Aké odrody paradajok sú pre moskovský región najvhodnejšie

Aké odrody paradajok sú pre moskovský región najvhodnejšie

Pri výbere odrôd paradajok pre moskovský región sa budete musieť zamerať nielen na očakávaný výsledok, ale aj na podmienky, v ktorých budú budúce paradajky rásť a silnieť. Veľký význam má úroveň starostlivosti - denná alebo pravidelná - plánovaná v procese rastu a samozrejme zvláštnosti klimatických špecifík moskovského regiónu a regiónu.

Aké odrody paradajok je lepšie sadiť

Najlepšie odrody paradajok sú zamerané na nuansy oblasti pestovania, podmienky pozemku a účel použitia. Napríklad hodnotenie odrôd paradajok pre moskovský región, ktorý je mimoriadne vzácnym druhom, nebude vyhovovať podmienkam zeleninovej záhrady, kde nie sú inštalované skleníky, a ovocie určené na konzervovanie vo všeobecnosti môže byť sklamaním pri pokuse o výrobu paradajkový džús. Aby ste tomu zabránili, skôr ako sa rozhodnete pre konkrétne semená, musíte čestne zhodnotiť svoje schopnosti a určiť rozsah použitia budúcej plodiny:

  • pre nevykurované skladacie skleníky alebo otvorené terény sú vhodné bush paradajky alebo štandardné paradajky skorého obdobia dozrievania, takže môžete pestovať a zbierať celú úrodu skôr, ako na ňu zasiahne fytoftora;
  • ak je na mieste dobrý kapitálový skleník, potom sa nemôžete sústrediť na čas dozrievania, ale pri výbere odrody sa zamerajte na výšku kríka a chuťové údaje druhu paradajky;
  • najlepšie odrody paradajok pre moskovský región sú tie, s ktorými oplývajú miestne trhy a malé obchody, to znamená, že sú pásmové a vhodné pre konkrétnu klimatickú oblasť;
  • ak hovoríme o odľahlej záhrade, kde bude môcť majiteľ navštíviť iba príležitostne, bude iracionálne pestovať veľké paradajky - budú potrebovať časté zalievanie a podväzok, zatiaľ čo malé paradajky sú tolerantnejšie k nedostatku vlhkosti a nevyžadujú každodennú pozornosť;
  • odrody paradajok s tenkou šupkou sú vhodné na odšťavovanie a pretlakovanie, zatiaľ čo paradajky s hustou šupkou sú ideálne na konzervovanie v celku. Medzi odrody šalátu patria ovocné plody s elastickou štruktúrou a strednou produkciou šťavy.

Neodporúča sa zastaviť výber jednej odrody paradajok, bez ohľadu na to, aké pozitívne vlastnosti zhromažďuje vo svojom hodnotení. Počasie v sezóne pestovania paradajok môže byť nepredvídateľné a odrody, ktoré dozrievajú neskoro, nemusia prežiť suchá alebo naopak chladné a vlhké letá.... Na základe priemerného kalendára počasia v moskovskom regióne sú včasné odrody paradajok najvhodnejšie na dobrú úrodu.

Odroda „De Barao“

Viacfarebné a veľmi chutné hybridy tejto odrody dozrievajú na kríkoch neurčitého typu s výškou rastliny 200 cm. Priemerná doba zrenia plodov je 115 - 120 dní od okamihu klíčenia, preto sa táto odroda odporúča pre skleník kultivácia.

Paradajky „De Barao“ majú podlhovastý tvar a hmotnosť nepresahuje 80 g. Plody sú odolné proti popraskaniu, dobre znášajú prepravu a dajú sa dobre konzervovať v akejkoľvek podobe bez ohľadu na farbu ovocia - žltú, čiernu, ružovú alebo , tradične, červená. Za celú sezónu predstavuje zbierka z jednej rastliny od 7 do 10 kg paradajok a spotrebitelia zaznamenávajú, že semená paradajok lámu všetky rekordy klíčenia.

"Alenka"

Ultra skorá hybridná odroda „Alenka“ prináša prvé ovocie do konca tretieho mesiaca od vyliahnutia klíčkov. Je lepšie pestovať tieto paradajky v moskovskom regióne v skleníkoch, ktoré sú dobre chránené pred prievanom, pretože sú pripravené na presadenie do zeme ihneď po prechode rizika obnovenia mrazu na pôde, čo nevylučuje prítomnosť silných vetry alebo zvýšená vlhkosť vzduchu.

