Popis 11 odrôd kaskádových petúnií, výsadby a starostlivosti na otvorenom teréne

Popis 11 odrôd kaskádových petúnií, výsadby a starostlivosti na otvorenom teréne

Kaskádová petúnia sa vyznačuje pestrou paletou jasných, nasýtených odtieňov, ako aj dlhým obdobím kvitnutia. Táto obľúbená okrasná rastlina zdobí záhrady a domáce záhrady, terasy, balkóny a stĺpy. Je vhodný aj na vnútorné použitie. Je ľahké pestovať nenáročné a za studena odolné petúnie, preto si ju ochotne vyberú aj začínajúci pestovatelia.

Popis a vlastnosti

Kaskádová petúnia bola vyšľachtená v 60. rokoch 20. storočia hybridizáciou na bunkovej úrovni. Jedná sa o poddruh ampelous petúnie s vlastnými jedinečnými vlastnosťami. Vyznačuje sa silnými a elastickými dlhými výhonkami, ktoré sa nelámu pred silným vetrom. Stonky petúnie sa spočiatku tiahnu nahor a potom, keď sú čoraz ťažšie, začnú hladko padať. Dôležitými výhodami sú nenáročnosť a odolnosť voči chladu.

Odrody

Druhy rastlín sa líšia veľkosťou kríkov a smerom rastu.

S pružnými, robustnými bočnými stonkami, ktoré rastú smerom dole

U tejto kvetinovej odrody sa výhonky vyznačujú silou aj pružnosťou. Bočné stonky petúnie, smerujúce nadol, rastú a vytvárajú hustú „oponu“.

So stonkami, ktoré rastú hore

Druhá odroda kaskádových petúnií sa vyznačuje stonkami rastúcimi nahor. Až keď dosiahnu značnú dĺžku, začnú dorastať dole alebo do strany. Veľké púčiky tejto kvetiny majú rovnakú veľkosť. Uzáver rastliny je veľmi objemný, a preto vyžaduje veľa priestoru. Môže byť použitý ako pôdna plodina.

Polovičné ampulky s krátkymi riasami (superkaskáda)

Poloampelová petúnia má malé stonky, ale kvôli rozvetveniu vyzerajú objemne. Veľké kvety, dosahujúce priemer 12 centimetrov, sa vytvárajú vo veľkolepých a harmonických kaskádach.

Populárne odrody

Spomedzi najrôznejších odrôd si každý pestovateľ bude môcť zvoliť správnu možnosť.

Surfinia

Jednou z najzaujímavejších hybridných odrôd petúnie je Surfinia. Svetlé a atraktívne kvety na dlhých a silných stonkách sa zhromažďujú vo zväzku. Ich odtiene sú rozmanité - ružová, snehovo biela, tmavo červená, fialová a žltá.

Conchita

Tento druh sa vyznačuje stredne veľkými kvetmi rôznych farieb - bielou so zelenkastým hrdlom, tmavo karmínovou a bledo fialovou. Povrch okvetných lístkov je hodvábny alebo froté.

Fortunia

Je to krátky, ale vysoko rozvetvený ker s dlhými výhonkami. Padajúce konáre dosahujú dĺžku jedného metra. Kvety zhromaždené v kvetenstvách majú priemer až 7 centimetrov. Husto bodkujú stonky, čím vytvárajú dojem pevnej kvetinovej gule. Farby zahŕňajú teplé aj studené tóny.

Ramblin

Veľkokvetá odroda petúnie Ramblin je pôsobivá a atraktívna, vyznačuje sa silným rastom. Okrúhly ker je posiaty stredne veľkými kvetmi.

Tajfún

Odroda kaskádových petúnií Typhoon má špecifický tvar kríkov - s výškou konárov až dvadsať centimetrov a priemerom listov až trinásť. Odtiene kvetov sú snehovo biele, šarlátové a hnedé. Táto odroda ťažko toleruje chladu a je tiež vrtošivá, pokiaľ ide o kvalitu a zloženie pôdy.

Tornádo

Kaskádová petúnia Tornádo sa vyznačuje rýchlym rastom a vysokou vitalitou vysokých stoniek. Odtieň kvetov je veľmi krásny - biely so striebornou farbou.

