TOP 10 najlepších receptov na prípravu petržlenu na zimu doma s mrazením aj bez neho

TOP 10 najlepších receptov na prípravu petržlenu na zimu doma s mrazením aj bez neho

Uprostred zimy potrebuje ľudské telo podporu. Preto hostesky z leta začínajú pripravovať rôzne prípravy a občerstvenie na zimu. To je nevyhnutné na udržanie celkového zdravia. Zelení nie sú výnimkou. Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť petržlen na zimu. Voľba vždy zostáva na žene v domácnosti.

Prečo je petržlen užitočný

Je ťažké preceňovať stupeň užitočnosti zelene, pretože terapeutický účinok na ľudské telo je veľmi veľký. Mnohostranný vplyv jednotlivých zložiek vedie k zvýšeniu všeobecného tónu.

Účinky petržlenu na človeka sú:

 • zlepšenie práce nadobličiek;
 • zlepšenie metabolizmu;
 • protizápalové účinky;
 • posilnenie krvných ciev;
 • zabezpečenie normálneho fungovania mozgu;
 • zlepšenie stavu tela pri ochoreniach žalúdka a dvanástnika;
 • stimulácia tráviacich enzýmov;
 • stimulujúca chuť do jedla;
 • vznik pocitu sýtosti;
 • priaznivý účinok na orgány zraku;
 • spevnenie ďasien a ďalšie.

Pri konzumácii petržlenu v akejkoľvek forme nezabudnite na kontraindikácie. Okrem dobrého prináša aj škodu. Pred samoliečbou by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Je nežiaduce používať petržlen pre tých, ktorí:

 • trpí chorobami močového mechúra, cystitídou, urolitiázou,
 • má chronické choroby vnútorných orgánov,
 • má sklon k alergiám.

Všetko je dobré s mierou - netreba to zneužívať a používanie kultúry vám nebude nijako škodiť.

Pripravíme si potrebné suroviny

Pri zbere zelene na skladovanie stojí za zváženie niekoľko pravidiel, podľa ktorých si petržlen zachová maximálne užitočné vlastnosti:

 1. Zelená časť rastlín sa zberá kedykoľvek. Zásoba vitamínov koncentrovaná v listoch sa nemení v rôznych obdobiach vegetačného obdobia.
 2. Korene sa zhromažďujú až na jeseň, pretože práve v tomto období sú naplnené maximálnym množstvom živín.

Predtým, ako začnete zbierať petržlenovú vňať, musíte oddeliť zelenú časť od podzemku. Vytrieďte všetky listy a odstráňte suché, zažltnuté vzorky.

Všetky komponenty umyte a dobre osušte. Potom sa rozhodnite pre metódu konzervácie v zime. Závisí to od času, ktorý má žena v domácnosti k dispozícii, a od osobných preferencií členov rodiny.

Metódy prípravy petržlenu na zimu

Pre každú ženu v domácnosti existujú recepty vhodné pre jej preferencie a želania. Stačí len trochu hľadať. Nie je ťažké vytvoriť vhodné domáce podmienky pre obrobky. A výsledné korenie kompenzuje všetky vynaložené sily.

Na zimu sa zberá celá rastlina, nie je veľa spôsobov, ako túto úlohu splniť:

 1. Sušenie. Korene a listy rastlín sa sušia v rúre alebo na čerstvom vzduchu.
 2. Mrznutie. Rozdrvené časti kultúry sa zmrazia a uskladnia v mrazničke.
 3. Morenie alebo solenie. Nasekaná zelenina a nasekané korene sú nakladané alebo solené.
 4. Olejovanie. Predvalok sa zmieša s olejom a uloží sa do chladničky.

Mali by ste si zvoliť spôsob uchovania kultúry preštudovaním receptov.

Sušená petržlenová vňať

Pri sušení petržlenovej vňate nie je nič ťažké. Stačí splniť niekoľko požiadaviek a všetko sa vydarí.

Ako sušiť rastlinu a zachovať arómu - túto otázku si kladie veľa žien v domácnosti. Dodržiavanie požiadaviek a pravidiel vedie k tomu, že petržlen si zachováva nielen pachy, ale aj minerálne zložky.

Výhodou tejto metódy je, že petržlenová hmota chudne a stáva sa štíhlejším. Je ľahšie skladovateľný a nevyžaduje špeciálne podmienky.

