Ako si vybrať alebo vyrobiť vlastný manuálny sejač na cesnak

Ako si vybrať alebo vyrobiť vlastný manuálny sejač na cesnak

Pri výsadbe plodín na veľkých plochách je potrebné špeciálne pomocné zariadenie. Hubica pre ručne vedený traktor alebo ručný sadzač na cesnak pomôžu rýchlo a efektívne zasiať plodiny na veľkých plochách alebo na poli.

V obchode si môžete zvoliť vhodný model, ale samoúčelný sejačka na cesnak nebude o nič menej funkčná.

Vzhľad a princíp fungovania zariadenia

Ručný sádzač cesnaku je navrhnutý tak, aby uľahčil výsadbu, šetril čas a zlepšoval kvalitu rovnomerným rozložením klinčekov po celej ploche.

Základom výbavy je kovový rám s dlhými rukoväťami, na ktorom je pripevnené reťazové koleso, reťaz, prevodovka a nádoba na umiestnenie osiva. Sadzač je vybavený železnými diskami, ktoré rovnomerne rozdeľujú semená po celej dĺžke brázdy, a sklopnými čepeľami, ktoré zakrývajú hroty pôdou.

V procese pohybu od kolesa, na ktorom je pripevnené reťazové koleso, sa cez prevodovku vedie reťaz k mechanizmu na vyberanie strúčikov cesnaku z nádoby. Radlica pripravuje brázdu hlbokú 15–20 cm a cez potrubie spadne hrot na povrch zeme. Niektoré modely sú vybavené nádržami na vodu, z ktorých sa zalievanie vykonáva súčasne s výsadbou.

Vozidlo môže mať 1 alebo 2 kolesá. Ďalej 1 alebo viac pristávacích štruktúr.

Výsadba cesnaku s kvetináčom na cesnak

Zvláštnosti použitia sadzača na cesnak závisia od spôsobu kŕmenia, prítomnosti kalibračného mechanizmu, počtu zariadení na súčasný výsev.

Pred výsadbou je ručný sejač nastavený na požadované nastavenie hĺbky brázdy. Potom sa zvolia vzdialenosti medzi nimi. Plátky sa nalejú do nádoby. Ak existuje nádrž, je naplnená čistou vodou alebo pridaním hnojiva.

Od úplného okraja miesta, miernym zatlačením na rukoväte, začnú tlačiť prístroj nízkou rýchlosťou až na samý koniec. Počas procesu sa monitoruje dostupnosť semien a funkčnosť sejačky.

Hlavné typy kvetináčov

Zariadenie kvetináča na cesnak môže byť manuálne alebo vyrobené vo forme príloh pre traktor alebo ručne vedený traktor.

Manuálne sú lacnejšie a nevyžadujú žiadne palivo, ale tento proces bude vyžadovať veľa úsilia, aby sa otvárač zatlačil do zeme a poháňal ho dopredu. Aby jednotka mohla pracovať, musí byť mäkká a voľná.

Trysky pre ručne vedený traktor sa vyznačujú vysokou hmotnosťou a zariadeniami na výsadbu viacerých radov súčasne. Priľnú k zadnej časti vozidla prostredníctvom špeciálnych úchytov a adaptérov. Pri rôznych výkonových schopnostiach traktorov sa používajú sejačky, ktoré sa líšia hmotnosťou a počtom riadkov.

Štvorradové sadzače sú schopné presne a rýchlo vysadiť strúčiky cesnaku na veľké plochy. Sú vybavené zariadením na kalibráciu osiva a dokážu efektívne plniť zadané úlohy na akejkoľvek pôde.

Každý zo strojov je dosť dobrý, najlepšie modely sa vyberajú výlučne na základe individuálnych preferencií poľnohospodára.

Ako si zvoliť sadzač pre vaše stránky?

Pri výbere manuálneho sejacieho stroja alebo príslušenstva pre traktor je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov:

 • schopnosť robiť brázdy požadovanej hĺbky;
 • počet riadkov;
 • mechanizmus kŕmenia semien a ich veľkosť.