Rose

Ruža sa často vysádza ako hustý kvetinový koberec. Charakteristickým znakom tejto kaskádovej petúnie sú stredne veľké kvety expresívnej ružovej farby.

Surfovať

Odroda Priboy je zastúpená dvoma poddruhmi - Pearl Surf a Lilac Surf. Majú rozširujúce sa vetvy, husté lístie a bohaté dlhé kvitnutie. Prvý typ petúnie je biely s perleťovým kvetom a druhý je bledofialový.

La Gioconda

Jedna z najpôvabnejších odrôd kaskádových petúnií sa volá Gioconda. Zároveň je veľmi ľahké sa oň starať, vďaka čomu je mimoriadne obľúbený. Táto rastlina sa pestuje v kvetináčoch a používa sa hlavne na zdobenie vertikálnych kvetinových záhonov. Nízky, úhľadný krík posiaty početnými kvetmi luxusných odtieňov - biela, ružová, šarlátová, fialová, oranžová, neónová, lososová a fialová. Okrem vonkajšej krásy sa táto odroda vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči teplotným extrémom a chorobám.

Kaskáda

Cascade je populárna odroda, ktorá kombinuje kompaktné kríky a veľké kvety. Okvetné lístky sú zvlnené a husto zdvojené. Táto rastlina sa vyznačuje skorým a bohatým kvitnutím, ako aj odolnosťou proti suchu a chladu. Farba kvetov je ružová, lila, karmínová a modrá.

Niagara

Odroda Niagara sa vyznačuje veľkými, až 7 centimetrovými priemermi, kvetmi s hladkými saténovými lístkami. Stredne veľký krík - vysoký až 45 centimetrov. Pestré farby pôsobia veľmi harmonicky vďaka kombinácii bielej, lila, tmavofialového a fialového odtieňa.

Čo majú radi

Petunia, ktorá je pôvodom z krajín s prevahou horúceho a vlhkého podnebia, miluje dlhé dni svetla, teplého vzduchu a dostatok vlhkosti. Hybridné odrody vyšľachtené v dôsledku starostlivého výberu sa vyznačujú dobrou adaptáciou na takmer akékoľvek poveternostné podmienky.

Výber miesta pristátia

Pred pristátím sa vyberie vhodné miesto.

Teplotný režim

Kaskádová petúnia je citlivá na príliš vysoké teploty vzduchu, ľahko však toleruje mrazy až do -10 ° C.

Osvetlenie

Vyberte si otvorené a slnečné miesto pre kaskádovitú petúniu, pretože táto rastlina je teplá a milujúca svetlo. Na balkónoch alebo oknách by sa malo vysádzať z južnej alebo juhozápadnej strany. Je potrebné vyhnúť sa tienistým oblastiam, pretože za takýchto podmienok sa výhonky predĺžia, počet a veľkosť kvetov sa zreteľne zníži a listy sa naopak zvýšia.

Vlhkosť

Petunia sa nebojí sucha a vysokej vlhkosti. Stagnácia vody je pre ňu deštruktívna, preto by to nemalo byť dovolené.

Pestujte kvetináče

Na pestovanie kaskádových petúnií by sa mali používať stredne veľké až veľké nádoby. V spodnej časti by mali byť špeciálne otvory na odvádzanie prebytočnej vlhkosti. V prvom prípade by ste nemali do jedného kvetináča s objemom do 5 litrov vysadiť viac ako jednu rastlinu. Na vysadenie dvoch alebo troch kópií budete potrebovať veľký a priestranný kvetináč - 10 - 15 litrov, v ktorom sa kvety budú cítiť voľne a nebudú si navzájom vytvárať prekážky v raste.

Optimálna vzdialenosť medzi stopkami je 15-20 centimetrov.

Ako sadiť

Pri výsadbe rastliny je potrebné dodržiavať odporúčané termíny, brať do úvahy vlastnosti pôdy, ako aj požiadavky na teplotu a svetelné podmienky.

Požiadavky na pôdu

Aby sa koreňový systém petúnie mohol správne rozvíjať, je potrebná voľná a ľahká pôda s priedušnými vlastnosťami a neutrálnou kyslosťou. Na tieto účely si v kvetinárstve môžete kúpiť hotovú pôdu s prídavkom špeciálneho prášku do pečiva.

