Ako sadiť a pestovať vlašský orech, pravidlá starostlivosti a spôsoby rozmnožovania

Ako sadiť a pestovať vlašský orech, pravidlá starostlivosti a spôsoby rozmnožovania

Existuje niekoľko známych spôsobov, ako vysadiť vlašský orech. V každom prípade je dôležité správne vykonať prípravné a výsadbové práce. Aby sa strom mohol aktívne rozvíjať a vytvárať úrody, je potrebné organizovať náležitú starostlivosť a vytvárať požadované podmienky. Pri pestovaní stromu je dôležité si uvedomiť prvé príznaky problému. Aby sa v orechoch zachovali všetky užitočné zložky, musí sa plodina zozbierať včas, pričom sa musia dodržiavať určité pravidlá.

Technické vlastnosti stromu

Orech je robustný a veľký strom s rozľahlou kupolovitou korunou a silným koreňovým systémom. Kmeň mnohých stromov je rovný, dosahuje 24 metrov, kôra je jaseňovej farby. Vlašské orechy začínajú kvitnúť v máji. Zároveň kvitnú pretiahnuté listy svetlozelenej farby. K opeleniu dochádza za účasti vetra. Plody môžu byť podlhovasté alebo guľaté. Jadro vlašských orechov rozdelené priečkami je na vrchu pokryté dvoma polovicami tvrdej hnedej škrupiny.

Ako si vybrať odrodu pre rôzne regióny Ruska

Rozlišuje sa veľké množstvo odrôd vlašských orechov, ktoré sa líšia hranicami dozrievania, odolnosťou proti chladu a chorobám, produktivitou a chuťou samotných plodov. V strednom Rusku je najlepšie pestovať orechy so skorým dozrievaním plodov, vysokou odolnosťou proti chorobám a škodcom, odolnosťou voči zimnému chladu a náhlym zmenám teploty. Vhodné sú také odrody ako Ideal, Aurora, Graceful, Giant, Dessertny, Abundant, Dawn of the East.

Je možné vlašský orech klíčiť doma v kvetináči

Orechový strom môžete naklíčiť na domácu výsadbu a potom sa dospelá silná rastlina presadí na trvalé miesto. Do práce nastupujú v posledných aprílových dňoch.

Podrobný akčný plán:

 1. Úrodná pôdna zmes sa pripravuje z driny, rašeliny a humusu.
 2. Na výsadbu vyberte širokú nádobu s hĺbkou 30 cm.
 3. Na dno hrnca sa položí drenážna vrstva a potom pripravená pôda.
 4. Vytvorte otvor hlboký 7 cm a položte maticu okrajom nahor. Prikryjeme zemou a zalejeme.
 5. Nádoba s orechmi sa vyberie na teplom a svetlom mieste.

Po 2,5 týždni by sa mali objaviť prvé výhonky. Ak sa plánuje ďalšie pestovanie doma, potom sa strom pri raste presadí do veľkej nádoby. Transplantácia sadenice do otvoreného terénu sa vykonáva jeden rok po výsadbe. Do tejto doby dosahuje dĺžka stonky 20 cm, urobí sa výsadbová jama hlboká 1 meter a umiestnia sa hnojivá. Potom rastlinu opatrne vyberte z črepníka spolu so hlinenou hrudou. Centrálny koreň je znížený o tretinu.

Technológia pristátia

Dospelý orech je vysoký, šíri sa, kmeň dosahuje priemer 5 metrov, korene sú mohutné a zaberajú veľkú plochu. Všetky tieto vlastnosti naznačujú, že na výsadbu v zemi musíte zvoliť priestranné miesto, ďaleko od iných plodín a budov. Vzdialenosť medzi dvoma vzrastlými orechmi musí byť najmenej 5 metrov. Stromček môžete vysadiť na jar alebo na jeseň.

Ak je podnebie v regióne chladné, potom je vhodnejšie zahájiť sadenie na jar pred začiatkom toku miazgy. V južných oblastiach je orech na jeseň vysadený v záhrade.

