Popis 23 najlepších odrôd a druhov rastlín muscari, výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Popis 23 najlepších odrôd a druhov rastlín muscari, výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Kvety muscari majú prekvapujúcu podobnosť a hyacint. Preto ju záhradkári a kvetinárstva nazývajú myšou hyacintovou. Muscari sa ako prvý prebúdza a kvitne po zimných mrazoch. Názov si rastlina získala vďaka svojej jemnej pižmovej aróme, ktorá pochádza z početných kvetov vo forme zvonov. Vlastnosti starostlivosti o kvetinu Muscari sú dosť jednoduché, ľahko toleruje mráz, čo umožňuje pestovateľom kvetov koncom jesene vysadiť na otvorenom teréne.

Popis a vlastnosti

V prírodnom prostredí sa rastlina nachádza v lesoch a na horských svahoch Krymského polostrova, Kaukazu, stredomorských krajín, Ázie, Afriky a Európy. Muscari patrí k cibuľovitým rastlinám z rodiny špargle. Predtým bola kvetina zaradená medzi odrody hyacintov.

Vlastnosti a vlastnosti muscari:

  1. Maximálna výška kvetu je 30-35cm.
  2. Listy sú úzke, dlhé, zelenej farby, na jeseň znovu rastú.
  3. Kvetná stonka je vysoká, vo forme strapca, s množstvom malých zvončekových kvetov fialových, modrých, bielych a modrých odtieňov.
  4. Kvet je odolný voči náhlym zmenám teploty a mrazu.
  5. Po jarnom období kvitnutia rastlina úplne vädne.
  6. Kvôli skorému kvitnutiu je rastlina zriedka vystavená chorobám a škodcom.

Dôležité! Pre žiarovky a kvety muscari nie sú vtáky nebezpečné, pretože rastlina obsahuje látky, ktoré sú pre vtáky jedovaté.

Názory

K dnešnému dňu je známych viac ako 60 druhov muškátov. Ale kvetinárstva a záhradníci uprednostňujú rastliny s odolnými vlastnosťami pred teplotnými extrémami a mrazmi.

Arménsky

Muscari view "Armenicum" sa vyznačuje svojou nenáročnosťou na klimatické podmienky. Aktívne obdobie kvitnutia začína neskoro na jar a trvá asi 3 týždne. Kvetenstvo „Armeniacum“ je husté. Modré zvončeky s bielym okrajom v spodnej časti kvetenstva plynulo prechádzajú k svetlejším kvetom v hornej časti rastliny.

Groznyj

Muscari v tvare viniča sa používa v okrasnom kvetinárstve od konca 16. storočia. Tento druh rastlín si získal veľkú obľubu medzi záhradkármi, aj keď jeho kvety sú menšie ako u iných odrôd tejto kultúry. Ale farebná škála odrody muscari podobná hroznu je väčšia. V prírode existujú modré, svetlo modré, biele a ružové odrody kvetov.

Broadleaf

Tento druh sa vyznačuje širokými listovými doskami, ktoré vyzerajú skôr ako listy tulipánov. Na stopke sa vytvára husté kvetenstvo so zvonmi tmavomodrých kvetov. Z každej vysadenej cibule tejto odrody vyrastie niekoľko klíčkov.

Bledá

Krátka rastlina sa najčastejšie vyskytuje v horách. Kvetenstvo je malé, ale husté, biele, modré, niekedy ružové.

Chocholatý

Keď kvitne chocholatý muscari, v hornej časti stopky sa vytvorí hrebeň. Preto má rastlina dve poschodia, fialové zvončeky na samotnom stopke a malé fialové kvety na hrebeni.

Osh

Nádherné záhradné zvieratko „Osh“ pochádza z Iránu. Aktívna fáza kvitnutia nastáva v polovici jari. Kvetenstvo je husté, má rôzne modré odtiene, príležitostne sa vyskytujú svetlejšie kvety, listy neobvyklého polmesiaca. Kvetina rýchlo zomiera na prebytok vlhkosti.

Pekná

Toto je najskorší druh muškátov z krajín Stredomoria a do fázy aktívneho kvitnutia vstupuje na konci zimy. Krátka rastlina s hustými tmavomodrými súkvetiami.

Dlho kvetovaný

Muscari tohto druhu sa vyskytujú na svahoch Zakaukazska a alpského horského pásu. Maximálna výška stopky je 15 cm. Počas obdobia kvitnutia je pokrytá modrými zvončekovitými kvetmi. Každé kvetenstvo má až 50 malých kvetov.

