Vika

Vika

Zalievanie


Vika je rustikálna, spontánna, odolná voči suchu a pestuje sa na kompaktných a vápenatých pôdach. Veccia v minulosti prežila chvíle výraznejšej nádhery, zatiaľ čo dnes sa používa, aj keď v menšej miere, ako rastlina zeleného hnoja, rastlina byliny alebo ako kŕmne osivo. V skutočnosti sa používa na výrobu krmovín a dusík na Zemi, ale v dávnych dobách Veccia nahradila pšenicu, aby vyrobila múku na chlieb. Výsev tohto druhu strukoviny znamená prípravu pôdy a odstránenie buriny; a ak je zem príliš suchá, je vhodné ju pred výsadbou semien napojiť. Je však potrebné venovať pozornosť množstvu vody, ktorá sa má podávať, pretože sa spoločnosť Veccia obáva stagnácie vody. Okrem toho sa ukázalo ako citlivé na možné nerovnosti pôdy, ktoré vytvárajú nebezpečné akumulácie vody, okrem toho, že sa uprednostňuje presné rozpadanie zeminy.

PestovanieVeccia je bylina, ktorá patrí medzi menšie krmoviny a nachádza sa tiež ako burina, v skutočnosti sa semená môžu zbierať počas odpadu z jačmeňa a pšenice. Výsev sa vykonáva v zimnom období alebo na jar a je vhodné vykonať ho mechanicky, aby sa dosiahla jednotná prevádzka a aby sa zabránilo návšteve škodlivých vtákov. Veccia sa preto bude vysádzať v miernych oblastiach na jeseň, zatiaľ čo v oblastiach ďalej na sever na jar, pokiaľ nízke teploty neohrozia jej vlastné prežitie. Ale predovšetkým Veccia je strukovina, ktorá vďaka svojim koreňom bohatým na hľuzy zlepšuje zeminu, na ktorej rastie. V staroveku ju pestovali v kvetináčoch a na tmavom mieste, aby získali bielu a vláknovú trávu, ktorá sa bude používať ako ozdoba počas opakovania náboženskej tradície.

HnojenieHnojivá, ktoré sa použijú pre vikulu vo fáze výsadby, sú síran draselný, fosfor a superfosfát, ale zase je to rovnaká vika, ktorá opúšťa pôdu, kde sa pestuje vysoko hnojená. Táto technika sa v skutočnosti nazýva zelený hnoj a používa sa na hnojenie pôdy prirodzeným spôsobom. Dnes, rovnako ako v minulosti, sa pestuje Veccia, aby pripravila pôdu, v ktorej sa bude nachádzať nová kultúra, možno organická. Nakoniec môže použitie Veccie zaručiť niekoľko výhod, vrátane obohatenia pôdy o živiny a organické látky, zvýšenie vody a lepšiu štruktúru Zeme, väčšiu ochranu pred možnou eróziou a väčšiu kontrolu buriny. Najdôležitejším účinkom je však fixácia dusíka, to znamená prívod dusíka do pôdy vďaka symbióze koreňových mikroorganizmov. Rastliny, ktoré budú vysiate po pestovaní tejto fantastickej strukoviny, budú zdravé a svieže.

Vetch: Choroby a škodcoviaVetchú zvyčajne napadajú Uromyces fabae, Peronospora viciae a hrdza, zatiaľ čo semená húsenice. Rastlina žije dobre v prostrediach, ktoré nie sú príliš chladné a vlhké, a preto uprednostňuje mierne podnebie. Veccia je tiež vynikajúca ako krmivo, pretože obsahuje bielkoviny, ktoré sú ľahko stráviteľné hovädzím dobytkom, a keďže je to veľmi energická rastlina, nepotrebuje žiadny osobitný zásah. Má rozvetvenú stonku s rozptýlenými listami; osamelé kvety majú červenú, fialovú alebo ružovú a bielu koruna. Strukoviny namiesto toho obsahujú tucet semien, ktoré môžu byť zelené, čierne alebo sivé, zatiaľ čo biele a žlté sú menej časté. Druh Veccia Sativa kvitne na jar a je rozšírený v stredomorských oblastiach a v Ázii, odkiaľ pochádza. Na druhej strane je Veccia Villosa veľmi odolný voči chladu, prispôsobuje sa ílovitej aj piesočnatej zemi a je umiestnený vedľa seba s trávami.