Na výsadbu orecha je vhodná akákoľvek pôda, pokiaľ je dostatočne kvalitná drenážna vrstva a neutrálna kyslosť. V prípade prevahy hlineného zloženia v zemi sa zavádza rašelina a kompost. Sadenice sa v tieni nevyvíjajú dobre, preto si vyberajú miesto, kde slnečné lúče dopadajú bez prekážok. Na tomto mieste by podzemná voda nemala prechádzať blízko zemského povrchu. Kultúru môžete rozmnožovať semenami, sadenicami, vrstvami alebo vrúbľovaním. Každá metóda má svoje vlastné výhody a nevýhody.

Semená

Najbežnejšia, ale dlhodobá metóda množenia vlašských orechov je prostredníctvom semien. Vhodné sú čerstvé, len popadané orechy s hladkou škrupinou bez poškodenia. Spočiatku by semená mali klíčiť. Tento proces sa urýchľuje stratifikačným postupom. Navlhčené piliny alebo riečny piesok sa nalejú do širokej nádoby s otvormi na dne. Potom sa orechy rozložia tak, aby bolo rebro hore, a pokryjú sa zvyškom substrátu.

Orechy so silnou šupkou sa stratifikujú tri mesiace pri teplotách od +1 do +6 stupňov. Ak je skratka tenká, potom stačí 1,5 mesiaca. V takom prípade by teplota vzduchu mala byť bližšie k +18 stupňov.

Výsadba semien sa vykonáva v polovici jari, keď sa pôda dostatočne dobre zahreje, alebo v polovici septembra.

Mnoho skúsených záhradníkov považuje za najlepšie odstrániť škrupiny pred výsadbou. To umožní, aby sa sadenice objavili rýchlejšie.

3,5 týždňa pred sejbou sa vykopá výsadbová jama s hĺbkou 58 cm Na dno jamy sa naleje živinová zmes, ktorá obsahuje hnoj, superfosfát a drevný popol. Matice sú umiestnené v otvoroch do hĺbky 13 cm. Ak je veľkosť semena príliš malá, potom by hĺbka mala byť menšia - 8 cm. Môžete vykopať priekopu, do ktorej sú matice rozmiestnené v intervaloch 22 cm. podmienok sa klíčok objaví za 11 dní.

Stromčeky

Je lepšie vysadiť sadenice vlašských orechov na jar:

 • Na pestovanie sú vhodné dvojročné sadenice.
 • Hrúbka kmeňa v blízkosti koreňového krčka musí byť najmenej 1 cm.
 • Centrálny koreň sadenice sa skráti na 42 cm, rez sa spracuje hlinou.
 • Poškodené, zhnité alebo vysušené korene sa odstránia.

Výsadba zelenými odrezkami bude trvať málo času. Na vybranej ploche je vykopaná jamka hlboká 90 cm a široká 48 cm Do tejto jamky sú umiestnené sadenice, koreňové vetvy sú narovnané a pokryté zeminou tak, aby koreňový krk zostal 3,5 cm nad povrchom. Pôda okolo kmeňa je zhutnená, napojená a mulčovaná.

Štepením

Štepenie kultúry orechov sa uskutočňuje metódou pučania. Odrezávacia chlopňa z vetvičky potomka by mala byť veľká. To dodá oku dostatočnú vlhkosť a živiny. Štít je umiestnený pod kôrou podpníka.

Ale zimný chlad vedie k smrti väčšiny očkovaných púčikov, preto sa sadenice vykopú a uskladnia v suteréne pri teplote +1 stupňov.

Na jar, keď sa pôda zahreje na +11 stupňov, sa sadenice vysadia v skleníku. Len čo sadenice dosiahnu výšku 130 cm, presadia sa na trvalé miesto.

Vrstvy

Rozmnožovanie vlašských orechov odrezkami sa považuje za populárnu metódu. V tomto prípade je rastlina vysadená v posledných aprílových dňoch alebo v novembri. Dva dni pred zákrokom sa strom zaleje vodou. Rezy sa robia ostrým dezinfikovaným nožom. Odrežte stonku, ktorá sa nachádza na južnej strane stromu, vo výške 5 metrov od zeme. Pomocou noža sa na hladkom povrchu urobí niekoľko rezov, po ktorých sa vytvarovaný štít s dobrým okom odstráni. Jeho veľkosť by mala byť asi 3 cm.

