Opis a vlastnosti odrody jahôd Black Prince, ich výsadba a starostlivosť

Opis a vlastnosti odrody jahôd Black Prince, ich výsadba a starostlivosť

Odroda jahôd Black Prince bola chovaná talianskymi chovateľmi a rozšírila sa medzi mnohými záhradníkmi. Odroda má množstvo charakteristických vlastností, je oceňovaná pre svoju vysokú úrodu a odolnosť voči nepriaznivým vonkajším faktorom.

Popis a vlastnosti jahodového čierneho princa

Po naplánovaní výsadby odrody Black Prince by ste sa mali oboznámiť s popisom rastlín a plodov. Po preštudovaní charakteristík tejto odrody bude možné riadiť rast kríkov a sledovať odchýlky od normálneho vývoja.

Vlastnosti kríkov

Veľké kríky s hustým lístím a vyvinutým koreňovým systémom. Rastliny tvoria priemerný počet zahustených fúzov a proces ich tvorby každoročne klesá. Listy majú tmavozelený odtieň, lesklý a mierne zvrásnený povrch. Jednou z hlavných vlastností kríkov je ich životaschopnosť a vysoká produktivita - je možné získať dobrý výnos do 5-7 rokov.

Čím dlhšie kríky rastú, tým dlhšie plodia.

Bobule

Veľké bobule v tvare kužeľa sa od väčšiny odrôd líšia tmavočervenou, takmer čiernou šupkou. Jahodová dužina je šťavnatá, jemná, so sladkokyslou dochuťou, bez vnútorných dutín.

Načasovanie plodenia

Čierny princ patrí do kategórie stredne skoro zrejúcich odrôd s dlhým obdobím plodenia. Prvé bobule dozrievajú v druhej polovici júna. Zber sa koná počas celého leta. Za jednu sezónu každá rastlina prinesie 0,8 - 1,2 kg šťavnatých bobúľ. Pri pestovaní jahôd Black Prince je potrebné mať na pamäti, že bobule dáva fúzy iba počas prvých 2-3 rokov po výsadbe.

Zimná odolnosť

Bobule sú schopné podstúpiť ochladenie až do - 20 stupňov. Výťažok odrody sa počas opakujúcich sa jarných mrazov a začiatkom zimy neznižuje. Jahody znášajú sucho horšie ako nízke teploty okolia.

Výhody a nevýhody odrody

Popularita jahody Black Prince sa pripisuje jej mnohým pozitívnym vlastnostiam. Patria sem tieto položky:

  • bobule sú vďaka svojej hustej buničine vhodné na prepravu na veľké vzdialenosti;
  • odroda má dobrú prezentáciu a často sa pestuje na komerčný predaj;
  • za priaznivých podmienok možno zrelé bobule dlho skladovať;
  • Jahody sú odolné voči bežným chorobám a škodlivému hmyzu.

Nevýhodou je potreba pravidelného ošetrovania. Suchá pôda alebo nedostatok vhodných podmienok prostredia môže viesť k zníženiu úrody.

Vlastnosti technológie pristátia

Aby rastliny priniesli dlhodobo stabilnú úrodu, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel výsadby. Najmä je potrebné zvoliť vhodné miesto na siatie, vopred ošetriť pôdu, zohľadniť termíny výsadby a určiť vzdialenosť medzi rastlinami pre voľný vývoj koreňov.

Výber sedadla

Pre odrodu Black Prince je vhodná ľahká, uvoľnená a dobre prevzdušnená pôda. Výsev sa najlepšie vykonáva v hlinitej alebo sivej pôde na neustále osvetlenom mieste. Kyslosť pôdy má veľký význam. Najlepšie výnosy možno dosiahnuť pri sejbe na mierne kyslej alebo neutrálnej pôde.

Príprava pôdy

Pôda sa kultivuje 3-4 týždne pred výsadbou bobúľ. Pred zasiatím jahôd je potrebné na vybranom území vysadiť sideráty. Predbežné pestovanie hnojív naplní pôdu užitočnými mikroelementmi. Strukoviny a obilniny, mrkva a cibuľa by mali pôsobiť ako predchodcovia odrody Black Prince.

Niekoľko dní pred sejbou sa humus zavádza do pôdy v množstve 5 kg na štvorcový pozemok. Pred hnojením je pôda vykopaná, odstránia sa buriny a zvyšky rastlín.

Čas a schéma pristátia

Skorá jeseň je priaznivým obdobím na výsadbu jahôd. V regiónoch s horúcim podnebím sa výsadbové práce vykonávajú koncom jari. Optimálny vzor výsadby je 40 x 50 cm, pretože kríky sa vyznačujú bohatým rastom listnatej hmoty.

