Aké lieky, vitamíny a hormóny dať pre rýchly rast ošípaných

Aké lieky, vitamíny a hormóny dať pre rýchly rast ošípaných

Niektorí ľudia, ktorí plánujú chov prasiatok, nevedia, že počas chovu je niekedy potrebné použiť špeciálne prípravky pre ošípané. Poľnohospodári najčastejšie používajú stimulanty rastu, ktoré podporujú vývoj zvierat. Predtým, ako začnete chovať ošípané, musíte sa s takýmito prípravkami podrobnejšie oboznámiť.

Vlastnosti stimulátorov rastu pre ošípané

Mnoho ľudí používa rastové stimulanty. Používajú sa na to, aby pomohli prasiatkam rýchlejšie pribrať. Najčastejšie tieto druhy drog užívajú poľnohospodári, ktorí sa chystajú predávať bravčové mäso.

Používanie stimulantov má nasledujúce výhody:

 • zrýchlenie metabolických procesov v tele zvierat;
 • zlepšené vstrebávanie mikroživín počas jedla;
 • rýchlejšie strávenie kŕmnej zmesi;
 • súbor svalovej hmoty, vďaka ktorej sa zvyšuje telesná hmotnosť ošípaných.

Názory

Existuje 9 druhov stimulantov, ktoré sa môžu prasiatkam podávať počas chovu. Pred použitím takýchto liekov sa musíte oboznámiť s ich vlastnosťami.

Fosfolipidy

Fosfolipidy sú lieky, ktoré sa vyrábajú z stopových prvkov rastlín. Používajú sa, ak majú prasničky problémy s pečeňou. Skúsení poľnohospodári odporúčajú podávať fosfolipidy, aby sa zabránilo ochoreniu pečene.

Po prijatí fosfolipidov do tela ošípanej sa spustia regeneračné procesy, ktoré majú pozitívny vplyv na pečeňové tkanivo. Začnú sa zotavovať. Takéto fondy tiež podporujú krvný obeh v tele, zlepšujú metabolické procesy a zvyšujú apetít zvierat.

Enzým

Pri výrobe doplnkov enzýmového typu sa používajú vnútornosti iných zvierat. Môžu byť vyrobené z pečene, sleziny alebo obličiek. Okrem toho sú zložky na prípravu týchto prípravkov pochádzané zo zdravých zvierat.

Pred použitím enzýmových stimulantov sa musíte oboznámiť s vlastnosťami ich použitia. Musia sa vpichnúť pod kožu prasiatka. Dávkovanie priamo závisí od hmotnosti príušníc a ich veku. Napríklad pre polročné ošípané stačia dva mililitre drogy. Dospelým sa injekčne podáva päť mililitrov enzýmov.

Nehormonálne

Nehormonálne stimulanty sú vyrobené z antibakteriálnych zložiek, ktoré prispievajú k priberaniu na váhe u prasiatok. Zvyšujú tiež ochranné vlastnosti tela, takže je menšia pravdepodobnosť infekcie zvierat infekčnými chorobami.

Nehormonálne látky by sa mali do stravy prasiatok zavádzať postupne. Prvýkrát sa môžu podať ošípaným, keď majú dva týždne. Dávka liečiva sa počíta individuálne pre každého jednotlivca. Pri stanovení optimálnej dávky sa berie do úvahy hmotnosť ošípanej.

Hormonálne (anabolické)

Hormonálne stimulanty obsahujú ženské a mužské hormóny. Existujú dva spôsoby použitia takýchto liekov. Môžu sa podať intramuskulárne a do záhybu za uchom. Posledná uvedená metóda sa navyše používa, ak je potrebné vložiť prostriedky vo forme implantátov. Po použití sa rozpustia v telách prasničiek do 8 - 9 mesiacov.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Intramuskulárne lieky nevydržia tak dlho, a preto sa budú musieť používať oveľa častejšie, každé 2 - 3 týždne. Na každé prasa sa minie 200 mililitrov finančných prostriedkov.

Biologické prísady

Niektorí poľnohospodári používajú pri chove prasničiek biologické prísady. Existuje niekoľko druhov doplnkov výživy, ktoré sa používajú najčastejšie:

 • Azobakterín. Používa sa, keď prasiatkam chýbajú vitamíny potrebné pre rast svalov.
 • BMVD. Tento výrobok obsahuje vitamíny s vápnikom, mangánom, zinkom a bielkovinami.
 • Kyseliny. Do stravy prasiatok sa pridávajú prírodné kyseliny, ktoré posilňujú ich imunitný systém a urýchľujú budovanie svalov.

