Ako si vyrobiť ručný kultivátor zemiakov vlastnými rukami?

Ako si vyrobiť ručný kultivátor zemiakov vlastnými rukami?

Vypestovanie kvalitnej úrody zemiakov si vyžaduje veľa času a energie. Aby boli zemiakové hľuzy silné, budete musieť pri pestovaní zemiakov pravidelne kypriť pôdu. Tým sa zlepší tok kyslíka a vlhkosti do pôdy. Aby ste to dosiahli, je lepšie použiť ručný vyorávač zemiakov, ktorý niekoľkokrát uľahčuje kyprenie pôdy.

Prečo sa tlačiť na zemiaky?

Je známe, že počas aktívneho rastu zemiakových kríkov je potrebné uvoľniť zem. Nie každý však vie, na čo konkrétne sa pôda kyprí a používa sa zemiakový vykrajovač.

Uvoľňovanie pôdy pomocou špeciálneho zariadenia sa vykonáva na dodanie kyslíka do zeme a na urýchlenie rastu rastlín. Ak sa do pôdy pravidelne zavádza čerstvý vzduch, tvorba nových koreňových plodín sa zdvojnásobuje. Vďaka tomu sa množstvo celkovej úrody zvýši o 50%.

Kedy hilling zemiaky?

Po oboznámení sa s účelom uvoľnenia pôdy sa musíte rozhodnúť, kedy je najlepšie to urobiť.

Hilling sa odporúča v najvhodnejšom čase. Prvýkrát sa postup vykonáva po objavení sa prvých výhonkov. Ich výška by navyše mala byť najmenej 5–7 cm, aby boli sadenice dobre viditeľné nad zemou.

Je potrebné uvoľniť pôdu zemiakovým krájačom 2-3 krát za sezónu. Postup sa opakuje, keď kríky dorastajú až do dvadsiatich centimetrov. Zároveň sa odporúča cvičiť dnes večer alebo v oblačnom počasí, aby nebolo slnko. Horúce slnečné dni nie sú na takýto postup vhodné, pretože na veľkých netienených plochách môžu vyhorené časti rastlín nad zemou vyhorieť.

Je tiež potrebné uvoľniť pôdu po dažďoch a pretrvávajúcich lejakoch. Po zrážkach je povrch pôdy pokrytý kôrkou, ktorá bráni prieniku kyslíka do pôdy. Ak sa ho nezbavíte včas, rastliny sa budú vyvíjať horšie.

Dizajn a účel manuálneho zdvíhacieho zariadenia

Existujú dva hlavné druhy domácich zemiakových hláv.

Disk

Disková konštrukcia navonok pripomína malý rám, na ktorom bolo zavesených niekoľko kovových diskov. Takéto modely sú vyrobené z nasledujúcich prvkov:

 • dve skrutkovacie šnúrky, ktoré sú zodpovedné za nastavenie rýchlosti otáčania diskov;
 • Vodítko v tvare T;
 • dve čepele disku;
 • dva kovové stojany.

Hlavnou výhodou ručne vyrobeného ručného krájača na zemiaky, ktorý je vyrobený, je možnosť nastavenia stojanov umiestnených medzi diskami. Takto môžete nezávisle nastaviť najvhodnejšie rozstupy riadkov. Pri nastavovaní sa uistite, či sú stojany v rovnakej vzdialenosti od diskov. Ak je vzdialenosť iná, jeden z nich potiahne kopec do strany.

Vo forme pluhu

Model vyrobený vo forme pluhu sa tiež často používa na obrábanie pôdy na pestovanie zemiakov. Takýto produkt je oveľa pohodlnejší ako diskový model a umožňuje vám rýchlo sa zhlukovať a dokonca orať oblasti s veľkou plochou. Skúsení záhradníci odporúčajú pre ľahké kopanie zariadenie používať spolu s ručne vedeným traktorom. Záhrada sa tak uvoľní oveľa rýchlejšie.

Ručný krájač na zemiaky

Niektorí pestovatelia zeleniny nechcú minúť peniaze na zakúpenie takéhoto zariadenia, a preto sa snažia vlastnoručne vyrobiť ručný krájač.

Pred začatím práce musíte pripraviť všetky materiály a potrebné nástroje. Na vytvorenie štruktúry budete potrebovať nasledovné:

 • trakcia plechu s hrúbkou 2-3 mm, pomocou ktorej sa budú robiť skládky;
 • jedna dutá rúrka dlhá najmenej jeden meter na výrobu zadných a predných tyčí;
 • meter vodovodné potrubie, ktoré bude potrebné pri vytváraní vertikálneho stojana;
 • oceľový plech alebo šnúrka na pripojenie zvislej polohy k prednému článku;
 • plynový horák na ohrievanie kovových výrobkov v miestach ich ohybov;
 • brúska na prácu so spojmi;
 • zváračka.

