Na čo môžete zasadiť stĺpovitý jabloň a ako to urobiť správne

Na čo môžete zasadiť stĺpovitý jabloň a ako to urobiť správne

Pri dobrej starostlivosti sa z 1 až 2 tony jabĺk zozbiera 1 výplet záhrady vysadený stĺpovitými jabloňami. Mnoho obyvateľov leta má otázky, ako naštepiť stĺpovitý jabloň, aký materiál použiť na populáciu (trpaslík, polotrpaslík). Výťažok budúcej jablone, odolnosť proti chorobám, nízkym teplotám a suchu závisí od populácie.

Čo to znamená sadiť jabloň?

Očkovanie je jednou z metód šľachtiteľskej práce. S jeho pomocou sa krížia rastliny jedného alebo rôznych druhov. Základné pojmy, ktoré by mal začínajúci záhradník vedieť:

  • potomok;
  • podpník;
  • pučiace;
  • kopulácia.

Štep je púčik alebo stonka tejto jablone, ktorej plody a vlastnosti sa záhradníkovi páčili. Pažba je rastlina, ktorá bude naštepená požadovanou odrodou. Pučanie - štepenie obličkou, kopulácia - štepom.

Na čo sa dajú vrúbľovať stĺpcové odrody?

V každej záhrade je divá zver. Okamžite sa naskytá otázka: dá sa na ňu naštepiť obľúbená odroda stĺpovitého jablone. Skúsení záhradníci neodporúčajú naštepiť stĺpec na potomka obyčajnej divej zveri. To sa dá urobiť, ale existuje veľké percento odmietnutia štepu a s pozitívnym výsledkom sú vlastnosti sadenice horšie ako odrodové:

  • očakávaná dĺžka života je menšia;
  • produktivita je nižšia.

Vysoko kvalitné sadenice sa získavajú pomocou dvoch druhov podpníkového materiálu. V južných oblastiach sa používa super trpasličí podpník jablone Paradizka Belorusskaya. V oblastiach so studenými zimami sa Kid Budagovskij ukazuje dobre (76-6-6). Ako podpník môžete použiť sadenicu odrodovej jablone rastúcej v tejto oblasti.

Bežné metódy očkovania

V 15 rokoch prestáva stĺpovitá jabloň prinášať ovocie. Aby sa neznížila produktivita jabloňového sadu, vysádzajú sa nové sadenice, ktoré sa získavajú vrúbľovaním. Metódy, ktoré by mal začínajúci záhradník ovládať:

  • do štiepenia;
  • za kôru.

Do štrbiny

Táto metóda je najjednoduchšia a najkratšia v čase. Kvalita populácie má malý vplyv na mieru prežitia. Ak je kompatibilita krížených plodín nízka, v mieste štepenia sa môže tvoriť nános. V priebehu času (2 - 3 roky) príliv zmizne.

Je ľahšie pracovať s materiálom s malým priemerom. V tomto prípade sa všetky operácie vykonávajú pomocou naostreného záhradného noža. Najlepší čas na očkovanie je od 15. apríla do 31. mája. Odrezky (L = 35 cm) sa zbierajú začiatkom zimy, skladujú sa v suteréne, chladničke, pod snehom. Pri zbere sa spodná hrana rezu odreže pod ostrým uhlom (výsledný rez v dĺžke by mal byť 3 priemery rezu), vrchná časť sa odreže k obličke.

Na sklade je kmeň vyrezaný záhradníckymi nožnicami (nožom) vo výške 15 cm, vyrezaný pod miernym uhlom. Rozdelenie sa vykonáva presne v strede. Jeho hĺbka by mala byť 4 priemery stromov. Na rukoväti sú ponechané 3 až 4 púčiky. Spodok je vyrezaný nožom vo forme klinu (L = 4 priemerov vrúbľov), vrch je vyrezaný orezávačom.

Pri kombinácii podpníka a vrúbľa sa kombinuje kambia. Zavedením klinu do štiepenia zhora zostane úzky pás potomka bez kôry. Miesto činnosti je zabalené do pruhu fólie, pripevneného elektrickou páskou. Horný rez rezu je pokrytý vrstvou záhradného laku.

Za kôru

Jablone sa zaštepujú za kôrou na jar, keď sa kôra začne ľahko oddeľovať od vrstvy dreva. Odrezky sa odoberajú zo stredu výhonku. Dno je rezané šikmým rezom, jeho dĺžka by mala byť 3 - 4 cm a povrch by mal byť dokonale rovný. Horná časť je skrátená tesne nad 3. obličkou.

Pažba sa najskôr odreže (odreže) v požadovanej výške, potom sa v kôre urobí rez o 3-4 cm, jemne sa odsunie nabok a vloží sa spodná časť odrezku. Jeho rez musí úplne vstúpiť do rezu. Na utiahnutie miesta očkovania sa používa páska alebo film na očkovanie.

Užitočné tipy

Natalia: „Rozmnožujem stĺpovité jablone bez očkovania. Skoro na jar si beriem konár s priemerom ukazováka. V jeho spodnej časti odstránim kôru do kruhu do výšky 5 mm. Kus vaty navlhčím heteroauxínom a na jeden deň priviažem o konár. Vypučím korene v rašeline, vložím do malého čierneho vrecúška, vložím do nej konár. Rašelinu udržujem vlhkú. Korene sa objavujú na jeseň. Každý druhý stromček sa vo mne udomácňuje “.

Alex: „Zasadil som menu na semeno Antonovky. Odrezky pripravené v novembri, vzal výhonky 1. rádu, držané v piesku. Sadenica sa ukázala ako úspešná, už prináša ovocie “.


Pozri si video: Jaro v sadu 2017. řez jabloní