Popis a kultivácia gigantických ostružín, vlastnosti starostlivosti

Popis a kultivácia gigantických ostružín, vlastnosti starostlivosti

Súdiac podľa niekoľkých recenzií záhradníkov a reklamy na produkty Becker Bis LLC zverejnené na oficiálnych webových stránkach, odroda ostružiny obrovská má veľa výhod, z ktorých hlavnou je hojná úroda. Je alarmujúce, že uvedený popis a fotografia bobuľového kríka zodpovedá odrode Black Bute.

Článok bol napísaný na základe informácií z fór a zo stránky spoločnosti dodávateľa.

Opis a vlastnosti černíc

Opravené odrody ostružiny chované v Amerike sa vyznačujú prítomnosťou tŕňov. Blackberry Gigant je jediná odroda, ktorá kombinuje remontabilitu s absenciou tŕňov.

Vinič dorastá až do dvoch metrov, preto výhonky potrebujú oporu. V krajinnom dizajne sa používa dekoratívnosť rozvetveného a pružného kríka, ktorý kvitne od prvých letných dní do septembra.

Biele kvety sú veľké (priemer 4 cm) ako ovocie. Ak sa bobule s hmotnosťou 10 g zbierajú z kríkov veľkoplodých odrôd, potom na kríkoch odrody Gigant rastú dvojnásobne väčšie bobule. Dĺžka modročiernych bobúľ, zrejúca v júli, dosahuje veľkosť dlane (6 cm), tvar je predĺžený, ihlanovitý, na konci zaoblený. Dužina je šťavnatá, s charakteristickou arómou černíc.

Plody majú vyváženú sladkokyslú chuť a zloženie vitamínov a minerálov nie je horšie ako maliny. Dennú potrebu tela v kyseline askorbovej pokrýva 10 ostružín odrody Gigant.

Ovocie, ktoré sa začína druhým rokom života kultúry, trvá od júla do septembra. Rastlina je vhodná na pestovanie v regiónoch so zimnými teplotami do -30 ° C.

Ovocie je súčasťou stravy čerstvé, mrazené alebo sušené. Ženy v domácnosti používajú na varenie bobule, varia kompóty, zaváraniny, zaváraniny, pridávajú do pečiva.

Výhody a nevýhody

Z výhod odrody Giant záhradníci poznamenávajú:

 • zber dvakrát za sezónu;
 • bohaté ovocie - až 30–35 kg bobúľ na rastlinu;
 • nenáročná starostlivosť;
 • mrazuvzdornosť;
 • nedostatok tŕňov, uľahčenie starostlivosti o plodiny;
 • odolnosť voči preprave, zachovanie pôvodného vzhľadu ovocia;
 • neskoré kvitnutie, zabraňujúce smrti púčikov z opakujúcich sa mrazov;
 • dezertná chuť;
 • výhody pre telo;
 • všestrannosť použitia;
 • veľké bobule.

Medzi nevýhody kultúry patrí náročnosť zavlažovania. Pre vývoj silných výhonkov, vaječníkov a tvorbu šťavnatých plodov je potrebné veľa vlhkosti, ktorú korene kríka samy nedokážu zabezpečiť.

Špecifiká pestovania odrody "Giant"

Predsadbová príprava pôdy, výber miesta, sadenice, technológia výsadby sú celkom jednoduché a podobné činnostiam vykonávaným s inými odrodami veľkoplodých ostružín.

Ako si vybrať sadenice

Odporúča sa zvoliť jednoročnú sadenicu s vyvinutými koreňmi dlhými najmenej 10 - 15 cm s rastovou zónou. Blackberry Giant sa kupuje na internete od jedného dodávateľa alebo od záhradkárov, ktorým sa podarilo túto kultúru propagovať.

Kvalitný sadivový materiál by mal mať dva výhonky vysoké 40-50 cm so zelenými listami, neporušené bez deformácií, suché oblasti kôry.

