Opis a vlastnosti muránskych jahôd, pestovanie a rozmnožovanie

Opis a vlastnosti muránskych jahôd, pestovanie a rozmnožovanie

Záhradné jahody sa pestujú takmer na každej letnej chate. Široká škála odrôd vám umožní vychutnať si lahodné bobule kdekoľvek v krajine. Mnoho chovateľov sa snaží vštepiť cudzie druhy do drsného ruského podnebia. Najobľúbenejším z týchto druhov je muránska jahoda. Dobre znáša chladné podnebie väčšiny regiónov Ruska a teší sa z bohatej úrody.

Opis a vlastnosti muránskych jahôd

Tento druh sa objavil vďaka usilovnej práci talianskych chovateľov v roku 2004. Na chov používali odrody, ktoré neboli patentované. Ako základ pre Murano slúžili bobule s číselným označením R6R1-26 a A030-12. Potom bola rastlina testovaná v rôznych klimatických podmienkach. V roku 2012 získala spoločnosť Consorzio Italiano Vivaisti patent na túto odrodu.

Murano je ideálne na pestovanie v rôznych podmienkach:

  • na otvorených pozemkoch;
  • v interiéroch;
  • pri použití hydroponických systémov.

Opravená odroda má kompaktné rastliny. Líšia sa priemerným rastom, výška nepresahuje 30 cm. Priemer vzpriameného puzdra sa pohybuje od 45 do 50 cm. Veľké listy majú bohatý zelený odtieň, ich počet je malý. Murano sa množí 2–3 fúzmi, ktoré samy dobre zakorenia.

Rastlina má veľké stopky, na ktorých sa vyvíjajú silné púčiky, umiestnené mierne nad ružicou. Biele kvety majú 5-6 okvetných lístkov. Priemer jedného púčika dosahuje 3,7 cm Obdobie od začiatku kvitnutia do zberu netrvá dlhšie ako jeden mesiac.

Bobule odrody sa vyznačujú správnym tvarom, ktorý pripomína mierne pretiahnutý kužeľ. Koža je hladká a lesklá, s jasne červeným odtieňom. Dužina sa vyznačuje šťavnatosťou, pevnosťou a mäsitosťou. Murano má výraznú arómu. Hmotnosť jedného ovocia je 20-25 gramov. V niektorých prípadoch existujú zástupcovia s hmotnosťou viac ako 35 g.

Jeden krík dokáže v jednej sezóne vyprodukovať až 1,1 kg jahôd. Na konci vegetačného obdobia sa bobule zmenšia, ale nestratia svoju chuť. Plody dokonale tolerujú prepravu, o ktorú sú medzi záhradníkmi žiadané.

Klady a zápory odrody

Rovnako ako iné záhradné jahody, aj Murano má svoje výhody a nevýhody. Tieto charakteristiky sú uvedené v tabuľke.

Výhodynevýhody
Muránska jahodová odroda má skoré obdobie dozrievaniaSadivový materiál má vysoké náklady
Rastlina dobre rastie v slabo osvetlených oblastiachReprodukcia je zložitá, pretože každý krík má 2-3 fúzy.
Plodenie je bohaté a dlhé. Bobule dozrievajú niekoľkokrátPri silnom suchu plody odumierajú
Nevyžaduje starostlivú starostlivosť
Má vynikajúcu chuť
Plody dobre tolerujú prepravu a zachovávajú si svoju prezentáciu
Produktivita je vysoká
Rastlina je odolná voči väčšine chorôb, ktoré sú s touto kultúrou spojené
Má mrazuvzdornosť a tepelnú odolnosť

Ako ukazuje tabuľka, Murano má pomerne veľa pozitív. Preto je odroda tak obľúbená zahraničnými a domácimi záhradníkmi. Hlavnou nevýhodou je ťažká reprodukcia fúzov a v dôsledku toho vysoké náklady na sadivový materiál.

Jemnosti pestovania kultúry

Chovatelia tvrdia, že väčšina moderných odrôd je nenáročná na starostlivosť. Ale splnenie jednoduchých agronomických požiadaviek pri výsadbe a pestovaní bobúľ je stále nevyhnutné. Na týchto pravidlách skutočne závisí vývoj a produktivita rastlín. Murano si tiež vyžaduje pozornosť.

