieraťu „No-shpu“ alebo „Sulfocamphoin“. Možno sa žalúdok zastavil kvôli kŕčom alebo prechodu na suché jedlo. Je tiež dôležité masírovať jazvu jemným rozdrvením päste na boku lýtka. Ak vyššie uvedené metódy nepomohli niekoľko dní, potom môžeme s istotou povedať, že problém je spôsobený práve uviaznutým predmetom vo vnútri žalúdka. V tomto prípade existujú dve možnosti: buď pokračovať v liečbe lýtka ľudovými metódami, alebo vyhľadať pomoc od veterinárneho lekára.

Spravidla, ak žalúdok naozaj nefunguje, veterinárny lekár predpíše v prípade núdze špeciálne lieky alebo chirurgický zákrok. Veterinári však nepracujú na všetkých lokalitách, a preto, ak neexistuje spôsob, ako získať kvalifikovanú pomoc, a teliatko už výrazne schudlo a je na pokraji smrti, potom by bolo najlepším riešením ukončiť utrpenie zvieraťa.

Liečba ľudovými prostriedkami

Existuje niekoľko ľudových metód, pomocou ktorých skúsení chovatelia hospodárskych zvierat nezávisle zahájia prácu žalúdka.

Prvý spôsob: pridajte 100 gramov droždia do pohára teplej vody a potom počkajte 30 minút, kým nenastane opuch. Potom do nádoby s litrom v hoteli pridajte 200 gramov vodky a 100 gramov cukru, naplňte ich opuchnutými kvasnicami. Ak sa výsledná infúzia ukázala byť menšia ako liter, stojí za to zriediť vodou. Táto tekutina sa má nalievať do hrdla lýtok v malých dávkach dvakrát denne.

Druhá metóda: pridajte 10 mililitrov tinktúry z čemerice do pollitrovej fľaše vody, potom roztok nalejte do úst zvieraťa niekoľkokrát denne.

Používa sa tiež: paradajková šťava, odvar z rebríčka a ľubovníka bodkovaného, ​​rôzne nálevy mesačného svitu.

Prevencia problému

Najskôr je potrebné sledovať čistotu podávača a výbehu pre zvieratá. Často sa tam vďaka neopatrnosti majiteľa dostanú odpadky: zvyšky látky, tašky, laná, drôty a iné nebezpečné odpadky. Je dôležité dávať pozor na oblasť, po ktorej dobytok kráča, nemali by tu byť ani zvyšky. Nevešajte bielizeň v dosahu kráv, schovajte záhradné chemikálie a farby.

Stojí za to správne naplánovať stravu teliat, ktoré je potrebné kŕmiť jedlom obsahujúcim veľké množstvo minerálov a vitamínov. Mali by mať vždy prístup k čistej pitnej vode. Ak dodržíte všetky vyššie uvedené podmienky a pohotovo zareagujete na vzniknutý problém, lýtka vyrastú energicky a zdravo.


Pozri si video: Pentagramček - Kamarát HD