Popis a vlastnosti santa gertrúdy, údržba kráv tohto plemena

Popis a vlastnosti santa gertrúdy, údržba kráv tohto plemena

Popis santa gertrude - plemena kráv chovaných v Spojených štátoch od najlepších výrobcov plemien hovädzieho dobytka. Kmeňové vlastnosti, ktoré zdedil dobytok tohto plemena, kombinujú najlepšie vlastnosti svojich predkov - sú to vytrvalosť, schopnosť rýchleho priberania, veľká veľkosť, prispôsobivosť rôznym klimatickým podmienkam a odolnosť voči piroplazmóze (ochorenie, ktoré sa vyvinie po uštipnutí hmyz sajúci krv).

História plemena

Aby chovatelia v štáte Texas v Spojených štátoch dostali prvých jedincov tohto plemena, od roku 1910 skrížili býky zebu indického typu a kravy Shorthorn. Iniciálna intolerancia dobytka k extrémnym horúčavám bola pôvodne predpokladom pre chov nového plemena. Kravy uhynuli na početné infekcie v dôsledku uhryznutia hmyzu sajúceho krv (ktoré sú v horúcom podnebí veľmi časté).

Na základe experimentov chovateľov sa plemeno objavilo, ale prvé várky boli podrobené dôkladnému výskumu. Najlepšie podľa vedcov boli jedinci, v ktorých tele bola krv obsiahnutá v nasledujúcich pomeroch:

 • 3/8 z býkov zebu;
 • 5/8 kráv Shorthorn.

V roku 1920 bol vybraný rodičovský pár, z ktorého bol získaný a vychovaný býk Monkey. Počas svojho výskumu mal vysoko kvalitný genetický materiál a Monkeyho potomkovia boli považovaní za elitných producentov tohto plemena.

Samostatné plemeno dobytka bolo uznané až v roku 1940, potom sa zvieratá začali rozširovať po celom svete. Teraz sa Santa Gertrude chová nielen v USA, ale aj v Ázii, Afrike a od roku 1956 v Rusku (oblasť Volhy, Kaukaz, Ural).

Popis a vlastnosti kráv santa gertrude

Vzhľad dobytka je masívny. Farba je tmavá čerešňová, na pokožke brucha môžu byť svetlé škvrny. Z býkov dostali kravy zebu malú hrbu na chrbte. Zástupcov plemena spoznáte podľa znakov formovaných po mnoho desaťročí:

 • krátka línia vlasov, ktorá svieti na slnku a svieti;
 • malá hlava;
 • tenké uši visiace nadol;
 • krátky rovný krk;
 • vyvinuté svalstvo v mäsitých častiach tela - na hrudníku, chrbte, chrbte;
 • stabilné, nie príliš dlhé nohy.

Dospelí jedinci dosahujú veľkú hmotu a kohútikovú výšku asi 140 centimetrov. Býky vážia 800 - 1 000 kilogramov, kravy - 550 - 600 kilogramov. Teľatá sa rodia s hmotnosťou 25 - 40 kilogramov, ale rýchlo rastú. Priemerný denný prírastok hmotnosti je 850 - 900 gramov. Denná dojivosť jalovíc prvého teľaťa je 5 - 10 litrov mlieka s obsahom tuku 4 - 6%.

Výhody a nevýhody

Vďaka starostlivému úsiliu chovateľov sa podarilo vyšľachtiť plemeno nenáročné na poveternostné podmienky, krvné infekcie a s vysokou produktivitou mäsa.

Tento dobytok má veľa výhod:

 • vysoký prírastok hmotnosti aj v horúcom podnebí s vysoko kvalitnou stravou;
 • hustá pokožka, ktorá chráni zvieratá pred mrazom;
 • prítomnosť potných žliaz, ktoré vykonávajú termoregulačnú funkciu a zabraňujú prehriatiu na slnku;
 • výrazný materinský inštinkt u žien;
 • žiadne problémy počas telenia;
 • úspory pri chove hospodárskych zvierat, najmä v oblastiach, kde je krátka doba zdržania;
 • žiadna úmrtnosť a imunita voči chorobám, ako je piroplazmóza, thelazióza, theilerióza.

Hovädzí dobytok Santa Gertruda produkuje vysoko kvalitné mäso s obsahom tuku 20% a výraznou chuťou.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Zvieratá môžu jesť a priberať bez toho, aby mali masívny telesný tuk. Medzi nevýhody patrí plodnosť - 60-65%.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Poľnohospodári nemajú žiadne zvláštne problémy s chovom týchto kráv. Hospodárske zvieratá sú prispôsobené na jazdu na veľké vzdialenosti, môžu byť dlho v teple a chlade. Maximálny prírastok hmotnosti sa pozoruje v jesennom období kvalitnou stravou. Vďaka hustej koži a hustej, ale krátkej vlne zvieratá nezmrznú. Postačuje im stánok so suchou a čistou podstielkou.

Kŕmenie

Pasenie kráv na veľkých plochách umožňuje dobytku nájsť rôzne drsné a mäkké trávy. Ak nie je dostatok jedlí, môžete do jedálnička pridať seno so slaným jačmeňom, v zime používa Santa Gertruda trstinu. Menu pozostáva z:

 • kukuričná siláž;
 • objemové krmivo;
 • senáž;
 • strukoviny a obilniny;
 • melasa;
 • kostná múčka;
 • fosfáty.

Hovädzí dobytok tohto plemena nevyžaduje veľa vody, mal by však byť v napájačkách prítomný, čistý a čerstvý. Na jar sa odporúča zvýšiť množstvo zelených v strave a bližšie k jeseni - hrubé zeleninové krmivo.

Reprodukčné nuansy

Otelenie s kravami Santa Gertruda je jednoduché a zriedka si vyžaduje lekárske zákroky za účasti veterinára. Sexuálna zrelosť nastáva po 18 mesiacoch, prvé otelenie sa vyskytuje po 30 mesiacoch. Do 6 mesiacov veku sa teľa živí materským mliekom, od dvoch mesiacov ho však možno kŕmiť senom.

Mladý porast sa odporúča spásať na rovnakom pastvine spolu s dospelými. Kravy majú úžasný materinský inštinkt, teľa nenechajú odísť ďaleko od nich.

Najlepší čas na telenie je jar. Poľnohospodári musia pamätať na to, že počas sania sú teľatá a samotné kravy plaché, preto by ste nemali do ohrady privádzať cudzincov a vydávať hlasné zvuky.

Možné choroby

Dobytok Santa Gertrúda má vynikajúce zdravie. Nie sú náchylní na infekčné choroby a majú silnú imunitu. Rovnako ako iné plemená, aj kravy santa gertruda majú niekedy tympániu (preplnenie bachora plynmi), atóniu (nedostatočná aktivita proventriculu pri nadmernom kŕmení). Aby sa zabránilo infekcii masívnymi infekciami (slintačka a krívačka, brucelóza, tuberkulóza), vykonávajú sa bežné očkovania.

Santa Gertruda je vynikajúce mäsové plemeno, ktoré si farmári v mnohých krajinách obľúbili. Zabitie dobytka je 70%, mäso je vynikajúcej kvality s nízkym obsahom tuku. Charakteristickou črtou plemena je jeho nenáročnosť na poveternostné podmienky. Kravy môžu žiť a živiť sa aj na chudobných pastvinách, čo je dôležité pre oblasti s malou čerstvou vegetáciou.


Pozri si video: Krávy - jak je neznáte