Ako a ako kŕmiť uhorky doma na balkóne alebo parapete

Ako a ako kŕmiť uhorky doma na balkóne alebo parapete

Všetci milujeme divočinu, vždy sa tešíme na leto, keď pôjdeme do vidieckeho domu a budeme pracovať na našej záhrade, ale čo robiť, keď sa skončí tento úžasný čas? Práve kvôli tomu bolo vyšľachtené množstvo odrôd rôznych zeleninových plodín, ktoré sa dajú pestovať doma, priamo na parapete, a dnes si povieme, aké hnojivá sa používajú na uhorky na balkóne, ako ich správne pestovať a tak ďalej.

Prijateľné podmienky pre uhorky

Pre uhorky je veľmi dôležité, aby prijímali dostatok svetla a okolitá teplota bola prijateľná. Skúste s nimi umiestniť kontajnery na okná smerujúce na východ alebo na juhovýchod. Ak nie je dostatok osvetlenia, umelé osvetlenie by sa malo vykonať inštaláciou špeciálnych fytolampov. Upozorňujeme, že táto zelenina neznáša prievan.

Pre dobrý rast uhoriek by teplota v miestnosti počas dňa mala byť od 23 do 26 stupňov. V noci by malo byť najmenej 15 stupňov. Pokiaľ ide o zalievanie, malo by to byť pravidelné, ale veľmi sa neodporúča plniť kríky, inak by oddenky mohli začať hniť.

Pôda

Ak vyberiete správnu pôdu, dobrá úroda je zaručená. Najlepšia možnosť sa často zvažuje, keď sú nasledujúce typy zmiešané v rovnakom pomere:

 • sodná pôda;
 • humus;
 • piliny;
 • rašelina.

Malo by sa získať približne 5 kilogramov takejto zmesi. K tomu by sa malo pridať 15 gramov nitrofosky, 100 gramov drevného popola a 7 a pol gramu močoviny. Potom je potrebné toto všetko dobre premiešať. Potom sa tam vysadia uhorky, ktoré od samého začiatku porastú a budú zdravé a zdravé.

Pôdna zmes musí byť rozptýlená do nádob. Jedna rastlina by mala mať asi 5 litrov pôdy. Ako nádoby sa používajú plastové hrnce alebo boxy. Zelenina by mala mať priestor, preto ju nezasádzajte blízko seba.

Optimálna vzdialenosť medzi kríkmi je 30 cm, v žiadnom prípade by nemala jedna rastlina utláčať druhú, inak sa všetko skončí zle. Kontajnery so semenami by mali byť umiestnené na mieste s dostatočným osvetlením a teplotou 22 stupňov (nižšia je neprijateľná). Je to v takých podmienkach a s dobrou pôdou, aby bolo možné získať vynikajúcu úrodu doma. Nie je také ťažké vytvoriť také podmienky doma, osvetlenie je možné pridať pomocou žiaroviek a teplotu nastaviť pomocou ohrievačov.

Ako správne sadiť

Pred vysadením semien uhorky by mali byť zodpovedajúcim spôsobom pripravené. Je potrebné urobiť roztok manganistanu draselného a namočiť do neho semená, doslova na pol hodiny. Potom ich musíte rozložiť na vlhkú handričku a počkať na klovanie.

Keď sú semená pripravené, musíte ich zasadiť do zeme o 2 cm, potom nádobu zakryte polyetylénom a vložte ju na miesto, kde je teplo. Po prvých výhonkoch môžete vyčistiť skleník a umiestniť rastliny na svetlé miesto. Uistite sa, že tam nie sú žiadne koncepty. Ďalej musíte sadenice vytvrdiť, kvôli tomu teplota klesne na 19-20 stupňov. Po mesiaci sadenice dorastú a je možné ich presadiť. Je potrebné to urobiť opatrne, pretože uhorky majú veľmi zložitý koreňový systém a môžu sa ľahko poškodiť. Teraz sa pozrime na kŕmenie uhoriek na parapete.

Ako kŕmiť uhorky doma

Ako kŕmiť uhorky? Existuje pomerne veľa spôsobov, ako nakŕmiť uhorky doma. Existujú však niektoré ľudové lieky, ktoré sa najčastejšie používajú pri pestovaní uhoriek na okne:

