Ako správne pestovať kôpor na parapete v zime doma

Ako správne pestovať kôpor na parapete v zime doma

Väčšina ľudí radšej konzumuje čerstvé bylinky. Kedykoľvek v roku je obľúbený kôpor, ktorý sa dá pestovať na parapete, hlavné je vedieť ako. A hoci sa predáva celoročne v obchode, je oveľa príjemnejšie vytvoriť si na parapete mini-zeleninovú záhradu.

Vlastnosti pestovania kôpru krok za krokom

Kôpor sa pestuje ako korenená bylina, existujú však ľudia, ktorí si ho vážia pre svoje liečivé a prospešné vlastnosti.

Ak má začínajúci záhradník nápad na pestovanie páchnuceho a bujného kôpru doma, musíte:

 • zvoliť správnu odrodu;
 • zoznámiť sa s technológiou kultivácie;
 • pripraviť potrebnú inventúru.

Poďme sa bližšie pozrieť na vlastnosti pestovania kôpru v dome.

Výber odrody

Chovatelia chovali veľa odrôd kôpru. Líšia sa výškou stoniek, prítomnosťou nádhery zelene a načasovaním kvitnutia a dozrievania semien. Ak chcete získať čerstvé zelené listy čo najdlhšie, je lepšie vysádzať odrody s rôznymi obdobiami dozrievania.

Existujú rastliny, z ktorých po 38 dňoch môžete odrezať zelenú hmotu. Potom, čo na stonke vyrastie 5-6 listov, začne kôpor kvitnúť. Práve do tejto doby vyrastie stredne zrejúca odroda.

Včasné dozrievanie odrôd

Medzi odrodami kôpru s skorým obdobím dozrievania vynikajú:

 1. Ďalej. Do mesiaca dorastie kôpor, ktorého ružice majú dĺžku 25 cm, hustota listov sa považuje za priemernú. Majú sýtozelenú farbu, pokrytú voskovým povlakom. Táto odroda má silnú imunitu voči chorobám a škodcom.
 2. Gribovský. Môže sa vysievať na jar, uprostred leta, v zime s doplnkovým osvetlením. Rastú voňavé listy po celý mesiac.
 3. Aurora. Považuje sa za novú odrodu, ktorá dáva skorú zelenú farbu. Už 25. deň môžete používať jeho šťavnaté listy, ktoré sa vyznačujú korenistou vôňou a bohatosťou. Rastliny sa vyvíjajú dobre, zriedka ochorejú a nie sú poškodené škodcami.

Stredne sezónne odrody

U odrôd kôpru, ktoré sú klasifikované ako polovica sezóny, sa vegetačné obdobie predlžuje o týždeň, takže sa líši od skorších veľkými listami.

Medzi odrodami kôpru v polovici sezóny sú známe tieto:

 1. Husté. Rastie veľa zelene, začnú ju zbierať po 70 dňoch. Prvý rez sa vykonáva zdola. Z jednej rastliny môžete rezať listy aj viackrát. Má veľa šťavnatej, aromatickej zelene.
 2. Lesnogorsky. Odporúča sa pre veľké a aromatické listy. Aj keď sa dáždniky objavia, môžete pokračovať v rezaní listov. Odroda je odolná voči chorobám a škodcom.
 3. Hojný kôpor. Pestované na produkciu bujnej zelene. Názov dostal z nejakého dôvodu: listy rastú vo veľkom množstve, sú voňavé a šťavnaté. Môže sa vysievať niekoľkokrát ročne.

Neskoré dozrievanie odrôd

Tieto rastliny sa vyznačujú tým, že na nich dlho zostávajú jemné zelené. Niekedy nemajú čas dozrieť do konca.

Medzi známe neskoré odrody:

 1. Aligátor. Je cenený pre svoju dlhotrvajúcu bujnú zeleň. Dáždniky s kvetmi sa tvoria neskoro v ňom, takže zelené sa dá zbierať takmer celú letnú sezónu. Listy sú jasne zelené, pokryté voskovým kvetom.
 2. Kibray. Jeho listy sú široké, zelené s miernou žltkastosťou. Plaketa je takmer neviditeľná. Rozety sú veľké, dorastajú do výšky 40 cm.
 3. Kôpor. Populárna holandská odroda. Líši sa nenáročnosťou, znáša rôzne podmienky. Dáva veľa voňavej zelene. Rezanie sa dá robiť dlho. Dorastá až do výšky 1,5 metra.

Príprava semien

Aby sa iba kvalitné semená stretli s výsevom a rýchlejšie klíčili, je potrebné ich namočiť do teplej vody. Vložia sa do látky a namočia sa asi na deň, po 12 hodinách sa voda zmení.

Semená môžu byť ošetrené slabým roztokom manganistanu draselného, ​​ktorý je držaný 3 hodiny.

Je vhodné odstrániť tie zrná, ktoré sa dostali na povrch, pretože sa považujú za nevhodné na siatie a tie, ktoré sú ponorené v spodnej časti riadu, musia byť trochu osušené na papieri.

