Popis najlepších odrôd malín bez tŕňov, výsadba a starostlivosť

Popis najlepších odrôd malín bez tŕňov, výsadba a starostlivosť

Bolo vytvorených veľa odrôd malín bez tŕňov, bežných aj remontantných, ktoré sú schopné v priebehu sezóny prinášať ovocie dvakrát. Rozlišujú sa odrody skorého a stredného dozrievania, úroda väčšiny je vysoká, plody sú veľké, dobrej chuti.

Starostlivosť o beztŕňovú plodinu nie je zložitá, agrotechnické opatrenia sú vo všeobecnosti štandardné.

Výhody a nevýhody stupňov bez chovu

Maliny s výhonkami bez tŕňov majú nasledujúce výhody:

 • väčšina odrôd je vysoko výnosná, produkuje veľké bobule;
 • bobule sa vyznačujú dobrou chuťou;
 • rastliny stále plodia;
 • mať pomerne vysokú imunitu;
 • necitlivý na nepriaznivé klimatické podmienky;
 • mnoho odrôd nestráca počas prepravy svoju komerčnú príťažlivosť.

Ale ako všetky bobule, maliny bez tŕňov majú nevýhody:

 • zhoršenie chuti a výživovej hodnoty za nepriaznivých poveternostných podmienok, pestovanie na tienistom mieste, ako aj zahustenie;
 • náročnosť na starostlivosť, potreba vrchného obliekania, pravidelné polievanie;
 • náchylnosť na kvalitu pôdy;
 • slabé zadržanie zrelých bobúľ na stopkách, vylučovanie.

Niektoré odrody je potrebné v lete chrániť pred horiacim slnkom a v zime pred mrazmi..

Populárna Malina bez chovu

Chovatelia vyvinuli mnoho odrôd malín bez tŕňov. Nižšie sú najobľúbenejšie medzi ruskými záhradníkmi, ktoré sa vyznačujú vysokým výnosom a kvalitou bobúľ.

Skoro zrelé

Zo skorých odrôd treba spomenúť malinu Primara, ktorú vytvorili ukrajinskí chovatelia. Krátky krík s niekoľkými priamymi výhonkami vytvára veľké, silno voňajúce, sladké bobule s miernou kyslosťou. Primara je vysoko výnosná malina bez hrotov remontantného typu. Zrenie je veľmi skoro, prvé plody sa tvoria v júni.

Stred sezóny

Stredná sezóna malín bez tŕňov prináša ovocie od polovice júla do druhej polovice augusta. Medzi najobľúbenejšie odrody patria:

 1. Žltý obr je novo vyvinutá malina bez tŕňov so silnými výhonkami a veľkými, šťavnatými, aromatickými bobuľami kužeľovitého tvaru teplej žltej farby. Hmotnosť ovocia dosahuje 10 - 13 g. Výťažok z rastliny je 6 - 8 kg.
 2. Giant je kompaktný krík s obrovskými bobuľami, ktoré majú miernu sladkú chuť a lesnú arómu. Hmotnosť jedného ovocia dosahuje 25 g.
 3. Stolichnaya je dlho známa malina bez tŕňov, ktorá nestráca popularitu, pestovaná obyvateľmi leta aj poľnohospodármi.

Najproduktívnejšie

Takmer všetky odrody malín bez tŕňov poskytujú dobré výnosy. Ale obzvlášť plodný:

 1. Maroseyka je v Rusku rozšírená beztŕňová kultúra s veľkými bobuľami, ktoré majú bohatú arómu a príjemnú sladkokyslú chuť. Ovocné zhluky sú silné, objemné, vytvára sa na nich 15-20 vaječníkov. Maliny so 6 - 8 výhonkami vyprodukujú 5 - 6 kg ovocia za sezónu.
 2. Krása Ruska je beztŕňová kultúra bohatej červenej farby s hustou arómou, ktorá sa šíri po celej záhrade. Výťažok z malín dosahuje 5 kg. Veľkou výhodou sú obrovské plody, niektoré exempláre sú priemerom porovnateľné so slivkou s hmotnosťou viac ako 20 g.
 3. Tarusa je nenáročná malina bez tŕňov, ktorá sa tiež nazýva malina, pretože jej silné a široké výhonky dorastajú až do 2 m. Bush dáva od 5 kg veľkého, sladkého s kyslým, svetločerveným ovocím.

Opravené

Z remontantných odrôd malín je veľa bez studov. Najžiadanejšie:

 1. Arbat je veľkoplodá, prenosná, nenáročná malina, preto je obľúbená u neskúsených záhradníkov. Prvá várka tmavočervených plodov v tvare kužeľa sa zberá koncom júna. A celkový výnos dosahuje 8 kg na rastlinu.
 2. Primara prináša ovocie v júni a auguste. Bush dáva až 5 kg šťavnatých, jasne červených, sladkých bobúľ s jemnou kyslosťou. Táto malina sa vyznačuje rozdrobením ovocia, takže nie je potrebné odkladať zber.
 3. Bryce je anglická dezertná bezkrúžková plodina pestovaná ruskými farmármi v skleníkoch. Výťažok je priemerný, jesenná várka nepresahuje 1,5 kg. Ale malina je mäsitá, sladká, s príjemnou kysnutosťou, dlho sa skladuje.
 4. Marhuľa - mrazuvzdorná, odolná voči infekcii, beztŕňová malina. Celková úroda je až 5 kg. Udržiavanie kvality je nízke. Existujú tŕne, ale iba v spodnej časti výhonkov, takže pri zbere nedochádza k nepríjemným pocitom.
 5. Diamant - odolný voči nepriaznivým poveternostným vplyvom, bez tŕňovitých plodín, s výnosom až 4 kg tmavých, dobre prepravovaných plodov. Prvé a druhé ovocie sú spojené, to znamená, že rastlina rodí nepretržite až do mrazu.

Vlastnosti pestovania a starostlivosti

Malina bez cvočkov je náročná na osvetlenie, citlivá na prievan. Preto sú rastliny vysadené na osvetlených miestach, ohradených pred silným vetrom.

Maliny milujú okyslené hliny s nízkou hladinou podzemnej vody.

Starostlivosť o maliny nemôžete ignorovať, inak nebudete musieť čakať na hojnú úrodu. O beztŕňové kríky sa starajú pomocou štandardnej technológie:

 • zviazať výhonky pre pohodlný zber;
 • vyrábať minerálne a organické obväzy na tvorbu sladkých bobúľ;
 • pravidelne napojená, zavlažovaná;
 • zvlhčite pred kvitnutím, vo fáze tvorby vaječníkov, keď sú zrelé, po zbere;
 • vykonajte rez, aby ste rovnomerne osvetlili výhonky a uľahčili zber.

V regiónoch s mrazivými zimami sú maliny na jeseň ohnuté k zemi, pokryté zeminou, pokryté agrofibrom alebo iným izolačným materiálom.


Pozri si video: Ako správne sadiť jahody NOVÁ ZÁHRADA