Správny výber sadeníc

Výsadba jahôd bude vyžadovať určitú namáhavú prácu. Prvým krokom je výber vhodných klíčkov. Berú sa do úvahy aj náklady na budúce kríky. Odroda má vysokú cenovku, takže je dôležité pred zakúpením sadenice skontrolovať. Je dobré, ak existuje možnosť získať mladé rastliny priamo zo záhrady. Najčastejšie sa však kríky predávajú v špecializovaných predajniach alebo škôlkach.

Pri výbere dobrého jahodového výhonku sa musia dodržiavať dve pravidlá:

  1. Koreňový systém je vyvinutý a flexibilný. Dĺžka koreňov je najmenej 7 cm, hrúbka je až 8 mm.
  2. Silný ker má viac ako tri zelené listy.

Čas odchodu

Skúsení obyvatelia leta poznamenali, že najlepší čas na výsadbu kríkov jahôd je koniec leta a začiatkom jesene. Takže rastlina sa lepšie zakorení a v zimných mrazoch prejde procesom otužovania. Na urýchlenie zberu sa kríky vysádzajú na jar. Na ochranu pred možnými aprílovými mrazmi sú rastliny pokryté agrofibrom.

Miesto na pristátie

Pre jahody Murano sa volia pôdy s neutrálnou úrovňou kyslosti. Nesadte bobule do kyslých alebo močaristých oblastí. Je tiež dôležité dávať pozor na vodnú hladinu. Mali by byť vzdialené viac ako 1,5 metra od koreňov rastlín. Tento stav zaisťuje dostatok plodných a zdravých rastlín. V kopcoch sú vysadené jahody.

Proces výsadby

Kry, ktoré majú kompaktnosť, sú umiestnené bližšie k sebe ako bežné odrody. Štandardný vzor výsadby záhradných jahôd je 50 x 50 cm. Pre Murano používajú záhradníci vzor výsadby 30 x 30 cm, v niektorých prípadoch 25 x 25 cm. Odroda je ideálna pre začínajúcich agronómov, pretože je nenáročná na starostlivosť. pre.

Pri výsadbe bobúľ je dôležité brať do úvahy predchodcov a blízkosť plodín. Chren, slnečnica, maslovník, maliny a zelenina z čeľade hluchavkovitých sa stanú v jahodovej záhrade zlými spoločníkmi. Výborným predchodcom sú kôpor, petržlen, reďkovka, fazuľa, strukoviny a cesnak. Je tiež dôležité dať posteliam 5-ročnú prestávku od výsadby jahôd.

Murano jahodová starostlivosť

Rastlina by sa po výsadbe nemala vyhodiť. Ako každá iná plodina bude potrebovať napájanie, kŕmenie, vytrhávanie buriny, mulčovanie. Pri ponechaní kríkov na zimu na otvorenom poli by ste sa mali postarať o mulčovanie a prístrešie. Správna starostlivosť poskytne rastline silnú imunitu a vysoký výnos.

Polievanie

Chovatelia odrody Murano zabezpečujú, že tieto bobule sú tepelne odolné. To však neznamená, že nepotrebujú pravidelné polievanie. Dobrým riešením je zabezpečiť rastliny kvapkovou závlahou. Frekvencia polievania by mala byť minimálne 1-krát týždenne. V suchých letách sa frekvencia zavlažovania zvyšuje až trikrát. Mulčovanie koreňov a vytváranie tieňa tiež pomôžu pri prenose tepla.

Hnojivo

Na zlepšenie zdravia rastlín sa oplatí hnojiť včas. Takéto podujatia sa konajú niekoľkokrát za sezónu. Je potrebné poznamenať, že jahody potrebujú kŕmenie koreňmi aj listami. Na začiatku jari sa na rastliny aplikujú zlúčeniny dusíka.

Po výskyte prvých stopiek sú listy vybavené dostatočným množstvom draslíka, fosforu, mangánu a železa. Po 3-4 týždňoch znovu doplňte takéto kompozície. Ako predzimný prípravok je rastlina kŕmená minerálnymi komplexmi na báze draslíka a fosforu. Dusíkaté hnojivá znižujú odolnosť voči zimnému chladu, takže sa nemôžu aplikovať na jeseň.

