Prečo sa sadenice uhoriek natiahli a čo robiť

Prečo sa sadenice uhoriek natiahli a čo robiť

V regiónoch s chladným podnebím je nemožné zasadiť uhorky priamo do zeme. Jediný spôsob, ako pestovať zeleninové rastliny, je cez sadenice. A tu je dôležité, aby sa sadenice uhoriek neroztiahli, inak, keď sú zasadené do zeme, sadenice zomrú a práca bude márna.

Ako správne sadiť uhorky pre sadenice

Výsadba uhoriek na sadenice sa začína mesiac predtým, ako sa presunú do pôdy skleníka alebo zeleninovej záhrady.

Pred zákrokom sa semená pripravujú vo forme:

 • odmietnutie materiálu s výberom kvality;
 • dezinfekcia roztokom manganistanu draselného;
 • prebublávanie;
 • klíčenie umiestnené vo vlhkej handričke alebo vrstvách toaletného papiera;
 • kalenie.

Pre lepšie klíčenie sa odoberajú semená staré dva až tri roky. Kvalita semien sa každý rok skladuje. Pri triedení semien sa vyberú väčšie. Potom sa semená namočia do osolenej vody. Tie, ktoré klesnú na dno, poskytnú silné výhonky. Vznikajúce sú vyhodené - sú duté.

Postrek sa vyberie, keď chcú, aby uhorky rýchlo vypučali. Za týmto účelom je do vody umiestnený akvarijný procesor so semenami, ktorý nasýti vlhké prostredie kyslíkom. Postačujúci materiál na výsadbu stačí ponechať v nádobe 18 hodín.

Semená vydezinfikujte 1% roztokom manganistanu draselného tridsať minút alebo hodinu v banke s cesnakovou dužinou.

Semená musia byť klíčené pri izbovej teplote vo vlhkom prostredí.

Postupy kalenia sa vykonávajú iba vtedy, keď sa výsadba vykonáva priamo do otvoreného terénu alebo do skleníka.

Pripravené semená uhorky sú teraz pripravené na výsadbu. Najprv musíte dať pôdny substrát z humusu a rašeliny, odobratý v rovnakom množstve, a malé množstvo piesku a sodovky pristáť v pohári alebo hrnci. Týždeň pred umiestnením semien uhoriek do zeme sa vyleje s vriacou vodou alebo roztokom manganistanu draselného. To vám umožní nebáť sa infekcie rastlín patogénnymi mikroorganizmami.

Nestojí za to prehĺbiť semená zeleninovej rastliny. Postačí ich vložiť do pôdy jeden a pol až dva centimetre.

Pri pestovaní sledujú:

 • teplota vnútorného vzduchu;
 • osvetlenie;
 • vlhkosť zeme v hrnci.

Ak spočiatku potrebujete sadenice uhoriek teplo a vlhkosť, potom sa teplota zníži. Ak nie je dostatok svetla, stonky budú tenšie.

Prečo sú semiačka uhoriek vytiahnuté

Slabé sadenice uhoriek sú z mnohých dôvodov:

 1. Uhorky nemajú rady tieňovanie. Potrebujú veľa svetla. Aj na parapete sa sadenice naťahujú, čo naznačuje, že potrebujú ďalšie zvýraznenie.
 2. Bez dodržania teplotného režimu nebudú sadenice uhoriek silné. V prvých dňoch, pred objavením sa výhonkov, je teplota vysoká a potom sa znižuje. Natiahnutím stonky signalizujú, že sú horúce.
 3. Stonky uhoriek sa tiahnu silno nahor a s nadmerným podmáčaním pôdy.
 4. Každý, kto používa metódu pestovania sadeníc, by mal vedieť, ako sadiť uhorky. Vzdialenosť medzi rastlinami by nemala byť veľmi malá, inak by sadenice nemali dostatok výživy a svetla. Keď sú výsadby zahustené, je zrejmé, prečo sú sadenice uhoriek silne natiahnuté.
 5. Usilovní záhradníci sa snažia sadenice napchať hnojivami a získať podlhovasté sadenice uhoriek.

Dôvodom toho, že sadenice zeleninových rastlín majú slabé a dlhé stonky, je nedostatok vedomostí o pravidlách poľnohospodárskej technológie zeleniny. A čo robiť, ak sú sadenice uhoriek veľmi natiahnuté, môžete získať radu od skúsených odborníkov. Taká je Oktyabrina Ganichkina, ktorá pomôže začínajúcim záhradníkom pestovať uhorky sadeničným spôsobom.