Na prípravu zelenej hmoty alebo koreňov pre budúce použitie sú dobre umyté a vysušené. Potom to vyriešia a odstránia nepekné, choré a zdeformované vzorky. Na konci triedenia sa korene očistia.

Zelení sa sušia v celom zväzku spolu so spodnou časťou stopky alebo s každým listom jednotlivo.

Korene, podľa veľkosti, nakrájame na kolieska alebo kocky. Pripravené suroviny je potrebné iba vysušiť. Robia to rôznymi spôsobmi.

Na čerstvom vzduchu

Táto metóda je dlhodobá, ale netrpí tým na účinnosť. Zelení sa sušia v celých konároch alebo sa sekajú takým spôsobom, ktorý je určený na okamžitú konzumáciu.

Ak ho chcete vysušiť, položte ho na rovinu a rovnomerne ho rozdeľte po povrchu, na ktorom je vysušený. Čím je vrstva tenšia, tým rýchlejšie bude surovina suchá. Rozložte hrúbku najviac 1 centimeter.

Zelení zhromaždené vo zväzkoch sú zavesené pod prístreškom alebo na inom dobre vetranom mieste. Listy by mali visieť dolu. Je vhodné vylúčiť priame slnečné žiarenie z lístia, pretože žltne a stráca atraktivitu.

Korene sa tiež sušia na čerstvom vzduchu, akýmkoľvek spôsobom seká a zakrývajú sa gázou z hmyzu. Pravidelné obracanie kúskov urýchli proces sušenia a eliminuje debatu.

V závislosti na sprievodných podmienkach bude musieť rastlina sušiť od 5 do 20 dní, pričom nesmie zabudnúť na pravidelné obracanie suroviny, aby sa proces urýchlil.

V rúre

Príprava korenia týmto spôsobom netrvá veľa času. Korenie vyschne oveľa rýchlejšie ako v prvom prípade.

Tu je dôležité nepreháňať to s teplotou, pretože čím je vyššia, tým rýchlejšie korene a zeleň vysychajú. Týmto ale trpí vzhľad a komplex výživných látok, ktoré tvoria ich zloženie.

Optimálna teplota je 40-60 ° C. Umyté a olúpané korene nakrájame na kocky alebo plátky a poukladáme na plech. Zelené sú rozložené na vetvičky alebo narezané a rozdelené v tenkej vrstve.

Sušte pri otvorených dverách, približný čas strávený v rúre je 5-6 hodín. Jemne nakrájané suroviny sušia niekoľkokrát rýchlejšie.

V elektrickej sušičke

Tento pomocník v kuchyni vždy pomôže domácnosti. Nemusíte robiť nič zvláštne, korene musia byť rezané a zelené vetvy sú rozložené úplne.

Je nastavený režim „Pre bylinky“ a teplota nie vyššia ako 45 ° C. Je potrebné pravidelne monitorovať proces a vymeniť palety. Je ťažké určiť presný čas, závisí to od sprievodných faktorov: vlhkosť vzduchu, hrúbka krájania a oveľa viac.

V mikrovlnke

Petržlenovú vňať preložíme na tanier, najlepšie rovný, spodok prikryjeme obrúskom. Výkon zariadenia je maximálny. Čas, po ktorý sú suroviny vložené do mikrovlnnej rúry, sú 2 minúty, potom by ste sa mali pozrieť na vzhľad rastliny. Ak nie je dostatočne suchý, vložte ho na ďalšie 2 minúty. A tak ďalej, kým hmota nedosiahne požadovaný stav.

Solenie petržlenovou vňaťou

Účinným spôsobom konzervovania plodín na zimu je posypanie soľou. Existuje veľa receptov na jeho prípravu. Je potrebné zvoliť najvhodnejšiu metódu.

Vetvičky

Solenie týmto spôsobom nie je ťažké, použije sa minimum prísad:

 • petržlen - 400 gramov;
 • soľ 100 gramov.

Zelené sú vytriedené, premyté tečúcou vodou a oddelené od hrubých stoniek. Pripravená sklenená nádoba je obarená vriacou vodou. Vetvičky sa zmiešajú so soľou tak, aby bola rovnomerne rozložená. Potom sú rozložené do pohárov a odložené na uskladnenie. Chladnička, balkón alebo iná studená miestnosť bude stačiť.

Klasickým spôsobom v banke

Rokmi overená metóda zachováva prospešné látky, ktoré tvoria petržlen. Nie sú potrebné žiadne ďalšie prísady. Príprava všetkých neobvyklých metód trvá veľa času a tento recept je jednoduchý a rovnako užitočný.

