Ako sadiť a pestovať sadenice paradajok v rašelinových kvetináčoch

Ako sadiť a pestovať sadenice paradajok v rašelinových kvetináčoch

Na získanie sadeníc mladých paradajok sa používajú rašelinové poháre. Rôzne tvary a objemy vám umožňujú pestovať v nich akúkoľvek zeleninovú plodinu. Kvalitná škrupina nezmáča, nedeformuje sa a koreňový systém sadeníc je pri transplantácii menej náchylný na poranenie.

Výber najlepšej možnosti

Zloženie pohárov obsahuje:

 • rašelina s vysokým obsahom rašeliny - 70%;
 • drevná buničina - 30%.

Proporcie by nemali byť porušené, inak sa sadenice paradajok v rašelinových pohároch nerozvinú úplne. Na obale výrobca označuje prítomnosť možných stimulantov a prísad. Rašelina je materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý neobsahuje patogény a toxické látky.

Voľná ​​štruktúra rašelinových pohárov podporuje voľný prienik vzduchu ku koreňom sadeníc paradajok. Dávajte pozor na hrúbku stien (nie viac ako 1,5 mm), takéto poháre sa rozkladajú asi 30 dní.

Aj vysoko kvalitný výrobok má nevýhody:

 1. Pravdepodobnosť hypotermie koreňov a vývoja huby. Neustále odparovanie z povrchu znižuje teplotu pôdy.
 2. Steny nádoby sa niekedy stávajú „nepreniknuteľnou“ bariérou. Takto získané sadenice paradajok môžu mierne zaostávať vo vývoji.
 3. Rašelina je oxidačné činidlo pôdy, také prostredie bráni asimilácii draslíka, ktorá je nevyhnutná pre rast stoniek.

Príprava pôdy a sadivového materiálu

Aby sa škrupina v drôte rýchlejšie prepájala, je nádoba napustená tekutými minerálnymi hnojivami, steny je možné dodatočne ošetriť základom. Najlepšie je zasiať semená nasucho, aby sa zabránilo plesniam. Ak existujú pochybnosti o kvalite materiálu, potom sa leptá zriedeným mangánom alebo fungicídom. Semená možno klíčiť v pôdnom extrakte. Pre to:

 1. Zem je zaliata vodou.
 2. Nechajte niekoľko hodín usadiť.
 3. Namočte semená paradajok, kým sa neobjavia klíčky.

Zmes pre sadenice paradajok v rašelinových kvetináčoch je pripravená výživná, je pridaný akýkoľvek prášok do pečiva: vermikulit, hrubý piesok, piliny. Spojte pôdu s humusom (1: 1). Hrnce je možné naplniť kokosovým substrátom - pre mladé paradajky je to dobrý zdroj výživných látok. Pôda sa pred sejbou dezinfikuje, uchováva v sušiarni alebo sa vyleje vriacou vodou s manganistanom draselným.

Agrotechnika výsadbových prác

Pestovanie sadeníc paradajok v rašelinových pohároch trvá 55-60 dní. Paradajky pre sadenice sa vysievajú podľa lunárneho kalendára, pričom sa vyberajú priaznivé dni od januára do marca. Presné načasovanie závisí od odrody.

Na výsadbu semien paradajok sú vhodné najmenšie vylisované rašelinové bloky alebo bežné nádoby. Na povrchu pôdy sa vytvárajú drážky s hĺbkou nie väčšou ako 1,5 cm, vysievajú sa po jednom, niekedy aj 2-3 kusy. Na vrch posypte zemou alebo vermikulitom, potom posypte semiačkami paradajok z rozprašovača.

Teplota klíčenia + 20 ... + 25 ° C. V tomto režime sa semená paradajok vyliahnu za 5-6 dní, ak zvýšite stupne na +30 ° C, potom sa za 2 až 3 dni objavia zelené „slučky“. Pri hromadných výhonkoch sa denná teplota zníži na + 20 ... + 22 ° C, nočná teplota na +16 ° C. To je nevyhnutné pre normálny rast sadeníc. Negatívne faktory počas tohto obdobia:

 • príliš horúca, nevetraná miestnosť;
 • nedostatok svetla (menej ako 12-15 hodín);
 • prievan.

Pri nedostatku osvetlenia, prebytku hnojív a zahusťovania - sadenice paradajok v kvetináčoch sú vytiahnuté z rašeliny, stonky sa stávajú tenšie. Situáciu je možné napraviť ponorom alebo zasypaním pôdy. Príliš hustá výsadba sa preriedi.

