Ako môžete kŕmiť hrušku na jar, v lete a na jeseň, pravidlá a normy pre hnojenie

Ako môžete kŕmiť hrušku na jar, v lete a na jeseň, pravidlá a normy pre hnojenie

Záhradkári sa zaujímajú o to, čo kŕmiť hrušku. Alebo možno to nemusíte robiť? Ekologické (teda prírodné) poľnohospodárstvo je dnes v móde. A pôda je celkom úrodná. Ale aby ste získali hojnú úrodu, hruška určite potrebuje jedlo. A malo by sa to robiť podľa pravidiel, pri dodržaní noriem a podmienok. Iba v tomto prípade strom poteší majiteľov lahodným ovocím.

Hlavné druhy hnojív na kŕmenie hrušiek

Pre správnu výživu potrebuje hruška dve skupiny hnojív: organické a minerálne.

Minerálne hnojivá

Minerálne hnojivá sa aplikujú na jar a na jeseň. Zároveň sa mení počet komponentov na váhe v závislosti od ročného obdobia.

Dusík

Tento prvok je potrebný na vytváranie zelenej hmoty. Hruška nebude schopná vytvoriť dostatok listov potrebných na fotosyntézu. Mladé výhonky bez dusíka sa tvoria v nedostatočnom množstve. Ale prebytok prvku je rovnako škodlivý ako jeho nedostatok. Hruška presýtená dusíkom sa stáva chutnou korisťou vošiek: jej šťava je obzvlášť sladká kvôli nerozloženým cukrom.

A prehnané hrušky sú častejšie postihnuté plesňovými chorobami. Preto je pri aplikácii hnojív do pôdy potrebné dodržiavať normy.

Fosfor

Prvok je nevyhnutný pre úplné dozretie plodov hrušiek. Hlavnou časťou hnojiva je anhydrid kyseliny fosforečnej (do 20% hmotnosti). Absorbuje sa iba pri dostatočnej vlhkosti v pôde.

Draslík

Nevyhnutný prvok na výrobu jesenných a zimných hnojivých hrušiek. Draselná soľ (chlorid draselný + chlorid sodný) sa aplikuje na jar pred a počas kvitnutia, aby sa vytvoril veľký počet vaječníkov. Nevýhoda: obsahuje chlór.

Horčík

Nedostatok horčíka v pôde spôsobuje spomalenie rastu hrušiek. Priemysel vyrába vo vode nerozpustné hnojivá (vermikulit), ktoré po aplikácii a následnom zavlažovaní obohacujú pôdu o horčík. Horčík je súčasťou draselných hnojív. Medzi záhradníkmi je obľúbený vo vode rozpustný síran horečnatý.

Superfosfát

Najobľúbenejšie jedlo s obsahom fosforu. Obsahuje síran vápenatý, ktorý sa vstrebáva pri nadbytku vody v pôde. Dvojitý superfosfát je ekonomickejší a efektívnejší. Je bez síranu vápenatého.

Komplexné hnojivá

Priemysel vyrába zložité minerálne hnojivá. Obsahujú dusík, draslík a fosfor v množstvách, ktoré rastliny vyžadujú. Jesenné hnojivá neobsahujú dusík (alebo obsahujú, ale v minimálnom množstve). Je oveľa pohodlnejšie ich používať: nemusíte miešať komponenty, stačí len kŕmiť podľa pokynov.

Organické hnojivá

Príroda sa postarala o výživu rastlín. Vedieť, ako používať prírodné produkty, môže výrazne znížiť náklady na nákup hnojív.

Hnoj a humus

Na kŕmenie hrušiek sa používa hnoj bylinožravcov: kozy, kravy, ovce, kone, králiky. Prasací hnoj sa používa ako posledná možnosť (kvôli všežravým ošípaným). Je to cenný zdroj dusíka, ktorý je v ľahko stráviteľnej, teda chelátovej forme. Ale čerstvý hnoj sa nemôže aplikovať pod hrušku kvôli veľkému množstvu semien burín a agresívnemu prostrediu.

Po zakúpení čerstvého hnoja sa odporúča:

 • položte suroviny na plech alebo preglejku;
 • tvoria kužeľ;
 • prikryte fóliou alebo žehličkou pred dažďom a sušením;
 • odstráňte film a každých šesť mesiacov obráťte hnoj;
 • podľa potreby navlhčite.

