Ako liečiť ovce z kliešťov a vší, lieky a ľudové lieky

Ako liečiť ovce z kliešťov a vší, lieky a ľudové lieky

Dlhá hustá ovčia vlna nie je len ochranou tela, ale aj biotopom rôznych druhov kliešťov. Parazity sa môžu množiť na zvieratách v značnom počte, na dospelých a jahňatách, čo niekedy spôsobí nenapraviteľné škody. Aby chovateľ vyliečil zvieratá alebo zabránil výskytu parazitov, musí vedieť, ako liečiť ovce pred kliešťami, aké lieky a ľudové prostriedky.

Ako dochádza k napadnutiu parazitmi

Roztoče sa objavujú u oviec s nástupom teplého obdobia. Parazity čakajú obete na tráve na pastve. Zvieratá sa môžu nakaziť aj kontaktom s jedincami, ktorí už majú parazity. Takto sa infikujú jahňatá a mladé zvieratá. Sliny kliešťa obsahujú anestetické látky, vďaka ktorým je okamih uhryznutia necitlivý a pre zvieratá neviditeľný. Na ovčej vlne môže naraz žiť niekoľko druhov roztočov.

Najčastejšie sa kliešte vyskytujú u tých zvierat, ktoré žijú v nesprávnych podmienkach: v špinavých, nečistých miestnostiach. Chorí sú jedinci, ktorí sa nestarajú o svoju srsť, nekŕmia zvieratá správne, neliečia choroby, ktoré oslabujú imunitu a zdravie.

Príznaky napadnutia kliešťami a všami

Je možné určiť, že ovce sú infikované kliešťami takými príznakmi, ako je silné svrbenie (zvieratá sa začnú trieť o predmety, hrýzť sa na podráždených miestach). V priebehu času vlna vypadne, vypadne. Môžu sa tvoriť holé miesta, pokožka na nich bude začervenaná, drsná, poškriabaná. Na svrab dospelé zvieratá a jahňatá postupne strácajú chuť do jedla, vyčerpávajú sa a jednotlivci môžu zomrieť.

Kliešte sa rýchlo množia a môžu pokryť telo zvieraťa, čo bude trvať pomerne málo času.

Chronické napadnutie roztočmi sa môže vyskytnúť aj u jahniat, mladé ovce tiež chudnú, nerastú a vypadáva im vlna. Keďže horúčava nepriaznivo ovplyvňuje kliešte, v lete sa ukrývajú v kožných záhyboch oviec a baranov a ochorenie prechádza do chronickej formy.

Metódy kontroly kliešťov

Po zistení dôvodu musíte okamžite začať ničiť kliešte. To sa dá dosiahnuť spracovaním so syntetickými veterinárnymi liekmi alebo ľudovými prostriedkami.

Kontaktné metódy

Princíp ich pôsobenia spočíva v tom, že sa liek nanáša na pokožku a prichádza do priameho kontaktu s parazitmi. Kontaktné prostriedky sa používajú iba externe. Výber závisí od sezóny. Takže v lete je ľahšie vykúpiť zvieratá v liekových roztokoch. Predtým musíte ostrihať vlasy. Liečba sa uskutočňuje pomocou liekov na báze diazinónu. Rozpustite prášok vo vode a kúpte tam ovce 0,5 - 1 minútu. Ďalšia liečba sa vykoná po 2 týždňoch. Pri riedení je potrebné dodržiavať dávkovanie a pravidlá prípravy roztoku.

V zime sú ošetrené sprejmi a práškami. Prípravky sa nanášajú na miesta, kam zvieratá nemôžu dosiahnuť, na čistý a suchý povrch pokožky. Strávte 2-3 krát spracovaním v intervale 1,5-2 týždňov.

Injekcie

Ak zvyčajná liečba ixodidom a inými kliešťami neprináša účinok, používajú sa lieky, ktoré sa vstrekujú do tela zvieraťa injekciami. Používajú také prostriedky ako "Ivermek", "Iverlong" (na báze ivermektínu). Zvyčajne stačí jednorazové ošetrenie Ivermekom (0,2 ml na 10 kg hmotnosti oviec), aby kliešte zmizli. S takýmito liekmi môžete liečiť v lete aj v zime.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Po použití liekov musíte vydržať obdobie uvedené v pokynoch pred použitím ovčieho mlieka a mäsa.

Tradičné metódy

Poľnohospodári často používajú bezpečné tradičné metódy ako liek na dospelé zvieratá a jahňatá. Ak sa kliešť nájde, nemožno ho odtrhnúť z pokožky, mali by ste na neho kvapnúť olej a po chvíli sám odpadne. Zvieratá sa liečia aj aromatickými olejmi z pelargónie a levandule. Kvapky sa nanášajú na oblasť tela oviec, najmä za ušami a v slabinách. Môže byť natretý zmesou rastlinného oleja a dechtu, strojového oleja. Aplikujú sa v pruhoch na celé telo zvieraťa.