Odrezaná chlopňa sa položí na podpník a miesto sa omotá fóliou. Po dvoch týždňoch stopka zmení farbu a stane sa svetlošedá. Takto zasadené stromčeky rýchlo rastú.

Keď sa sadenica zakorení

Pre dobré zakorenenie sadeníc je potrebné vytvoriť podmienky. Odrezky sú vysadené v skleníku, kde by vlhkosť vzduchu mala byť 98% a teplota vzduchu by mala byť +28 stupňov. V tomto prípade by mala byť pôda zahriata na +25 stupňov. Zakorenenie sa uskutoční o 2,5 mesiaca.

Pomáha urýchliť zakorenenie vrchného obväzu. Ihneď po výsadbe sadeníc pridajte superfosfátové granule. Po mesiaci sa používajú hnojivá, ktoré obsahujú dusík, fosfor a draslík a po ďalších 1,5 mesiacoch sa hnojenie opakuje.

Ako sa stará o zasadený strom?

Starostlivosť o vlašské orechy sa vykonáva po celý rok. Kultivácia nie je úplná bez hnojenia pôdy, napájania, vytrhávania buriny, prerezávania konárov, liečby chorôb a škodcov.

Polievanie

Po výsadbe na otvorenom teréne by mal byť strom často a hojne polievaný. Jeden koreň by mal trvať asi 30 litrov vody. Odporúča sa zvlhčovať dvakrát mesačne. Ak je horúce počasie, polievajte častejšie. Len čo strom dosiahne 4 metre, zálievka sa zníži. V daždivom počasí sa zaobídu bez dodatočného zavlažovania.

Hnojenie pôdy

Pre lepší vývoj plodín a zvýšenú imunitu je potrebné pôdu hnojiť dvakrát ročne:

 • Na jar a začiatkom júna sú potrebné dusíkaté zložky. Počas obdobia plodenia nie je možné zaviesť dusík, pretože nadbytok zložky vedie k rozvoju plesňových infekcií.
 • V letnom období sa odporúča vykonávať listové kŕmenie rastliny fosforečnanmi a draslíkami s prídavkom stopových prvkov.
 • Na jeseň sa musia aplikovať hnojivá bohaté na draslík a fosfor. Vrchný obväz je umiestnený v zóne blízko kmeňa.

Okolo stromu sú vysadené zelené hnojivá (hrach, vlčí bôb, ovos), ktoré obohacujú pôdu o živiny. S nástupom jesene je pôda vykopaná.

Prerezávanie

Na konci marca sa vykoná prvý sanitárny rez za predpokladu, že bude teplé počasie. V prípade chladného počasia by sa mal postup odložiť. Pred začiatkom toku miazgy musíte mať čas na odstránenie zmrznutých, suchých a poškodených konárov. Sanitárny rez sa opakuje koncom augusta. V tomto ročnom období sú dobre viditeľné choré a suché konáre, ktoré treba zlikvidovať.

Suché, polámané a choré konáre by mali byť odstránené koncom jesene.

Strihanie sa vykonáva sterilným ostrým záhradným nožom alebo záhradníckymi nožnicami. Prvýkrát sa postup uskutoční potom, ako strom dosiahne výšku 1,6 metra. Zároveň sa vykonáva aj formovanie koruny. Na strome zostalo 11 hlavných vetiev, zvyšok sa skrátil o 22 cm. Tvorba sa uskutočňuje 4 sezóny za sebou.

Boj proti chorobám a škodlivému hmyzu

Na ochranu vlašských orechov pred napadnutím škodcami a infekciami sa dvakrát ročne postriekajú špeciálnymi roztokmi. Prvé ošetrenie sa vykonáva pred plodením, druhé - na jeseň, po páde listov. Na jar, pred začiatkom toku miazgy, je korunka ošetrená roztokom kvapaliny Bordeaux alebo síranu meďnatého. Rovnaké riešenia sa používajú na ošetrenie stromu na jeseň, po páde listov.