V tomto stave sa hnoj starne 3 roky. Počas tejto doby sa surovina rozkladá a mení sa na humus. To je to, čo by sa malo dostať pod hrušku.

Vtáčí trus

Jedná sa o veľmi agresívny vrchný obväz. Čerstvý vtáčí trus zavedený pod mladú hrušku môže spáliť koreňový systém stromu. Hydinový trus sa zhromažďuje a suší, potom sa naleje do vrecúšok a uskladní sa na chladnom a suchom mieste.

Pred použitím sa pohár suchých surovín mieša vo vedre s vodou a lúhuje sa týždeň. Potom pred použitím zmiešajte liter infúzie s 10 litrami vody a stromy nakŕmte.

Popol z dreva

Je to cenovo dostupné a účinné hnojivo na hrušky. Popol obsahuje: draslík, vápnik, fosfor, horčík, mangán. Je však potrebné mať na pamäti: kŕmenie v kombinácii s vodou vedie k zásaditej reakcii. Niektorí záhradníci preto používajú popol na dezoxidáciu pôdy.

Na hnojenie hrušiek sa odporúča použiť popolček z preosiatej pece. Množstvo aplikácie: 1 liter plechovky pre 1 dospelú rastlinu. Je dôležité mať na pamäti: popol znižuje účinnosť dusíkatých hnojív, preto by ste nemali hrušku kŕmiť súčasne.

Kostná múka

Kostná múčka je hlavným zdrojom fosforu pre hrušky. Ďalšie zložky hnojiva sú:

 • železo;
 • mangán;
 • horčík;
 • zinok;
 • jód;
 • kobalt;
 • draslík;
 • vápnik.

Výhodou hnojiva je chelatácia (dostupnosť hrušiek) komponentov a nízke náklady.

Močovina

 • chelatácia (dostupnosť rastlín);
 • hotová rozpustnosť vo vode;
 • vynikajúci výsledok obväzu na listy.

Je dôležité mať na pamäti: postrek na začiatku jari vysoko koncentrovaným roztokom močoviny nielen vyživuje, ale aj chráni rastlinu pred škodcami a oneskoruje kvitnutie.

Ako a čím kŕmiť hrušku na jar?

Na jar je potrebné hrušku kŕmiť, aby doplnila výživné látky a pripravila rastlinu na obdobie plodenia. Odporúča sa dôsledne vykonávať komplex obväzov.

Pred kvitnutím

Ihneď po prebudení sa odporúča strom zaliať roztokom dusičnanov: 2 lyžice prášku na 10 litrov vody. Je dôležité mať na pamäti: teplota vzduchu musí byť nad +5 stupňov Celzia.

Počas kvitnutia

Počas tohto obdobia je užitočné dať si tekutý obväz. Hrušku je dobré prihnojiť roztokom močoviny: pol pohára na 10 litrov vody. Je užitočné kombinovať tekutý obväz so zalievaním: najskôr správne navlhčite kruh blízko kmeňa, potom pridajte roztok.

Po odkvitnutí

V tomto období sa pod stromy aplikuje nitroammofoska jedenkrát. 100 g suchého hnojiva sa zriedi v 20 litroch vody. Počas obdobia zakladania ovocia sú potrebné hnojivá na báze fosforu a draslíka. Bez toho sa plody budú drobiť a zmenšovať.

Obliekanie na list

Je užitočné ho dať mladým stromom, ktoré ešte nevyrástli v silnom koreňovom systéme. Hnojivá (dusík, fosfor, potaš) sa zriedia vo vode a nastriekajú sa na listy hrušky.

Je dôležité mať na pamäti: postrek by sa mal vykonávať v suchom, oblačnom (alebo po západe slnka), pokojnom počasí. Ak do 3 dní po kŕmení prší, malo by sa to opakovať.

Letné kŕmenie ovocných stromov

V lete treba v kŕmení pokračovať. Vykonávajú sa počas obdobia plodenia, končiac okamihom zberu plodov.

