Opis a vlastnosti odrody paradajok Začiatok 83

Opis a vlastnosti odrody paradajok Začiatok 83

Paradajky s rôznymi obdobiami dozrievania sa výborne dopĺňajú. Medzi skoré odrody patrí už klasická paradajka Early 83, vytvorená v sovietskych časoch pre južné oblasti Ruska. Má všetky vlastnosti odrôd, ktoré sú schopné produkovať vysoké a rýchle úrody, keď sú pestované vonku. Recenzie hovoria o jeho spoľahlivosti, schopnosti odolávať mnohým chorobám.

Odrodové vlastnosti

Odroda sa rokmi osvedčila ako plodina pre zeleninové farmy a záhradníctvo.

Takto vyzerajú vlastnosti a popis odrody rajčiaka Early 83:

 • odroda je teplomilná, pásmová pre územia na juhu Ruska, Kazachstanu, Moldavska, Ukrajiny, severného Kaukazu;
 • obdobia dozrievania sa pohybujú od 95 dní do 105, v závislosti od prírodných faktorov, sa vzťahuje na paradajky skorého dozrievania;
 • pri pestovaní pod prístreškami na film alebo v skleníkoch sa rastlina cíti dobre a vykazuje vyššie výnosy;
 • rastlina s obmedzeným rastom, stredne listnatá, s výškou kríkov 40 - 60 cm;
 • počas vegetačného obdobia tvoria paradajky 4-5 kefiek so 6-8 plodmi, ktorých hmotnosť je v rozmedzí 80-100 g;
 • výťažok na otvorenom poli je 7,5-8 kg na meter štvorcový. m plochy;
 • plody sú plocho zaoblené, pravidelného tvaru s miernym rebrovaním na spodnej časti, červenej farby;
 • dužina paradajok je šťavnatá, ale dosť hustá, chuť je sladkokyslá, hodnotená ako dobrá;
 • odroda sa nebojí prepravy a je dobre skladovaná;
 • paradajky sú vhodné na prípravu čerstvých šalátov, paradajkového džúsu, zemiakovej kaše, kyslých uhoriek a kyslých uhoriek;
 • Medzi výhody odrody patrí vysoká genetická odolnosť voči mnohým chorobám, vrátane neskorej plesne.

Hodnota odrody spočíva v jej schopnosti poskytnúť priateľskú a jednorazovú úrodu skôr ako v prípade iných paradajok. Plody majú dobré spotrebiteľské vlastnosti, sú prenosné a dobre skladovateľné.

Poľnohospodárska technológia a starostlivosť

V podmienkach stredného pruhu rastú paradajky odrody Ranny 83 úspešne pod fóliovými prístreškami a v skleníkoch rôznych formátov ako pečať pre vysoké paradajky. Pestujú sa na sadeniciach v chladnom, krátkom lete.

V regiónoch s teplým podnebím je nenáročná na starostlivosť o túto odrodu paradajok. Semená sa vysievajú priamo do zeme. Táto metóda šetrí mzdové náklady a čas na pestovanie sadeníc, zber, prežitie rastlín na novom mieste.

 1. Metódou sadeníc sa semená rajčiakov vysievajú v tretej dekáde marca alebo začiatkom apríla. Semená sa klíčia pri teplote 25 stupňov, predtým sa umiestnia na ľahko podbitú pôdu pod vrstvu rašelinového mulča alebo pôdnej zmesi s veľkosťou 1 cm. Hornú vrstvu sa odporúča naliať cez sitko teplou vodou a zakryť igelitom.
 2. S výskytom sadeníc sa film odstráni a sadenice sa prenesú bližšie k svetlu s teplotou vzduchu 15-16 stupňov po dobu 5-7 dní. Optimálna teplota pre ďalší rast a plný vývoj sadeníc by sa mala udržiavať na asi 20 - 22 stupňoch.
 3. Rastliny sa potápajú s výskytom 2 trvalých listov v samostatných pohároch alebo škatuliach podľa schémy 10 x 10 cm Starostlivosť o sadenice spočíva v včasnej vlhkosti pôdy a udržiavaní svetelných a teplotných podmienok.
 4. Sadenice sa presádzajú na trvalé miesto vo veku 60-65 dní. Kroviny by mali mať do tejto doby 5-6 trvalých listov a aspoň jeden kvetný zväzok. Výsadbový vzor 50 x 40 cm, nízke kríky nepotrebujú oporu.
 5. S výskytom 4-5 kefiek rastlina nezávisle obmedzuje rast, nie je potrebné vytvárať krík. Ale kvôli rýchlejšiemu dozrievaniu plodov by sa novo objavujúce sa bočné výhonky mali niekoľkokrát za sezónu odstrániť. Tvoria vážnu konkurenciu, pričom čerpajú z vlhkosti a živín.
 6. Starostlivosť spočíva v udržiavaní pôdy vlhkej, pravidelnom odstraňovaní buriny, zasypaní kríkov. Uvoľnenie by sa malo vykonať po zalievaní okolo rastliny a medzi riadkami. Vrchný obväz podľa potreby, až trikrát počas vegetačného obdobia.

Odroda paradajok bola zaregistrovaná v roku 1967 a za tak významné obdobie bola testovaná v oblastiach zeleninových fariem a súkromných záhradných pozemkov. Každý, kto zasadil paradajky včasného dozrievania, vie, koľko radosti prináša prvé, dlho očakávané ovocie.

Osvedčené odrody s vynikajúcou reputáciou sú na našich pozemkoch nevyhnutnosťou. Dávajú koniec koncov záruku úrody a zriedka zlyhajú aj v náročných poveternostných podmienkach. Semená rajčiaka "Early 83" je možné pripraviť nezávisle, pretože nestrácajú klíčivosť pomerne dlho, asi 5-6 rokov. Nízko rastúce determinantné paradajky s takou silnou odolnosťou voči chorobám si vyžadujú minimálnu údržbu.


Pozri si video: Rajčata