Z kríka sa vyvinie mohutná rozvetvená rastlina vysoká až 100 cm a pri výsadbe 3 sadeníc na štvorcový. meter, je možné zhromaždiť z jedného štvorca od 12 do 15 kg paradajok. Odroda je odolná voči mnohým chorobám, má výdrž pri dlhodobom preprave, nenáročná pri výbere pôdy (s výnimkou veľmi kyslých pôd).

Charakteristikou ovocia je sýto ružová-šarlátová alebo ružová farba, sférický tvar. Priemerná hmotnosť paradajky je 180 - 200 g.

„Mongolský trpaslík“

Tento hybrid s skorým dozrievaním, určený ako do skleníkov, tak aj na otvorené terény, si svoje meno ospravedlňuje veľmi malou veľkosťou kríka, ktorá nedosahuje ani výšku 50 cm. Paradajky na kríku sú usporiadané do zhlukov a hmotnosť jednotlivých paradajok môže byť 0,3 kg.

Hlavnou výhodou tejto odrody je jej nízka citlivosť na nedostatok vlhkosti, kvôli ktorej tieto ideálne paradajky pre moskovský región pokojne vydržia obdobie sucha.

Mínus, vlastníci pozemkov, ktoré už niekoľko rokov pestujú „mongolského trpaslíka“, zvážia silnú závislosť chuti a vonkajších údajov paradajok od podmienok starostlivosti a kvality použitých hnojív. Najlepšie semená tejto odrody sa na voľnom trhu nachádzajú len ťažko a ich nákup vás núti kontaktovať priamo výrobcov.

"Nektár"

Odroda "Medoc" vás poteší vynikajúcim a úhľadným ovocím, každé s hmotnosťou do 0,1 kg už v 83-85 deň od vzniku klíčkov. Tieto najproduktívnejšie paradajky sa často pestujú podľa metódy Kizima, pretože sa dobre znášajú v skleníkoch, ak sú vysadené dostatočne blízko, čo si vyžaduje veľké množstvo sadivového materiálu.

Výška kríka - asi 200 cm - znamená povinné priviazanie rastliny k mrežiam vo fáze tvorby mihalníc. Plody zhromaždené vo zväzkoch tvoria zhluky po 6 paradajkach. Paradajky majú eliptický tvar, farba ovocia je jasne červená, chuť je výrazná sladkosť bez najmenšej kyslosti. Vzhľadom na malú veľkosť ovocia (do 100 g) sa paradajky úspešne používajú na konzerváciu ako celok.

"Ružový med"

Vysoký výnos a vynikajúca chuť tejto odrody rajčiakov kompenzuje ich nevýznamnú odolnosť voči väčšine chorôb a relatívne nízku kvalitu zberu. Odroda je v polovici sezóny a vytvára ružové plody v tvare srdca. Tvorba zhlukov plodov nastáva po celej dĺžke rias, ale najťažšie paradajky sa tvoria na dvoch spodných zhlukoch - hmotnosť takýchto plodov môže dosiahnuť kilogram, hoci v priemere nepresahuje 0,6 kg.

„Kravské srdce“

Ideálna paradajka pre moskovský región, ktorá sa vyznačuje veľmi vysokým výnosom, najlepšie však určená na pestovanie v skleníku. Doba dozrievania plodov je stredná, výška kríka je tiež malá - až jeden a pol metra, silné rozvetvenie ho však neumožňuje umiestniť na 1 m2 výsadbová plocha viac ako dvoch rastlín.

Na centrálnej stonke sú položené ovocné strapce, každé z 3-4 kvetenstva tvorí 3 až 5 plodov s hmotnosťou do 600 g. Na spodnom strapci môžu dozrieť obrie paradajky s hmotnosťou do 1,5 kg!

Charakteristika ovocia - tvar je mierne pretiahnutý, farba je sýte karmínová alebo ružová, dužina v lome je sladká, drobivá.

"Danko v tvare srdca"

Je možné vysadiť "Danko" na otvorenom teréne iba s úspešnou predpoveďou na letné obdobie, pretože odroda je relatívne odolná voči chladu a má slabé miesta v odolnosti voči mnohým chorobám. Veľké elastické plody s veľkým množstvom viskóznej sladkokyslej šťavy získate asi do 120 dní od vzniku klíčkov.

