Sad v novembri

Sad v novembri

Sad v novembri


S novembrom je plne zadaný v jesennom období; dni sú kratšie, častejšie prší a vlhkosť pretrváva. V severných regiónoch a vnútrozemských oblastiach je možné mráz už overiť; iba na pobreží alebo na extrémnom juhu je klíma stále pomerne mierna.
Tí, ktorí sa venujú sadu, vedia, že v tomto období sú ťažby a zavlažovanie značne obmedzené; je nevyhnutné organizovať budúci rok a čo najlepšie uchovať nahromadené potraviny.

Čo zbierate v novembri? Ako výrobok uchovávať?Novembrová úroda môže byť stále bohatá, ale menšia ako v predchádzajúcich mesiacoch. Na severe a vo vnútrozemských oblastiach dozrievajú kiwi, khaki, gaštany, loquaty, rôzne odrody stolového hrozna a figy. V miernejších klimatických oblastiach je čas pokračovať v zbere olivového oleja a je k dispozícii veľa citrusových plodov.
V skladovacích priestoroch v predchádzajúcich mesiacoch budeme zhromažďovať ovocie a zeleninu, ktoré dokážu zostať po celú zimu (najmä niektoré odrody jabĺk a hrušiek). Mali by sa skontrolovať najmenej každé 3 dni a okamžite skonzumovať tie, ktoré dosiahli zrelosť alebo sú poškodené. Ak máme dostatok miesta, môžeme jedlo umiestniť na dobre rozmiestnené stoly so stopkou dole.

Zavlažovanie a hnojenie


Zavlažovanie takmer na celom polostrove nie je potrebné: na zabezpečenie údržby stromov postačujú zrážky. Na pozemkoch s citrusovými plodmi môže byť potrebný mierny príjem, ale iba v prípade dlhodobého sucha a voľnej pôdy.
Namiesto toho je dôležitá distribúcia hnojív. Vzhľadom na nízke teploty je možné používať nie úplne zrelý hnoj, najmä na dospelých rastlinách: riziko popálenia je nízke a budeme mať väčšie zásoby dusíka.
Pri pestovaní rastlinných rastlín sa distribuujú veľmi náročné syntetické hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Dážď bude priaznivo ovplyvňovať prenikanie aj v prípade trávy alebo pomerne ťažkej pôdy.

Nové zariadeniaNeskorá jeseň je najlepší čas na vysadenie nových stromov: počas vegetatívneho odpočinku nebudú rastliny poškodené a zimu využijú na vývoj koreňového systému.
Ideálne podnebie musí byť čerstvé a s častými zrážkami: vyhýbajte sa pokračovaniu v prípade zamrznutej pôdy alebo mrazu.
Pred nákupom sadenice sa uistite, že sú zdravé; Ak je náš malý rodinný sad, vkladáme rastliny s postupným dozrievaním, aby sme vždy mali nejakú úrodu. Vyberáme tiež odrody vhodné pre naše podnebie a štepené na predmety vhodné pre našu pôdu.
Je vhodné začať s oraním celého pozemku v predchádzajúcich mesiacoch, pri ktorom sa začlení veľa hovädzieho dobytka a koní. Pred výsadbou sa uistite, že existuje dobrá drenáž: môžeme pridať materiál na zlepšenie.

Ostatné činnosti


Je to ideálny čas na vykonávanie preventívnych ošetrení proti patogénom. Vo všeobecnosti sa odporúča ošetriť kôru špeciálnymi výrobkami (napríklad bielym olejom), aby sa minimalizovali zimujúce generácie. Na jeseň je tiež dôležité urobiť najmenej dve liečby proti perzistentným kryptogámom na báze medi. V neprítomnosti vegetácie je možné rozprašovať aj tie subjekty (napríklad broskyne), u ktorých je fytotoxicita vysoká.
Zimný mráz môže poškodiť najmä novo vysadené exempláre a tie, ktoré sú citlivejšie na nízke teploty a vietor. Koreňový systém môže byť chránený bohatým mulčom založeným na pôdnych meliorátoch alebo rastlinných mulčoch. Kufr môže byť pokrytý izolačným materiálom (prikrývky alebo slama). Ak je zimný vietor častý a citlivé rastliny, zakladáme bariéry alebo vhodné živé ploty.