Pred výsadbou sú vykopané jamy v zemi navlhčené pomocou 1 litra vody pre každú jamku. Potom sa korene sadeníc umiestnia do drážok, pričom zelená časť zostane na povrchu. Ak sú kríky veľké, potom sú vysadené vo vzdialenosti 400 cm za sebou. Vhodná rozteč medzi riadkami je 0,6 m, čo je dostatočné na komplexnú údržbu.

Nuance starostlivosti

Kľúčom k dosiahnutiu veľkej úrody je pravidelná a kompletná starostlivosť o rastliny. Odroda jahôd Black Prince vyžaduje základné poľnohospodárske techniky vrátane polievania, hnojenia, kultivácie záhonov a úkrytu počas chladu.

Polievanie a kyprenie

Jahody sú považované za rastliny milujúce vlhkosť a počas teplej sezóny vyžadujú bohatú zálievku. Frekvencia zvlhčovania pôdy do značnej miery závisí od poveternostných podmienok. Na začiatku vegetačného obdobia sa odporúča kríky zalievať najmenej raz týždenne. V suchom počasí sa počet zavlažovaní zvyšuje o 2-3 krát. Ak sú jahody vysadené v piesočnatom type pôdy, ktorá rýchlo prechádza tekutinou, potom je v lete pôda navlhčená každý druhý deň. Každé zavlažovanie je sprevádzané uvoľnením, aby sa pôda prevzdušnila.

Hnojenie

Koreňové a listové formulácie sa používajú ako obväzy pre jahody. V počiatočných štádiách kultivácie sú na kŕmenie vhodné močovina a dusičnan amónny, ktoré sa nanášajú pri koreni alebo sa sypú na listy. Počas tvorby púčikov sa používa superfosfát v množstve 30-40 g na štvorcový zem.

Mulčovanie

Prvé mulčovanie jahôd čiernym princom sa vykonáva na jar, v štádiu tvorby vaječníkov. Vďaka postupu stopky neinteragujú s pôdou.

Po zbere alebo na konci letného obdobia sa mulč odstráni a na konci októbra sa vráti na záhony, aby bol chránený pred zamrznutím.

Na mulčovanie sa používa celý rad materiálov, vrátane sena, slamy, lístia, pilín, zhnitého kompostu a kôry. V zime je lepšie použiť pokosenú trávu a ihly. Aby bola mulčovanie čo najefektívnejšia, je vybraný materiál rozložený okolo kríkov a medzi nimi.

Príprava na zimu

V regiónoch s prevažne teplým podnebím stačí ako prípravu na zimu pokryť kríky mulčom. Ak sa bobule pestujú v chladnejších podmienkach, musí sa použiť špeciálny krycí materiál. Pod takýmto prístreškom zostáva vysoká teplota a z dôvodu vzduchotesnosti je možné vylúčiť odparovanie.

Hubenie škodcov a chorôb

Kvôli vysokej odolnosti proti chorobám a škodcom je pri nedostatočnej starostlivosti možné v zriedkavých prípadoch naraziť na ochorenia. Postrekovanie fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami je nevyhnutné na ochranu rastlín a zabránenie poklesu úrody. Ochranné ošetrenie sa môže vykonať, keď sa zistia príznaky poškodenia rastlín, a to na preventívne účely.

Rozmnožovanie

Najefektívnejšie je rozmnožovanie jahôd v druhej polovici leta. Bežnou metódou rozmnožovania je vývoj rastúcich výhonkov. Na fúzoch jahôd sú malé uzlíky, z ktorých sa neskôr vytvoria mladé kríky.

Na zvýšenie počtu kríkov s bobuľami sú na okrajoch záhrady položené výhonky, po ktorých sa rozety začnú postupne zakoreňovať. Ihneď potom musíte orezať konce výhonkov bez toho, aby ste ich oddelili od materského kríka. V budúcnosti zostáva rastlinám poskytnúť štandardnú starostlivosť.

Zber, skladovanie a použitie jahôd

Zrelé bobule sa zbierajú spolu so stopkou. Pre pohodlie a presnejší strih môžete použiť záhradné nožnice. Zachovanie stopky má priaznivý vplyv na dobu skladovania. Počas zberu sa odporúča bobule triediť a odstraňovať pokazené vzorky.

Jahodový čierny princ má univerzálny účel. Kvôli svojim vysokým chuťovým vlastnostiam sú bobule vhodné na čerstvú konzumáciu, spracovanie, výrobu konzerv a džemov. Ak chcete jahody nechať na uskladnenie, mali by ste bobule vložiť do nádoby alebo inej nádoby a nechať v chladničke.


Pozri si video: Naše jahody 2019 - Plantex -