Buk Bonsai

Buk Bonsai

Buk Bonsai


Buk je jednou z obľúbených esencií pre tvorbu bonsai. Tí, ktorí dávajú prednosť autochtónnym esenciám, sa rozhodnú padnúť na Fagus sylvatica, obyčajný buk, veľmi bežný v lesoch nášho kontinentu. Nie je to jednoduchá esencia, ale s trochou aplikácie môže poskytnúť veľkú spokojnosť. Na trhu nie je ťažké nájsť malé exempláre druhov ani niektorých kultivarov s červenými listami alebo s zvyškami dekombantného rastu. Okrem toho, ak to orgány povolia, je možné odobrať malé exempláre už s niektorými osobitnými opatreniami (napríklad veľký kmeň). Ako poslednú alternatívu je možné pestovať stromok priamo zo semien a na jeseň zbierať bukové orechy.

Estetické vlastnosti a rozmanitosťBuk je cenený pre svoju krásnu štruktúru, veľmi harmonický a ľahký, ale zároveň odolný. Veľkou atrakciou sú listy: zelené počas roka, ktoré sa na jeseň menia na červenú a zlatožltú. Takmer vždy zostávajú na strome po celú zimu, aby padali, len keď sa púčiky znovu tlačia.
Je zrejmé, že je možné zvoliť kultivary skupiny atropurpurea. Najrozšírenejšie sa líšia iba kvôli sfarbeniu listov (fialová a potom meď), ale sú tu aj určité ložiská (stĺpcové, dekombentné).
Veľmi obľúbený je aj fagus crenata (s menšími listami a tiež s veľmi intenzívnymi farbami).
Bukové stromy zvyčajne vytvárajú malé lesy (štýl Yose-EU), ktoré prerezávajú prirodzený tvar. Nie je však neobvyklé, že niektoré zvlášť krásne exempláre sa používajú samostatne. V tomto prípade sa dodržiavajú štýly chokkan (formálny vzpriamený) a hokidachi (obrátená metla so zaoblenou korunou). Existujú aj prípady veterného štýlu, aj keď to vyžaduje veľa skúseností a trpezlivosti.

Ako získať sadbu?


Okrem nákupu môžeme pokračovať výsevom, zberom alebo rozvetvením vetvy.
Výsev (v piesku a rašeline) sa uskutočňuje na konci zimy po stratifikácii vo vlhkom piesku asi 3 mesiace pri nízkej teplote. Ovocie lúpané sa používajú tak, že sa vkladajú do spodnej časti. Po vyklíčení ich chráňte pred priamym slnkom a vlhkosť vždy udržiavajte. Na zväčšenie kmeňa sa odporúča transplantovať ho niekoľko rokov na zem.
Vrstvenie je celkom úspešné za predpokladu, že zaručíte dobre vlhké prostredie.
Odber vzoriek sa musí vykonať na začiatku jari, predtým ako pučia púčiky alebo koncom jesene: korene zvlášť netrpia, ale musíte tiež zabrať veľké množstvo pôdy. Pre rozvoj stromu je dôležité, aby sa v oblasti, kde sa narodil, vyskytli mycorrhizae.

Pestovateľské podmienkybukové bonsaje má stredne silný vývoj (sústredený na jar), ale vyžaduje si špecifické klimatické podmienky. Zvyčajne je dobré pestovať ho v čiastočnom tieni, najmä ak vlhkosť nie je porovnateľná s vlhkosťou lesa. Týmto spôsobom sa vyhneme sušeniu listov a rednutiu kôry.
Pri vysokých teplotách (nad 25 ° C) sa odporúča postrekovať pôdu a lístie.
Jedinou výnimkou je jar: v tomto období bude mať strom prospech zo slnečnej polohy, ktorá rastie intenzívnejšie a produkuje hojnejšie a menšie listy.
V zime kladieme hrniec do chránenej oblasti, pretože korene sú citlivé na mráz.

Vždy musia byť ľahké. Na mladom strome je najlepšie nechať ho voľne sa rozvíjať. Neskôr, keď sa sekundárne vetvy stanú lignifikovanými, odrezajú sa a zanechajú iba dva púčiky: stimuluje to zhrubnutie listov. Na zrelých vzorkách sa orezaním vytvorí uzavretý púčik: týmto spôsobom skrátime internódy a stimulujeme vývoj dolných púčikov. Dôležité rezy si vždy vyžadujú použitie tmelov, aby sa predišlo škaredým jazvám.urážky


Musia byť vyrobené z hliníka od polovice leta, keď už došlo k čiastočnej ligácii: kôra tým nepoškodí.

Kompostovanie


Na bonsaje s pomalým uvoľňovaním odporúčame používať konkrétne výrobky, ktoré sa distribuujú koncom zimy (marec) a polovica leta (august).

Presádzanie


Pokračujeme do apríla, pred vegetatívnym opätovným spustením. Mladé exempláre sa zvyčajne premiestňujú každý druhý rok, ale je to možné aj každý rok. Neskôr je ideálne načasovanie každé 3 až 4 roky. Netrpí radikálnym prerezávaním, ktoré (v skutočnosti musí) musí byť celkom drastické, eliminujúce dokonca polovicu prístroja.
Pre novú pôdu si môžete zvoliť normálny produkt pre zelené rastliny bohaté na organické látky.