Návod na použitie a dávky tinktúry čemerice pre dobytok, analógy

Návod na použitie a dávky tinktúry čemerice pre dobytok, analógy

Tinktura z hellebore sa používa na liečbu chorôb hovädzieho dobytka spojených s tráviacimi ťažkosťami. Hnedá tekutina má silný dráždivý účinok. Alkoholický nálev z koreňa čemeřice bielej by ste mali používať opatrne, neprekračujte dávkovanie, pretože je toxický. Pri nedodržaní noriem je zanedbanie liečebného režimu smrteľné.

Vlastnosti čemerice

Droga sa získava z koreňa čemerice bielej, pričom trvá na etylalkohole 70 ˚ (1:10). Aktívnou zložkou lieku sú alkaloidy čemerice. Okrem nich zloženie obsahuje:

 • škrob;
 • protoveratrín;
 • triesloviny;
 • Sahara;
 • nervín;
 • živica.

Produkt má ostrý špecifický zápach, používa sa iba na veterinárne účely a vydáva sa bez lekárskeho predpisu. Droga patrí ruminatory a emetikum. Do 5-10 minút. po užití lieku dovnútra prežúvavce zlepšujú motilitu a objavujú sa sekrécie pankreasu, grganie a žuvačky.

Okrem toho sa tinktúra z čemerice používa na vonkajšie použitie ako antiparazitikum. Liečivo sa veľkoryso aplikuje na telo zvieraťa. Po 20 - 30 minútach. vyčešte a potom umyte vodou. Po 7-10 dňoch by sa mal postup opakovať, pretože prostriedok pôsobí na hmyz, ale nie na jeho vajíčka.

Indikácie pre použitie

U teliat sa môže vyvinúť tympánia vo veku 1,5 - 2 mesiacov, keď sa okrem mlieka začnú kŕmiť aj koncentrovaným a objemovým krmivom. Kravy ochorejú pri kŕmení šalátovými listami, vrcholmi zemiakov, strukovinami. Mrazené, kontaminované krmivo je obzvlášť nebezpečné. Choroba sa vyvíja veľmi rýchlo.

Tinktura z hellebore sa používa na ošetrenie drobného dobytka a dobytka. Odporúča sa agentovi poskytnúť:

 • keď bachor prekypuje krmivom;
 • ak je porucha kontrakcií pankreasu;
 • zvýšiť motorické schopnosti a obnoviť reflex prežúvavcov;
 • so zvýšenou tvorbou plynu, ktorá spôsobuje opuch jazvy.

Na zvýšenie účinnosti by sa liečba tinktúrou čemerice mala kombinovať s masážou žalúdka. Vodný roztok sa tiež používa zvonka na terapeutické a profylaktické účely, v boji proti blchám a všiam.

Schémy a dávky pre kravy

Pokyny na použitie lieku na ošetrenie dobytka:

 • perorálne sa kravám podáva 5-12 ml denne. Ak sa dávka vypočíta v závislosti od telesnej hmotnosti zvieraťa, odoberie sa 2 - 2,5 ml / kg;
 • na liečbu tympanickej jazvy je denná dávka rozdelená do 3 dávok, pričom sa tinktúra z čemeřice pije kravu alebo býka v intervaloch 3 hodiny.

Voda z Chemerichnaya by sa mala zriediť v 50-500 ml čistej vody (množstvo sa počíta z hmotnosti dobytka). Produkt sa potom naleje do plastovej nádoby a zviera je nútené piť. Teľaťu s akútnymi kŕčmi gastrointestinálneho traktu sa podáva aj tinktúra z čemerice. Za týmto účelom zriedte 5 ml produktu v 500 ml vody.

Ak je indikovaná infúzia lieku do žily, roztok sa vstrekuje pomaly a opatrne. Intravenózna injekcia sa podáva raz.

Nedodržanie dávkovania a rýchlosti vstrekovania činidla vedie k intoxikácii tela zvieraťa, niekedy k smrti. Dávka liečiva pre dospelých je 0,004-0,006 ml / kg (v priemere 2-3 ml na hlavu). Odporúča sa, aby bol liečebný režim zvieraťa dohodnutý s veterinárnym lekárom. Pri intravenóznej infúzii lieku je zvýšenie pulzu zvieraťa nad značku 100 signálom na zastavenie injekcie.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Náprava je kontraindikovaná na použitie vo vzťahu k tehotným kravám - vedie k potratu. V niektorých prípadoch sa pozoruje individuálna intolerancia lieku na zvieratá (užívanie lieku sa zastaví, predpisujú sa lieky na elimináciu alergickej reakcie). Vo všetkých ostatných prípadoch, s výhradou noriem dávkovania, neboli odhalené negatívne dôsledky po liečbe týmto liekom.

Predávkovanie

Sú známe prípady intoxikácie tela tinktúrou z koreňa hellebore bieleho. Zviera prichádza do stavu silného nervového nadmerného vzrušenia, často vylučuje riedku stolicu. Pozoruje sa tiež zvýšené slinenie. Dýchanie sa spomaľuje, zaznamenáva sa zhoršenie zraku.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Hovädzí dobytok má bledosť slizníc, sú možné kŕče. Na stabilizáciu stavu hovädzieho dobytka je potrebné podať mu subkutánne injekciu s roztokom atropínu.

Skladovacie podmienky, analógy

Tinktúru čemerice sa odporúča skladovať na chladnom tmavom mieste mimo dosahu detí pri teplote 0 ... + 20 ˚С. Čas použiteľnosti lieku je 3 roky od dátumu výroby. Po uplynutí doby jeho používania je zakázané používať prostriedok na ošetrenie zvierat.

Po otvorení fľaše liek nestráca svoje liečivé vlastnosti po dobu 7-8 mesiacov (ak nie sú porušené podmienky skladovania).

Podobné lieky s podobnými liečivými vlastnosťami:

 1. „Tympanol“. Produkt obsahuje tinktúru čemerice. Liečivo podávané orálne eliminuje nadmernú tvorbu plynov, zvyšuje peristaltiku, zaisťuje rýchly pohyb črevného obsahu, má prežúvavý a antiseptický účinok.
 2. Kyselina mliečna. Používa sa na prevenciu a liečbu črevných zápalov, plynatosti. Potláča hnilobné procesy v žalúdku hovädzieho dobytka, obmedzuje tvorbu toxických produktov rozkladu. Je nemožné použiť koncentrovanú kyselinu mliečnu, zviera bude páliť sliznice. Výhodou produktu je, že je schválený na liečbu gravidných kráv.
 3. Chemerichnaya voda. Vodno-alkoholový roztok na ošetrenie vši. Liečivo pôsobí na črevá parazitov. Zároveň je narušená schopnosť vší jesť a množiť sa. Pri použití prostriedku na ošetrenie dobytka je potrebné zabezpečiť, aby sa nedostal na sliznice zvieraťa.

Pri použití tinktúry z čemerice by ste mali starostlivo postupovať podľa pokynov. Liečivé vlastnosti lieku sa prejavujú iba pri konzumácii v malom množstve, prekročenie normy vedie k smrti dobytka. Majiteľ, ktorý vedie terapiu, by sa mal vyhnúť tomu, aby sa produkt dostal do očí.


Pozri si video: Česneková tinktura