Kompozíciu môžete pripraviť aj sami zmiešaním nasledujúcich zložiek v rovnakých pomeroch:

  • drn pôda;
  • rašelina;
  • piesok;
  • humus.

Nemenej účinná je pôda pozostávajúca z listnatých a slínnatých pôd, rašeliny a riečneho hrubého piesku.

Aby si pôda udržala vlhkosť, musíte na dno hrnca položiť vrstvu keramzitu.

Termíny sejby

Optimálne obdobie na výsev kaskádových petúnií je február alebo marec.

Ako sadiť

Nádoba musí byť naplnená zeminou tak, aby 1-1,5 centimetra zostala po okraj. Semená petúnie by mali byť rovnomerne rozložené po celej ploche substrátu. Posypanie zeminou sa nevyžaduje, pretože to iba vytvorí prekážku pre klíčenie.

Pretože táto rastlina má príliš malé semená, ktoré na povrchu pôdy ťažko vidno, môžete najskôr naliať vrstvu snehu a potom ich rozložiť na vrch. Následne sa sneh roztopí a zvlhčí pôdu.

Po preosiatí semien petúnie sa odporúča ich mierne pokropiť vodou a potom pokryť sklom, poľnohospodárskymi textíliami alebo obyčajným papierom. Namiesto hrncov môžete na začiatku použiť plastové nádoby na potraviny so zapečateným vekom.

Teplota a svetelné podmienky

Táto rastlina potrebuje dostatok svetla, takže v určitých denných dobách môže potrebovať ďalšie osvetlenie. Na tieto účely je celkom vhodná žiarivka.

Optimálna úroveň teploty vzduchu je od +20 do +23 stupňov Celzia.

Vysielanie

Plodiny by sa mali vetrať každý deň po dobu pätnástich minút a úroveň pôdnej vlhkosti by sa mala udržiavať pod kontrolou.

Pravidlá starostlivosti o sadenice

Aby sadenice petúnie rástli aktívne a boli zdravé, je potrebné im poskytnúť plnohodnotnú starostlivosť, ktorá kombinuje pravidelné zalievanie a výživné kŕmenie.

Polievanie

Akonáhle sa listy sadeníc dotknú pohára alebo veka, musí sa nádoba otvoriť a vykonať prvé zalievanie. Presušenie pôdy a presýtenie vlhkosťou je pre rastlinu rovnako nebezpečné, preto je dôležité toto opatrenie dodržiavať. Odporúča sa zalievať petúniu v podnose alebo pod koreňom, jej listy však nemožno navlhčiť.

Paleta

Uprednostňuje sa spôsob napájania sadeníc z panvice, pretože zabraňuje hnilobe koreňov. Aby ste to dosiahli, musíte zásobník naplniť vodou a potom do neho vložiť nádobu s rastlinou. Vydržte 30-40 minút a odtečte prebytočnú vodu.

Pod koreňom

Zalievanie sadeníc pri koreni by sa malo robiť pomocou zálievky s tenkým dlhým výtokom, aby sa listy nezmáčali. Prúd by mal byť mierny - na tento účel by sa mala zálivka udržiavať v nízkej výške nad sadenicami.

Ponorte sa

Kríky petúnie vyrastú zdravé a krásne, ak sa sadenice včas ponoria. Tento postup sa odporúča vykonať dvakrát. Prvýkrát - tri týždne po zasiatí do rovnakých nádob. Druhýkrát - o týždeň neskôr v samostatných malých nádobách alebo pohároch.

Môžete tiež vykonať jediný zber po vytvorení najmenej dvoch listov na každej sadenici.

Vrchný obväz

Dva týždne po zasiatí sa objavia prvé výhonky. Je čas predstaviť prvé kŕmenie petúnie. Osvedčili sa slabé roztoky manganistanu alebo fungicídu. Po vybratí je tiež potrebné rastliny nakŕmiť roztokmi, ktoré podporujú najrýchlejšiu tvorbu koreňov, napríklad žltým kryštálom.

