Koľko rokov môžu jahody prinášať ovocie na jednom mieste, podmienky

Koľko rokov môžu jahody prinášať ovocie na jednom mieste, podmienky

Neodporúča sa udržiavať jahodové kríky na jednom mieste niekoľko rokov, pretože časom znižujú indikátor úrody. Otázka, koľko rokov môžu jahody prinášať ovocie na jednom mieste, sa často objavuje u začínajúcich záhradníkov. Po pochopení nuancií pestovania bobúľ bude možné každú sezónu získať dobrú úrodu.

Koľko rokov môžete pestovať jahody na jednom mieste?

Väčšina odrôd bobúľ môže na jednom mieste rásť aj 2-3 roky. Ďalšie pestovanie je nepraktické, pretože bobule sa zmenšujú a úroda sa vďaka mnohým stopkám postupne znižuje.

Tiež jahody môžu rásť iba jednu sezónu. Cvičením každoročnej výsadby sa kríky vysadené na jeseň po prvom zbere odstránia a na ich miesto sa vysadia nové rastliny. Tento postup sa opakuje každý rok. Hustota výsadby pri tomto spôsobe pestovania dosahuje 50 rastlín na štvorcový pozemok.

Pri pestovaní bobúľ má veľký význam rozloženie kríkov, od ktorých závisí schopnosť niesť ovocie na jednom mieste. Schéma výsadby sa určuje s prihliadnutím na ciele kultivácie, veľkosť miesta a použité poľnohospodárske techniky.

Ak sa bobule pestujú na jednom mieste dva roky, sú kríky umiestnené v rade s intervalom 15-30 cm. Vzdialenosť medzi radmi je 30-40 cm, v závislosti od stupňa rastu kultivovanej odrody. Čím silnejšie sú rastliny, tým väčšiu vzdialenosť budete musieť opustiť. Pri trojročnom vegetačnom cykle sa vzdialenosti v radoch a uličkách zväčšujú o 10 - 15, respektíve 15 - 20 cm.

Dôležitosť zmeny ovocia

Správne naplánovaná zmena ovocia vám umožní získať bohatú úrodu každú sezónu. Vo väčšine prípadov produktivita jahodových kríkov po troch rokoch kultivácie prudko klesá, preto je potrebné striedanie plodín. Pokiaľ je to možné, stojí za to každú sezónu rastliny premiestniť na nové miesto a vytrhnúť z nich plodiny pestované viac ako 5 rokov a namiesto nich vysadiť ďalšie bobule alebo zeleninu. Ak vezmeme do úvahy takúto schému, v záhrade budú neustále rásť nasledujúce kategórie malých plantáží:

  • novosad;
  • kríky prvého roku plodenia, prinášajúce minimálny výnos;
  • vysoko výnosné rastliny;
  • jahoda, ktorá ukončuje vývojový cyklus a ktorá sa vytrhne po zbere bobúľ.

Pestovanie jahôd podľa systému Frigo

Technológia prípravy osiva Frigo sa rozšírila medzi skúsenými záhradníkmi. Podľa technológie sa materské kríky na jar umiestnia do zeme a oplodnia sa na účely aktívnej reprodukcie. Rastúce rastliny tiež hnojia a čakajú na dozretie, ktoré sa začína koncom jesene. Počas obdobia dozrievania jahodové lístie zhnedne a korene sú svetlohnedé, na koncoch zostávajú iba biele.

Zrelé rastliny sa vykopú, odstránia sa veľké listy, postriekajú sa fungicídnymi prípravkami na dezinfekciu a triedia sa podľa veľkosti.

Triedené kríky sú zviazané do zväzkov niekoľkých desiatok a uložené v chladnej miestnosti. Na skladovanie rastlín pomocou technológie Frigo sa používajú priehľadné plastové vrecká, ktoré sa umiestňujú do chladničky. Vo vnútri chladiacej komory je zabezpečená konštantná teplota v rozmedzí od -2 do 0 stupňov a vlhkosť vzduchu je až 90%. Pri dodržaní požadovaných podmienok je možné kríky skladovať niekoľko týždňov až rok bez zníženia výťažku.


Pozri si video: Believe It Or Not, This Tower Can Grow Tons Of Strawberries At Home