Belozevnyj

Bielozelený muscari dorastie až do 20 cm, kvetenstvo je husté, má tmavo fialové kvety, ktoré majú na okrajoch biele zuby.

Veľkoplodé

V prirodzenom prostredí sa rastlina nachádza v Grécku a Turecku. Výška kvetu je až 25 cm. Aktívna fáza kvitnutia začína v máji. Kvetenstvo je žlté, s hnedým rámom. Odroda je teplomilná, neznáša mrazy.

Racemose

Racemózna forma Muscari dorastie až do 12 cm Kvetenstvo je husté s modrými zvonmi. Aktívne obdobie kvitnutia nastáva neskoro na jar a trvá 3-4 týždne.

Azure

V prírodnom prostredí sa druh „Azure“ stretáva na horských svahoch v Turecku. Rastlina dobre toleruje teplotné zmeny, ale nemá rada nadmernú vlhkosť. Vstupuje do fázy kvitnutia v apríli. Kvetenstvo je husté, modré a modré odtiene.

Dôležité! Každý druh rastlín je rozdelený na odrody, ktoré sa líšia veľkosťou, listami a kvetenstvami, ako aj farbami.

Populárne odrody

Každá odroda kvetov má inú dobu kvitnutia a ozdobné vlastnosti. Preto kompetentná výsadba muscari na otvorenom teréne vám umožní dlho si vychutnať nádherné výhľady a príjemné arómy kvitnúcich rastlín.

Modrý bodec

Kvet vysoký až 25 cm vstupuje do fázy kvitnutia neskoro na jar. Kvetenstvo je froté, rozvetvené, s viacerými modrými zvonmi. Jedno kvetenstvo pojme až 170 kvetov.

Cantab

Trvalá odroda muškátov. Fáza aktívneho kvitnutia sa začína v máji. Kvetenstvo je husté, má modro-modré kvety.

Vianočná perla

Odroda "Vianočná perla" sa vyznačuje krásnymi, veľkými kvetenstvami fialových odtieňov.

Let fantázie

Neobvyklá odroda muscari so zelenkastými a modrými kvetmi.

Tmavé oči

Odroda dorastá až do 25 cm, listy sú úzke, tmavozelenej farby. Obdobie kvitnutia je neskoro na jar. Kvetenstvo je husté, modré odtiene, biely okraj na špičkách zvonov.

Plumosum

Odroda Komosum Plumozum patrí k chochlatému druhu Muscari. Kvet sa vyznačuje dekoratívnym, huňatým vzhľadom a príjemnou vôňou.

Modrá obloha

Trvalá odroda muškátov. Kvetenstvo je husté, zvončekovité kvety sú modré, s ľahkou príjemnou vôňou.

Zafír

Mrazuvzdorný stupeň. Aktívne kvitnutie začína v apríli. Kvetenstvo je husté, s malými modrými zvončekmi so striebristým nádychom.

Alba

Biele kvetenstvo odrody "Alba" bude zdobiť kvetinové záhony a kompozície jarnej záhrady. Do fázy aktívneho kvitnutia vstupuje v marci.

Veľký úsmev

Odroda sa vyznačuje veľkými kvetenstvami do 12 cm v svetlo modrých odtieňoch s bielym rámom po okrajoch. Začína kvitnúť uprostred jari. Doba kvitnutia je 2 - 3 týždne.

Razletayka

Odrody muscari "Album" sú vhodné na zdobenie alpskej záhradnej krajiny a kvetinových záhonov. Rastlina kvitne uprostred jari. Kvetenstvo je husté, biele.

Pestovanie v záhrade

Muscari je nenáročná rastlina a nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Kvet rastie vo svojom prirodzenom prostredí v zložitých podmienkach horských svahov a lesov. Preto je rastlina nenáročná na zloženie pôdy a rastie aj v tých najneúrodnejších oblastiach.

Kedy sadiť

Cibuľová kultúra je na jeseň vysadená v otvorenom teréne. Ale ak jesenné práce chýbajú, potom môžu byť kvety zasadené skoro na jar.

Pred zasadením rastliny sa pôda dôkladne uvoľní do hĺbky 8 až 10 cm.