Časté choroby, ktoré vlašský orech infikuje, sú: bakterióza, hnedá škvrna, rakovina koreňov, pleseň. Vo všetkých prípadoch sa na listoch objavujú škvrny, ktoré sa vysušia, zvlnia a spadnú. Výnos klesá a v niektorých prípadoch situácia ohrozuje úplné odumretie rastliny. Liečba sa vykonáva pomocou liekov ako "Vectra", "Strobi".

Najčastejšie napadnutými škodcami sú: americký biely motýľ, roztoč bradavičný, nočný motýľ, molica a voška. Na zvládnutie hmyzu pomáhajú také lieky ako: "Lepidocid", "Dendrobacillin", "Aktara", "Akarin", "Decis", "Actellik".

Ako zakryť orech na zimu?

Mnoho odrôd vlašských orechov zle znáša zimné mrazy. Už pri teplote -26 stupňov môžu zomrieť. Mladé sadenice potrebujú prístrešie. Kmeň stromov je zabalený v teplom textilnom materiáli a zóna v blízkosti kmeňa je mulčovaná hnojom. Po napadnutí snehu sa okolo kufra odhodí snehový závej.

Prečo je potrebné orech presadiť

Orech by sa mal presádzať, keď je zasadený v blízkosti domu alebo v blízkosti iných kultúrnych rastlín. Transplantácia sa vykonáva skôr, ako je orech starý 4 roky.

Aby strom mohol ďalej rásť a prinášať ovocie, kopanie a preprava sa vykonáva s mimoriadnou opatrnosťou. Ak je koreňový systém poškodený, rastlina môže zomrieť.

Ako správne presádzať ovocný strom

Proces transplantácie stromu orechov na trvalé miesto vyžaduje splnenie niekoľkých podmienok:

 • miesto by malo byť vzdialené od budov a iných stromov;
 • deň pred procedúrou je rastlina napojená tak, aby bola pôda mokrá do hĺbky 50 cm;
 • korene sú rezané, pričom zostáva dĺžka 45 cm;
 • je lepšie urobiť transplantáciu popoludní.

Je dôležité rozhodnúť o načasovaní presádzania sadeníc. V lete je to zakázané. V takom prípade sa korene neprispôsobia novému miestu a budú hniť.

Načasovanie transplantácie

Transplantácia by sa mala robiť na jar (v apríli), kým sa neobjavia púčiky alebo na jeseň po páde všetkých listov (v októbri). Zároveň by sa mala pôda otepliť, teplota vzduchu v noci by nemala klesnúť pod +10 stupňov.

Príprava miesta

Na novom mieste sa vykopáva výsadbová jamka. Jeho veľkosť bude závisieť od veku stromu, objemu zemitej kómy a kvality pôdy. Čím je pôda hustejšia a čím je rastlina vyspelejšia, tým väčšia by mala byť vykopaná jamka. Na spodku je vytvorená drenážna vrstva s výškou 16 cm. Potom začnú pripravovať výživnú pôdu. Z tohto dôvodu sa ornica odstránená z jamy skombinuje s humusom, kompostom, ammofosom, dreveným popolom a superfosfátom. Výsledná zmes pôdy sa naleje do otvoru, pričom zostane priehlbina rovná koreňovému systému sadenice.

Technológia postupu

Transplantačný postup nie je zložitý, vyžaduje však splnenie niektorých pravidiel:

 • sadenice sa umiestnia do stredu pripraveného otvoru tak, aby koreňový krk bol mierne nad úrovňou terénu;
 • vedľa sadenice sú poháňané dva kolíky, ku ktorým je rastlina priviazaná;
 • vyplňte prázdne miesta zemou;
 • okolo kmeňa je vytvorená malá strana zeme, ktorá zabráni úniku vody počas zavlažovania;
 • zóna blízko kmeňa je mulčovaná;
 • v poslednej fáze je rastlina bohato zalievaná teplou vodou.

Pri dodržaní všetkých pravidiel bude možné strom presadiť bez poškodenia koreňov a náležitá starostlivosť zabezpečí rýchle zakorenenie.

