Popis a odrody odrôd plamienku Knyazhik, výsadba a starostlivosť

Popis a odrody odrôd plamienku Knyazhik, výsadba a starostlivosť

Clematis Knyazhik je jedinečný prvok záhradnej dekorácie, ktorý sa perfektne hodí do každého dizajnu. Táto pôvodná rastlina je kvitnúca liana.

Stojí za zmienku, že Knyazhik je považovaný za "príbuzného" plamienka, ktorý sa od neho líši iba štruktúrou kvetu a rýchlosťou rastu. Kvitnutie princa priťahuje pozornosť ostatných. Používa sa pri návrhu oblúkov, živých plotov alebo jednoducho na vytvorenie jasného bodu v zelených kompozíciách.

Všeobecná charakteristika plamienku Knyazhik

Knyazhik je pôvabná trvalka s nádhernými kvetmi. Rodina, do ktorej patrí, sa považuje za Buttercup. Prirodzeným prostredím sú severné oblasti.

Rastlina má pružné, drevité, vysoko rozvetvené stonky, husto pokryté vyrezávanými listami. Liana je pripevnená k podložke dlhými krútenými stopkami. Jeho púčiky, tvoriace sa jeden po druhom, svojím tvarom pripomínajú zvončeky. Kvety môžu byť modré, biele, ružové, fialové alebo dvojfarebné, v závislosti od odrody. Knyazhikove sepaly sú dostatočne veľké, ich pohár obsahuje od 4 do 8. Rastlina kvitne začiatkom leta.

Odrody odrôd

Existuje niekoľko najpopulárnejších druhov plamienku Knyazhik:

vyhliadkaPopis
VysokohorskýPrirodzeným prostredím sú lesy Európy a pobaltských štátov. Kvety majú podobu veľkých zvonov, na nich sú 4 sepálky, v ktorých sú ukryté okvetné lístky. Medzi odtieňmi, ktoré charakterizujú túto odrodu, vyniknú: ružová, lila, modrá a fialová. Bohatý zelený listový tanier má trojitý tvar a zúbkované okraje. Obdobie kvitnutia sa začína koncom mája. Populárne odrody tohto typu Knyazhik:
 • Willie;
 • Jackman;
 • Pamela;
 • Citrónový sen;
 • Kostnica;
 • Modrý tanec;
 • Modré princezné.
VeľkoplošnéVlasťou tohto druhu je Ďaleký východ, ako aj Kórea, Čína a Sibír. Knyazhik s veľkými okvetnými lístkami sa vyznačuje froté štruktúrou kvetenstva, ktoré mu dodáva nádheru a eleganciu. U tohto druhu je viac malých okvetných lístkov pokrytých hornými sepálmi ako u iných. Náročnejšia je aj v starostlivosti a hlavne v zimnom období v kryte.

Nasledujúce odrody tohto typu sú veľmi rozšírené:

 • Baletný lyžiar;
 • Markhams Pink;
 • Cecile.
SibírskyV prírodných podmienkach sa nachádza v ihličnatých lesoch Ruska. Bush môže dorásť až do 3 metrov. Tento druh sa vyznačuje bohatým kvitnutím. Kvety sú bielej alebo žltkastej farby, tvarom pripomínajú zvončeky. Obdobie kvitnutia spadá do polovice letnej sezóny. Často poteší záhradníkov s opakovaným kvitnutím začiatkom jesene. Tento Knyazhik sa vyznačuje mrazuvzdornosťou a jemnou, sladkou arómou pochádzajúcou z kvetov.
KórejskýNajmenej populárny druh, ktorý sa v Rusku vyskytuje zriedka. Vyznačuje sa jasne žltými, červenými alebo fialovými kvetmi. Výška je od 2 do 3 metrov.

Výhody a nevýhody Clematis Knyazhik

Prakticky neexistujú žiadne nevýhody tejto kultúry. Medzi výhody Knyazhika je na prvom mieste samozrejme jeho dekoratívnosť a nenáročnosť. Táto rastlina poteší svojím vzhľadom aj v období absencie kvitnutia. Dokonale prežije zimné mrazy a je ideálnym riešením pre stelesnenie tých najodvážnejších dizajnových nápadov.

Vlastnosti výsadby plamienka

Výber miesta a príprava pôdy

Pri výbere miesta pristátia na vašom webe stojí za to pamätať, že Knyazhik, aj keď sa považuje za fotofilný, sa cíti lepšie v polotieni. Prítomnosť prievanu a prudkého nárazového vetra je neprijateľná. Je tiež dôležité pred výsadbou premyslieť a pripraviť podpery, na ktoré sa bude vinič pripevňovať.

Knyazhik nemá žiadne špeciálne požiadavky na zloženie pôdy, avšak ak budete postupovať podľa niektorých odporúčaní, vinič bude rásť intenzívnejšie:

 • Pôda by nemala byť vlhká, močaristá. V opačnom prípade bude koreňový systém hniť.
 • Najlepšou možnosťou by bola hlinitá, mierne zásaditá pôda.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať dobrému odtoku.
 • Pôda by mala byť ľahká, sypká, priepustná pre vodu a vzduch.

Príprava sadivového materiálu

Pred zasadením do zeme sa odporúča znížiť strom Knyazhik na polovicu, aby sa urýchlilo zakorenenie a stimuloval sa rast nových koreňov. Na zakorenenie sa dajú použiť aj nastrihané kúsky odrezkov.