Odstránenie buriny a uvoľnenie

Ak boli kríky vysadené na otvorenom teréne, a nie pod pradeným vláknom, bude povinné odstraňovanie buriny a uvoľňovanie. Jahodové kríky neznášajú burinu. Bobule sa stanú malými a slanými. Preto sa za sezónu vykonáva minimálne 6-8 vytrhávanie buriny.

Uvoľnenie umožňuje nasýtenie koreňov kyslíkom, čo priaznivo ovplyvňuje vývoj rastlín. Kultivácia pôdy sa vykonáva okolo kríkov do hĺbky 4 cm a medzi lôžkami - až 10 cm. Tiež sa táto udalosť kombinuje s aplikáciou hnojív. Tieto postupy by ste nemali vykonávať počas kvitnutia, aby sa peľ z kvetov nerozpadával.

Mulčovanie

Táto akcia pomáha znižovať počet burín. Mulčovanie tiež podporuje ovocné vlastnosti jahôd. Optimálnym obdobím pre zákrok je vzhľad prvých kvetov. Pôda by sa totiž mala skoro na jar dobre zahriať.

Mulčovanie udržuje pôdu dlhšie vlhkú a spomaľuje rast buriny. Ako materiál sa používajú borovicové ihly, slama, seno, piliny, opadané lístie alebo rašelina.

Zimovanie

Po ovocí sú jahody pripravené na zimné obdobie. Odrežte listy a fúzy, pričom nezanechajte viac ako 10 cm stonky. Pred napadnutím prvého snehu bude mať rastlina čas vypestovať niekoľko listov.

Ďalším krokom je ošetrenie chemickými látkami, ktoré chránia pred škodcami a chorobami. Potom sa zavádza a mulčuje hnojenie draslíkom a fosforom. Ako zimný mulč je vhodná rašelina. Pred nástupom chladného počasia je rastlina zaliata, aby mali korene dostatok vlahy. V chladných regiónoch sa vytvára prístrešok z ihličnatých konárov alebo natiahnutej podprsenky.

Choroby, škodcovia a prevencia

Kultúra je náchylná na choroby a škodcov. Muránske jahody nie sú výnimkou. Neexistuje univerzálny prostriedok na odstránenie nežiaducich udalostí. Preto záhradníkovi pomôže iba komplex chemikálií.

Proti múčnatke sa používa koloidná síra. Bojuje tiež s roztočmi. Bordeauxová tekutina a železný vitriol zmierňujú hnilobu a špinenie. Síran meďnatý sa osvedčil proti spóram húb. Z ľudových liekov sa používa jódovo-mliečny roztok, tinktúra cesnaku a cibule, popol alebo horčičný prášok.

Rozmnožovanie rastlín

Jahodové kríky sa množia niekoľkými spôsobmi:

  • poklesom fúzy;
  • oddelenie dcérskeho kríka od maternice;
  • semená.

Malé množstvo fúzov v odrode Murano vyžaduje včasné zakorenenie. Aby ste to dosiahli, musíte výhonok posypať zemou na záhradnom záhone alebo ho umiestniť do pohára. Posledná uvedená metóda uľahčuje proces oddelenia od materského kríka.

Samotný krík dobre rastie a vytvára mladé ružice. Po ukončení plodenia sa jahody oddelia a rozmnožia samostatnými kríkmi. Používanie semien nie je ľahký spôsob pestovania odrody. Starostlivo sa stará o malé klíčky.

Čistenie a skladovanie

Zber sa vykonáva pár dní pred skutočnou zrelosťou. To pomáha udržiavať jahody čerstvé niekoľko dní. Bobule sú odstránené z kríka spolu s malým chvostom. V opačnom prípade sa plody rýchlo zhoršia. Je lepšie vykonať tento postup po zmiznutí rannej rosy alebo pred západom slnka.

Plodina sa skladuje v drevených alebo plastových debničkách. Spodok zakryte mäkkou handričkou alebo papierom. Bobule sú umiestnené v jednej vrstve, po ktorej sú ochladené na teplotu 0 - +2. Bobule sú zmrazené alebo konzervované.

Muránske jahody majú dobrý opis odrody, čo je pravda. Bobule sú veľké a aromatické. Kríky sú kompaktné, čo umožňuje umiestniť na malú plochu viac rastlín. Odroda je nenáročná na starostlivosť, toleruje krátke denné hodiny a chladné podnebie.


Pozri si video: Kustovnice čínská Goji