Opis a vlastnosti odrôd zelených paradajok

Opis a vlastnosti odrôd zelených paradajok

Paradajky sú jednou z najbežnejších plodín pestovaných zeleninou na ich pozemkoch. Dnes existuje toľko rôznych odrôd paradajok. Paradajkový zelený cukor a ďalšie odrody takýchto paradajok sú veľmi populárne.

Predtým, ako začnete pestovať takéto rastliny, mali by ste sa s nimi podrobne oboznámiť. Charakteristika s fotografiou a popisom konkrétnej odrody paradajok vám pomôže zistiť ich vlastnosti.

Cukor zelený

Táto odroda paradajok rastie dobre za každých podmienok. Preto môže byť odroda vysadená nielen v skleníkoch, ale aj na ulici.

Paradajkové kríky rastú dosť vysoko - až jeden a pol metra. To veľmi komplikuje starostlivosť o rastlinu, pretože bude musieť byť zviazaná a z času na čas odstránené prebytočné výhonky. Rastlinu musíte pripraviť na 2 až 3 stonkách, aby ste zlepšili jej úrodu.

Patrí k paradajkám v polovici sezóny a začína dozrievať až 110 dní po výsadbe. Tvar ovocia je mierne zaoblený a sploštený. Vonku sú pokryté tenkou a dokonale hladkou zelenkastou šupkou. Niekedy sa však farba šupky zrelých paradajok stáva trochu medom.

Chile Verde

Chili Verde je na pozemkoch niektorých pestovateľov zeleniny úplne bežné. Veľmi zle znáša nízke teploty a zmeny počasia, o čom svedčia recenzie ľudí, ktorí ju pestujú. V južných oblastiach krajiny môžete na otvorenom teréne vysadiť sadenice.

Priemerná výška dospelej rastliny dosahuje dva metre. Počas kultivácie sa odporúča uviazať ich na podpery. Aby sa zlepšil výnos, všetky kríky by mali byť formované do troch stoniek.

Tomato Green chili sa svojím tvarom líši od mnohých iných odrôd. Faktom je, že sú natiahnuté ako klobása. Zrelé paradajky sú nazelenalé s mierne zlatistým rumencom. Každá paradajka veľmi neváži - iba 70-90 gramov. Na kríkoch sa však vytvára veľa ovocia, takže takáto malá hmotnosť nijako neovplyvňuje úrodu.

Zelené hrozno

Patrí medzi stredne skoré paradajky, a preto sa prvé plody dajú zberať do 70 dní po výsadbe. Paradajkové zelené hrozno má pomerne vysoké kríky, ktoré dorastajú až do takmer dvoch metrov. Preto, aby sa nezlomili pod ťarchou plodov alebo v dôsledku silného vetra, musia byť uviazané o podpery rastlín. Počas kultivácie sa budete musieť vysporiadať s tvorbou kríkov.

Odporúča sa ich sformovať do dvoch stoniek.

Zrelé paradajky sú svetlozelené so žltkastým nádychom a vážia iba 30 - 40 gramov. Takéto plody sú navyše umiestnené v spodnej časti kríkov. Najčastejšie sa na vrchu tvoria menšie paradajky. Odroda má dobrú chuť, a preto sa často používa pri príprave konzerv.

Zelená kópia

Tomato Green copy je vynikajúci pre súkromné ​​domácnosti a farmy. Odporúča sa pestovať ju iba v skleníkoch, pretože zelená kópia nemusí jednoducho zvládnuť podmienky na ulici.

Rastlinu možno pripísať paradajkám s priemernou dobou dozrievania, pretože prvé zelenoplodé paradajky začnú spievať až po 100 dňoch. Kríky nie sú príliš vysoké, takže sa nemusíte obávať pripevnenia k podperám. Niekoľko týždňov po výsadbe sadeníc sa na nich začnú vytvárať kefy. Prvý sa objaví po deviatom liste a všetky ostatné sa tvoria každé tri uzly.

Plody sú stredne veľké a vážia okolo 150 - 200 gramov. Najčastejšie sa používajú na prípravu šalátov z čerstvej zeleniny.

Zelená klobása

Táto odroda dobre rastie za nízkych teplôt, a preto ju možno pestovať aj vonku. V severných regiónoch krajiny je však z bezpečnostných dôvodov lepšie zasadiť ho pod filmový kryt. Paradajky Zelená klobása začína dozrievať po 115 dňoch, takže je zahrnutá do zeleniny v polovici sezóny.

Za optimálnych podmienok vyrastajú kríky tejto odrody zelených paradajok až jeden a pol metra. Počas kultivácie sa na nich objaví veľa nepotrebných výhonkov, ktoré sa musia pravidelne odstraňovať.

Rastliny by sa mali formovať do štyroch stoniek, aby sa dosiahla čo najväčšia úroda. Výraznou črtou je tvar ovocia, ktorý je veľmi podobný klobáse.

Zelený obor

Niektorí záhradníci pestujú paradajky Green Giant. Ak chcete získať dobrú úrodu, paradajky by sa mali pestovať v skleníkoch. Vyznačuje sa výkonnými kríkmi, ktoré môžu dorásť až do dva a pol metra. Potrebujú podväzok a periodické zovretie.

Plody majú plochý guľatý tvar a sú sfarbené do zelenkasta s miernym žltkastým odtieňom. Najčastejšie sa z nich vyrábajú omáčky alebo džúsy.

Zelený med

Zelený med sa odporúča pestovať iba vonku. Líši sa dobrou odolnosťou proti najbežnejším chorobám a nízkym teplotám.

Kríky nepotrebujú podväzok, pretože dorastajú až do 60 - 70 cm, plody sú zelenožltej farby a zaoblené. Zelený med sa dosť často používa pri príprave šalátov alebo iných zeleninových jedál.

Záver

Každý pestovateľ zeleniny môže pestovať odrody zelených paradajok. Aby ste to dosiahli, musíte si vopred zvoliť vhodnú odrodu a oboznámiť sa s vlastnosťami jej pestovania.


Pozri si video: HDZ 05 2019 ZÁHRADA SO SPÁLŇOU