Princíp činnosti

Malé pozemky je možné spracovať manuálne. Na sejbu na poliach v priemyselnom meradle budete potrebovať trysku pre ručne vedený traktor.

Princíp činnosti všetkých sejacích strojov je rovnaký. Najskôr sa vytvorí brázda, vloží sa do nej strúčik cesnaku a posype sa zemou. Ak je potrebné súčasné zalievanie s výsadbou, musí byť v modeli špeciálna nádoba na vodu alebo roztok hnojiva.

Typ výsevu

Výsev sa môže líšiť v hĺbke brázd a rozstupoch brázd. Ak potrebujete zasiať semená cesnaku, odporúča sa hĺbka výsadby 60 - 80 mm a klinčeky by sa mali prehĺbiť na 15 - 20 cm.

Dôležitým faktorom na zabezpečenie jednotnej výsadby je mechanizmus kŕmenia a zberu osiva. Ak je dopravník vybavený stredne veľkými až veľkými miskami, bude sejba cibúľ prebiehať naraz na jednom mieste. A malé kŕmne bunky nie sú vhodné pre strúčiky cesnaku. Pri snímaní budú medzery. Preto je lepšie venovať pozornosť modelom, v ktorých sa osivo podáva priamo z nádoby otvorením čepele cez os prevodovky.

Výkon a počet riadkov

Čím je pozemok väčší, tým viac riadkov musí jednotka zasiať súčasne, čo znamená aj misku na semená najväčšieho objemu.

Na váhe záhrady je lepšie použiť ručný jednoradový model, sejačka na cibuľky cesnaku v teréne musí mať minimálne 4 sejacie zariadenia. Zaujímavé sú prílohy, v ktorých sú nádoby odnímateľné. Takto môžete zmeniť riadok pristátia.

Ručný sejač môže byť vybavený kolesom alebo dvoma. V tomto prípade je druhý krok účinnejší, pretože udržuje rovnováhu. Prídavné zariadenie môže mať 2 hlavné nosné kolesá a niekoľko medziľahlých kolies.

Hmotnosť a rozmery

Všetky časti sejačky sú vyrobené z odolného a hrubého kovu. Čím masívnejšia bude konštrukcia, tým väčšia bude hmotnosť a rozmery.

Rozmery ručných sádzačov cesnaku sú malé. Hmotnosť jednotiek je až 10 kg, práca s nimi však bude vyžadovať viac času a fyzických nákladov.

Veľká hmotnosť prídavných zariadení pre traktory je spôsobená veľkosťou zariadenia a potrebou stlačiť s veľkou silou na zem, aby sa urobila brázda.

Populárne modely na trhu

Domáci výrobcovia vyvinuli množstvo sejacích strojov, ktoré vyhovujú potrebám každého poľnohospodára. Je pohodlné, že nie sú problémy s hľadaním a nákupom potrebných náhradných dielov za prijateľnú cenu. Zvážme najobľúbenejšie modely:

 1. SMK-3 VPS27 / 1-10 / 4 - manuálny trojradový sejač. Tento model má nasledujúce parametre: vzdialenosť medzi radmi - 12 cm, schopnosť inštalovať prílohy pre iné plodiny, hĺbka brázdy - od 1 do 3 cm, hmotnosť - 3 kg.
 2. Jednoradový sejací stroj ChS-1 je určený na inštaláciu na samostatnom traktore s výkonom 6 hp. s., je možné kalibrovať semená (15-25 mm) s krokom výsadby 11, 12,5, 14 cm, objem nádoby - 10 litrov, hĺbka brázdy - 6-8 cm, hmotnosť - 20 kg.
 3. Dvojradový model ChS-2 je vyrobený ako príloha k ľubovoľným motoblokom s výkonom 6 hp. od. Šírka medzi riadkami je nastaviteľná do 20 - 40 cm, hĺbka výsevu je 6 - 8 cm K dispozícii je kalibračné zariadenie a veľké nádoby na semená. Hmotnosť celej konštrukcie je 44 kg.
 4. Štvorradový ChS-4 je vybavený objemom 10 litrov, hĺbka výsadby je 8 - 10 cm so vzdialenosťou vyhadzovania semena 11, 12,5, 14 cm. Rozstup riadkov je zvolený do 20 - 53 cm. celej konštrukcie je 73 kg.
 5. Tryska pre ručne vedený traktor ProTek TM je skladací model, takže je možné meniť počet súčasne zasadených riadkov. Semená sa kalibrujú v rozmedzí 2 až 16 mm. Objem nádoby je 5 litrov. Hĺbka uvoľnenia je 1 - 10 cm. Frekvencia otvárania žľabu sa dá zmeniť. Hmotnosť produktu - 60 kg.