Ak je výhonok pod kôrou zelený, výber bol vykonaný správne. Hnedá farba naznačuje, že je krík suchý a musí sa vyhodiť..

Kedy je najlepší čas na výsadbu

Odrody ostružiny Gigant s otvoreným koreňovým systémom sa vysádzajú v marci - apríli pred začiatkom toku šťavy. Rastlinám zakúpeným v nádobe sa darí na jeseň, mesiac pred mrazom.

Výber a príprava miesta pristátia

Bažinaté, veterné oblasti nie sú vhodné na pestovanie černíc. Čím lepšie je slnečné osvetlenie, tým sú plody sladšie, aj keď sa kultúra vyvíja dobre a prináša ovocie v polotieni. Vhodné miesto je pozdĺž plotu na južnej strane záhradného pozemku.

Ostružiny odrody Gigant sa nevysádzajú na mieste, kde sa predtým pestovali rastliny patriace do ružovej rodiny - maliny, jahody, kríkové ruže.

Kultúra nekladie na pôdu špeciálne požiadavky, ale neznáša ťažké, neodvodnené podklady. Najlepšou možnosťou je hnojené slabo kyslé hliny.

Pristávacia jamka je pripravená vopred, nie menej ako mesiac vopred. Ak sa plánuje výsadba na jar, na jeseň sa vykopá jama pre černice, hlboká pol metra a široká 40 cm.

Horná plodná vrstva je kombinovaná s polovicou vedra kompostu, 15 g draselnej soli a superfosfátu v množstve 30 g.

Ako správne sadiť?

Ak je ostružina zasadená blízko plotu alebo steny budovy, ustupuje 1 meter od nich. Medzi kríkmi je udržiavaná vzdialenosť najmenej dva metre. V prípade výberu miesta, ktoré nie je blízko plotu, najskôr nainštalujte podperu vedľa výsadbovej jamy.

Hodinu pred výsadbou sa sadenica stimuluje pomocou prípravku Kornevin ku vzniku koreňov umiestnením výhonku do roztoku produktu.

Algoritmus pre výsadbu odrôd ostružiny Gigant:

 • korene sú narovnané v jame, čím sa eliminujú záhyby, nesprávny smer;
 • zaspávajte rastlinu postupne a pravidelne ju pretrepávajte, aby ste zabránili tvorbe dutín;
 • povrch je zhutnený;
 • urobte drážku takmer kmeňa, nalejte do nej vedro s vodou;
 • okolo sadenice položte mulč.

Pri výsadbe je koreňový krk kultúry zakopaný do zeme najviac o 3 cm.

Nuance starostlivosti o černice

Podľa záhradníkov nie je starostlivosť o ostružinu obrovskú zaťažujúcu. Vykonávajú sa štandardné činnosti vrátane zavlažovania, hnojenia, podväzkov. Pre plný vývoj, normálne plodenie je kultúra chránená pred chorobami a škodcami, zimnými mrazmi.

Režim napájania a pravidlá kŕmenia

Ak ostružina odrody Gigant nemá dostatok vlhkosti, kríky vrhajú kvety, vaječník alebo už vytvorené bobule. Rastliny prvého roka života potrebujú najmä zavlažovanie.

Kultúra sa pravidelne zavlažuje, aby sa zabezpečilo, že ornica nevyschne. Nadzemné časti ostružiny s požiadavkami na zvlhčenie sa odporúča v lete večer postriekať teplou, usadenou vodou, s nedostatkom zrážok.

Polievanie je po jesennej úrode pozastavené. Naposledy v sezóne zavlažujú na zimu kríky pred prístreškom.

Každý štvrtý rok sa pri výsadbe černíc zavádza do pôdy organická hmota.

Zalievanie mulča vrátane humusu, rašeliny dopĺňa pôdu výživnými látkami. Ak sa kríky nemulčujú, potom sú ako alternatíva vhodné komplexné minerálne hnojivá (Ideal, Nitrofoska).

