Pokyny na použitie herbicídu Basagran a mechanizmus účinku

Pokyny na použitie herbicídu Basagran a mechanizmus účinku

Známy selektívny herbicíd „Bazagran“ bol vyvinutý v Rusku na ničenie buriny na poliach obilnín a strukovín; podľa pokynov na použitie ho možno používať v oblastiach s nadmerným výsevom. "Bazagran" nie je fytotoxický, ničí väčšinu druhov burín. Účinkuje po prvej aplikácii 4 hodiny po ošetrení. Schválené pre použitie v celej našej krajine.

Zloženie a forma uvoľnenia finančných prostriedkov

Pôsobenie lieku „Bazagran“ je založené na chemickej látke bentazón. Jeho koncentrácia je 480 gramov na liter. Liek je jednozložkový. K dispozícii vo forme vodného roztoku v plechovkách. Patrí do chemickej triedy benzotiadiazónov.

Výhody a nevýhody lieku

Bazagran je populárny herbicíd medzi záhradníkmi, pestovateľmi rastlín a poľnohospodármi. Medzi hlavné výhody nástroja patria:

 1. Jeden postrek za sezónu stačí na úplné zničenie buriny.
 2. Nie je fytotoxický.
 3. Odporúča sa pre použitie vo všetkých regiónoch našej krajiny.
 4. Odkazuje na selektívne pôsobenie na herbicídy, nepredstavuje pre pestované rastliny nebezpečenstvo.
 5. Nie je návykový na burine.
 6. Môže byť použitý v kombinovaných roztokoch, čo zvyšuje pozitívny efekt.

Medzi nevýhody lieku Basagran patrí:

 1. Herbicíd sa môže aplikovať až po vzídení kultúrnych rastlín.
 2. Teplota okolia za studena spomaľuje pôsobenie Basagranu.
 3. Nie je možné použiť na pozemky v blízkosti vodných plôch.
 4. Pre jeho úplnú účinnosť je potrebná veľká spotreba herbicídu.
 5. Kultivované plantáže sú posiate inými druhmi tráv.

"Bazagran" patrí do triedy postemergentných herbicídov. Má výrazný kontaktný účinok, ovplyvňuje burinu hlavne prostredníctvom listových dosiek.

Herbicíd sa používa na ničenie buriny dvojklíčnolistového ročného typu.

Mechanizmus akcie

"Bazagran", ktorý sa dostane na listy rastlín, zastaví proces fotosyntézy a zablokuje fotosyntetický pohyb elektrónov. Listy prestávajú „dýchať“, vysychajú, opadávajú, do 5 dní burina hynie. Zároveň nedochádza k poškodeniu plodín. Účinná látka je nebezpečná iba pre dvojklíčnolistové jednoročné buriny.

Miera spotreby

Spotreba lieku závisí od druhu pestovaných tráv, ktoré je potrebné chrániť pred burinou. Zvážte priemernú mieru spotreby Bazagranu:

 • Pre obilniny: 0,2 mililitra na meter štvorcový;
 • Strukoviny: 0,3 mililitra na meter štvorcový
 • Bielizeň: 0,35 mililitra na meter štvorcový.

Sezónne procedúry sa vykonávajú raz. Trvanie ochrany je 60 dní.

Dôležité: Ošetrenie prípravkom „Bazagran“ sa môže uskutočniť až po objavení sa hlavných tráv. Nezáleží na tom, či burina vzrástla alebo nie, a kultivovaná vegetácia by sa nemala zakrývať burinou.

Pracovná zmes sa konzumuje veľkoryso, neodporúča sa šetriť peniaze, je dôležité dôkladne namočiť listy buriny.

Ako pripraviť pracovné riešenie?

Základným pravidlom pri príprave pracovného roztoku je zmiešanie lieku s vodou najskôr jednu hodinu pred začiatkom liečby. Nariedený Basagran sa dlho neuchováva.

Nádoba je naplnená tekutinou asi do tretiny, podľa pokynov pridajte potrebné množstvo „Basagranu“ v závislosti od typu hlavnej kultúry. Potom sa zmes pretrepe. Liečivo je toxické, postrek sa vykonáva v respirátore a rukaviciach.

Odporúča sa používať ruksakové postrekovače alebo postrekovače so zemným výložníkom.

Ako používať herbicíd Bazagran?

Liek "Bazagran" sa aplikuje na burinu postrekom. Účinná látka ničí burinu listovými platňami a blokuje proces fotosyntézy.

Postrek sa odporúča za dobrého teplého počasia pri okolitej teplote najmenej +20 C, pričom pravdepodobnosť zrážok je minimálna. Procedúra sa bude musieť opakovať, ak začne pršať do 4 hodín po liečbe.

Bezpečnostné predpisy

Herbicíd je toxický, postrek sa vykonáva v respirátore a rukaviciach. Odporúča sa tiež chrániť si vlasy a nosiť ochranný odev.

Za veterného počasia nestriekajte "Bazagran". Po spracovaní sa na území dva týždne nevykonávajú nijaké terénne práce. Je zakázané používať herbicíd v blízkosti vodných plôch a vhadzovať použité nádoby do riek a jazier.

Toxicita

Droga patrí do tretej triedy bezpečnosti pre ľudí a včely (nízke riziko). Je zakázané používať herbicíd v blízkosti vodných plôch (obmedzujúca bariéra - 500 metrov od oblasti vodného útvaru). Letectvo je povolené.

Napriek relatívnej bezpečnosti produktu sa ošetrenie vykonáva v respirátore, rukaviciach a ochrannom obleku, nie sú vylúčené alergické reakcie na liek.

Zlučiteľnosť s inými ochrannými prostriedkami

Bazagran je možné efektívne použiť v kombinovaných riešeniach, zatiaľ čo sa zvyšuje ich účinok. Najlepšími spoločníkmi herbicídu sú: „Pulsar 40“, „Pivot“.

Podmienky a pravidlá skladovania

Oficiálna doba použiteľnosti lieku v pôvodnom obale je 2 roky. Herbicíd sa neskladuje zmiešaný s vodou. Skladovacie miesto sa vyberá v špeciálnej miestnosti určenej pre obsah pesticídov pri teplotách od -10 ° C do +25 ° C.

Analógy nápravy

Nové moderné herbicídy majú podobný účinok ako „Bazagran“:

 • "Tabeson";
 • „Vlajková loď“;
 • „Bazon“;
 • Protege;
 • Alfa-Bentazon.

Všetky vyššie uvedené prostriedky domácej výroby sú certifikované a schválené na použitie na území našej krajiny. Termín registrácie "Bazagran" v Ruskej federácii je do roku 2021.

Bazagran je spoľahlivý produkt, ktorý sa dá efektívne použiť samostatne alebo v kombinovaných zmesiach. Pri správnom použití stačí jedno ošetrenie za sezónu. Herbicíd sa dobre vyrovná s burinou, pričom nepoškodzuje plodiny, ľudí ani opeľujúci hmyz.


Pozri si video: Rady a doporučení při odstraňování plevele pomocí přípravků Roundup