Bielkoviny

V krmive pre morčatá musia byť prítomné bielkoviny, pretože majú pozitívny vplyv na budovanie svalov. Proteínové doplnky sa podávajú zvieratám od šiestich mesiacov veku. Do stravy sa zavádzajú postupne, spolu so zvyškom potravy.

Užívanie bielkovín má pozitívny vplyv na metabolické procesy v tele a podporuje vstrebávanie potravy.

Vitamínové doplnky

Na obohatenie tela vitamínmi sa používajú špeciálne vitamínové doplnky. Existujú určité vlastnosti použitia týchto liekov, s ktorými sa musíte oboznámiť. Prasiatkam mladším ako štyri mesiace sa denne podajú najviac tri miligramy drogy. U polročných prasničiek sa dávka zvýši na päť miligramov. Dospelým sa podáva 10 - 12 miligramov doplnkov.

Premixy

Takmer každý poľnohospodár, ktorý sa vážne zaoberá chovom prasiatok, im dáva premixy. Existujú tri typy takýchto prísad, ktoré sa líšia zložením:

 • s prídavkom vitamínov;
 • s minerálnymi stopovými prvkami;
 • minerálne a vitamínové kompozície.

Odborníci odporúčajú používať premixy spolu s kŕmnymi zmesami. To pomôže ušetriť na prídavných látkach a obohatiť jedlo o živiny.

Kŕmte antibiotikami

Na urýchlenie rastu prasiatok sa často používajú kŕmne antibiotiká. Používanie týchto liekov sa musí robiť opatrne, pretože ich nesprávne použitie môže mať negatívny vplyv na zdravie ošípaných. Preto sa musíte vopred rozhodnúť pre optimálne dávkovanie. Mladistvým sa podáva najviac 45 gramov drogy denne. U dospelých ošípaných sa dávka zvýši na 50 gramov.

Špičkoví výrobcovia

Existujú traja známi výrobcovia, ktorí sa zaoberajú výrobou prípravkov pre ošípané:

 • „Borka“. Je výrobcom vitamínových doplnkov a premixov obsahujúcich aminokyseliny, jód, zinok a mangán. Tieto prísady sa používajú spolu s chladeným krmivom pre prasiatka.
 • „Dobrý roľník“. Vyrába univerzálne výrobky vhodné pre všetky ošípané. Môžete ho pridať do múky, otrúb a zmiešaného krmiva.
 • „Dar Veles“. Tieto výrobky sa dávajú prasničkám starším ako tri mesiace. Obsahuje minerály a vitamíny skupín B, D a A.

Ktorý je lepšie zvoliť

Vybrať, čo dať prasiatkam, aby rýchlo rástli, je dosť ťažké. Existuje veľa rôznych druhov doplnkov, a preto majú ľudia problém s výberom. Aby ste sa nemýlili a vybrali si správne lieky, musíte sa oboznámiť s tým, na čo presne sú určené. Napríklad ak majú prasiatka nedostatok vitamínov, je lepšie nahradiť niektoré kŕmne zmesi vitamínovými premixmi. Proteínové zábery sú dobré pre budovanie svalov.

Pred zavedením niektorého z uvedených veterinárnych liekov do stravy je však potrebné konzultovať s odborníkom.

Ako ho správne používať

Existuje niekoľko pravidiel pre používanie týchto liekov:

 • Fondy sa pridávajú do kŕmnej zmesi pri izbovej teplote. Je kontraindikované pridávať ich do horúceho jedla.
 • Musí sa dodržať dávkovanie uvedené na obale doplnkovej látky.
 • Nepoužívajte lieky, ktorých platnosť vypršala. To môže viesť k zažívacím problémom, ktoré vedú k zlému stravovaniu prasiatok.

Záver

Pri chove ošípaných sa niekedy musia použiť rôzne prípravky. Predtým však musíte porozumieť ich odrodám a vlastnostiam aplikácie.


Pozri si video: The Great Gildersleeve: The Matchmaker. Leroy Runs Away. Auto Mechanics