Na kvitnutie, tvorbu vaječníkov sa používa zmes pozostávajúca z:

 • 2 lyžice. l. dusičnan amónny;
 • 1 polievková lyžica. síran draselný;
 • 100 g dusičnanu amónneho;
 • pol vedra humusu.

Kultúru je užitočné nakŕmiť popolovým roztokom pripraveným z pohára popola a vedra s vodou.

Podväzkové kríky

Krehkosť výhonkov z vetra alebo závažnosť úrody, nerovnomerné osvetlenie slnečnými lúčmi núti záhradníkov zaviazať kríky ostružiny obrovskej.

Odporúčaným a bezpečným materiálom na viazanie viniča je motúz z nylonových nití alebo polyetylénu.

Empiricky bolo vyvinutých niekoľko efektívnych podväzkových metód:

 1. Ak je pestovaný jeden krík, potom stačí jediná opora - pevne stojaci kovový stĺp.
 2. Pri viazaní pomocou zväzku v strede puzdra je zasunutý kôl, vinice sú navzájom zviazané a zviazané s oporou.
 3. Podväzok pre fanúšikov spočíva v prehĺbení väzby medzi mladými černicami a priviazaním extrémnych konárov susedných kríkov k nej.
 4. Pri mrežovej metóde sa zostrojí konštrukcia pozostávajúca zo stĺpov vyhĺbených každé 3 m s dvoma priečne natiahnutými radmi drôtov (1 a 1,5 m od zeme).

Pri uskutočňovaní podujatia sa odporúča ostružiny zaviazať, aby boli výhonky menej v kontakte s drôtom alebo špagátom kvôli riziku poškodenia kôry.

Príprava černíc na zimu

Dvojročné vegetačné obdobie odrody černice Gigant zahŕňa strihanie ovocných vetiev aktuálneho roku po zbere, čo zvyšuje mrazuvzdornosť. Okrem dvojročných detí sú vyrezané slabé výhonky poškodené chorobami a škodcami. Letničky sa skrátia o štvrtinu a zostanú minimálne 1 cm nad horným púčikom.

Medzi následné aktivity v rámci prípravy na zimu patria:

 • zbavenie sa rastlinných zvyškov pod rastlinou;
 • nalievanie 30 litrov vody pod každé puzdro pre mrazuvzdornosť koreňového systému;
 • mulčovacie kríky s pilinami, senom, rašelinou;
 • ošetrenie síranom meďnatým.
 • uvoľnite z povrazu zviazaných vínnej révy.

Ostružina je po prvom mraze zateplená. Liana je zviazaná do trsov, opatrne sklonená, polohu zafixujte sponkami. Medzi zemou a výhonkami by mala byť vrstva - dosky, lepenka, lepenka, mulč. Zhora je kultúra izolovaná krycím materiálom.

Ošetrenie rastlín pred chorobami a škodcami

Zo škodcov je ostružina obrovská napadnutá nasledujúcimi hmyzími škodcami:

 • vošky malinové a ostružinové;
 • roztoče pavúk, malina, ostružina;
 • Weevil;
 • húsenice;
 • kmeňový žlčník.

Na ochranu kultúry pred hmyzom na jeseň sa pôda vysype Aktarovým roztokom, na jar sa kríky ošetria dvakrát prípravkom Aktofit, Fitoferm alebo Akorin, kým sa listy neobjavia. Účinne postriekajte černice horúcou vodou na spiace púčiky a kríky obaľte filmom po dobu 2 hodín. Odporúča sa odstrániť opadané lístie, poškodené časti kultúry, na jeseň odrezať výhonky pod koreňom, bez zanechania konope.

Z plesňových chorôb je kultúra ovplyvnená antraknózou, hrdzou a špinením. Bojujú proti chorobám ošetrením kríkov prípravkami Fundazol, Topaz, Topsin M. Pomáha predchádzať infekcii a tvorbe spór, preventívne postrekovanie na jar tekutým Bordeauxom, sanitárny rez.