Výška kríka "Danko" nie je väčšia ako 65 cm a približná schéma výsadby vám umožňuje umiestniť ho na 1 m2 pozemok až troch kríkov rastliny. Pri výsadbe sadeníc na otvorenom teréne sa štipnutie nevykonáva, zatiaľ čo kvalita výnosu - do 4 kg na ker - sa neznižuje.

Vonkajšie a chuťové údaje rajčiakov sú sladké ovocie s hmotnosťou 450 - 750 g, jasne červené a pravidelne zaobleného tvaru.

„Schelkovsky early“

Charakteristiky prvých paradajkových plástov v Moskovskej oblasti je možné začať s ich jediným mínusom - malou veľkosťou plodov, ktoré v priemere dosahujú hmotnosť 50 g. Týmto však končí nevýhody odrody a nasledujú iba výhody: kríky sadeníc je možné vysadiť na 4 kusy. 1 m2, a ak je to žiaduce, preskočí sa fáza pestovania sadeníc a sejba sa uskutoční priamo do otvoreného terénu po dostatočnom zahriatí pôdy (čo zodpovedá obdobiu druhej polovice mája).

Dozrievanie ovocia prebieha súčasne a chuť samotných paradajok získala množstvo pozitívnych recenzií.

Čerešňové paradajky pre moskovský región

Medzi najlepšími odrodami paradajok pre moskovský región sa najoriginálnejšie zo všetkých predstaviteľov nočného listu nazývajú cherry paradajky. Drobné paradajky sú neuveriteľne populárne vo všetkých druhoch a kompaktná veľkosť rastliny vám umožní pestovať kríky aj na zasklenom balkóne alebo v byte na parapete.

Naše hodnotenie bleskového žiarenia zhromaždilo známe aj nové odrody čerešní s najvyššou úrodou v zložitých klimatických podmienkach moskovského regiónu:

  • "Biatlon" - medzi skorými odrodami čerešní, táto odroda najľahšie toleruje rast na otvorenom poli. Začiatok prvej úrody bude 90 dní od vzrastu sadeníc a koniec zberu je obmedzený iba do konca sezóny a krík bude plodiť nepretržite a vo veľkých objemoch. Charakteristika paradajok - hmotnosť 50-80 g, bohatá červená farba, sladká chuť;

  • „Balkónový zázrak“. Rastlina začala svoju históriu ako okrasná rastlina, ale postupne zlepšovala svoje vlastnosti mnohými výbermi. Momentálne máme malý šíriaci sa krík posiaty drobnými veľkými červenými paradajkami veľkosti čerešne. Plody sú veľmi chutné, ich šupka je tenká, ale pevná. Čerešne tejto odrody sa často pestujú v malých skleníkoch alebo priamo na izolovaných balkónoch bytových domov;

  • „Mena“. Pre túto odrodu cherry paradajok pre moskovský región si môžete vybrať malý roh pozemku, pretože aj napriek pôsobivej výške rastliny - o niečo menej ako meter - odroda dobre toleruje zahusťovanie a v porovnaní s ostatnými ochotne zdieľa veľké na iné cherry paradajky, ovocie - asi 0,2 kg. Vďaka vysokej hustote šupky sú paradajky dobré na konzervovanie ako celok.

Aj keď si majiteľ vybral najlepšie odrody rajčiakov, ktoré sú vysoko odolné voči teplotným extrémom a chorobám, majiteľ stránky nie je z mnohých dôvodov imúnny voči strate úrody. Pretože každá odroda má svoje silné a slabé stránky, všeobecné odporúčanie pre záhradníkov v moskovskom regióne je vysadiť najmenej tri rôzne druhy paradajok, aby sa vylúčilo riziko straty celej úrody.

Časté dažde a vážny nedostatok slnečného žiarenia zriedka umožňujú čakať, kým nebudú plody úplne zrelé, ktoré začnú hniť priamo na kríkoch. Preto - ešte jeden malý trik skúsených agronómov neďaleko Moskvy. Je potrebné odstrániť plody z kríka bez toho, aby ste čakali na začervenanie paradajok, a potom, keď sa paradajky ešte len začínajú sypať s prvou hnedou zrelosťou.

Zhromaždené paradajky sa skladajú v jednom rade do škatúľ alebo priamo na parapet v miestnosti, kde konštantná teplota nie je nižšia ako 21 C a je tam dobré vetranie. Za týchto podmienok plody dozrievajú pokojne a v dôsledku toho sa nelíšia v chuťových vlastnostiach od paradajok, ktoré dozreli na kríkoch.


Pozri si video: Slniecko - Vesele