Ako na to?

Najjednoduchšie je kúpiť vhodný sadzač, ale bude to vyžadovať veľa peňazí. Nie je nič lacnejšie doma, ako si vyrobiť kvetináč vlastnými rukami, čo bude skvelé pre použitie na osobnom pozemku.

Ak je osoba oboznámená so zariadením a princípom činnosti sejacích strojov, výrobný proces nebude komplikovaný. Hlavná vec je nájsť všetky potrebné komponenty a zostaviť ich.

Na výrobu budete potrebovať:

 • nádoba na semená;
 • hriadeľ, ktorý spája podávač s prevodovkou;
 • kefy alebo páska s košíčkami na vyberanie a kŕmenie zubov;
 • požadovaný počet vhodných kolies;
 • otvárač na vytvorenie brázdy a 2 čepele na ich vyplnenie zemou;
 • rám s rukoväťami, na ktorom bude pripevnené všetko vybavenie.

Aby sa výsadba uskutočňovala rovnomerne, musí byť nádoba s dvojitým dnom. V ňom je vytvorený otvor, do ktorého je navinutá páska s pohármi. Ak sa podáva krmivo pomocou zuba vypadávajúceho z trubice na dne nádoby, je vybavený pohyblivou doskou pripojenou k hriadeľu.

V prednej spodnej časti je v bezprostrednej blízkosti kolesa nainštalovaná hviezdička. Nasadí sa na ňu jednoduchá reťaz na bicykel a pripojí sa k prevodovke.

V zadnej časti rámu je otvárač zvarený alebo priskrutkovaný. Za sebou sú nože navzájom zasunuté v miernom uhle na krátku vzdialenosť kvôli zaspávaniu.

Samostatne vyrobený sejač nie je v žiadnom prípade horší z hľadiska funkčnosti ako zakúpené modely. V niektorých prípadoch ich dokonca prekonáva, pretože bola vyrobená pre potreby farmára.

Recenzie zo siete

Anatoly, 48 rokov, Pskov:

"Pred použitím domáceho kvetináča ste museli cesnak a cibuľu sadiť ručne, čo trvalo dlho." Samotný proces bol namáhavý: najskôr urobte brázdy, potom rozsypte semená, zasypte ich. S kvetináčom sa všetka práca robí rýchlo a efektívne, stačí vynaložiť trochu úsilia. ““

Vasily, 53 rokov, Samara:

"Sadzač cesnaku som si vyrobil sám." Spočiatku som urobil veľa chýb: žľab s výsypkou som umiestnil vysoko (vyskočili z brázdy), nevypočítal potrebnú hĺbku uvoľnenia a nerozmýšľal nad mechanizmom zaspávania. Okrem toho kolieskom jednoducho presunul malé množstvo zeme. Potom som si prezrel niekoľko hotových schém iných poľnohospodárov a napravil nedostatky. Teraz ma baví sejba a bohatá úroda. ““

Nikolay, 54 rokov, Stavropol:

"Vyrobil som si trysku pre ručne vedený traktor s 5 radmi." Pohodlne. Medzi radlicami sa udržiavala vzdialenosť 30 cm. Namiesto nádob som dal staré plastové šesťlitrové fľaše hore dnom, pripevnil som k nim PVC rúrky a prebehol som páskou s nalepenými polovicami z guličiek (videl som v detskom obchode a nepochopil ich priamy účel). Zvaril som rám z rohu a rúrky, hmotnosť sa ukázala byť veľká, dostatočná na zakopanie pluhu. “


Pozri si video: Montáž skleníku z polykarbonátu