Opis a vlastnosti odrody ríbezlí Lazy, výsadba a starostlivosť

Opis a vlastnosti odrody ríbezlí Lazy, výsadba a starostlivosť

Medzi záhradníkmi sa rozšírila paleta čiernych ríbezlí Lazybones. Bobuľová plodina prináša veľkú úrodu a nevyžaduje si zvláštnu starostlivosť. Sladké a aromatické ovocie je všestranné a vhodné na čerstvú konzumáciu, spracovanie a mrazenie.

História šľachtenia odrody

Odroda Lazytay bola vyšľachtená na začiatku 90. rokov hybridizáciou druhov Bradthorpe a Minai Shmyrev. Bolo možné otvoriť ríbezľu Lazybear v dôsledku dlhodobého vývoja chovu.

Popis a vlastnosti čierneho ríbezle Lazy

Lenivé ríbezle majú množstvo charakteristických vlastností a vlastností, s ktorými by ste sa mali pri výsadbe oboznámiť. Informácie o vzhľade pomôžu sledovať správny vývoj kríkov.

Listy

Vysoké a stredne sa rozširujúce kríčky ríbezlí Lazybones sú takmer po celej dĺžke stonky zahustené lístím. Listy sú päťlaločné, veľké, bohato zelené, s hladkým a mierne zvrásneným povrchom.

Kvetiny

Kvety na ríbezliach majú zvonovitý tvar, sepaly červenkastej farby. Racemy sú podlhovasté, dlhé až 8 cm, sklonené k zemi, s miernym dospievaním.

Produktivita a ovocie

Názov odrody Lazytay bol pridelený z dôvodu neskorého obdobia dozrievania. Zber začína dozrievať koncom letného obdobia. Bobule sú tmavej farby s miernym hnedastým odtieňom. Hmotnosť plodov veľkých ríbezlí je asi 2,5 g, priemer je od 0,7 do 1,5 cm Tvar bobúľ je okrúhly, stopka je stredne veľká, mierne ohnutá. Chuť ríbezlí je sladká s miernou kyslosťou, aróma je výrazná. Mäso plodiny je bohaté, šupka tenká.

Výhody a nevýhody kultúry

Pozitívne a negatívne stránky sú charakteristické pre odrodu bobule Lazybird. Zoznam hlavných prínosov kultúry obsahuje:

 • vysoká miera zimnej odolnosti;
 • pravidelná a bohatá produktivita;
 • univerzálny účel ovocia;
 • schopnosť nezávisle opeľovať;
 • odolnosť voči bežným chorobám.

Medzi nevýhody odrody Lazybones stojí za zmienku nerovnomerné dozrievanie bobúľ, nízka úroveň prenosnosti kvôli krehkej pokožke, vylučovanie nezrelých plodov. Aby sa nestratila významná časť plodiny, mali by sa v procese pestovania brať do úvahy uvedené nevýhody.

Ako zasadiť rastlinu na stanovišti

Pri výsadbe ríbezle Lazy je potrebné dodržať množstvo odtieňov. Aby ste dosiahli dobrú úrodu, je dôležité zvoliť optimálne načasovanie výsadby, pripraviť miesto na letnej chate a krok za krokom vykonať technológiu na prenos sadeníc do pôdy.

Najlepšie načasovanie výsadby

Sadenice čierneho ríbezle Lazy sa odporúča preniesť na zem v druhej polovici októbra, pred začiatkom prvého mrazu. Počas zimného obdobia sa rastliny prispôsobia novým podmienkam a korene sa v zemi pevne zhutnia. Na jar, po roztopení väčšej časti snehu, začnú aktívne rásť mladé výhonky.

Výber najlepšieho miesta

Miesto na výsadbu ríbezľovej kultúry by malo byť neustále osvetlené, pretože vplyv ultrafialových lúčov na kríky má priaznivý vplyv na chuť a množstvo plodiny. Najlepšie miesto na mieste je línia pozdĺž plotu alebo budovy chránená pred prefúknutím. Ak sa lokalita nachádza na vyvýšenom mieste, je lepšie zasadiť kríky do strednej alebo dolnej časti svahu.

Vhodnými predchodcami ríbezlí Lazybear sú zelené hnojivá, strukoviny a ozimná raž. Pre odrodu Lazybones je potrebná mierne kyslá pôda hlinitého, mierne podzolického alebo piesočnato hlinitého typu.

Príprava pôdy a výsadba jamy

Po výbere miesta na umiestnenie sadeníc je potrebné pripraviť pôdu na rýchle zakorenenie rastlín. Proces prípravy výsadbovej jamy vyžaduje nasledujúce kroky:

 1. Vyčistite okolie buriny, zvyškov a zvyškov rastlín.
 2. Pár týždňov pred výsadbou obráťte pôdu zhnitým hnojom alebo kompostom, superfosfátom, draslíkom.
 3. Vykopajte jamy, aby sa do nich zmestili sadenice ríbezlí do hĺbky 50 cm a dvojnásobného priemeru koreňov. Vzdialenosť medzi jamami by mala byť medzi sebou 1-1,5 m a rozstupy riadkov 2,5-3 m.
 4. Dno otvorov posypte kriedou, popolom z dreva, sušenou sadrou alebo škrupinami, aby ste okyslenú pôdu vápnili.
 5. Počkajte 2 - 3 týždne a vysaďte kríkové ríbezle.