Keď mladý orech začne prinášať ovocie

Koľko rokov začne matica prinášať ovocie, závisí od mnohých faktorov. Strom vyrastený z ovocia začína vytvárať úrodu v 7. - 9. roku. Pri správnej starostlivosti sa prvé orechy objavia na zakúpených sadeniciach už v 3. - 4. roku. Aby sa v budúcnosti zvýšili výnosy, mali by sa prvé 3 - 4 roky rastu kontrolovať tak, aby strom získal dostatočne rozvetvenú zelenú hmotu. Ak je málo bočných konárov, potom sú ich vrcholy rozrezané na 2 - 3 púčiky.

Obdobie dozrievania

Orechy začínajú dozrievať v rôznom čase. Rozhodujúcu úlohu zohráva odroda:

 • zber skorej zrelej úrody sa začína začiatkom septembra;
 • odrody v strednej sezóne začínajú dozrievať koncom septembra;
 • dozrievanie neskorých odrôd vlašských orechov nastáva v polovici októbra.

Dôležitú úlohu zohráva aj podnebie regiónu. Na miestach s chladnými poveternostnými podmienkami sa dozrievanie ovocia oneskoruje o 2-2,5 týždňa.

Známky zrelosti ovocia

Aby sa plodina mohla dlho skladovať, musí sa zozbierať včas. Medzi príznaky dozrievania ovocia, ktoré sa začínajú objavovať už v auguste, patria:

 • vylučovanie orechov z konárov;
 • stmavnutie a popraskanie zelenej škrupiny matice;
 • škrupina matice zhnedne.

Zber nedozrieva rovnomerne, preto sa zber orechov uskutočňuje v niekoľkých etapách.

Pravidlá zberu

Kedy môžete začať so zberom? Orechy začínajú dozrievať koncom leta, začiatkom jesene. Na skladovanie sú vhodné tie plody, pri ktorých začala praskať zelená šupka. Neodporúča sa zbierať ovocie zo stromu, pretože nehromadí celú zásobu užitočných komponentov. Stáva sa, že orech je zrelý, ale nespadá zo stromov. Na pomoc preto prichádza dlhý stĺp, ktorý je opatrne narazený do konárov. Zhromaždené orechy sa očistia od oplodia a iných zvyškov.

Hlavné ťažkosti s pestovaním orecha

Nesprávna starostlivosť, nedodržiavanie pravidiel výsadby alebo presádzania vlašských orechov, ako aj ďalšie nepriaznivé faktory vedú k tomu, že strom začne vysychať, klesá úroda a objavia sa ďalšie problémy.

Strom neprináša ovocie

Existuje niekoľko dôvodov, prečo strom neprináša ovocie:

 • príliš silná koruna;
 • hojnosť bočných konárov bez kvitnutia;
 • silné dažde počas obdobia kvitnutia alebo nízka vlhkosť vzduchu vedú k narušeniu procesu opelenia;
 • napadnutie škodcom alebo infekcia;
 • nesprávne vykonaný postup orezávania;
 • nedostatok alebo prebytok hnojív.

Všetky tieto dôvody naznačujú, že je potrebné správne organizovať starostlivosť o kultúru.

Nerastie

Orech si vyžaduje určitú pozornosť. Rast sadenice sa zastaví v dôsledku nasledujúcich nepriaznivých faktorov:

 • skorá výsadba na otvorenom teréne;
 • zlá pôda;
 • nesprávne ošetrenie insekticídom;
 • nedostatok podväzku;
 • poškodenie koreňového systému počas transplantácie.

Je potrebné riešiť problém včas, aby sa zachovala kultúra a získala veľká úroda.

Listy a konáre suché

Plesňové choroby sú častou príčinou vysušenia listov a konárov. Imunita rastlín sa znižuje v dôsledku poškodenia mrazom, kyslých dažďov alebo krupobitia, nadmerného napájania, nadmerného množstva dusíka.


Pozri si video: Najväčšia chyba pri zastrihávaní stromu NOVÁ ZÁHRADA