Aby ste si mohli sami vytvoriť kopček, potrebujete tiež výkres, na ktorom bude zobrazené správne umiestnenie všetkých komponentov. Produkt si samozrejme môžete vyrobiť aj bez pomoci výkresu. Je však pravdepodobnejšie, že taký kopec bude nekvalitný a rýchlo sa pokazí.

Zhotovenie vertikálneho stojana

Je potrebné vyrobiť zemiakový vykrajovač zo zvislého stojana, ktorý sa považuje za základ celej konštrukcie. Na to je pripravená rúra s dĺžkou asi meter.

Aby sa vytvoril vysokokvalitný stojan, bude sa musieť potrubie ohýbať o 10–20 stupňov dopredu vo vzdialenosti 300–400 mm od začiatku konštrukcie. Na ohýbanie kovových rúrok sa používa špeciálne zariadenie - ohýbačka rúrok. Nie každý má však možnosť to využiť a musí si všetko robiť vlastnými rukami. Ak chcete kovovú rúrku ohnúť sami, budete musieť:

 • nalejte riečny piesok do dutiny potrubia;
 • na okrajoch konštrukcie namontujte zátky, ktoré budú držať piesok;
 • miesto, kde by sa mala rúrka ohýbať, by malo byť ohrievané spájkovačkou;
 • opatrne ohnite potrubie v mieste vykurovania.

Niektorí sa snažia zopakovať vyššie uvedené kroky, ale bez použitia piesku. Bez piesku medzi stenami zvislého potrubia sa však jeho tvar vplyvom zahrievania deformuje, a preto nebude schopný zachovať pôvodný prierez.

Vyrábame predné a zadné tyče

Pre zadný a predný záves budete potrebovať ¾ ”rúrku. Pri vytváraní zvislej polohy bude musieť byť ohnutý rovnakým spôsobom ako rúrka. Keď je výrobok ohnutý, je v ňom vytvorených niekoľko otvorov v hornej a dolnej časti, kde bude nainštalovaná zástrčka. Vytvorené otvory budú v budúcnosti potrebné na zmenu výšky stojana.

Pri výrobe prednej vidlice musíte brať do úvahy výšku osoby, ktorá bude pracovať s vlastnoručne vyrobeným ojom na zemiaky, ktorý ste si vyrobili sami. Preto je predný článok navrhnutý tak, aby jeho vidlice boli minimálne 60 cm dlhé. Na pripojenie vidlice k zvislej polohe sú vyvŕtané otvory pre veľké skrutky.

Pluh s dvojitou formou

Výroba ručného pluhu na kopanie zemiakov je celkom jednoduchá. K tomu sú pripravené dve kovové platne s hrúbkou najmenej 3-4 mm. Mali by mať malé polkruhové krivky, ktoré uľahčujú uvoľnenie zeme. Samostatne vyrobený pluh je pripevnený k vertikálnemu stojanu. Pre spoľahlivejšie upevnenie konštrukcie sa používa zvárací stroj.

Nôž na podrezanie

Na samom konci je vytvorený nožový orez pre ručný vyorávač zemiakov. Táto časť konštrukcie je vyrobená z uhlíkovej ocele, z ktorej je vyrezaný nôž požadovanej dĺžky a priemeru. Po rezaní bude potrebné produkt naostriť presne v uhle 40 - 45 stupňov, aby sa vytvoril ostrý nôž. Keď je nôž pripravený, zvarí sa s hornou polovicou vertikálneho stojana a zváracie švy sa prebrúsia brúskou.

Technológia hilling

Pred použitím zemiakového krájača sa musíte oboznámiť s vlastnosťami uvoľňovania zeme.

Najskôr musíte preraziť burinu v oblasti, kde sa pestujú zemiaky. V takom prípade je možné vytrhanú trávu ponechať na mieste, aby sa zemiakové kry ochránili pred slnečnými lúčmi.

Keď sú všetky buriny odtrhnuté, môžete začať kypriť pôdu ručne vyrábaným zemiakovým ojom. Robí sa to večer alebo za oblačného počasia. Pri kyprení pôdy sa oje dvakrát potiahne medzi riadky zemiakov. Ak po použití manuálneho zariadenia zostane na niektorých miestach pod kríkmi kôra, budete sa jej musieť zbaviť ručne pomocou obyčajnej motyky.

Záver

Pri pestovaní zemiakov sa musíte starostlivo starať o zemiakové kríky. Aby ste dosiahli dobrú úrodu, odporúča sa pravidelne kypriť pôdu. Aby ste to dosiahli, mali by ste použiť ručný kultivátor, ktorý vás rýchlo zbaví vytvorenej kôry na zemi.


Pozri si video: Kultivátor HECHT 2017