Technológia výsadby stromčekov

Pred prenesením sadeníc ríbezlí na zem sa korene rastlín uchovávajú v teplej vode, aby zmäkli. Tesne pred výsadbou sú jamy navlhčené. Sadenice ríbezlí sú umiestnené v otvoroch pod miernym uhlom a korene sú rovnomerne rozložené na dne. Koreňový krk nechajte na úrovni 5-7 cm pod úrovňou pôdy. Rastliny sú posypané zemou zmiešanou so zhnitým hnojom a koreňová oblasť je zaliata. Na udržanie vlhkosti v pôde a na ochranu rastlín je jamka pokrytá vrstvou mulča 5-8 cm zo slamy, rašeliny, ihličnatých konárov. Pozemná časť sadeníc je zrezaná a zostanú po nich 3-4 mocné púčiky.

Pravidlá starostlivosti o plodiny

Kľúčom k stabilnej veľkej úrode je komplexná starostlivosť o kríkové ríbezle. Odroda Lazybear si vyžaduje správne vykonávanie agrotechnických postupov počas celého vegetačného obdobia.

Zavlažovanie kríkov

Od jari do druhej polovice leta sa rastliny ríbezlí pravidelne polievajú, keď zem vysychá. Spravidla stačí zavlažovať 2 - 3 krát týždenne. Najväčšia potreba vlahy nastáva v období aktívneho plodenia, keď sa tvoria púčiky pre nasledujúcu sezónu. Nedostatočné zalievanie môže spôsobiť zníženie počtu vaječníkov.

Hnojivo

Prvá časť hnojív sa aplikuje pred prenosom sadeníc ríbezlí do otvorov. Uprostred jari sú kríky napájané dusíkatým hnojivom. Pre každý krík sa použije 40-50 g, zriedených v 10 litroch vody. Na jeseň sa vykonáva dôkladnejšie hnojenie týmito zložkami:

 • organické látky (humus, konský humus);
 • dvojitý superfosfát;
 • síran draselný alebo popol z dreva.

Dusíkaté hnojenie sa vykonáva ročne. Organické látky a fosfor-draselné hnojivá sa používajú v závislosti od zloženia pôdy v danom mieste.

Tvarovanie a prerezávanie

Orezávanie kríkov pomáha zvyšovať úrodu a chrániť pred rozvojom chorôb a napadnutím škodcami. Ríbezle je potrebné utvoriť pred pučaním alebo zberom, pred začiatkom prvého mrazu. Pri reze sa odstraňujú staré, nevyvinuté, poškodené konáre a výhonky, ktoré ďalej absorbujú živiny.

V treťom roku rastu kríkov, keď sa vytvorí veľké množstvo nových konárov, zostáva 5 najsilnejších konárov na ďalší vývoj. V budúcej sezóne sa kostrové výhonky prerezávajú na omladzovacie a sanitárne účely.

Prevencia chorôb

Napriek odolnosti odrody Lazybones voči účinkom mnohých chorôb a škodlivého hmyzu môžu nepriaznivé podmienky prostredia viesť k poškodeniu rastlín. Počas pestovania ríbezlí je potrebné pravidelne kontrolovať kríky, aby nezmeškali príznaky vývoja infekcií alebo obhrýzania zemnej časti škodcami.

Z hľadiska ochrany rastlín sa odporúča pravidelne vykonávať preventívne opatrenia. Najefektívnejším spôsobom je postrekovanie výsadieb insekticídmi a fungicídmi. Okrem použitia špecializovaných nástrojov je potrebné odstrániť a spáliť spadnuté lístie, uvoľniť pôdu pod kríkmi a vykonať mulčovanie.

Varenie ríbezlí na zimu

Pred začiatkom zimy je potrebné pripraviť ríbezľové kríky na nadchádzajúce chladné počasie. Krycie práce sa vykonávajú po zamrznutí zeme a vytvorení kôry na povrchu. Najprv musíte kríky priviazať špagátom odspodu k vrchu stonky, aby ste zabránili zlomeniu konárov z váhy snehu. Priestor okolo výsadieb je vyčistený od zvyškov rastlín, aby v nich na zimu nezostali škodlivé mikroorganizmy. Zhora je krík pokrytý hustou látkou, vrecovinou alebo polyetylénom.

Recenzie záhradníkov o odrode

Leonid: „Nie je to prvá sezóna, kedy som pestoval odrodu Lazybear, so zberom som vždy spokojný. Niekedy sú ťažkosti pri odchode, ale to nemá vplyv na chuť bobúľ. ““

Anna: „Túto odrodu som zasadila na odporúčanie priateľa a neoľutovala som. Úroda je veľká, bobule sú veľmi sladké. S pestovaním neboli žiadne problémy. “


Pozri si video: Приметы и суеверия о ДРАЦЕНЕ. Зачем держать драцену дома.