Opis odrody španielskeho hrozna Tempranillo, charakteristiky úrody a mrazuvzdornosti

Opis odrody španielskeho hrozna Tempranillo, charakteristiky úrody a mrazuvzdornosti

Samotný španielsky názov odrody hrozna Tempranillo naznačuje skoré dozrievanie, tempranillo možno zo španielčiny preložiť ako „skorý“. Najširšia distribúcia je na Pyrenejskom polostrove. V Portugalsku je červené hrozno s charakteristickými ovocnými tónmi známe ako Tinta Roriz, čo znie ako Tinto Roros.

Opis odrody

Modré bobule Tempranillo sú surovinou pre kvalitné vína a portské. V čase dozrievania sa valcovité, zúžené na dne strapcov javia ako sivasté kvôli matnému kvetu pokrývajúcemu zaoblené bobule. Ich farba pod belavým kvetom je tmavo fialová. Existuje aj odroda tohto hrozna so žltými plodmi.


Pre Tempranillo je Španielsko vlasťou, kde sa pestuje od 13. storočia. Dobrá prispôsobivosť odrody umožnila pestovateľom vína z USA, Austrálie a Argentíny pestovať hrozno v ich klimatických podmienkach.

Odrodové vlastnosti

Odroda je sebestačná, objavujú sa na nej kvety oboch pohlaví, ktoré sú potrebné na samoopelenie. Vinič je silný, odolný - na každom z dvadsiatich 7-metrových výhonkov až 25 očí. Listy sú veľké s hlbokou členitosťou, zreteľnými obrysmi.

Počas sezóny na jednom kríku dozrieva až 5 kg bobúľ. Priliehajú k sebe navzájom a vytvárajú takmer symetrický trs v tvare kužeľa.

Charakteristika bobúľ:

 • hmotnosť - 8 g ± 1 g;
 • dĺžka - 17 mm ± 1 mm;
 • buničina je šťavnatá, priehľadná;
 • pokožka je tenká, hustá;
 • hmotnosť zväzku dosahuje 600 g.

Budúca chuť vína závisí od výberu klimatických podmienok, v ktorých dozrieva úroda Tempranillo. Hroznová šupka je zodpovedná za nasýtenie nápoja farbou - tenká dáva iba odtieň, ale hrubá hustá škrupina bobúľ môže nápoj skutočne zafarbiť.

Kyslosť bobúľ priamo závisí od počasia v oblasti, kde dozrela úroda. Čím vyššia je teplota a jasnejšie slnko nad viničom, tým nižšia je kyslosť. Pri výbere nížiny na výsadbu viniča predpovedá pestovateľ budúce výnosy pri nízkej kyslosti.

Najvyšší obsah kyselín sa pozoruje vo viniciach rozmiestnených na skalnatých miernych svahoch.

Výhody a nevýhody odrody

Nevýhodou odrody pre ruských vinohradníkov je, že na chutnosť majú vplyv klimatické podmienky. Zo surovín pestovaných v Rusku sa víno získava so slabo vyjadreným buketom.

Vysoká schopnosť adaptovať sa na pôdu a podnebie dáva nádej, že v strednom Rusku bude táto odroda hrozna schopná produkovať výnosy s vysokými chuťovými vlastnosťami.

V bobuliach tejto odrody hrozna sa nachádza veľa látok užitočných pre ľudské zdravie, ale nie každý ich môže jesť - príliš kyslé ovocie, sťahujúci účinok, ktorý dáva tanín.

V daždivých obdobiach sú na rozdiel od iných odrôd kvety a bobule pevne držané na kríkoch Tempranillo a neopadávajú. Ale ani za priaznivých podmienok dozrievanie plodiny nie je vyššie ako 85%, čo vo veľkej miere závisí od hustoty bobúľ vo zväzkoch.

Rastúce vlastnosti

Najlepšiu chuť zaznamenávajú hrozno tejto odrody, vypestované na svahu, ktoré sa týči 700 metrov nad morom. Tu hrozno prijíma maximálne možné slnečné svetlo. Vďaka denným zmenám teploty vzduchu je zabezpečená rovnováha cukrov a kyselín.

Najlepšie miesto pre Tempranillo je Ribera del Duero, kde kolísajú teploty: cez deň 40 ° C a v noci sa ortuťový teplomer zastaví na 16 ° C. V súčasnosti je Tempranillo jedinou plodinou hrozna, ktorá je schopná pestovať a dosahovať vynikajúce výnosy v takýchto zložitých podmienkach.

Najlepšie podmienky na pestovanie odrody vína sú úrodná pôda bohatá na vápno, čo tiež nie je typické pre mnohé odrody viniča. Pri starostlivosti o krík musíte používať organické hnojivá a prihnojovať mimoriadne opatrne, hrozno tejto odrody je na ne mimoriadne citlivé. Výsadba sadeníc na Krasnodarskom území v Mordovii v Dagestane sa vykonáva v druhej polovici mája, keď ani v noci nemôžu byť silné studené okamihy. Bush dosahuje maximálny výnos v 3. - 4. roku po výsadbe.

Starostlivosť

Kvet hrozna Tempranillo, rozmarný pre podmienky, vyžaduje starostlivú údržbu, ktorá sa vyjadruje v:

 • inštalácia podpier;
 • potreba prístrešia pre kultúru na zimné obdobie;
 • trojnásobná profylaxia proti škodcom za sezónu;
 • prerezávanie;
 • tvorba koruny;
 • odvodnenie pôdy;
 • zabezpečenie pravidelnej hydratácie;
 • mulčovacie riadky.

Pri výbere miesta na výsadbu by sa mali brať do úvahy nasledujúce vlastnosti odrody - Tempranillo sa bojí sucha, vetra, mrazu.

Tvorba viniča

Koruna sa formuje raz za kalendárny rok. Prerezávanie na jar spočíva v odstránení 80% rastu z minulého roka, až do 6. - 8. oka. Mali by sa strihať iba zdravé a silné kríky.

Vrchný obväz

Na kŕmenie viniča sú vhodné jednozložkové a kombinované prípravky:

 • "Akvarín";
 • dusičnan amónny;
 • draselná soľ;
 • "Kemira";
 • Novofert;
 • "Riešenie";
 • superfosfát;
 • Florovit.

Kvôli zvláštnostiam odrody je lepšie vyhnúť sa kombinovaným hnojivám, kde sú v kompozícii prítomné organické látky. Potrebu rastliny pre konkrétny minerál môžete určiť analýzou pôdy, na ktorej rastie.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Fungicídy sú hlavným preventívnym nástrojom, ktorý dokáže prekonať hroziacu hrozbu pre elitnú odrodu hrozna v počiatočnom štádiu vývoja.

Schéma spracovania:

 1. Počas obdobia opuchu obličiek je potrebný liek na pleseň oidium a roztoč z červeného hrozna.
 2. Keď sa objaví 4 - 5 listov, zabráni sa vzniku plesní a šedej hniloby.
 3. V štádiu otvárania púčikov je potrebné opätovné ošetrenie oidia a všetkých druhov roztočov stromov a ovocia.
 4. V procese nalievania bobúľ sa vykonáva preventívne ošetrenie systematizujúcim fungicídom.
 5. V štádiu zhutnenia trsov je potrebné ošetrenie nápravou všetkých druhov hniloby.

Dodržiavaním tohto preventívneho liečebného plánu sa zabráni závažným chorobám spôsobeným plesňami a škodcami.

Pozri si video: 004 na vzduchu Strihanie vinica