Pri nedostatku alebo prebytku mikroelementov sa v kultúre objavujú rôzne typy chlorózy a mení sa štruktúra listových dosiek. Riešením problému je dávkovanie a včasné kŕmenie komplexnými minerálnymi hnojivami.

Chovné metódy

Metóda rozmnožovania semien odrody Gigant nezaručuje zachovanie odrodových vlastností. K úplnému plodeniu dochádza až po 5 rokoch.

Kultúra sa častejšie chová vegetatívnym spôsobom, rýchlejšie, spoľahlivejšie:

 1. Vrstvy

V auguste sú bočné jednoročné výhonky umiestnené do vopred vykopaných drážok. Z oboch strán sú konáre zafixované vlásenkami, posypané substrátom, bez toho, aby sa dotkli vrchu. Ďalej napojená, mulčovaná. Mladé rastliny sa vysádzajú na trvalé miesto budúci rok na jar.

 1. Topy

Vrchol 1,5-ročného jednoročného výhonku ostružiny je sklonený dolu a zakopaný v diere hlbokej 30 cm, zloženej do krúžku alebo pol krúžku. Po mesiaci sa vytvorí koreňový systém a objavia sa mladé výhonky. Pred prípravou na zimu sa výhonok materskej rastliny odreže a ponechá sa 30-centimetrový rez. Plnohodnotná sadenica sa presadí budúcu jar.

 1. Odrezky

Na jeseň sa odrežú odrezky dlhé 40 cm, až do jari sa do pôdy spadne sadivový materiál. V apríli sa odrezky vysádzajú jeden po druhom vo vzdialenosti 10 cm od seba, pričom sa na vrch potiahne film, ktorý sa zafixuje na kovové oblúky.

V skleníku sa rastliny vyvíjajú, až kým nevyrastú na výhonkoch 3 listov. Kríky sa vyberú zo zeme a po jednom sa vysadia do nádob na pestovanie.

Ostružina obrovská sa množí zelenými odrezkami odoberanými z vrcholov v lete. Ďalší algoritmus akcií je rovnaký ako pri odrezkoch stoniek. Alebo na jeseň zoberú 15-centimetrový segment výhonku s dvoma púčikmi, na jar odrezky dajú do pohára, zalejú vodou a zakryjú jeden spánkový púčik. Po rozliatí z neho vyrastie výhonok s koreňmi, ktorý sa neskôr presadí do zeme.

 1. Potomkovia

Na jar alebo na jeseň sa vyberú silné koreňové výmladky dlhé 10–15 cm, ktoré sa vykopú, koreň sa oddelí rezačom od materskej rastliny a ihneď sa presadí na pripravené miesto.

 1. Rozdelením

Táto metóda spočíva v vykopaní ostružinového kríka na jeseň alebo na jar, rozdelení koreňa na kúsky s 2-4 výhonkami.

Zber a skladovanie plodín

Pre vlastnú spotrebu sa obrovské černice zberajú úplne zrelé. Zberá sa v niekoľkých etapách od júla do septembra v malých nádobách, ktoré pred spracovaním nevyžadujú posun. Ak sa plánuje preprava, plody sa zbierajú trochu nedozreté.

Neumyté, rozložené v nádobe v jednej vrstve, udržujú bobule čerstvé v chladničke až štyri dni.

Chemické zloženie ovocia pripraveného na spracovanie a vyšľahaného pomocou drevenej lyžice s cukrom zostáva nezmenené až tri týždne.

Ostružiny sa skladujú zmrazené až rok. Bobule sú sušené, domáce prípravky, vyrábajú sa likéry.

Blackberry Giant je odroda s ideálnymi vlastnosťami. Záhradníkov láka fantastický výnos, obrovská veľkosť ovocia, zimná odolnosť, nenáročnosť na pestovateľské podmienky.


Pozri si video: Neo baští ostružiny