Proces výsadby

Je veľmi dôležité zasadiť Knyazhik v súlade so základnými odporúčaniami:

 1. Výsadbový otvor by mal mať vhodnú veľkosť, asi 70-70-70, a mal by byť umiestnený vedľa budúcej podpory pre rastlinu. Medzi sadenicami musí byť ponechaná vzdialenosť najmenej 1 meter.
 2. Dno jamy by malo byť pokryté drenážnou vrstvou. Na tieto účely sa dokonale hodí štrk alebo rozbitá tehla zmiešaná s pieskom.
 3. Ďalej sa odporúča položiť vrstvu konského hnoja, ktorá slúži ako vynikajúce hnojivo.
 4. Potom musíte zvyšný objem naplniť pripravenou hlinenou zmesou. Mal by obsahovať kompost, popol, superfosfát, komplexné minerálne hnojivo. V prípade zvýšenej kyslosti pôdy sa odporúča pridať hasené vápno.
 5. Je dôležité mať na pamäti, že koreňový systém Knyazhiku je veľmi krehký, takže proces výsadby musí byť vykonaný veľmi opatrne. Ak sadenica už má poškodenie v koreňovom systéme, je potrebné ju odstrániť, potom sa odporúča ošetriť časti aktívnym uhlím alebo manganistanom draselným.
 6. Po zasadení sadenice do zeme musíte rastlinu hojne zaliať a uvoľniť pôdu.
 7. Transplantáciu najlepšie znášajú sadenice, ktoré dosiahli vek dvoch rokov.
 8. Aby ste chránili mladú rastlinu pred chorobami, môžete vrchnú vrstvu pôdy okolo koreňového krčka vyplniť riečnym pieskom zmiešaným s dreveným popolom a pri zalievaní pridať slabý roztok manganistanu draselného.

Ďalšia starostlivosť

Polievanie a kyprenie

Zalievanie sa určuje podľa teploty okolia. Ak je leto horúce, potom musíte Knyazhik zalievať najmenej dvakrát týždenne, najmä mladé rastliny. Pri miernych teplotách stačí jedna zálievka týždenne

Uvoľnenie pôdy má priaznivý vplyv na zdravie koreňového systému rastliny, preto sa musí vykonať zakaždým pred ďalšou zálievkou.

Hnojenie

Odporúča sa aplikovať organické a minerálne hnojivá každé dva týždne, prestať kŕmiť iba na obdobie aktívneho kvitnutia.

Ako vrchný obväz sú vynikajúce močovina, divina, kurací trus alebo komplexné minerálne hnojivá.

Správne prerezávanie

Mali by ste vedieť, že už v prvom roku po výsadbe dávajú princovia trvalé výhonky, ktoré sa nedajú odrezať. Preto je pri výsadbe dôležité brať do úvahy umiestnenie podpory priamo v blízkosti rastliny. Strihanie sa vykonáva iba na odstránenie poškodených, neupravených stoniek.

Aby sa mladá rastlina posilnila a rýchlo vytvorila koreňový systém, je potrebné zaštipnúť konce výhonkov, ktoré časom dosiahli dĺžku 20 cm.

Prístrešok na zimu

Keďže niektoré druhy rastlín k nám prišli zo severných oblastí, Knyazhik sa považuje za mrazuvzdornú rastlinu a na zimu nepotrebuje prístrešie. Dlhé výhonky sa na zimu nestrihajú.

Hlavné choroby a škodcovia

Je potrebné poznamenať, že Knyazhik je dosť náchylný na prejav rôznych chorôb a poškodenia škodcami. Medzi najčastejšie choroby patria:

 • hrdza - prejavuje sa deformáciou výhonkov, výskytom oranžových výrastkov na listoch alebo výhonkoch. Postrek zmesou Bordeaux pomôže vyrovnať sa s tým;
 • hnedá škvrna - vyznačuje sa hnedými škvrnami na listoch, po ktorých sa objavia otvory. Aby sa zabránilo veľkému poškodeniu rastliny, je potrebné pri prvých príznakoch odstrániť poškodené časti rastliny a ošetriť ju oxychloridom meďnatým alebo síranom meďnatým;
 • podmáčanie pôdy často vedie k plesňovým infekciám koreňového systému. Iba transplantácia do inej pôdy s odstránením poškodených častí koreňového systému pomôže zachrániť chorú rastlinu.

Medzi škodcami, ktorí infikujú tento vinič, sa najčastejšie vyskytujú slimáky a slimáky. V takom prípade môžu pomôcť špeciálne pasce umiestnené okolo puzdra. V zime môžu myši poškodiť koreňový systém a stonky Knyazhiku, preto je potrebné dbať aj na to, aby sa obmedzil ich prístup k rastline.

Metódy reprodukcie

Existuje niekoľko spôsobov, ako chovať Knyazhik:

 • odrezky;
 • vrstvenie;
 • rozdelenie rizómov.

Účinným spôsobom je zasadiť novú rastlinu vrstvením. Za týmto účelom sú mladé stonky ohnuté dolu a na jar pokryté zemou. A presne o rok neskôr sa dajú oddeliť od materského kríka a presadiť na trvalé miesto.

Využitie Knyazhiku v krajinnom dizajne

Táto úžasná rastlina môže skrášliť každú oblasť. Omotaním okolo podpery sú schopní vytvárať nádherné kompozície. Táto liana sa často vysádza v blízkosti altánkov, oblúkov, aby boli ozdobné. Okrem toho môžete Knyazhik umiestniť vedľa veľkých stromov, ktorých kmene budú slúžiť ako prírodná podpora.

Niektorí dizajnéri pestujú Knyazhik ako rastliny na krytie pôdy.


Pozri si video: Выращивание суперраннего картофеля