Komponenty:

 • petržlen - 300 gramov;
 • soľ 3 lyžice.

Dobre umyté zelené sa otrie uterákom, naseká sa a potrie soľou. Čím opatrnejšie to robia, tým lepšie.

Výsledná zmes sa nahrnie do sterilných nádob a podľa uváženia žien v domácnosti sa uzavrie viečkom.

Veko by sa malo tesne uzavrieť bez toho, aby púšťalo vzduch. Tým sa zabráni objaveniu sa znakov znehodnotenia.

Solené korenie sa dobre udržuje v chladničke alebo v pivnici. Pleseň sa môže vyvíjať pri izbovej teplote. S touto petržlenovou vňaťou sa pripravujú akékoľvek jedlá a šaláty.

S prídavkom kôpru

Na solenie petržlenu s kôprom potrebujete minimálnu sadu prísad. A výhody sa niekoľkonásobne zvyšujú. Množstvo zelene určuje žena v domácnosti, je dôležité dodržiavať iba podiely soli. Ak je surovín viac - je to v poriadku.

Komponenty:

 • rovnaké množstvo kôpru a petržlenu;
 • soľ v množstve 200 gramov na 1 kilogram zelenej zmesi.

Zelená časť rastlín sa dobre umyje vodou, potom sa vysuší. Suroviny sa drvia akýmkoľvek pohodlným spôsobom.

Potom sa všetky ingrediencie spoja v samostatnej miske, soľ sa dôkladne zmieša so zelenou hmotou. Potom, čo začnú podbíjať. Ak iba zložíte, zelené sa začnú kaziť. Je potrebné neohlásiť sa trochu po vrch, pričom medzi vrchnákom a korením necháte medzeru.

Aby sa zabránilo znehodnoteniu hotového výrobku, ženy v domácnosti nasypú na polotovar ešte trochu soli.

Banky sú chladné. Ak sú malé a málo, potom je v poriadku chladnička.

So zelerom

Každému sa odporúča pokúsiť sa variť tento prípravok so soľou. Výsledkom je zdravá vitamínová zmes, ktorá je ideálna na prípravu jedál, šalátov a polievok.

Komponenty:

 • petržlen, zeler a kôpor - každý 250 gramov;
 • soľ - 250 gramov.

Najskôr sa utriedia a umyjú zelené časti rastlín, nezabudnite odstrániť všetky nepekné vzorky. Hrubé stonky sú narezané. Nakrájajte na kúsky dlhé 2 centimetre.

Koreň zeleru je olúpaný a nakrájaný na podobné prúžky. Vložte do samostatnej misy.

Najskôr skombinujte zeleň a soľ, dobre rozomlejte, potom pridajte zelerové korene. Všetko dobre premiešajte a vložte do pohárov. Obrobok by mal byť podbitý a potom vložený do chladničky.

Mraziaca petržlenová vňať

Rovnako efektívnym spôsobom zberu zelene na zimu je zmrazenie. Kultúra si zachováva celý prísun živín, čím pomáha udržiavať imunitu uprostred zimy. Zmrazenie rastlín bude trvať veľmi málo času a úsilia. Existujú 3 spôsoby, ktorý z nich je najlepší, rozhodne sama hostiteľka.

V balení

Potrebujete iba petržlenovú vňať. Množstvo nie je obmedzené. Listy sú dobre umyté, triedené a sušené.

Ak zelení sedia dlhšie ako 30 minút, začnú vädnúť. To komplikuje proces prípravy obrobku.

Sušenie pomocou uteráka bude rýchle a efektívne. Potom by mal byť rezaný akýmkoľvek spôsobom alebo čo sa týka okamžitého obliekania misky.

Pripravená nasekaná zelená hmota je rozložená vo vreciach. Neuchovávajte vo veľkom množstve, nie je to vhodné. Po opakovanom rozmrazení zvyšky sčernejú a nepôjdu k obväzu. Ďalej by mali byť vrecká zmrazené.

Kocky v táckach na ľad

Náročnejší spôsob zberu zelene v zime. Budete potrebovať prevarenú vodu a bylinky.

Petržlen sa niekoľkokrát premyje v studenej vode. Nie je potrebné sušiť, pretože je naplnený vodou. Nakrájajte ho nadrobno, ľahšie sa bude napchávať na malé kocky.