Ako sadiť

Pred vysadením žiaroviek na otvorenom teréne sa preskúmajú. Na osive by nemali byť zjavné poškodenia alebo známky hniloby. Ďalej sa žiarovky zalejú roztokom mangánu alebo inými dezinfekčnými prostriedkami a nechajú sa 30 - 40 minút. Výsadbové otvory sú pripravené vopred a zaliate. Hĺbka otvorov je 7-10 cm. Čím sú žiarovky väčšie, tým viac by sa mali prehĺbiť. Malé žiarovky nie sú hlbšie ako 3 cm.

Medzi otvormi sa pozoruje vzdialenosť 5 až 10 cm.

Dôležité! Práve vo veľkých skupinách dávajú Muscari najlepší dekoratívny výsledok.

Funkcie starostlivosti

Na získanie veľkých kvetov s jasným kvetenstvom sa do pôdy pridáva vápno s vysokým obsahom kyselín. Rastlina sa bude vyvíjať na kyslej pôde, ale stratia sa dekoratívne vlastnosti. Rastlina netoleruje podmáčanie pôdy, preto je vysadená ďaleko od podzemných a pôdnych vôd.

Polievanie

Aktívny rast začína skoro na jar, keď je pôda po zimných zrážkach a dažďoch dobre navlhčená. A pretože kvetina nemá rada prebytok vlhkosti, nepotrebuje systematické zavlažovanie. Zalievajte rastlinu iba v prípade potreby. Ak počas fázy aktívneho kvitnutia nedôjde k zrážkam, potom rastlina potrebuje ďalšiu pôdnu vlhkosť.

Vrchný obväz

Ak v pôde nie sú žiadne živiny a užitočné látky, je rastlina kŕmená organickými hnojivami. Na jeseň je pôda zmiešaná s humusom.

Bloom

Doba kvitnutia muscari sa líši od odrody a odrôd. Niektoré odrody rastlín kvitnú koncom februára, existujú druhy, ktoré vstupujú do fázy kvitnutia až v júni.

Prenos

Jarná kvetina sa presádza každých 5 rokov. Na dobre upravenej a úrodnej pôde sa rastliny nemôže dotknúť až 10 rokov, ale potom musíte stále transplantovať. Muscari dobre tolerujú zmenu miesta, preto môžu byť na dekoratívne účely transplantované klíčky, ktoré už vyrastali z cibuliek.

Destilácia

Každá odroda plodiny má svoje vlastné obdobie kvitnutia. Preto sa na nútenie rastlín vyberajú žiarovky rovnakých odrôd.

Rozmnožovanie

Aj začínajúci záhradník alebo kvetinárstvo sa dokáže vyrovnať s reprodukciou jarných kvetov na osobnom pozemku.

Vegetatívny spôsob

Počas sezóny sa pri žiarovke matky vytvorí až 30 detí, ktoré sú starostlivo oddelené a usadené.

Samo siatie

Muscari má schopnosť samostatnej reprodukcie. Po odkvitnutí sa vytvárajú semenné struky, ktoré sa otvárajú a semená padajú do zeme. Na kontrolu počtu hospodárskych zvierat Muscari zostáva iba niekoľko kópií rastlín a po dozretí semien sa zhromaždia.

Choroby a škodcovia

Väčšina odrôd tejto rastliny, kvôli skorému obdobiu kvitnutia, nie je náchylná na choroby a škodcov. Ale niekedy nastanú problémy s jarnými prvosienkami.

Mozaika

Hlavnou príčinou ochorenia je infikovaná kvetinová žiarovka. S chorobou zelenej alebo uhorkovej mozaiky sa na listoch objavujú zvláštne vzory, ktoré sa sami deformujú.

Voška

Nekvalitný sadivový materiál môže byť infikovaný larvami vošiek, ktoré sú v cibuľkách rastlín. V takom prípade musí byť rastlina vykopaná a zničená, aby nedošlo k ďalšej kontaminácii susedných kvetov.

Spider roztoč

Muscari je zriedka postihnutý roztočmi. Ak ale dôjde k takémuto prípadu, potom závod vyžaduje urgentnú kontrolu a spracovanie. Na prevenciu chorôb a škodcov sa rastliny postriekajú mydlovou vodou alebo špeciálnymi prípravkami.

Po odkvitnutí

Po skončení aktívneho obdobia kvitnutia si rastliny vyžadujú aj určitú starostlivosť.