Požadovaný inventár

Na výsev kôpru si môžete kúpiť nádoby, ktoré sa používajú na pestovanie sadeníc. Je vhodné urobiť v nich otvory na odtok prebytočnej vody, potom naplniť drenážnu vrstvu asi 2 cm.Na tieto účely sa používa expandovaná hlina, ktorú je možné zakúpiť v kvetinárstve. Potom sa odporúča naplniť nádobu zeminou.

Výsev

Je dobré, ak je záhradná pôda vopred pripravená na výsadbu semien. Ak to nevyjde, môžete si kúpiť pôdu na pestovanie kvetov. Hlavnou podmienkou na získanie priateľských sadeníc je kyprenie pôdy, preto pred sejbou môžete do zeme pridať trochu piesku a vermikompostu.

Po naplnení nádoby zeminou je potrebné ju ešte trochu navlhčiť. Je lepšie to urobiť pomocou rozprašovača. Potom urobte malé drážky, ktorých hĺbka by mala zodpovedať 1,5 cm.Odporúča sa tiež ich pokropiť vodou. Zasaďte semená, zľahka pokryte zemou. Nádobu prikryte igelitom a odložte na teplé miesto.

Na výsadbu semien musí byť teplota najmenej 18 ° C. Vopred namočené vzorky vypučia asi za 7-10 dní.

Keď sa objavia výhonky, odporúča sa nádobu položiť na parapet. Aby kôpor nebol zahustený, je potrebné prebytočné rastliny vytiahnuť na vzdialenosť 3 cm.

Starostlivosť

Pestovanie kôpru na parapete v byte, najmä v zime, nie je ľahká úloha. Ak nebudete dodržiavať pravidlá, potom sa zelená ukáže ako krehká a slabá.

Komfortná teplota

Po zvýšení kôpru sa odporúča prvý týždeň znížiť teplotu v noci. Ak to chcete urobiť, môžete otvoriť okno alebo preniesť sadenice na zasklenú lodžiu. Pre rastliny stačí teplota 8 - 9 ° C. Je to nevyhnutné, aby sa kôpor nepretiahol a stonky sa posilnili.

Počas dňa sa teplota zvýši na 18 ° C, ale ak je teplota v byte vyššia ako 20 ° C, je potrebné nádobu položiť na jasne osvetlený parapet.

Ak nebudete dodržiavať tieto pravidlá, kôprové listy budú nerozvinuté a budú mať bledozelenú farbu.

Vlhkosť vzduchu

V zime kvôli vykurovaniu radiátorov v byte vzduch vysychá, preto sa odporúča jeho zvlhčenie. Pravidelne striekajte sprejovou fľašou. Vedľa môžete postaviť nádoby naplnené vodou.

Je dôležité sledovať vlhkosť pôdy. Rastliny sa odporúča zalievať každý deň, dbajte však na to, aby všetka prebytočná vlhkosť vytekala špeciálnymi otvormi na dne nádoby.

Dodatočné osvetlenie

Kôpor je klasifikovaný ako rastlina milujúca svetlo. Svetlo je pre neho jednou z dôležitých podmienok zberu. V podmienkach pestovania kôpru nie je ani teplo významné. Je vhodné dať nádobu s ňou blízko okna na osvetlený okenný parapet.

Každý vie, že v zime sú denné hodiny oveľa kratšie, takže rastliny budú musieť byť doplnené bielymi žiarivkami alebo LED žiarovkami. Zavesené sú nad kontajnerom vo výške pol metra.

Osvetlenie by malo počas zimy vydržať asi 12 hodín: rastliny dostanú 6 hodín dodatočného osvetlenia žiarovky, keď je nádoba umiestnená na južnom parapete. Ak sú vo vnútri miestnosti, potom svietia lampou po dobu 15 hodín, môžete čas predĺžiť ešte dlhšie.

Aby sa kôpor nenakláňal jedným smerom, pretože rastliny sú ťahané smerom k svetlu, odporúča sa nádobu otočiť o 180 stupňov. Tento postup sa musí vykonávať každý deň.

Hnojenie

Asi po 2 týždňoch je potrebné aplikovať vrchný obväz. Môžu to byť komplexné minerálne hnojivá s mikroelementmi a organickými hnojivami, ktoré sa dnes predávajú vo fľašiach. Odporúča sa používať minerálne - "Juno", "Kemira" a organické - "Bioactive", "Organic-balance" a ďalšie.

Žatva

Aby ste dosiahli dobré výsledky, je správnejšie rezať kôprovú zeleň, keď rastliny dorastú do 20 - 25 cm, najlepšie je najskôr spodné listy odstrihnúť nožnicami. Potom je vhodné kôpor zaliať a posypať z rozprašovača. V budúcnosti začnú listy na stonke opäť rásť.

Pestovanie kôpru je zábavná činnosť, aj keď na vytvorenie potrebných podmienok budete musieť vynaložiť veľké úsilie. Ale stojí to za to, pretože tu bude príležitosť obdivovať krásnu rastlinu a pridať ju do jedál, zbierať ju z minizáhradky.


Pozri si video: Výsev hrachu