 • Popol. Je to najbežnejšie používané hnojivo pre ekologické poľnohospodárstvo. Obsahuje dve dôležité zložky - fosfor a draslík. Vďaka nim plody rýchlo rastú a kvitnú. Ak sú na parapete umiestnené nádoby s rastlinami, musíte zabaliť listy a pôdu. To sa deje pomocou špeciálneho riešenia, ktoré sa veľmi ľahko pripravuje. V nádobe s dvoma litrami prevarenej vody sa mieša jedna lyžica popola. Potom musíte obväz nechať tak, aby bol vyliaty, a nezabudnite ho prepasírovať.
 • Banánová šupka. Obsahuje draslík a vo veľkom množstve, takže ho nemusíte vyhadzovať, použite šupku, aby uhorky lepšie rástli. Ako vrchný obväz je potrebné vysušiť, šupku môžete sušiť na batérii. Ďalej ho musíte rozdrviť takmer na práškový stav a môžete ho pridať do pôdy. Okrem toho pripravujú aj nálev z banánovej šupky, lúhuje sa dva až tri dni.
 • Vaječné škrupiny. Toto je tiež veľmi užitočné hnojivo, pretože obsahuje obrovské množstvo stopových prvkov. Po namočení škrupiny do vody začne uvoľňovať užitočnú látku - sírovodík. Vonia veľmi nepríjemne, napriek tomu však vďaka nej uhorky rastú oveľa lepšie. Infúzia je pripravená jednoducho, musíte si vziať škrupinu zo 4 vajec (rozdrvených) a namočiť ju do troch litrov vody. Potom to celé nechajte, nechajte to lúhovať tri dni. Kryt nechajte mierne otvorený. Hnojivo sa môže použiť, keď sa jeho farba zakalí a jeho vôňa je špecifická. Hnojivo sa nanáša každý deň, ošetruje sa ním pôda a listy.
 • Kávová usadenina. Nie každý vie, že káva sa dá použiť ako hnojivo. Vďaka kávovým zrnám sa pôda kyprí a výrazne sa zvyšuje jej priepustnosť pre vodu. Obsahujú veľa stopových prvkov, ktoré majú priaznivý vplyv na rast uhoriek na balkóne. Pamätajte, že vhodná je iba pražená kávová usadenina; nepražené zrná zkazia pôdu.
 • Cibuľová šupka. Používajú ho skúsení záhradkári pri pestovaní uhoriek na balkóne, pretože cibuľové šupky majú dvojitý účinok. Podporuje nielen vývoj rastlín, ale tiež bráni vývoju nežiaducich mikroorganizmov. Nálev sa pripravuje pridaním 20 gramov šupky do 5 litrov prevarenej vody. Potom je potrebné toto všetko lúhovať asi 5 dní, potom je potrebné nálev precediť.
 • Zemiaková šupka. Značný počet rastlín je schopný akumulácie škrobu a záhradníci to dobre vedia. Škrob zlepšuje rast uhoriek, preto by ste z neho mali používať hnojivý odvar. Aby ste ho uvarili, musíte zemiakové šupky uvariť.
 • Cukor je tiež vynikajúcim hnojivom pre rast ovocia. Izbové rastliny z neho získavajú veľa užitočných látok. Rastliny tiež milujú sladkosti, podobne ako ľudia, takže niekedy stojí za to hýčkať sadenice. Pôdu posypeme jednou lyžičkou cukru a vrch zalejeme teplou vodou.

Existuje niekoľko ďalších spôsobov kŕmenia sadeníc uhoriek:

 1. Mangán s popolom z dreva. Pripraví sa z nich roztok, ktorý sa zavádza do pôdy každých 10-14 dní.
 2. Môžete použiť čistý drevený popol (nie maltu). Naleje sa pod koreň a zaleje sa vodou. Postupne sa popol dostane do pôdy.
 3. Kurací trus. Ďalším veľmi dobrým nástrojom na zlepšenie rastu plodov uhoriek, keď sa pestujú na lodžii. Je však potrebné dodržiavať dávkovanie, pretože čerstvý hnoj sa neodporúča aplikovať na pôdu, pretože obsahuje škodlivé toxíny, a môže tak spáliť korene. Tomu sa dá vyhnúť podaním infúzie od 1 do 20. Mimochodom, toto hnojivo môže obsahovať červy, buďte opatrní.
 4. Konský trus. Vyrába sa z neho aj hnojivo na uhorky a uhorky sa kŕmia na parapete.
 5. Ako vrchný obväz na sadenice uhoriek na parapete môžete použiť vodu, v ktorej sa čerstvé mäso umylo. Malo by sa to polievať.
 6. Ľadový huňáčik. To je tiež veľmi dobré hnojivo pre balkónové uhorky. Kusy rýb by mali byť zakopané v pôde okolo rastliny.

Preskúmali sme teda všetky populárne spôsoby kŕmenia uhoriek doma.

Nedostatok dusíka

Rastlinám niekedy môže chýbať dusík, stanú sa krehkými, vyzerajú zle a ich plody sú veľmi malé. Na vyrovnanie nedostatku sú potrebné hnojivá na báze močoviny.

Môže sa naopak stať, že je tu príliš veľa dusíka, potom sa farba lístia zmení na tmavozelenú a staré listy sú ohnuté. Ak je dusíka príliš veľa, rastlina za pár dní uhynie. Problém sa odstráni denným zalievaním rastliny a pôdy dusičnanom vápenatým.

Nedostatok vápnika

Ak rastline chýba vápnik, jej listy budú žltkasté. Potom je potrebné uhorky ošetriť síranom draselným - 1 polievková lyžica na 10 litrov vody. Nedostatok vápnika často ovplyvňuje mladé listy. Mimochodom, druhá strana listu bude mierne fialová.

Funkcie v starostlivosti o uhorky

Teraz viete, ako kŕmiť uhorky. Pri pestovaní uhoriek doma na parapete by sa mali brať do úvahy niektoré zvláštnosti, aby sa dosiahol najlepší výsledok.

Napríklad sa veľmi odporúča jeden a pol týždňa po presadení sadeníc uviazať rastlinu špagátom na lano alebo drôt. Ďalej by ste mali počkať, kým ker dorastie do lana, a potom zovrieť hornú časť hlavného výhonku.

Aby ste dosiahli rovnomernú stonku, mali by ste pravidelne odlamovať antény a hnojiť uhorky. Je tiež potrebné vylúčiť rôzne sekundárne procesy, inak sa zhorší plodnosť rastliny.

Záver

Tento článok je užitočný pre všetkých, ktorí kŕmia uhorky. Teraz viete, ako kŕmiť sadenice uhoriek, čo znamená použiť. Hlavná vec je robiť to pravidelne, aby ste dosiahli dobré výsledky.


Pozri si video: Papriky