Príprava na zimovanie

Kvetonosné stonky sa opatrne odstránia, po čom sa kvetina naplní hnojivami obsahujúcimi fosfor alebo draslík.

Polievanie

Zatiaľ čo listy muscari sú zelené, rastlina je napojená. Akonáhle začnú žltnúť a vysychať, zavlažovacie práce sa zastavia.

Prenos

Jarné prvosienky je potrebné repotovať každých 5 rokov, v prípade potreby aj častejšie. Ak sa kvetina nerozvinie na mieste svojho súčasného rastu a nekvitne dobre, je na čase nájsť jej pre záhradu nové miesto. Nové žiarovky, ktoré sa objavili, sú starostlivo oddelené od materskej rastliny a transplantované ako nezávislý kvet.

Mulčovanie

Ak boli rastliny nedávno vysadené na otvorenom teréne, potom sa v jesennom období do pôdy nevyhnutne pridá rašelina a pôda sa mulčuje.

Skladovanie žiaroviek

V severných oblastiach sú na zimné obdobie cibule vykopané zo zeme a odoslané do skladu:

  1. Cibuľa je pripravená na zimovanie mimo zeme, ak sú všetky listy žlté a suché.
  2. Všetok sadivový materiál je starostlivo vysušený v prírodných podmienkach.
  3. Vložte žiarovky do nádoby s rašelinou alebo vopred navlhčeným pieskom.
  4. Sadivový materiál sa skladuje v príjemných podmienkach pri teplotách od +15 do 17 stupňov.

Dôležité! Počas skladovania žiaroviek je potrebné kontrolovať obsah vlhkosti v rašeline alebo piesku.

Myší hyacint doma

Pestovanie Hyacintu myši v interiéroch nie je ťažké. Je potrebné vybrať najväčšie žiarovky a udržiavať ich pri teplote +9 stupňov po dobu 2-3 mesiacov. Ďalej zasaďte do kvetináča a dodržujte základné pravidlá zalievania a teplotné podmienky. V takom prípade bude rastlina zdobiť domov svojimi prvosienkami.

Odpovede na otázky

Prečo nekvitne?

Ak rastlina prestane kvitnúť, je to prvý znak toho, že je čas na opätovné zasadenie alebo oddelenie žiaroviek.

Čo robiť, ak bude naklíčené na jeseň?

Niektoré odrody Muscare sa pri výsadbe na jeseň rýchlo rozvíjajú a klíčia. U kvetov to nehrozí smrťou, pokojne prezimujú listami a na jar aktívne začnú svoj rast.

Aplikácia

Muscari obsahuje veľa užitočných látok, ktoré našli svoje uplatnenie v medicíne a kozmetológii.

Etnoveda

Infúzie z rastliny sa používajú ako antiseptické a protizápalové látky, pomáhajú pri silnom strese a neurózach.

Esenciálny olej z kvetu pomáha pri chorobách priedušiek.

Kozmetológia

Vysoký obsah éterických olejov v rastline umožňuje jeho použitie v kozmeteológii. Krémy, toniká a balzamy sa vyrábajú z výťažkov z rastlín.

Dizajn krajiny

Krajinní dizajnéri a kvetinárstva milujú kvety muscari pre ich vysoké dekoratívne vlastnosti. V kombinácii s inými ranými kultúrami vznikajú nádherné jarné kompozície, alpské kĺzačky a skalnaté záhrady.

Ohlasy

Elena Nikolaevna, Moskovská oblasť

Minulý rok sme na Muscariho dači vysadili niekoľko odrôd. Úplne nenáročné a odolné kvety. Kvitli veľmi dlho. Jedna odroda vybledla, iná okamžite zakvitla. Krásu si vychutnávali celú jar a polovicu leta.

Irina Grigorievna, Samara

Už tri roky sa moja jar začala objavením Myšacieho hyacintu. Kvety, aj keď sú malé, sú veľmi pekné a voňavé a starostlivosť o ne nie je vôbec nevyhnutná. Kúpim aj ďalšie odrody týchto kvetov.

Inna Petrovna, Petrozavodsk

Sadili sme muškátové na záhrade, mysleli sme si, že sa nezakorenia, naša zem je veľmi zlá. Všetky žiarovky rástli a dlho kvitli nádhernými modrými a fialovými kvetmi. Takže premýšľam, vykopať ich na zimu, alebo ich môžem nechať v zemi?


Pozri si video: Zlatá pravidla finančního řízení pro CFO