Sú uložené vo formách, zhutnené a naplnené chladenou vodou. Vložte na niekoľko hodín do mrazničky. Po zmrazení kociek ich vyberte z formy a vložte do vrecúšok. Pre pohodlie sa podpisujú.

Vo zväzkoch

Toto je najrýchlejší spôsob konzervácie zelených, mali by ste ich však dobre vysušiť. Trsy sa tvoria na základe jedného alebo dvoch prípravkov. Zvyšky budú ležať v chladničke niekoľko dní, nie viac.

Hotové zväzky sú zabalené v kúskoch potravinovej fólie alebo vložené do plastového vrecka. A odoslané do mrazničky na požiadanie.

Zber čerstvej petržlenovej vňate v rastlinnom oleji

Ak chcete správne pripraviť jedlo podľa tohto receptu, nemusíte robiť nič zvláštne. Zelení sa pripravujú rovnako ako pri iných spôsoboch skladovania na zimu.

Petržlen sa naseká a vloží do suchej nádoby. V takom prípade nie je potrebné tlačiť; potom nalejte rastlinný olej a zálievku odložte do chladničky.

Petržlen marinovaný

Predjedlo je vyrobené o niečo ťažšie ako predchádzajúce recepty, pretože marináda by mala byť pripravená.

Komponenty:

 • petržlen;
 • listy chrenu, čerešne, ríbezle;
 • cesnak - 2-3 strúčiky;
 • soľ, v množstve 1 polievková lyžica na liter vody;
 • bobkový list, nové korenie;
 • 70% octu - 0,5 čajovej lyžičky na 1 liter banky;
 • voda.

Príprava na zimu by mala prebiehať takto. Petržlen sa umyje a triedi, ľubovoľne krája. Natierajte do zaváracích pohárov s vopred pridanými čerešňovými listami, ríbezľami, chrenom a strúčikmi cesnaku. Pripravte si soľanku: 1 lyžicu soli na 1 liter vody. Naleje sa do hotových nádob a uzavrie sa viečkom. Sterilizované do 15-25 minút, v závislosti od veľkosti nádoby. Zrolujte a odložte do pivnice na uskladnenie. Je lepšie pripraviť také korenie v lete, keď je zeleň najviac bohatá na vitamíny.

Konzervovanie

Konzervovanie je jedným zo spôsobov zberu petržlenu pre dlhú trvanlivosť. Ani začiatočník nebude mať s varením žiadne ťažkosti. Hlavným konzervantom vo všetkých receptoch je ocot.

Na prípravu obrobku budete potrebovať priamo zeleň, ocot a soľ.

Petržlen sa varí ako všetky ostatné recepty. Opláchnite dobre a osušte. Nakrájajte na kúsky dlhé 5 centimetrov. Opatrne sa umiestnia do nádob, potom sa pripraví soľanka. Na 1 liter vody 1 lyžicu soli.

Do hotových nádob pridajte 2 polievkové lyžice 6% octu a zalejte soľankou. Nenalievajte po vrch, nechajte asi 2 centimetre.

Umiestnené v nádobe na sterilizáciu. Doba varu je asi 10 - 15 minút. Hneď ako sú plechovky pripravené, zrolujú sa a vyberú ich, až kým úplne nevychladnú pod prikrývkou alebo prikrývkou.

Pravidlá ukladania

Na zachovanie obrobkov počas zimy by sa mali dodržiavať jednoduché pokyny. Skladovacia miestnosť by sa mala udržiavať na konštantnej teplote. Mali by sa vylúčiť kvapky, čo má zlý vplyv na rotáciu.

Približný teplotný režim na konzerváciu produktu je 0 ⁰- + 10 ⁰С. Vlhkosť vzduchu je 80%.

Mrazená zelenina by sa nemala rozmrazovať a znova zmrazovať, čo spôsobí, že hmota sčernie a stane sa nevhodnou na ľudskú konzumáciu.

Skladujte sušené bylinky v tesne uzavretej sklenenej nádobe na tmavom a suchom mieste.

Korenie pripravené podľa receptov si vyžaduje dlhodobé skladovanie v chlade. Chladnička, zasklený balkón alebo pivnica budú stačiť.

Zozbieraná zeleň, ktorá je v prípade potreby vždy po ruke, dokonale pomáha uprostred zimy. Okrem toho pomáha udržiavať organizmus počas obdobia nedostatku vitamínov.


Pozri si video: : Bravčové koleno pečené