Pristátie na otvorenom teréne

Na kvetinový záhon môžete sadiť kvety v polovici mája alebo začiatkom júna. Toto obdobie je tiež priaznivé pre presádzanie petúnií do kvetináčov alebo na zavesené balkónové krabice.

Ako sa starať o dospelú rastlinu

Kompetentnou starostlivosťou o formovaný kríček petúnie je udržiavanie optimálnej pôdnej vlhkosti a potrebného množstva výživných látok v nej.

Polievacie prvky

Zalievanie kaskádovej petúnie je potrebné každý deň, pričom treba venovať pozornosť skutočnosti, že pôda je rovnomerne nasýtená vlhkosťou. Správne zalievanie bude indikované prebytočnou vlhkosťou odtekajúcou cez odtokové otvory. Počas suchých období sú potrebné dve zvlhčovacie procedúry denne. Pri poklese teploty by sa mala frekvencia zavlažovania znížiť.

Môžu sa tiež použiť iné spôsoby dodania vlhkosti dospelej rastline, napríklad pravidelné zavlažovanie pomocou rozprašovača alebo použitie tácky so studenou vodou.

Ako správne kŕmiť

Počas obdobia kvitnutia kaskádovej petúnie je potrebné aplikovať komplexné minerálne hnojivá so zvýšeným obsahom horčíka a draslíka. Optimálna frekvencia procedúr je raz za dva týždne.

Poleva

Prvýkrát sa tento postup musí vykonať, keď výhonky dorastú do 5-7 centimetrov. V tomto štádiu, ktoré je fázou aktívneho rastu, sa vykonáva odstránenie častice nad piatym listom. Zaistíte tak aktívnejší rast bočných výhonkov petúnie. Pre najlepší účinok by sa postup mal opakovať každý mesiac.

Choroby a škodcovia

Kaskádová petúnia, najmä jej hybridné odrody, je odolná proti škodcom a chorobám. Ale v niektorých prípadoch je rastlina ovplyvnená hubami, voškami a plesňou.

Huby

Plesňová infekcia je najnebezpečnejším nepriateľom kaskádovej petúnie, ktorá vyvoláva zhoršenie rastu a kvitnutia a tiež bráni vývoju nových bočných výhonkov. Prítomnosť huby je indikovaná stmavnutím a hnilobou stoniek rastliny. Odstránenie problému pomôže ošetrenie kríka protiplesňovými roztokmi.

Neskorá pleseň

Neskorá pleseň je dôsledkom porušenia technológie výsadby a presýtenia pôdy vlhkosťou. V takýchto prípadoch by mal byť krík ošetrený oxychloridom meďnatým - tento prostriedok je účinný na profylaktické aj terapeutické účely.

Voška

Záhradné vošky sú lokalizované na listoch rastliny a zbavujú ich výživnej bunkovej šťavy. Postrekovanie roztokom dreveného popola a mydla na pranie pomáha zbaviť sa škodcu.

Rozmnožovanie

Kaskádová petúnia sa množí semenami alebo vegetáciou.

Metóda osiva

Výsev semien rastliny sa vykonáva vo februári alebo v marci pomocou špeciálnej nádoby. Prvé dva týždne je potrebné mierne zavlažovanie pomocou rozprašovača. Potom sa musí nádoba so sadenicami petúnie presunúť na slnečné miesto a po vytvorení prvých 2 - 3 listov sa rastliny musia presadiť do samostatných nádob.

Vegetatívny spôsob

Pri vegetatívnej metóde reprodukcie je potrebné na jeseň vybrať najsilnejšie a najatraktívnejšie exempláre kaskádových petúnií, ktoré sa použijú ako kráľovné bunky. Odrezky sa vykonávajú vo februári alebo v marci. Je potrebné opatrne oddeliť vrcholy výhonkov nie dlhšie ako 4 - 6 centimetrov a ihneď ich umiestniť do substrátu, pričom ich na vrchu zakryte filmom.

Pri teplote + 20 - 22 stupňov sa za týždeň vytvoria korene rastlín. Po ďalších 7-10 dňoch musíte pre správnu tvorbu zovrieť vrcholy odrezkov petúnie a vysadiť ich do samostatných nádob.


Pozri si video: PETUNIE