Ako sa zbaviť vší u oviec

Okrem kliešťov môžu vši otravovať aj ovce, ktoré sa tiež ťažko odstraňujú. Na ich zničenie boli vyvinuté a používajú sa prípravky vo forme práškov, aerosólov a injekcií. Je potrebné vykonať najmenej 2 ošetrenia, pretože lieky pôsobia na dospelých a larvy, zatiaľ čo vajcia zostávajú nažive. Po chvíli z nich vychádza nová generácia parazitov.

Vši sa môžu objaviť u oviec kedykoľvek počas roka, takže zvieratá by sa mali neustále vyšetrovať. Škoda, ktorú prinesú, nebude viesť k smrti, ale tiež zníži produktivitu oviec. Parazity sa objavujú u tých jedincov, ktorí žijú v nedostatočne vyčistených priestoroch, preto srsť nie je v najlepšom stave. Infekcia nastáva, keď je obsah preplnený; pri pasení sa zvieratá infikujú menej často.

Známkami vší u oviec sú svrbenie, hryzenie a úzkosť, ktoré vykazujú infikované zvieratá. Ak sa pri vyšetrení pozorne pozriete na pokožku, všimnete si, že sú tam vyčesané a začervenané miesta. Na kabáte sú vši a hnidy.

Prášky

"Deltametrín" v prášku sa používa na vonkajšie spracovanie. Rovnomerne rozložte po oblasti ovčieho tela a mierne vtierajte do pokožky. Výnimkou sú sliznice. Na spracovanie celého tela musíte brať 1 g na každých 5 kg hmoty. Druhá liečba liekom sa vykonáva po 12-14 dňoch.

Aerosóly

Prípravky vo forme aerosólov sú vhodné na použitie, ak je na farme málo zvierat a môžete každému venovať pozornosť. Droga, napríklad „Extrazol M“, „Bars“, „Akrodeks“, sa nanáša na pokožku tam, kde ju ovce nemôžu olizovať. O 5-7 sek. musíte spracovať 10 metrov kubických. vidieť telo zvieraťa. Celkovo musíte minúť 2-3 postreky s intervalom 10-12 dní. Aerosóly sa môžu použiť aj na ošetrenie miestností, kde sa nachádzajú choré osoby, ich kŕmidiel, ošetrovacích prostriedkov a inventára. Okrem uvedených liekov sa používajú Insectol, Diazinon, Dichlorvos.

Ľudové recepty

Môžete sa pokúsiť odstrániť vši ošetrením pokožky popolom alebo pyretrom, roztokom octu alebo petroleja, čerstvej paliny, dechtu. Vo väčšine prípadov sú však neúčinné alebo účinné, iba ak je vší málo.

Aké je nebezpečenstvo parazitov

Kliešte nielenže čerpajú živiny z tela oviec, čím ich oslabujú, ale prenášajú aj infekčné choroby. Zvieratá infikované kliešťami a všami dávajú menej mlieka, ich kvalita vlny sa prudko zhoršuje. Pri silnej invázii sa môže vyvinúť anémia, často sprievodné ochorenia, napríklad infekcie alebo helmintiáza.

Koža v miestach uhryznutia sa môže zapáliť, zhrubnúť a nakaziť, vlasy vypadnú a je pod nimi viditeľná začervenaná a česaná pokožka.

Parazity môžu byť pre človeka nebezpečné, takže každý, kto pracuje s ovcami, musí byť v tomto ohľade obzvlášť opatrný.

Preventívne opatrenia

Aby sa ovce neliečili na kliešte, je potrebné dbať na to, aby sa znížila pravdepodobnosť napadnutia parazitmi. Najskôr musíte z času na čas starostlivo preskúmať povrch kože a srsti, aby ste včas zistili prítomnosť parazitov. Platí to najmä na jar, počas aktivácie kliešťov. Ak sa nájdu u akejkoľvek osoby, musíte ju okamžite oddeliť od zvyšku a premiestniť do samostatnej miestnosti. Späť sa môžete vrátiť až po úplnom vyliečení.

Po druhé, liečiť nielen infikované zviera liekmi, ale aj profylakticky všetky hospodárske zvieratá. Vyčistite stánok podstielky a hnoja, spálte vlnu zostrihanú od chorých oviec. Ovčiareň ošetrite kreolínom, chlorofosom, lyzolom, opakujte po 2 týždňoch, aby ste minimalizovali opätovné napadnutie vší ďalšou generáciou. Pri nákupe nových jedincov skontrolujte ich vlnu, na chvíľu ich umiestnite do karantény.

Každá domáca ovca sa môže nakaziť kliešťami a všami. Môže sa to stať na pastvinách alebo po kontakte s chorými zvieratami. Liečba parazitov - liečba antikaricídnymi veterinárnymi liekmi. Spracovaním sa musia podrobiť nielen infikovaní jedinci, ale aj všetci ostatní na farme. Neliečené zvieratá znižujú produktivitu, môžu ochorieť na infekčné choroby alebo dokonca zomrieť.


Pozri si video: prisatý kliešť