V júni hruška prestáva kvitnúť. V tejto dobe je užitočné ho kŕmiť listom roztokom dusíkatých hnojív: močovina, zelené hnojivo. Farba nálevu by mala byť svetlá, ako napríklad slabo uvarený čaj. V júli začnú plody sadať. K obväzu na listy by sa mal pridať postrek roztokom fosforu a draslíka.

V auguste, 2 týždne po poslednom obväzu na list, sa odporúča do pôdy naniesť zmes fosforečných a draselných hnojív. Uvoľnite pôdu v kruhu kmeňa. Aby sa zabránilo drobeniu plodov, odporúča sa každé 2-3 týždne kŕmiť roztokom fosfor-draselných hnojív. Takáto výživa je pre hrušku nevyhnutná na dozretie vysokokvalitných plodov.

Odporúča sa prerušiť akékoľvek kŕmenie 3 týždne pred očakávaným zberom. To je nevyhnutné na získanie ovocia, ktoré je šetrné k životnému prostrediu.

Základné pravidlá jesenného obliekania

Na jeseň, po zbere, si strom vyžaduje doplnenie živín. Hnojivá by mali pozostávať z fosforu, draslíka a dusíka. Ale fosfor a draslík tvoria 1 diel a dusík - ¼ hmotnostný diel.

Všetky komponenty sú zmiešané v suchej forme a rozptýlené po obvode kmeňového kruhu. Okrem toho by hlavná čiastka mala byť umiestnená pozdĺž obvodu, ktorý je priemetom koruny na zem. Potom sa pôda uvoľní do hĺbky 7-10 cm.

Ako oplodniť hrušku pred zimou

Starostlivosť o hrušku zahŕňa zimné kŕmenie. Bez nej strom ťažko znáša zimu. Účelom hnojenia je vyživovať rastlinu, ale zabrániť rastu zelenej hmoty. Výhonky nebudú mať čas dozrieť a odumrieť a strom bude míňať energiu na svoj rast. Hnojivá by sa mali používať koncom septembra - začiatkom októbra. Po obvode kmeňového kruhu sa aplikuje kompozícia fosforu a draslíka s prídavkom vápnika a horčíka. Potom je zem vykopaná.

Vrchný obväz po výsadbe

Jednoduchá, ale namáhavá udalosť pomôže mladej hruške dobre sa zakoreniť a začať prinášať ovocie skôr. A záhradník bude na nasledujúce 3 roky vyňatý z kŕmenia stromu.

Pred výsadbou sa odporúča urobiť si pristávaciu jamu. Pri plánovanom umiestnení na jar sa pripravuje na jeseň. Ak chce letný obyvateľ zasadiť hrušku na jeseň, je potrebné jamu pripraviť na jar. Ako postupovať:

 1. Vykopajte jamu o veľkosti 70 x 70 x 70 cm. Na dno dajte vyzretý kompost alebo humus s vrstvou 10-15 cm.
 2. Odstránenú pôdu zmiešajte s fosforom, draslíkom (1: 1), mangánom, vápnikom. Touto zmesou naplňte jamu.
 3. Vyrovnajte a zhutnite pôdu. Na vrch položte plát preglejky alebo linolea (aby ste zabránili erózii pôdy).

Pred výsadbou vykopajte jamu takej veľkosti, aby koreňový systém hrušky zapadol. Potom je vykopaný kolík na zaviazanie a do neho sú spustené sadenice. Pôda okolo je zhutnená, vytvorí sa drážka pre prúdenie vody a výsadba sa zaleje.

Tipy pre začínajúcich záhradníkov

Začínajúci záhradníci by si mali pamätať základné pravidlá pre kŕmenie hrušiek:

 • je nemožné vypestovať dobrú úrodu bez vrchného obväzu;
 • Nedodržanie hnojenia je rovnako nebezpečné ako nadmerné hnojenie;
 • je dôležité, aby rastlina prijímala celý komplex: minerálne hnojivá a organické látky;
 • nemali by sa zanedbávať mikro a makro prvky;
 • na dosiahnutie stabilných výnosov je dôležité dať stromu listové kŕmenie;
 • množstvo hnojiva závisí od veku hrušky.

Podľa pravidiel hnojenia získa záhradník vždy stabilný výnos chutného ovocia.


Pozri si video: Tieto mesiace sú ideálne na zimný rez ovocných drevín