TOP 8 jednoduchých receptov na výrobu hrušiek v sirupe na zimu

TOP 8 jednoduchých receptov na výrobu hrušiek v sirupe na zimu

Varenie hrušiek v sirupe na zimu je spôsob, ako vytvoriť lahodný a neobvyklý dezert. Lahôdka sa bude dlho skladovať a je vhodná na konzumáciu v čerstvom stave alebo ako náplň do pečenia.

Vlastnosti varenia hrušiek v sirupe na zimu

V procese prípravy dezertu musíte brať do úvahy niekoľko odtieňov, aby ste nepokazili chuť pochúťky. Hlavnými bodmi sú výber správneho ovocia a správna príprava nádob.

Ako zvoliť správnu surovinu?

Na prípravu hrušiek v sirupe sú najlepšie malé zrelé plody. Pred začatím varenia musíte skontrolovať ovocie a uistiť sa, že nemá chyby. Šupka by mala byť rovnomerná, bez preliačin alebo prasklín.

Príprava jedál

Na zabezpečenie dlhej trvanlivosti a zachovanie chuťových vlastností je potrebné nádoby na dezert správne pripraviť. Banky musia byť neporušené, žiadne čipy. Nádoby vhodného objemu sa sterilizujú jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • zahrejte v rúre na teplotu 150-170 stupňov;
 • odparí sa na vodnom kúpeli a zafixuje sa v hrnci s vriacou vodou;
 • v mikrovlnke 3-4 minúty.

Ako zavrieť hrušky v sirupe doma?

Môžete pripraviť polotovar podľa rôznych receptov, ktoré sa líšia metodikou a použitými prísadami. Podľa svojich vlastných preferencií by ste si mali zvoliť príslušnú možnosť.

Klasický recept na 3-litrovú plechovku

Najjednoduchší je klasický recept, ktorý vyžaduje niekoľko postupných krokov. Najmä na prípravu dobroty potrebujete:

 1. Ovocie poriadne umyte, pozdĺžne rozdeľte na 4 kúsky a vykrojte tobolku so semiačkami. Veľké ovocie je možné dodatočne rozdrviť na menšie kúsky.
 2. Pripravené ovocie sa vloží do sterilných nádob, zaleje sa vriacou vodou a nechá sa stáť 15 minút.
 3. Nalejte vodu do hrnca, pridajte cukor a kyselinu citrónovú. Všetky ingrediencie sa zmiešajú a sirup sa za stáleho miešania varí 5 minút.
 4. Sirup sa naleje do nádob s hruškami, zroluje sa sterilizovanými viečkami a nechá sa na teplom mieste.

Jednoduchý recept bez sterilizácie

Recept na výrobu hrušiek v sirupe bez predbežnej sterilizácie je podobný klasickému. Rozdiel je v tom, že pred nalievaním sirupu je hruška nakrájaná na plátky a udržiavaná v kyslej vode s prídavkom kyseliny citrónovej.

Konzervovaná hruška sa bez sterilizácie skladuje menej, preto sa v blízkej budúcnosti odporúča pripraviť si takýto polotovar na konzumáciu.

Plátky

Prípravu lahôdky nakrájanej na plátky je možné vykonať podľa ktoréhokoľvek z receptov, pridať korenie a ďalšie prísady podľa vášho želania. Hlavnou črtou receptu je, že hrušky sa nerežú na polovice, ale na menšie kúsky.

Celá hruška v cukrovom sirupe

Na želanie je možné konzervovať celé hrušky. Aby ste to dosiahli, musíte ovocie dôkladne umyť a namočiť do vriacej vody s prídavkom kyseliny citrónovej. Cukrový sirup sa pripravuje podľa klasického receptu.

S pomarančovou a citrónovou kôrou

Pridanie kôry pri konzervovaní hrušky dodáva dezertu príjemnú citrusovú chuť a arómu. Do sirupu sa pridá kôra z pomaranča a citrónu. Môžete tiež pridať klinčeky, škoricu a ďalšie korenie. Ovocie sa varí celé v sirupe alebo sa krája na kolieska 10-15 minút, kým nie je chrumkavé. Varené hrušky spolu so sirupom sa vložia do sterilizovaných nádob, zrolujú sa viečkami a zabalia sa do deky.

Škorica

Pre ešte neobvyklejšiu príchuť môžete počas prípravy sirupu do každej nádoby pridať pol čajovej lyžičky škorice. Ak máte konzervované ovocie so škoricou, je možné vyrobiť pochúťku s výraznou príjemnou dochuťou.

S vanilkou

Vanilín sa dobre hodí k chuti konzervovaných hrušiek. Ak chcete vanilkové ovocie zvinúť, pridajte prísadu do cukrového sirupu. Vďaka tomu získa dezert vycibrenú kávovú arómu a sladšiu chuť. Množstvo pridaného vanilínu je možné meniť podľa vašich vlastných chuťových preferencií. Spravidla pridajte lyžičku prísady do jednej lyžice.

Hruškový džem

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť hruškový džem. Možnosť odvaru je vyrobená podľa nasledujúceho receptu:

 1. Na 1 kg ovocia vezmite 1 kg cukru.Ovocie sa ošúpe a nakrája na kúsky.
 2. Hrušky sa zalejú vodou a varia sa, kým nezmäknú, pričom sa nedajú rozpadnúť.
 3. Bujón sa naleje do samostatnej nádoby, zmieša sa s cukrom a ďalšími koreninami, neustále sa mieša a privedie sa k varu.
 4. Vložte ovocie do vriaceho sirupu a varte, kým sa ovocie nestane priehľadným.
 5. Hotový džem sa ochladí, zabalí do sterilizovaných nádob a pevne sa zroluje.

Populárna je aj klasická verzia výroby hruškového džemu. Podľa receptu sú ovocie nakrájané na kocky alebo veľké plátky, vložené do nádoby na varenie, posypané cukrom a ponechané 6 - 8 hodín. Po uplynutí tejto doby začne z ovocia vytekať šťava. Výsledná hmota sa umiestni na kachle, privedie sa k varu a varí sa pol hodiny, pričom sa neustále odstraňuje pena. Potom sa produkt ochladí, opäť sa infúzi 8 hodín a vo varení sa pokračuje 30 minút. Hotový džem sa rozloží do čistých nádob a zroluje sa na ďalšie uskladnenie.

Podmienky a pravidlá skladovania

Okamžite po príprave sú nádoby s pochúťkou uložené na teplom mieste a zabalené do deky alebo inej hustej látky. Keď sú hrušky v sirupe úplne vychladnuté, musíte nádoby preniesť do chladničky, suterénu alebo pivnice. Ak boli hrušky varené a zrolované v sterilných nádobách, potom trvanlivosť dosahuje jeden rok od dátumu prípravy. Ovocie v sirupe bez predbežnej tepelnej úpravy by sa malo skonzumovať do týždňa.


Pozri si video: Zavařování masa