Zber sadeníc

Sadenice paradajok sa ponoria do rašelinových kvetináčov po objavení sa prvého páru listov. Taproot je zovretý o 1/3, čo stimuluje výskyt malých sacích koreňov. Teplota obsahu sa zvýši o 2-3 stupne. Keď sa sadenice zakorenia, vrátia sa do svojich predchádzajúcich režimov. V prvých dňoch sú chránené pred priamym slnečným žiarením a prievanom.

Niekedy sa takéto pestovanie sadeníc paradajok v rašelinových nádobách praktizuje: niekoľko kusov sa ponorí do jednej nádoby naraz. Stonky sú pevne (na narastanie) stiahnuté niťou. Po odstránení hrotu slabšieho je výsledkom jeden silný kmeň so silným „dvojitým“ koreňovým systémom.

Možné choroby v tomto období:

 1. Žlté spodné listy - príznak nedostatku živín (dusík), svetlý alebo začínajúci „čiernou nohou“, hnedá škvrna.
 2. Rozpad stoniek, výskyt plesní - pretečenie alebo infekčné choroby.

V blokových nádobách dávajte pozor, aby korene neprerástli do susedných oddelení. Jednotlivé rašelinové kvetináče s sadenicami paradajok sú zabalené v tmavom plastovom obale. To pomáha predchádzať vysychaniu zeme, zabraňuje kryštalizácii vodných solí pod vplyvom slnka, čo predstavuje nebezpečenstvo pre korene.

Sadenice paradajok ponorené do rašelinových kvetináčov sú umiestnené na palete, v krátkej vzdialenosti od seba. Vytlačenie naruší normálnu výmenu vzduchu a prevzdušnenie sadeníc.

Starostlivosť o sadenice a otužovanie

Sadenice paradajok v rašelinových kvetináčoch sa potápajú, aby poskytli väčšiu plochu výživy. Takto prerastené paradajky sa oneskorujú vo vývoji. Zastaviť rast môžete aj tvrdením.

S výskytom druhého páru listov sa sadenice uchovávajú 2,5 týždňa pri teplotách:

 • denná + 18 ... + 20 ° C;
 • noc + 8 ... + 10 ° C.

Potom sa vrátia do režimov: + 14 ... + 16 ° C v noci a + 20 ... + 22 ° C cez deň. Niekoľko dní pred transplantáciou sú umiestnené na ulicu na celú noc. Vytvrdené sadenice majú krátke internódie, silne dospievajúcu stonku, modrozelené listy. Takéto rastliny môžete vysadiť do hrebeňov o 10 dní skôr ako obvykle.

Výsev paradajok po jednom do objemu 0,5 ml je nepraktický:

 • kontajner zaberá ďalší priestor;
 • na odchod je potrebných viac času.

Paradajky, na rozdiel od papriky a tekvicových semien, tolerujú výber ľahko. Po niekoľkých dňoch začnú sadenice spolu rásť. 7-10 dní po ukončení procedúry sa paradajky v rašelinových kvetináčoch kŕmia tekutým roztokom minerálnych hnojív.

Črepníkové plodiny vyžadujú časté, ale nízke zavlažovanie. Rašelina dobre zadržiava a udržuje vlhkosť, takže to robí čo najopatrnejšie. Táto metóda pomôže zabrániť výskytu plesní a plesní. Dolné zalievanie je vhodné, keď sú nádoby na sadenie dočasne vložené do misky s teplou vodou.

Transplantácia otvoreného terénu

Vyrastené sadenice paradajok v rašelinových kvetináčoch sa spolu s nádobou presadia na trvalé miesto. Pred výsadbou paradajok sa hrnčeky hojne zalejú vodou. Na prevenciu vírusových chorôb sa rastliny postriekajú 1% kvapalným riedením Bordeaux.

Rašelinové poháre sú úplne prehĺbené, posypané zeminou o 2 cm. Pôda v kruhu blízko kmeňa je napojená a mulčovaná. V nasledujúcich dňoch je výsadba starostlivo sledovaná. Mierne vyschnutie pôdnych vrstiev spôsobí, že steny nerozloženého kontajnera budú „drevené“. Pokročilá plodina s množstvom listov skončí v obmedzenom priestore.

Pre ľahšie prenikanie koreňov je dno nádob opatrne odrezané. Steny je možné rezať alebo vŕtať pomocou ostrého nástroja, ale nie úplne ich odstrániť. V budúcnosti budú plodiny napojené striktne na korene, pričom sa bude kombinovať zavlažovanie so zavedením tekutých hnojív.

Zdravé sadenice paradajok v rašelinových kvetináčoch zvládne každý, aj začínajúci záhradník.


Pozri si video: Ako dopestovať zeleninové priesady?