Ako pestovať sadenice uhoriek, aby sa neťahali

Aby sa sadenice v interiéri nepretiahli, potrebujete:

 • znížte teplotu vzduchu na 16-18 stupňov Celzia;
 • na dobre osvetlené okná dajte škatule so sadenicami;
 • pridať žiarivky na zvýšenie osvetlenia;
 • zabezpečte postrek sadeníc na nadmerne suchom vzduchu;
 • semená rastlín v samostatných pohároch alebo kvetináčoch, každý po dvoch alebo troch kusoch;
 • zalievajte sadenice iba teplou vodou, nie nižšou ako 25 stupňov;
 • pravidelne nalejte pôdu do nádoby, aby ste stimulovali rast koreňového systému;
 • organizujte kŕmenie infúziou drevného popola alebo potašových hnojív.

Ak viete, ako správne zasadiť semená a kompetentne sa starať o sadenice, potom nebudú žiadne problémy, prečo sú sadenice uhoriek silne natiahnuté a čo robiť v tomto prípade.

Čo robiť, ak sú sadenice uhoriek natiahnuté

Sadenice uhoriek prerástli - to nie je dôvod na frustráciu. Musíme premýšľať o tom, ako napraviť situáciu tak, aby sa sadenice stali silnými.

Podlhovasté stonky sadeníc sa dajú úhľadne položiť do drážky, ktorú urobíte v zemi. Posypané zemou sa po chvíli zakorenia.

Premiestnenie nádob na dobre osvetlené miesto vás ušetrí od sťahovania sadeníc. Dodatočné osvetlenie je organizované pomocou fytolampov, ktoré sú umiestnené na vrchole päť až sedem centimetrov od sadeníc uhoriek. Krabice s predĺženými sadenicami sa dajú na lodžiu na deň a večer ich privedú do miestnosti. Je dôležité, aby teplota vzduchu nebola nižšia ako 12 stupňov Celzia.

Podlhovasté sadenice si vyžadujú zmenu zálievky. Prechod zo studenej vody na teplú vodu vám umožní vykonať úpravy rastu stoniek zeleninovej rastliny. Prestane sa to naťahovať.

Husto stojace stonky postrádajú výživu, preto aj dlhé sadenice. Je potrebné rýchlo napraviť situáciu, inak sadenice zomrú. Za týmto účelom ich presaďte do samostatných pohárov. Pretože zber uhoriek je bolestivý, postup sa vykonáva opatrne. Opatrne vytiahnite stonku spolu s koreňom z nádoby, podoprite ju a vložte do kvetináča, ktorý posypte výživnou zeminou. Nezabudnite na zalievanie, hojne zvlhčujte pôdu. Sadenica sa zakorení až po niekoľkých dňoch. Teraz sa to však nebude naťahovať.

Sadenice prestanú rásť, ak zovriete stonku cez druhý pravý list.

Podlhovastá rastlina získa silnejšiu imunitu, ak ju nakŕmite roztokom dreveného popola, pričom do jedného pohára vody dáte lyžicu hnojiva.

Keď v sadeniciach uhoriek chýba dostatok potravy, vlahy, svetla, potom zarastie a bude ťažšie ich presadiť do zeme.

Je možné na záhrade zasadiť prerastené uhorky a ako na to

S najsilnejším predĺžením stonky na sadenice uhoriek sa prenášajú na zem iným spôsobom ako silné sadenice.

Najlepšie je, ak sú stonky uhorky predĺžené, aby sa pokračoval v ich vývoji v skleníkovej pôde. Tri až štyri dni pred výsadbou sa nádoby prenesú do skleníka. Ale teplota uhoriek, tak vo vzduchu, ako aj v pôde, by mala byť pohodlná. Od plus dvadsať do plus pätnásť stupňov, resp. Sadenice uhoriek v skleníku by mali byť chránené pred horiacimi lúčmi slnka. Hneď ako sa rastliny prispôsobia skleníkovým podmienkam, začnú ich presádzať na pripravené záhony.

Na hrebeňoch sú pripravené otvory, ktoré sú umiestnené vo vzdialenosti tridsať až päťdesiat centimetrov od seba. Neodporúča sa zvyšovať hustotu výsadby, inak vysadené sadenice prerastú, zoslabnú a odumrú.

Je známe, čo robiť v skleníku s predĺženými sadenicami. Pred výsadbou musí byť vysušený a potom opatrne odstránený z pohára spolu s koreňom. Krútením krúžku z dlhej stonky ho vložte do otvoru. Po prehĺbení sadeníc posypte okolo stonky zeminu a opatrne ju podbíjajte.

Na udržanie vlhkosti v pôde sa okolo vysadených kríkov ukladá vo vrstvách mulč. Môžete ho nahradiť čiernou fóliou.

Je jasné, čo robiť, keď sú sadenice uhoriek natiahnuté. Ale ak sa na ňom objavia kvety, potom sú odrezané. Zasadené púčikmi zomrie. Tenký, nemá dostatok sily, aby vydržal plody kríkov. Najčastejšie pretiahnuté sadenice sami zhadzujú kvety. Sadenice po presadení musia nabrať na sile, zosilnieť, aby mohli o niečo neskôr získať úrodu zelentov.


Pozri si video: VYSEV